banner130

Bu haber kez okundu.

1.Etap Revize Uygulama Planı Ne Getiriyor? ''TAPULAR HAZİNEYE, İTİRAZLAR RAFA !''

FİKİRTEPE 6306 SAYILI YASADAN SONRASI 6/A MADDESİNİN DE DENEME TAHTASI MI !?

Fikirtepelilerin talebi ve Cumhurbaşkanının da talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fikirtepe ile lgili çalışmaları başlattı. Bölgede bayram havası estiren açıklamalar peşpeşe gelirken, FİKENTDER ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Derneği olarak, biz de bu tesekkür kervanının başını çektik. Bizim haricimizde bütün STK'lar ve vatandaşlar da teşekkür etti ve bu ulusal medyaya da yansıdı. Ancak, geldiğimiz son noktada bakanlık tarafından vatandaşların kanuni hakları hiçe sayılırcasına yazılı hiçbir metin sunulmadan tapuların hazineye devredilmesi vatandaşlar nezdinde ciddi endişeler oluşturdu. İ

Kanun çok açık ve net, boşalt tebligatlarının binalara asılması ve tanınan süre sonrası elektrik ve su kesintileri yapılarak polis zoruyla boşaltmaların başlayacak olması da cabası!!

FİKENTDER'den Bakan Kurum'a Fikirtepelilerin talepleri için yazılı rapor ' a ulaşmak için buraya tıklayın

Fikentder Derneği olarak Fikirtepehaber.com aracılığı ile gündeme getirdiğimiz bazı çekincelerimiz bulbi nmakta. Bu çekince ve masumane kanuni hak ve taleplerimiz olmasına rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bazı gerekçeler öne sürülerek ısrarla yazılı bir metin sunulmamakta.!

Peki bakanlık tarafından öne sürülen bu gerekçeler, talep edilen yazılı metnin sunulmaması için ne kadar makul karşılanabilir?

Bize göre öne sürülen gerekçeler hiç bir şekilde makul değil!

Ağır pandemi ve ekonomik şartlar altında Bakanlığın vatandaşları polis zoruyla değil, gönül rızalığıyla boşaltması için bu haklı talepleri yazılı sunması insanları rahatlatacak ve süreci daha da kolaylastıracaktır. Herhangi bir ek maliyet yada yük getirmeden,, farklı beklenti ve şartlar öne sürmeyen vatandaşların bu masum ve anayasal haklı talepleri mutlaka ama mutlaka yazılı protokol olarak sunulmalı  ve vatandaşın gönül rahatlığıyla evini boşaltması sağlamalıdır.

Bu vatandaşların en dogal hakkı ve bakanlığın da görevidir!

FİKENTDER Derneği' nin hazırladığı ve Fikirtepehaber.com olarak 24 Mart 2021 tarihinde yayınladığımız ''FİKENTDER - Fikirtepe Plan Notları Örnek İtiraz Dilekçesi yayınlandı'' başlıklı haberimiz ve örnek dilekçe metni için buraya tıklayın.

YENİ UYGULAMA PLANDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER NE?

1. Etap plan notları askı sürecinde çeşitli gerekçelerle yapılan itiraz ve başvurular bulunmakta idi. Bunlardan bazılarının yeni ilan edilen, uygulama planlarında dikkate alınarak düzenlendiğini görmekteyiz.

Öncelikle gözümüze çarpan bazı farklılıkları kısaca özetlersek;

Birçok köşe başında irili ufaklı cami alanları, ve park haricinde Göztepe sanayi sitesinde oto Ahmet'inde bulunduğu kısmın yola kaydırılarak, kazanılan alanın emsal alana dahil edilmesi, Baysaşın üzerinde ibb ye ait alanda ortaokul sosyal tesis vardi, onlar şu an yok..Mandıra Caddesi ve Prestij Caddesine paralel yeşil koridorda yeni bir 15 metrelik yeni arayolların çıkartılması. Şua inşaatın bitirdiği Elit konsept projesinin arkasındaki terk alanına yapılması düşünülen projenin iptal edilerek yeniden park haline dönüştürülmesi ve son olarak ilbank - kiptaş ortaklığıyla yapılan projenin ön ve yan kısmında soru isareti olan alanlar daha önce ticari yapı ve sosyal tesis idi, şimdi belirttiğimiz gibi belirsiz.ve ne için ayrıldığını tespit edemedik. Kısaca yeni askıya çıkan uygulama planlarında bazı Dop değişiklikleri ve bazı proje alanlarının büyüdüğünü görmekteyiz.

