Günler haftaları, haftalar ayları derken yılları ve nihayetinde seçimler de seçimleri kovalarken, Aspirin mekan tüm partilerin ve yöneticilerin aklına geliveren, Mağduriyetin tavan yaptığı yerin adıdır ''FİKİRTEPE''
Malesef haklı olarak firmalara yükleniyoruz, resmi makamlara yükleniyoruz. Ancak, vekalet verdiğimiz ve firmalarla iş tutan bazı temsilcileri göz ardı ediyoruz. Kendi işimizi takip etmeyerek ve başkalarına güvenerek kendimize ve malımız için yaptığımız ihmali unutuyoruz!

Kiminin 2, kiminin 3, Kimininse 5 - 6 yılına sebep oldu bu vekaletletler aracılığıyla yapılan ihanetler, uyutmalar..

Utanmadılar, utanmıyorlarda sanırsam ar damarları çatladığı içindir ki, hiç bir zaman utanmayacaklar da. Elbette Allah, sorumluluğu altındaki vatandaşı ve komşusunu kandıranları ıslah etsin demekten başka birşey gelmiyor şu an aklımıza.!

Yıkılan evler, ödenmeyen kiralar, duyulmayan feryatlar yılardır devam ederken, kapalı kapılar ardından gizlice pazarlıklara tutuşanlar..! Ancak bu kadar ihanet edebilirdik kendi kendimize, kendi evimize, malımıza, mülkümüze, komşumuza ve semtimize..Gelelim devletin makamlarını geçici bir süre için işgal eden, seçimle gelen yada atanan, ama bu sürenin sınırlı olduğunu unutan. Bu arada tebasında ki halkı her türlü tehdit ve dolandırıcılığa karşı koruması, uyarması gereken. Hatta vatandaşı bilgilendirip, hakkını korumak için her türlü tedbir ve önlemi alması gereken yetkililerden bahsediyorum, '' Siyasiler, Bakanlar, Bürokratlar, Müdürler, Muhtarlar, vb...''


Burada özellikle vatandaşın hakkını koruyan, kollayan temsilcileri, makamının hakkını verenleri tenzih ediyoruz. Bu vesile ile şimdiden herkesin yeni yılını da kutluyorum..

Fikirtepe'de olanlar, firma- temsilci - bürokrat ve vatandaş dörgeninde yaşananlar. Adaletin tesisi ve hakkaniyetin teslimi için görevi başında olan yada olacak yetkililere ibret vermesi bakımından Simon Sinek’in kaleme aldığı “Leaders eat last” adlı kitabından bir alıntıyı sizlerle paylaşarak konuyu daha fazla uzatmadan takdirlerinize bırakıyorum.

Eski bir BAKAN’dan konferansta konuşma yapması istenmişti.

Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve konuşmasına başladı…
 
Daha bir iki cümle söylemiş iken durdu, kahve bardağından bir yudum aldı ve sonra bir süre bardağı kaldırıp baktı.
Derin bir nefes aldı ve ;
 
“Biliyor musunuz ne düşünüyorum?” diye sordu…
“Bu konferansta geçen yıl da, hem de aynı kürsüde konuşmuştum…
 
Tek bir fark vardı; o zaman hala bakanlık görevim sürüyordu.
 
Buraya gelirken bana business class bileti alınmıştı, hava alanında beni bir limuzin ve eskort araba bekliyordu.
Beni önce bir otele götürmüşlerdi.
 
Otel müdürü beni otelin kapısında karşılamış ve kral dairesine çıkarmıştı…
Ertesi sabah lobide benim odadan inişimi bekleyen bir heyet vardı…
Beni yine aynı limuzinle bu salona getirmişlerdi…
 
Özel bir kapıdan içeri almışlardı…
 
Çok şık bir bekleme odasında konferansı beklerken porselen bir kapta kahve ikram etmişlerdi…
Sonra da beni salona aldılar ve en ön sırada ayrılan yerime geçmiştim”

Eski bakan derin bir nefes aldı, seyircilere gülerek bir süre baktı ve devam etti
 
“Fakat bu yıl karşınızda bir bakan olarak bulunmuyorum.” 
 
Bir an durdu ve sonra;
“Dün buraya kendi ödediğim uçak bileti ile uçtum.

Beni hava alanında kimse karşılamadı.
Otele taksi ile geldim.
Kendi odama kendim çıktım.
 
Bu sabah buraya otelden yine taksi ile geldim. Kapıdan girerken güvenlikten geçtim, hüviyetimi alıp listede olduğuma emin olmadan salona almadılar bile.
 
