Bu haber kez okundu.

DANIŞTAY'DA ACELE KAMULAŞTIRMA YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI NE DEMEK !?

 ACELE KAMULAŞTIRMA DANIŞTAY DAİRELERİNDEN DÖNDÜ  


www.fikirtepehaber.com ‘da yayınlanan Danıştay 6. ve 14. Dairelerinin müşterek heyetlerinin birlikte toplanarak verdiği karar ile Fikirtepe’de bir arsa sahibinin taşınmazı ile ilgili olarak verilen ACELE KAMULAŞTIRMA kararının YÜRÜTMESİ DURDURULMUŞTUR.

 
FİKENTDER DERNEĞİ & DİVAN HUKUK Katkılarıyla ...
Av. İsmail CAN ve Av. Mete CAN FİKİRTEPEHABER.com için yazdılar.

Kararda, Bakanlar Kurulu’nun 09.05.2013 Tarihli 2013/4749 sayılı kararının, yetki ve sebep unsurları yönünden hukuka aykırı olduğuna vurgu yapılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın acele kamulaştırma işlemlerine dayanak teşkil eden bu kararın hukuka aykırı olduğu sonucuna varılması ile birlikte buna bağlı olarak gerçekleşen acele kamulaştırma işlemi hakkında 07.07.2015 tarihinde YÜRÜTMENİN DURDURULMASI kararı verilmiş olup, söz konusu karar KESİNDİR, yani itiraz yolu kapalıdır. Dolayısı ile davanın esası hakkında bir karar verilinceye kadar Bakanlık hiçbir işlem yapamayacaktır.

Kararda, daha önceki yazılarımızda değindiğimiz üzere, mülkiyet hakkının özüne dokunan kamulaştırma işlemi sonucu telafisi güç ve imkansız zararlar doğacağı açıktır denilerek Bakanlığın yaptığı acele kamulaştırma işlemlerinin ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurma ihtimali bulunduğundan bu kararın verildiği anlaşılmaktadır.  

Bu karar dava açan bir arsa sahibine ilişkindir ancak diğer acele kamulaştırma işlemleri için de emsal oluşturabilecek niteliktedir. Bu kararı önemli kılan bir başka husus da benzer davalarda görevli Danıştay 6. Ve 14. dairelerinin heyetlerinin bir araya gelerek karar vermiş olmasıdır. Yani Danıştay 6. Ve 14. Daireleri arasında ortaya çıkması muhtemel görüş farklılıkları ile farklı kararların önüne geçilmiş, adeta bir ilke karar benimsenmiştir.

Danıştay Kanunu Ek Madde 1:

İki dava dairesinin görevine ilişkin davalar, ilgili dava dairesinin isteği üzerine o dava dairelerinin birlikte yapacakları toplantıda karara bağlanır. Bu toplantıya daire başkanlarından kıdemlisi başkanlık eder…

Şeklindedir. Yürütmeyi durdurma kararı verilen dosya Danıştay 6. Dairesi’nin dosyası olup konunun önemi gereği Danıştay 14. Dairesi heyeti ile birlikteORTAK OLARAK gerçekleştirilen toplantıda Yürütmeyi Durdurma Kararı OYBİRLİĞİ ile alınmıştır.

Sonuç olarak, FİKİRTEPE’DE ACELE KAMULAŞTIRMADA YARGISAL KARMAŞA başlıklı yazımızda belirttiğimiz, arsa sahiplerini mağdur edecek şekilde, hukuki gerekçeleri somut olarak ve belgelerle ortaya konulmadan, Bakanlık ve Mahkemeler tarafından kendi içlerinde dahi çelişkiler bulunan acele kamulaştırma işlemleri ile ilgili DANIŞTAY 6. ve 14. DAİRELERİNCE GÖRÜŞ BİRLİĞİ’NE varılarak hukuksuz uygulamalara bir dur denilmiş ve ACELE KAMULAŞTIRMA İŞLEMİNİN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASINA OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLMİŞTİR.

 

Kanaatimizce bu karar yer sahipleri açısından mağduriyetlerin giderilmesi adına, Bakanlık ve müteahhit firmaların hukuka aykırılıkları gidermek ve bundan sonraki sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından önemli bir fırsattır. Umarız bu fırsat taraflarca iyi değerlendirilir. 

 

Av. İsmail CAN - Av. Mete CAN
  fikirtepedernegi@hotmail.com
FİKENTDER HUKUK BİRİMİ
____________________________

FİKİRTEPEHABER.com olarak FİKENTDER DERNEĞİ HUKUK BİRİMİ avukatlarına ve  DİVAN HUKUK 'a bu değerli yorum ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
___________________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fikirtepe 6 yıl önce

Ben hiçbir şekilde mütahitlerle uzlaşmak istemiyorum artık bundan sonra.hukukda benim yanımda.kentsel dönüşüm istemiyorum.öyle kalsın evim

Avatar
Hakkı 6 yıl önce

Ne çektin be Fikirtepem !!! :)

Avatar
Aferim sana fikirtepe 6 yıl önce

Doğru yoldasin fikirtepe rumuzu kim tutar seni. Yerini mutahite verirseeen veya yaptirip olduğu gibi birakmazsaaaan sen ne olasin onuda yaz da bilelim