Bu haber kez okundu.

Anayasa Mahkemesi'nden Kamulaştırmasız El Koymaya İptal!
 HUKUKİ EL ATMALARDA ARTIK TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLECEK

Anayasa Mahkemesi; 2016/196E – 2018/34K sayılı ve 28.03.2018 tarihli kararı ile ve OYBİRLİĞİ ile 6745 sayılı yasanın 34. Maddesi ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’na eklenen geçici 11. Maddenin anayasa aykırı olduğu gerekçesiyle İPTALİNE karar vermiştir. Anayasa Mahkemesi’nin kararı 25.05.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.  

İPTALİN SEBEBİ VE GEREKÇESİ

 

Konuyu Fikirtepehaber.com'a özel değerlendiren Av. Ali Rıza İlgezdi ''07.09.2016 tarih ve 29824 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6745 sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 34. maddesi ile hukuki el atma olarak adlandırılan kamulaştırmasız el atma davalarının açılması için 5 yıllık bekleme şartı getirilmişti.

 

Yasanın 34. Maddesinin metni şu şekilde idi :

“2942 sayılı Kanunun geçici 6 ncı maddesinin onuncu fıkrasının üçüncü cümlesi yürürlükten kaldırılmış ve aynı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 11 – Bu Kanunun ek 1 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında kalan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tasarrufu hukuken kısıtlanan taşınmazlar hakkında aynı fıkrada belirtilen süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlar.

Bu Kanunun ek 1 inci maddesinin üçüncü fıkrası hükmü, bu madde kapsamında kalan taşınmazlara ilişkin dava ve takipler hakkında da uygulanır.”
Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra Ankara 2. ve Adana 3. İdare Mahkemeleri söz konusu yasa metninin Anayasa’nın 2 – 5 - 9 - 35 -36. maddelerine aykırı olduğunu iddia ederek Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu. Bu iptalden sonra Hukuki el atmalarda, kamulaştırmasız el koymalarda vatandaş artık tazminat davası açabilecek'' dedi.


Av. Ali Rıza İlgezdi


ajansFİKİRTEPE/wwww.fikirtepehaber.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamdi 6 yıl önce

7.9.2018 tarihi ne daha gelmedik bi yanlışlık oldu galiba

Misafir Avatar
ajansFİKİRTEPE 6 yıl önce @Hamdi

07.09.2016 tarihi sehven 2018 olarak yazılmıştı, düzeltildi...

Fikirtepe Haber

Beğenmedim! (0)
Avatar
Fikirtepe 42. Ada TAŞ YAPI ADASI 6 yıl önce

#Fikirtepe 42. Ada 1gün bile beklemek istemiyoruz 7 yıllık kira zararımız var kim karşılayacak! Ne zaman bitecek bu mağduriyet! Taş yapıya imza attığımız halde 7 yıldır yerimiz yapılmıyor KİRAMIZ VERİLMİYOR! 3-5 kişi imza atmadı diye bizim günahımız ne ? 3-2 çoğunluk yasası çıksın. İmza atmayanların yerleri kamulaştırılsın!