banner130

Bu haber kez okundu.

Raci Şaşmaz'ın son Fikirtepe Senaryosu'nun Mağdurları Wall Street Journal'de

Fikirtepe'de yaşanan vurgunlar ve mağduriyetlikler Türk basınının vurdumduymazlığına, bazı Kurum ve bürokratların '' Kendiniz ettiniz, kendiniz buldunuz!'' tarzındaki söylemleriyle kendi hatalarını ve eksikliklerini görmezden gelerek suçu sadece masum ve mağdur vatandaşların üstüne yıkmasına rağmen, Uluslararası basında yer bulmaya ve yankılanmaya devam ediyor!

Fikirtepe Pana Yapı Mağdurlarının Sesini Duyuyor musunuz?


Fikirtepehaber.com olarak, bölgeyi ve yaşanan mağduriyetlikleri belgeleriyle yayınlıyor ve mağdurların sesi olmaya çalışıyoruz. Wall Street Journal'de yayınlanan röportajın bir kısmını sizler için tercime ederek orjinal kısmının da tamamını haber linkiyle beraber yayınlıyoruz..Kentsel Dönüşüme Residance giderken 50 yıldır yaşadığı evinden de oldu, şimdi çadırda yaşamak zorunda!!

2016 yılında, Brooklyn Dream projesinde bir reklam kampanyası da yer aldı: “Şehrin merkezinde aktif ve rüya gibi yaşamak isteyenler için” bir dakikalık video klibi. 
Bayan Duzgunoğlu ve komşuları, geçici kira ödeneği ve modern dairelerin vaatleri karşılığında evlerini yıkmayı kabul ettiler. Pana Yapi adında bir şirket olan geliştirici, bir Türk mafya çetesi hakkında hit TV dizisi “Kurtlar Vadisi” ile ünlenen televizyon yapımcısı ve yazarı Raci Şaşmaz tarafından yönetildi.  

“Şimdi bir dilenciyim.” 
Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz Pana - Selimoğlu Mağdurlarından Zeynep Düzgünoğlu, Fikirtepe'de 53 yıldır oturduğu dairesini kentsel dönüşüm kapsamında Kurtlar Vadisi'nin yapımcılarıyla ilişkili Pana Yapı'ya vermiş. Şirket mali sıkıntıya ve strese girdiğini söyleyerek borsaya girince inşaat yarım kalmış. Ev sahiplerine yapılan kira yardımı da kesildi. Birçok Pana - Selimoğlu Mağduru gibi ortada kalan Zeynep Hanım şimdi inşaat alanındaki çadırda yaşıyor. Fikirtepehaber.com'a da konuşan vatandaşlar, Raci Şaşmaz'ın yaptığı satışları da göz önüne alarak, maddi imkanının olduğunu ve krizi bahane ederek insanları mağdur etmek yerine, kendisine ve şanına yakışır bir şekilde Fikirtepe'de yarım kalan işlerini bitirip hak sahiplerine teslim etmesini bekliyor. Aksi takdirde bakanlığın devreye girerek ruhsatsız yapılan satışlardan dolayı elde edilen tüm gelirlerden dolayı şirket ve sahiplerinin hesaplarına el koyarak yarım kalan işleri yeniden taşero ederek bu mağduriyete son verilmesini istiyor..

Pana - Selimoğlu Mağduru Zeynep Düzgünoğlu ile Fikirtepe Çadırkent'te yapılan Röportajı izlemek için buraya tıklayın..“Bu benim hayallerimin evi olmalıydı”
60 yaşındaki emekli kadın terzisi, 1000 aile ile birlikte, İstanbul'un Asya yakasında yeni bir dizi yükselişte geniş bir daire vaat etti. Ancak geliştirici nakit para sürüyordu ve Bayan Düzgünoğlu’nun “Brooklyn Rüyası” adlı gelişimi bir hayal olarak kalıyor.
Çocuklarına yük olmaktan kaçınmak için Bayan Duzgunoğlu, Brooklyn Rüyası kum havuzunda bir çadırda yerleşti.
Yaklaşan kış hakkında endişeleniyor. “Evime geldiğimde fakir bir insan değildim,” dedi, yıkık evini, küçük bahçesini ve sabahları meyve toplamak için kullandığı bir incir ağacıyla anımsatıyor. Gözlerini silmek için gözlüklerini çıkaran Düzgünoğlu “Şimdi bir dilenciyim.” dedi