Sonra da bulabildiğim yerde oturdum.
 
Canım kahve istedi ve görevliye sordum; bana dışarıda kahve makinesi olduğunu söyledi.
Ben de çıktım ve şu gördüğünüz kağıt bardağa kahveyi kendim doldurdum”

Seyirci gülmeye başlamıştı.
 
“Sanıyorum geçen yıl porselen bardak bana sunulmamıştı. 
Makamıma sunulmuştu. Benim asıl bardağım işte bu.” 
Konuşmanın bu noktasında gülüp alkışlayan seyircilere kahve bardağını kaldırıp gösterdi.

Alkışlar bitince de şunları söyledi;
 
“Size verebileceğim en iyi ders bu işte. 
Bütün o övgüler, hizmetler, avantajlar rütbeniz, rolünüz, makamınız içindir. 
Size ait değildir.
 
Ve bir gün makamınızı görevinizi bitirdiğinizde porselen bardağınızı halefinize verirler.
Çünkü aslında hep layık olduğunuz kağıt bardaktır.
_________________________________
Yasin Bektaş - 05498413716
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com
_____________________________________
*Bu metin Simon Sinek’in
“Leaders eat last” (Liderler en son yer) kitabından alıntıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YAŞAM 2 yıl önce

GAYET GÜZEL OLMUŞ ELİMİZE SAĞLIK

Avatar
Vatandaş222 2 yıl önce

E faydası olsaydı halk cebinden kahvede alırdı uçak biletide övgüyü makamdan değil iyilikden almalı insan

Avatar
007,5 2 yıl önce

Yaşın bey ne yazıkki bu ardamarından yoksun kişilere bypasda yapılması imkansız. Hepsinin canı cehenneme. Ben onlara inanın fikirtepeliden daha çok acıyorum

