Bu haber kez okundu.

İmdat Ekşi Mülakatı ve Mist İnşaat açıklamaları ...
Hektaş ve Mist İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İmdat Ekşi '' Fikirtepe'de resen tevhit yapılmalı, ancak bundan önce firmaların yeterlilikleri gözden geçirilmeli, iş yapamayacak olanlar elenmeli, tek tip sözleşme yapılmalı ve her firma teminat vermeli,... ''

Daha önceden duyurduğumuz Mist inşaat Patronu İmdat Ekşi ile yapılan mülakatı ve firma tarafından ajansFİKİRTEPE 'ye iletilen her hangi bir ortaklık düşünmediklerine 
dair açıklamaları Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizler için paylaşıyoruz ...ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde daha önceden Anka Yapının da imza aldığı bir ada içerisinde çoğunluk payı yakalayan ve firmanın iddiasına göre şerhler hariç % 78,5 civarında imza alan Mist Yapıdan ajansFİKİRTEPE / Fkirtepe Haber'e belgeler eşliğinde özel açıklamalar ...

Söz konusu adalarda, Bu çerçevede ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber'e Mist İnşaat tarafından yapılan özel açıklamada;

·   * Mart-2014 tarihinden itibaren Kat karşılığı İnşaat Yapım sözleşmelerini yapma işlemleri başlamıştır.

·   * Ekim 2014 tarihinde  2/3 çoğunluk sağlanmış, bu durum, Ç. ve Ş. Bakanlığı İl müdürlüğünün 17/Ekim/2014 tarih ve 23837 sayılı yazısı ile tespit edilmiştir.

·   * Şubat 2015 tarihinde %74 oranına ulaşılmış, bu durum, Ç. ve Ş. Bakanlığı İl müdürlüğünün 17/Ekim/2014 tarih ve 23837 sayılı yazısı ile tespit edilmiştir.

·    * Mayıs 2015 itibariyle,

Mist İnş. San.Tic.Ltd.Şti….……..: %78,54

Anka Yapı……………………………..: %17,38

Hiçbir firma ile akit yapmamış.: %4,08


Çevre ve Şehircilik bakanlığının yapı adasında birden fazla firmanın bulunmasından dolayı oluşan problemi çözmek için taraflar ile yaptığı toplantıdan sonra firmalar nasıl bir taktik izleyecek ?

Mist İnşaat' tan aldığımız bilgiye göre firma Fikirtepe'de her hangi bir ortaklık kurmayı düşünmüyor ve şiddetle karşı çıkarak aldıkları 2/3 oranlık imza gereği kamulaştırma sürecinin işletilmesini veya diğer firmanın yapılan masraflarını alarak işin teslimini kendilerine bırakmalarını talep ediyor.

Tüm bu beklentilere karşın ada içerisindeki diğer firmanın iş tesliminden ziyade ortaklık yolu ile beraber yapma yönünde niyetini ortaya koyduğu ajansFİKİRTEPE'ye gelen bilgiler arasında.

Bakanlık yaptığı açıklamalar ile zaten mevcutta var olan kademeli emsal artırımı kuralını işleteceğini belirterek firmaların bir an önce uzlaşmalarını ve firmaların vatandaşın beklentilerine cevap vermelerini istemişti.

Mist İnşaat İmdat EKŞİ imzası ile yaptığı açıklamada ö
zellikle bazı yayın organlarında çıkan haberler üzerine bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettiklerini belirtmekte. 

Fikirtepehaber.com' a ulaşan o açıklamanın detayları ;


'' Fikirtepe/2207,2208,2209 ve 2220 nolu adalar ile ilgili spekülatif bazı haberlerin çıktığı görülmüş ve   bu haberler üzerine, bölgedeki sorumluluğumuz gereği MİST İNŞAAT SAN.TİC.LTD.ŞTİ olarak Firmamız bu açıklamayı yapma ihtiyacı duymuştur.

2207,2208,2209,2220 nolu adalardan oluşan yeni imar adasındaki çalışmalarımız, Maliklerin %57 sinin imzalı talebi ile başlamıştır.

Bu talepte Malikler; “Anka Yapı firması ve onun ortakları ya da iştirakleri ile herhangi bir ortaklık yapılmamasını” ön şart olarak belirtmişlerdir.

Bu sonuçlara göre Ç. ve Ş. Bakanlığı İl müdürlüğü, Anka Yapı ve Mist İnş.San.Tic.Ltd.Şti ne  bir yazı göndererek,(02/03/2015 tarih ve 1535 sayılı ) ; “çoğunluklu olarak anlaşma sağlayan firmalara, düşük oranda anlaşma yapan firmaların anlaşmalarının devri ya da firmaların bir konsorsiyum olarak uygulama yapmaları” nı istemiştir.

Bakanlıktan gelen bu yazı üzerine Firmamız,  Anka Yapı’ya 11/03/2015 tarihinde, bir yazı göndererek, ” Sözleşmenin 14.12. maddesi gereği, Anka Yapı veya Ortakları ile bir ortaklık kuramayacağımızı,

Ancak; çoğunluğun Mist İnş.San.tic.ltd.Şti. firması ile anlaşma yapmış olması sebebiyle, Bakanlığın görüşü doğrultusunda, Sözleşme devri ya da feshi ile   şerhlerin kaldırılması şartıyla, Mist İnş.San. Tic. Ltd. Şti. olarak, Başından bu güne kadar Firmanızın yaptığı sözleşme ve şerh masraflarını karşılamaya hazırız. Bunun dışında makul ölçüde sair masraflarınız, gider ve kayıplarınız için de bir talebiniz var ise, bunları da görüşüp karşılamaya hazırız.