Pana - Selimoğlu yetkilileri, yapımı biten ancak iskanı alınmayan ve satılan bir çok daire üzerinde ipotek ve haciz bulunan Brooklyn Park haricinde, Ruhsatı alınmayan ve daha kabası bile yapılmayan Brooklyn Dream ve Brooklyn Life Projelerinde dairelerin çoğunu henüz hafriyat aşamasında satmıştı. Karlı bir şekilde Çeşme - Alaçatı'da Jarden Aden ve Fikirtepe'de Katarlı ortak Aldığı Brooklyn City Projelerine de başlamış olmalarına rağmen, ekonomik krizi bahane ederek, satışı gerçekleşen tüm projelerinin yapımını ve hak sahiplerini mağdur ederek ortada bıraktı.

... Haberin orjinal tam metnin WSJ internet sitesinde ingilizce olarak okumak için buraya tıklayın..


Mahir Şaşmaz ''Nakit Sorunu sektördeki tüm şirketlerde var'' 
Geçen yaz Pana Yapı, kira ödeneklerini ödemeyi bıraktı ve müşterilere projede çalışmaya devam etmek için yeterli paraya sahip olmadıklarını söyledi.Pana Yapı'nın genel koordinatörü ve Şaşmaz'ın sözcüsü Mahir Şaşmaz, “Nakit sorunu sektördeki hemen hemen tüm şirketler için ortak bir sorundur” dedi. “Elbette, sorunları çözmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.” 
Sözcü, televizyon yapımcısının inşaat sektörüne yatırımcı olarak girdiğini ve daha sonra Brooklyn Dream projesini kurtarmak için zorlu bir inşaat firması satın aldığını iddia etti.

... Haberin orjinal tam metnin WSJ internet sitesinde ingilizce olarak okumak için buraya tıklayın..

Türkiye genelinde, inşaat projelerinin skorları son aylarda iptal edilmiş veya dondurulmuş ve onlarca firma, sektördeki yatırımcılara ve yöneticilere göre, yerel para biriminin zayıflaması nedeniyle yabancı para borçlarını ödemekte zorlanmaktadır.
Pek çok firma şu anda inşaat maliyetlerinin altında satış yapıyor. Çünkü Türkiye'nin satılmayan evlerinin stoğu iki milyona kadar yükseldi, bu da yıllık ortalama yeni satışların dört katını kapsayacak kadar büyüdü.
120 bin üye şirkete sahip Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, “Türkiye'de inşaat sektörü koma eşiğinde bile hasta” dedi. “Tüm özel inşaat işlerinin% 70'i durdu ya da yavaşladı.”

.... Haberin orjinal tam metnin WSJ internet sitesinde ingilizce olarak okumak için buraya tıklayın..

WSJ gazetesine göre, Sektörün hızla genişlemesi, şirketleri gayrimenkul sektöründe çok az tecrübe edinmiştir. Tekstil ve tarım firmaları ucuz kredilerden ve cazip kamu-iş sözleşmelerinden faydalanmak için koştular. Bazı firmalar fabrikalarında konutlarını inşa etmek için fabrikaları kapattılar.

... 
Haberin orjinal tam metnin WSJ internet sitesinde ingilizce olarak okumak için buraya tıklayın..ISTANBUL—Zeynep Duzgunoglu lives in a tent at a sandpit in Turkey’s megalopolis after agreeing to have her house razed two years ago.

“This was supposed to be my dream home,” she said.

The 60-year-old retired seamstress, along with 1,000 families, was promised a roomy apartment in a string of new high-rise developments on the Asian side of Istanbul.

But the developer ran short of cash and Ms. Duzgunoglu’s development, “Brooklyn Dream,” remains a fantasy...

... Haberin orjinal tam metnin WSJ internet sitesinde ingilizce olarak okumak için buraya tıklayın..