Avatar
Lanetli Fikirtepe 2 yıl önce

Bu hükümeti savunan kim varsa yedi sülalesi gün yüzü görmesin

Avatar
asuman 2 yıl önce

yasin bey kaleminize sağlık çok güzel bir yazı olmuş, ibret alan anlar

Avatar
Ziynet dırak 2 yıl önce

Sn gazeteciler ve medya mensupları
Mağdur edilmiş vatandaşlara HUKUK a gidin diyen Sn Devlet yetkilileri
Evet mağdur var da, Hele bir sorun neden mağdur var.
Geçmişi lekeli insanlara müteahhitlik firmaları kurduruldu.
Politikacılara yakın (Emanetçi) kişilere bir kısım hazineye ait yahut park bahçe için ayrılmış yeşil alanlar önce başkası adına sonra bu emanetçilere satış yapılmış gibi verildi.
Yada insanların kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılıp müteahhitlik firmaları ile Kat karşılığı inşaat yapım sözleşmeleri yaptırıldı.Bazı kurumlar bu işlerin #organizatörlüğünü üstlendi.
Maketler yapıldı.
Bu maketlerden satış yapılması için siyasi kimliği ,sanatçı kimliği yada magazin kimliği nedeniyle toplum tarafından tanınan sevilen ve güven duyulan kişiler basın yayın kuruluşlarının verdiği destekle bu maketlerin tanıtımını yaptı.İnsanların alım duygusu körüklendi.
Tanıtımın yapıldığı dönemde pek fazla kıymeti olmayan araziler maketten yapılan satışlarla toplanan paralar kullanılarak tevhit (Birleştirme) işlemiyle kıymetli hale geldi.
Örneklendirmek gerekirse #MakromtekEsenyurt projesinin yapıldığı arsa 12 parselden oluşan ,parsel arasından yollar geçen bir arsaydı.Bu şekliyle büyük proje yapımına uygun olmayan arsa maketten yapılan satışlardan toplanan parayla belediyeden parseller arasındaki yollar satın alınarak tek parsel haline getirildi. Üzerine 5 katlı bina yapımına müsait olan arsalar tevhit işlemi sonrası 12-16 kat imar almaya müsait hale geldi.
Belediyelerin bu işleri bedava yapmadığını herkes bilir.
Bilmeyende öğrensin.
Bu işlemler için belediye kasasına giren paralar vardır.Şahsi kasalara giren paralar için mali şubenin araştırma yapması gerekir.(Tabi birileri tarafından engellenmezse)
Yada bazı belediyeler bu işlemleri bu müteahhitlerden #Bağış adı altında #Okul #Camii #Sosyal alan yapmaları karşılığında hallederler.Bu bağışlara harcanan paralar yapılan bağışların imalat maliyetleri ile kıyaslanarak kontrolden geçirilirse özel kasalara giden paralara ulaşılabilir.
Yani konu #Paranınizi ni takip etmekten geçiyor.
Ne demiştik geçmişi yaralı ,yani her türlü şantaja baskıya açık kişilere kurdurulan firmalar demiştik.
Satışlar tamamlanıp teslim süreleri yaklaşınca yada daha büyük organizasyonlarda teslim süresi geçse de hala toplanacak tahsil edilecek senetlerin toplanması ve bu esnada müteahhit şirketlere güven kaybı oluşmaması için inşaatın gecikmesiyle ilgili bir kısım kiralar ödenir. Çünkü ödenecek rakam misalen 500 bin tl ise toplanacak rakam 5 milyon civarındadır.Beş milyonu toplayabilmek için beşyüzbin dağıtmak hiçte karsız bir yatırım değildir.
Buraya kadar yazdıklarımda insanları mağdur edecek ne var ki diyebilirsiniz.
Ne güzel işte siz ev sahibi oluyorsunuz satın aldığınız evin parasından bir kısmı ile hem belediyelerimiz gelir elde ediyor hem de paranızın bir kısmı bağışçı müteahhitler eliyle #Hayırhasenat a harcanıyor bunun neresi kötü bile diyebilirsiniz.
Zaten kötü olan kısmı bunlar değil.
Kötü olan kısmı teslim zamanı gelmiş hatta uzun süre geçmiş inşatların genelinin yüzde 80 civarı tamamlanmış durumdayken birden müteahhidin parasının bitmesi. Gerçekten parası bittiği için mi inşaatlar durdu yoksa paraları kurdukları paravan firmalarla başka yerlere hatta #Kıbrıs üzerinden takip edilmesi imkansız ofşhore hesaplarla yurt dışına kaçırdıkları için mi inşaatlar durdu bunun incelemesini ancak konunun uzmanı #malipolis yaparsa öğrenebiliriz.
Yoksa bir ilçenin #Asayiş şubesi yada #Karakol unun bunları inceleyebilecek araştırabilecek ne imkanı nede bilgisi yoktur.
Maketten ev alan insanların çoğu belli riskleri satın aldığının farkındadır.
Nedir o riskler, inşaatın yarım kalması, eksiklerinin olması ,inşaat süresinin gecikmesi .
O zaman sorun ne? Dairelerinizi teslim alın toplanıp eksik işlerinizi tamamlayacak bir taşeronla anlaşıp inşaatınızı tamamlatın. Sonrasında da eksik işlerinizle ilgili müteahhidi dava eder harcadığınız parayı tahsil etmeye çalışırsınız. Neden yapmıyorsunuz diyebilirsiniz.
Şöyle ki
Maketten satılan evlerde müteahhitler arsa sahipleri ile yapmış oldukları kat karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan yada ileride doğacak olan alacaklarını bir sözleşme ile ,aldıkları para yada senet karşılığı temlik ederler. Kat karşılığı sözleşmelerde alacağın doğması için müteahhidin arsa sahibine karşı kat karşılığı sözleşmedeki taahhüdünü yerine getirmiş olması gerekir.
İyi niyetli arsa sahiplerinin yada müteahhitlerin olduğu projelerde bunu yapmak hiçte zor bir şey değildir.
Peki bu neden yapılamıyor. Veya mağduriyete ne neden oluyor ve nasıl mağduriyet oluşturuluyor.
Yukarıda politikacılara yakın (Emanetçi) arsa sahipleri demiştik.
İnşaatlar bitmeye yakın oyunun ikinci perdesi sahneye konuyor.
Bir inşatta kat irtifaklı arsa payı tapularının çıkartılması için arsa sahiplerinin tamamının temsil edildiği bir vekaletle yahut şahsen müracaatla bunun talep edilmesi gerekir. Mağduriyet yaşanan projelerde kötü niyetli arsa sahipleri ya bu vekaleti vermezler yahut eksik yetkiyle verirler veya vekalet olmasına rağmen yetkilendirilen #organizatör yada temsil eden firma bu müracaatı yapmaz ve daire hisselerine düşen arsa paylı tapular çıkartılmaz.Bu tapular çıkartılmadığı müddetçe de dava bile açsanız mahkeme ortada kayıtlı bir yapı olmadığından tescil talebinizi kabul etmez yada edemez.
Bir tek istisna var. Müteahhidin arsa sahibi ile yapmış olduğu kat karşılığı inşaat sözleşmesinde müteahhit arsa payı tesciline hak kazandı ise ve siz de ödemenizi ,yani müteahhide olan taahhüdünüzü tamamladıysanız projenin belediyece onaylanmış olan inşaat yapım ruhsatından faydalanılarak dairenize düşen arsa payı hissesi hesaplanmak sureti ile tescile hak kazanırsınız.
Tabi bunu 5 dakikalık aralarla davalar görülen Tüketici mahkemesi hakimine anlatıp izah etmeyi başarabilirseniz. Yada bilirkişi diye mahkemece tayin edilen kişiler gerçekten bilir kişi vazifesini hakkıyla yapıp konusunun uzmanı gibi rapor yazarsa .