Brooklyn Park Projesinin yeşile terk alanında daha önceki askı sürecinde varolan proje yapılaşması bu yeni askıya çıkan uygulama planında da varlığını korumakta.Tabi sahada bu değişiklikler yapılmasının haricinde yapılan yazılı başvurulara rağmen, bakanlığın hala vatandaşın endişelerini yatıştıracak yazılı protokolleri sunmaması ise ileri dönük vatandaşlar da '' Neler oluyor?'' sorusunu sormalarına ve daha fazla tedirginlik yaşamalarına sebep olmakta!

09 Nisan 2021 tarihinde askıya çıkan ve Fikirtepehaber.com olarak ''Fikirtepe 1. Etap Revize İmar Uygulama Planı Yeniden Askıda'' başlığıyla yayınladığımız haberimiz ve yeni revize uygulama planı için buraya tıklayın

TAPULAR HAZİNEYE, İTİRAZLAR RAFA !

1. Etap ilk plan notu askıya çıktığında tapular vatandaşın üzerinde iken vatandaşlar çekincelerini yada ititrazlarını yazılı olarak yapabilmekteydi. ,Yeni uygulama plan notlarında tapu hazineye devir edilerek askıya çıktığı için ve tapu sahibinin hazine olarak görülmesinden dolayı hiç bir vatandaşın haklı yada haksız herhangi bir yazılı itiraz etme hakkı bulunmamaktadır.

Yeni sürecin uygulaması her ne kadar sözlü olarak iyiniyet barındırsa bile yazılı metine dökülmedikçe şüpheleri artırarak sözlü vaatlerle çelismeye devam edecektir. 

Hiçbir kanun kendi özerk yapısı içerisinde kendisine münhasır bir serbestiyet yada uygulama özerkliği, hukuk üstü güç barındıramaz.

Anayasa ve diğer ilgili yasalarla koruma altına alınan barınma hakkı, serbest piyasa ve bireysel özgürlükler ile çelişen bu uygulama kimin nasıl hayrına yada menfaatine olabilir!

FİKENTDER DERNEĞİ OLARAK BAKANLIĞI UYARIYORUZ!

Bakanlık olarak size iyilik yapıyoruz! Biz kimseyi mağdur etmeyeceğiz, projeleri yaparak sizi mağdur etmeden hakkınız neyse vereceğiz diyerek, insanların herşeyi olan evlerini boşaltmalarını beklemek ne kadar adil ve mantıklı Herhangi bir süpriz yada aksama olmaması durumunda 3-4 yıl sürecek proje yapımı sonrası biz sizi çağırana kadar ve alacağınızı söyleyene kadar da bekleyin demek ne kadar mantıklı? Bu nasıl bir hukuk devlet anlayış ve davranışdır?

Türkiye Cumhurriyeti Devleti adına tüm bu çalışmaların yapılıyor olması ve bir iki bürokratın dudaklarının arasında binlerce vatandaşın kaderinin terkediliyor olması kabul edilemez.!

Her ne kadar güvene dayalı bir uygulama yapılıyor olsa da ''Söz uçar yazı kalır'' düsturu ve '' Devlette hukuk yazı ile işler'' kaidesini de göz önüne alıyor ve FİKENTDER Derneği olarak, yazılı protokol talebimizde ısrar ediyoruz..

FİKENTDER Derneği olarak tüm Muhtarlarımızı, STK ve Vatandaşlarımızı özellikle boşalt tebligatları gönderilmeden bu haklı talepler noktasında aklıselim davranmaya davet ediyoruz.

Özellikle bosalt tebligatları sonrası vatandaşların yasadıkları bu tereddütlerle kanuni zorlamalara muhatap olmasını ve yeni meçhullere yelken açmasını istemiyor ve yetkilileri uyarıyoruz..

''DİKKAT, 

Bakanlık, şifahen söylediği ve ulusal basında da vaadettiği proje yapım ve teslim kriterlerini eşit ve ortak bir protokol metni ile yazılı olarak tüm yurttaşlara sunmalıdır..!"

Son olarak kıssadan hisse bir paylaşım yaparak sözlerimize son verelim.

Kur'ân'ın¸ Karınca Vadisi'nden ordusuyla geçerken Hz. Süleyman (a.s.)'ın bir karıncanın sözlerini anlaması ve buna gülmesinin söz konusu edilmesi oldukça dikkat çekicidir. Buna göre¸ gereksiz yere karıncayı bile ezmek ve incitmek doğru değildir. Nitekim bir hadiste anlatıldığına göre: “Bir peygamber karınca yuvası üzerinde uyumuş¸ uykuda kendisini bir karınca ısırdı diye¸ emretmiş yuvayı yaktırmıştı. Bunun üzerine Yüce Allah onu¸ “Demek sen tesbih eden bir topluluğu hem de yakarak yok ettin öyle mi?' diye uyarmıştır.”