Bütün taleplerinizi bu yazının tebliği tarihinden itibaren yedi(7) gün içerisinde tarafımıza yazılı olarak bildirilmesi hususunda gereği rica olunur” şeklinde,  Anka Yapının olası talebini isteyerek anlaşma yolunu resmi olarak aradık. Bu yazıyı bilgi için Bakanlığa da gönderdik. Yatırımcı platformuna da bildirdik.

22/05/2015 tarihinde Bakanlık nezdinde, Müsteşarlık makamı ile yapılan toplantıda; Bakanlığın daha önce bildirdiği görüş deklare edilmiş, bir an önce anlaşma sağlanması istenmiştir. Yeni bir gelişme söz konusu değildir.

Eğer ada bazında bütünlük sağlanamaz ise; bu durumdan, azınlıkta olan Malikler çok zarar göreceklerdir. Bunun olmasını hiçbir zaman arzu etmeyiz.

Şu anda Ulusal ve Uluslararası firmalara yaptırdığımız projelerimiz hazırdır. Projenin bütçesi hazırdır.

Anka Yapının Ortaklık dışındaki taleplerini görüşmeye ve karşılamaya hazırız. Çünkü; Mist İnşaat olarak bizim, yapmış olduğumuz sözleşmeye bağlı kalmamız ticari ahlak ve insani etik anlayışımızın bir gereği olduğu gibi, hukuki bir zorunluluktur.

Biz yeni kurulan “Anka Yapı-Hızır Ekşi  ortaklığının” “Büyük Ada” olarak adlandırılan adada çalışma yaptığını bildiğimiz için, bu adadan bir kısım maliklerin bizimle sözleşme yapma taleplerini etik bulmadığımızı belirterek kabul etmedik. Kendilerine başarılar dileriz.  Anka yapı dan da, bizim çoğunlukla anlaşma yaptığımız adada, malikler daha fazla zarar görmeden, projenin bir an önce uygulanabilmesi için, teklifimizi kabul etmesini bekliyoruz.

Siz değerli maliklerin de Anka Yapı ile görüşerek, ada bazında bütünlüğün sağlanmasına ve projenin bir an önce başlamasına katkı sağlamasını bekliyoruz.

Bütünlük sağlanması durumunda, maliklerimizin enkaz bedeli kira vs. giderleri derhal karşılanmaya başlanacaktır.  SAYGILARIMIZLA 

Mist İnş.San.Tic.Ltd.Şti 

Yönetim Kurulu Başkanı İmdat EKŞİ ''

Mist İnşaattan yapılan bu açıklamaya Anka Yapı tarafından ne zaman ve nasıl bir cevap verilecek bilmiyoruz. Ancak, Mist İnşaat tarafından Fikirtepe geneli için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan önerilerle beraber tüm gelişmeleri anlık ve belgeli olarak sizlerle Fikirtepehaber.com aracılığıyla paylaşmaya devam edeceğiz...


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
irfan dagistan 5 yıl önce

Imdat eksiyi tebrik ediyorum fikirtepe icin dogru yolu gostermis bakanlik lutfen bu gercek ve durust isadaminin onerisini dikkate alin fikirtepenin cozumu iste bu.

Avatar
fikirtepeli 5 yıl önce

Ayrıca anka firmasının ve ankaya imza atanların avantadan para istediklerini çok iyi biliyoruz. Mist teminat ve hertürlü garantiyi veriyor ama 3 - 5 kanı bozuk fazla para istiyor. İnşAllah diğer insanların ahı onlara tutar

Avatar
Osman er 5 yıl önce

Bende tebrik ediyorum büyük adada imza atmayanlardanım.mist inş imza atmak istedim etik olmadığını ilettiler.inşAllah bizim adayda sizin gibi insanlar gelir

Avatar
icraat yok 5 yıl önce

bu da çantacı çıktı başımıza sözde %65 i bulalım hemen kiralara ve yıkıma başlayacağız dedi ama sözde %85 ama ortada tık yok sordumu oyalıyorlar.

Avatar
Eylem 5 yıl önce

10 milyonluk inşaat teminatı sizce teminat mı Allah Aşkın'a
Bunu 30 daire yapanlar veriyor ???
Ayrıca burada ilk imzaya Başlayan anka yapı bence ada halkı kendi bacağına kurşun sıktı Ada'yı böldü...
Anka anlaşalım Demiş gerçekten Vatandaşı Düşünen anlaşır inşaatı beraber yapar...
Mist Laz inadı yapıyor Hırs yapıyor öfke ile kalkan zarar ile oturur...bence uzlaşmayı tercih etmeli dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışması etik değil ...
Iki firmada akıllı olup halk için karar vermeli olan ada Halkına

Avatar
Mehmet çevik 5 yıl önce

Osman Bey siz neden imza atmıyorsunuz 30 haziranda bu adayı nasıl boşalttırıyor

Avatar
Bos lafa gerek yok 5 yıl önce

Mehmet Bey, sizi tebrik ederim. On numara soru:)

Avatar
fikirtepeli admin 5 yıl önce

NE OLDU FİDEME FİDEMİN FEDAİLERİ ERCÜMENT ALİ HOCA MİLETE VERDİĞİNİZ SÖZLER VERDİRDİĞİNİZ LAFLAR NE OLDU SRSİNİZİ KESTİNİZ nerde o fikirtepeli KaDINLAR NERDE MUHTARLAR KURDUĞUNUZ O FİDEM DERNNEĞİ NAYLON FATURALARA AÇILMIŞDI ÇIKINDA MİLLETE YAPTIKLARINIZI SÖLEYİN