Genelde mağduriyet oluşturulan projeler bu kadar basit hemen ilk bakışta hakimin anlayabileceği şekilde bırakılmaz. Size kat karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan kendi alacağını yada arsa sahibi ile yapmış olduğu ek bir sözleşme ile yetki alarak arsa sahibine düşen alacağı da temlik eden (yani arsa sahibi ile yapı ortağı olan) geçmişi sıkıntılı tehdit ve teşvike müsait kişiler tarafından kurulmuş müteahhitlik şirketi projenin teslimine yakın ya tehdit edilir ya teşvik edilir ve projeyi politik yakınlıkları olan emanetçi arsa sahiplerinin kurdurdukları paravan başka bir müteahhitlik firmasına devir eder. Yahut devir etmediyse bile inşaatın arsasını bankalara yada tefecilere herhangi bir hukuki işlem olmaksızın ipotek ettirir. Son dönemde bunun mahkemeler yada savcılıklar tarafından tespit edildiğini fark ettiklerinden paravan firmalara kendilerini borçluymuş gibi göstererek hayali borçlanmalarla hak sahibi adına tescili imkansız hale getirecek icra takipleri ile hacizler koydururular.
Yukarıda projenin tamamlanması için devir edildiğini anlatmıştık.Tabi ki etsin ne var bunda diyebilirsiniz.
Çünkü DEVİR ALANIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ GEREĞİ paravan olarak kurulmuş olsa da projeyi devir alan firma size yapılan TEMLİK sözleşmesinden sorumludur. Yani dairenizi teslim etmek zorundadır.
Maalesef bu böyle olmaz. Neden mi?
Çünkü projenin tamamlanmak üzere devri müşterilere KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNİN FESHİ olarak yutturulmaya çalışılmaktadır.
Kim tarafından mı
Tabi ki HERKES.Çünkü bu olayların tamamı “Organize İşler “ filminde anlatılan konudan daha organize şekilde planlanmıştır.
Oyun şöyle kurgulanır.Müteahhit sözleşme haklarına istinaden tapu tescil davası açar arsa sahibi inşaat yarım kaldı diye sözleşme iptal davası açar.Normalde olması gereken davanın görülmesi ve kim haklıysa mahkeme sonunda kkis sözleşmesinin iptaline yahut müteahhide tapunun tesciline karar verilmesi gerekirken taraflardan siyasi gücü arkasında tutan arsa sahibi tehdit ve teşvik unsurlarını beraberce kullanarak zaten geçmişi sıkıntılı müteahhidin davadan feragatini bir protokolle sağlayarak davanın karşılıklı olarak reddine karar verilmesini sağlar.Fakat bununla da yetinmeyerek davanın kararına kendi aralarında yapmış oldukları protokolü mahkeme sanki notermiş gibi PROTOKOLÜN AYNEN ONAYLANMASINA diye karar yazdırarak davadan FERAGATİ sanki sözleşme FESİH kararıymış gibi hak sahiplerine hatta daha ileri giderek mahkemelere sunar.Bu karar fesih kararı olsa tapudaki kkis şerhinin kaldırılması için kararı koyması yeterlidir.Fesih kararı olmadığını bildiğinden müteahhit firmanın yetkilisini 30 adamla tapuya götürüp şerhi kaldırtıyor aynı gün tapuyu paravan firmasının üzerine devir ediyor.
Projeden daire alan insanlara da paranızı kime verdiyseniz gidin ondan isteyin paranızı yada dairenizi diyor.
Devletinin düzenine kanunlarına geleceğine güvenip parasını yastık altında saklamak yerine ülkesinin inşasına ve imarına yatıran hukuka saygılı vatandaşlar. ,Kanunları bazı kurum ve yetkililerinin güçlerini kendisine siper eden şahıslar tarafından mağdur ediliyor.
Bu kötü niyetli şahıslar kendilerine o kadar güveniyor ki , adeta güç zehirlenmesi yaşıyor.
Bazı projedeki hak sahiplerine kime giderseniz gidin ister Cumhurbaşkanına isterseniz Trump a yada Putin e gidin ya fark vereceksiniz yada daire alamazsınız diye fütursuzca insanları tehdit ve tahkir ediyorlar.
Daha profesyonel olanları vatandaşın parası ile yapılmış inşaatlar için gidin istediğiniz yerde dava açın burası benim.Benden hiçbir şey alamazsınız hatta üzerine dünya kadar avukatlık ücreti borçlanırsınız diye tehdit etmekten çekinmiyorlar.
Maalesef ki haksız sayılmazlar.
Binlerce insanlardan bazı arkadaşlarımız sorununun çözümü için birçok kurum yada kurum yetkilisine problemini anlatmak için müracaat etti.Ağır Ceza mahkemelerinde şikayetleri ile davalar açıldı.Hakkına kavuşmak için Hukuk davaları açtı. Bir arkadaşımız davasında mahkemenin karar verdiği 1500 tl lik bilir kişi ücretini yatırmadığı için davası mahkemece RED edildi. 12500 tl lik avukatlık ücreti ödemeye mahkum edildi.Halbuki davasına devam edilse 1500tl faiziyle istense daha mantıklı bir karar olmaz mıydı.Hukuk kararları vicdanları yaralar nitelikte olmamalıdır.
İnsanların hakkı profesyonel örgütler tarafından çalınıp vatandaş mağdur ediliyor. Mağduriyetini gidermek için Hukukta hakkını arasa USUL yönünden davaları RED edilip karşı tazminata mahkum ediliyor.
Meydanlara çıkıp haksızlığı haykırsa yürüyüş kanununa muhalefetten hakkında dava açılıyor.İnsanların hakkını gasp eden firmalar tarafından tazminat davaları açılan konutla dolandırıcılık mağduru vatandaşlarımız bile var.
Bittimi maalesef bitmedi
Sosyal medyada hakkını arayan konutla dolandırıcılık mağduru olmuş bazı arkadaşlarımız hakkında ,sorunu çözmesi gereken makamdakiler tarafından vatandaşın sorunlarını çözmek yerine Twiter paylaşımları nedeniyle vatandaşa makam sahiplerinin savcılık şikayeti ile soruşturma açtırılıyor.
Sn Cumhurbaşkanım
Sn Devlet yetkilileri Tüm partilerden Vatandaşın teveccühünü kazanmış Sn siyasetçiler Sn Adalet teşkilatı çalışanları Sn Hakim ve Sn Savcılarımız.
Lütfen vatandaşın haklı HAYKIRIŞLARINI duyun.
Duyduğunuzu biliyoruz.Duymakla kalmayın Lütfen gereğini yapın