Öncelikle belirtmek gerekirse Ne Cumhurbaşkanımızın, ne de Bakan Kurum'un sahada yapılan çalışmalar haricinde, vatandaşa karşı takınılan bu bürokratik duyarsız tavırdan dolayı vatandaşın duyduğu rahatsızlıktan haberlerinin olduğunu düşünmüyoruz. Haberdar olmadıklarını bildiğimiz ama vatandaslar icin büyük önem arzeden bu durumu, FİKENTDER Derneği yazılı rapor halinde kendilerine sundu.

Bundan sonra özellikle boşalt tebligatları öncesinde bakanlığın yazılı bir protokol sunmasını ümit ediyor ve bekliyoruz.

Netice itibariyle devlet vatandaşın yaptığı işte muvaffakati yakalamak ve gönülleri de kazanmak için basit talepleri de duymalı ve şifahen dile getirilenleri yazılı olarak içeren bir protokolü vatandaşına sunarak onları rahatlatmalıdır.

Şimdiden Mübarek Ramazan ayınızı kutlar hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Her şey güzel olacak inşallah, selam ve dua ile ..

Yasin BEKTAŞ - 0549 8413716

FİKENTDER ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Dernek Başkanı

__________________________________

ajansFİKİRTEPE / www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail Başıbüyük 2 yıl önce

Tek adam rejiminden ne bekliyordunuz ki. Sıkıysa itiraz edin sayın Cumhurreisinize

Avatar
Zenci 2 yıl önce

Yasin kardeşimize teşekkür ederim Fikirtepenin Spartaküsü tek başına çalışıyor. Deprem olsa Fikirtepeli bu kadar zarar görmezdi.Bakanlık canı sıkıldıkça kendine iş bulmak için Fikirtepeye geliyor yapacaz ,edecez diyor.sonuç ortada .Bakanlık planları açıkladı ihaleyi yapacak fikirtepeliye ne vereceği belli degil .İhaleden sonra iş alacak firma proje çalışması yapıp vatandaşın arsa sı karşılığında ne kadar yer alacağını gösteren bir liste hazırlamalı ve sözleşme imzalanmalı . Bu işler yapılmadan gönderilen tebliğatın hiçbir önrmi olmaz kimsede itibar etmez.Bu planı başımıza çıkartanlarında Allah belasını versin 11yıldır ne gecemiz belli ne gündüzümüz

Avatar
Hüseyin yumakli 2 yıl önce

Benimde var 1 etapta arsam ama devletimiz bütün pislikleri temizledi şimdi arsamizi hazineye aldi yani hec kimse satamaz cok guzel uygulama sadece denediysem var kira bedelleri odenecekmi egerki özenirse saten hec bi sorun kalmıyor devletimiz yapar halk sahiplerine devreder ondan hec endişem yok sadece 7 yıl sabrettik 2 yılana sabredeceğiz görünürde guzel gidiyor geçeli gündüzlü çalışılıyor tüm ortamlarımıza hayirli olsun

Avatar
Salih Bağırgan 2 yıl önce

Yazılı protokol mutlaka olmalı 2024 de biteceği söyleniyor, 2023 de seçim var, şayet seçim kaybedilirse gelecek hükümete sunacak belgemiz olması lazım

Avatar
Salim 2 yıl önce

Yasin bey fikir tepenin haklı şikayetlerini dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum

Avatar
Halil duman 2 yıl önce

Fikirtepe1.etapda yaşayanlar işgal durumuna düştüler hemide kendi yaptıkları evlerinde kiracılar kiralarını ödemezle malsahibi hazine eski sahiplerini tanımazlar eski malsahiplerinin tapuları olmadığı için hak talep edemezler hadi çlk işim içinden

Avatar
Salih 2 yıl önce

6306 SAYILI YASA MADDE 6 A...7..YI TUM FIKIRTEPELILER IYI OKUSUN..HERSEY COK NET ÇEVRE BAKANLIĞI YOL HARITASINI HAZIRLAMIS..

Avatar
MEHMET 2 yıl önce

Insanlar ne alacak ne verecek birazda bunlardan bahsedilse yok elektrik kesilecek yok su kesilecek iyide bu yaptirimlarin amaci milletin malina karsi daha dusuk oranlarmi verilecek biraz daha şeffaf olmasini bekliyoruz hukumetten cevre şehircilik bakanligindan neticede bu pisligin bu rezilligin olmasinda bir nebze sizlerin de payi var yaziktir gunahtir bu insanlara