Kaleme alan
Fahri kuygu

Sesimiz olurmusunuz

Avatar
fikirtepeli 2 yıl önce

fikirtepenin çilesi minimum 10 yıl sürer. bir taraf lüks konutlar bir taraf virane binalar. altyapı eksik böyle uzun süre gider.

Avatar
kadıköylü 2 yıl önce

ekonomide kasırga beklenirken fikirtepe ile kim ilgilenir. akp nin belirli bir oy tabanı oluştu. onun haricinde muhalefet yok gibi olan muhalefet yaptığı yanlışlardan ve kırdığı potlardan ders almamış vaziyette. nasıl akp yep yeni bir bir parti şeklinde çıktı. ilk seçimlerde büyük bir oy oranı alıp devamını getirdi. dipteydik elbet dipten bir şekilde çıkılacaktı bunu da iyi kullandılar fakat sonra iktidarın sarhoşluğu ve dalkavukları ile herşey çakıldı. ekonomi felaket sinyalleri halen çalıyor. titanik gibiyiz daha buz dağını görmüşüz ve gemi yara almış fakat inkar eden bir yönetim var. geminin burnunun ucunda olduğundan yükseldiklerini zannediyorlar. fakat şu an gemi halen su alıyor. battığımızda herşey ortaya çıkacak. fikirtepeli evin yıkılmadıysa şanslısın evin yıkıldıysa torunların buraların bir kelebeğe dönüşmesini bekleyebilir.