By
 
Georgi Kantchev - Sept. 11, 2018

____________________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURU 5 yıl önce

Bizler bu olayların bu şekilde olmasına zemin hazırlayan bizleriz vede bu olayları orğanize bir şekilde yürüten içimizdeki çıkarcı bir gruplar .,Bizler riskli alana itiraz edip dava açmalıydık .Yerinde dönüşüme diretecektik .Balıklama atladık ,hemen üç kuruş paraya bonusa imza attık .1 senelik kira parasına imza attık .Yeri yurdu dahi olmayan temsilcilere bile vekalet verdik .Sözleşmeleri inceletmedik teminatlar almadık .Firmaların her söylediğine evet dedik ve imzaladık .Yerlerimizi arkamıza bakmadan terkettik .Kendi kendimize yerlerimizi terketmek için bahaneler yarattık .Mücadele etmeyi değil kaçmayı tercih ettik .İmza atmayanlara 50 tane kulp taktık imza atmaları için bakanlığa baskı yaptık .Aç gözlülükle itham ettik .Mahalle baskısı uyguladık .Adamların malının ortağıymışıs gibi beddua ettik .Bizleri uyaranların sözlerine kulak tıkadık .Velhasıl kendimiz ettik kendimiz bulduk .İşin içinden çıkılmaza kendimiz soktuk .Devlet büraklatlarına güvendik .DEVAMI ALTTA .1 .

Avatar
FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURU . 5 yıl önce

DEVAM .2 .Halada aynı yanlışı yaparak devlet büroklatlarına güvenmeye devam ediyoruz .Battıkça batıyoruz .Çırpındıkça batıyoruz .VELHASIR KİMSEYİ SUÇLAMAYALIM BİZİ BU DURUMLARA SOKANLARA İNANMAYACAKTIK .KOLAYCILIĞI SEÇMEYECEKTİK .HALADA KOLAYCILIĞI SEÇMEYE ÇALIŞIYORUZ .BAZI ADALARDA İNSANLAR HUKUKA DAHİ GİTMİYOR .YETENEKSİZ VE YETERSİZ KİŞİLERİN YOL GÖSTERMELERİ BİZLERİ BU DURUMA SOKTU .KILAVUZU KARGA OLANIN BURNU BOKTAN ÇIKMAZMIŞ .FİRMANIN KÖPEKLİĞİNİ YAPANA VEKALET VERDİK .YERİ YURDU OLMAYANA VEKALET VERDİK .SÖZLEŞMELERİ İNCELEMEDİK .TEMİNATLARI ALMADIK .FİRMANIN MALİ YAPISINA BAKMADIK .ŞİMDİDE İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYORUZ .SUÇUN ÇOĞU BİZDE .ŞİMDİ HERKES SUÇU BİRBİRİNE ATIYOR .DEVLETE GİDİYORSUN İMZALAMASAYDIN DİYOR .İMZALATAN TEMSİLCİLER FARKLI KONUŞUYOR .İMZALAYAN FARKLI KONUŞUYOR .

Avatar
Fikirtepeliler 5 yıl önce

7 sene evvel kentsel dönüşüm adı altında fikirtepeliler müteahitlerin kucağına atıldı 7 sene boyunca devlet sadece izledi halende izlemeye devam ediyor.Sen vatandaşına sahip çıkmadın bakanlık hala daha çıkmıyorsun bize kabahat bulma sen devlet olarak hangi müteahıdı denetledın sordunmu sen fikirtepeye inşaat yapabılecekmısın diye mali bütçen yeterlımı diye her önüne gelen geldi, hisse topladı fikirtepeden bakanlık olarak çözüm bulmak milleti kurtarmak senin elinde suriyeliyi bile bizden daha çok adam yerine koydu bu devlet yazıklar olsun

Avatar
Mehmet 5 yıl önce

Devlet yetkilileri kendileri icat etti kentsel dönüşümü içinden çıkamadı suç halkınki?zorla kamulaştırmalar zorla imza artırmalar?bu semt nasıl çözüme ulaşicak

Avatar
fikirtepeli 5 yıl önce

Kiptaş bile batmışken siz düşünün şirketler ne yapsın. beton çılgınlığı içinde türkiye yi mahvettiler. emlak sektöründe amerikadan beter bir duruma doğru gidiyoruz.

Avatar
RACİZEDE 5 yıl önce

BİZE KAMULAŞTIRMA ZORU İLE İMZA ATTIRDILAR. ŞİMDİ BİZE NE FİRMA İLE ARANIZDAKİ HUKUKİ KONU DENİLİYOR. BU KAMU MEMURLARI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNALIM.

Avatar
D adası 5 yıl önce

Ben bir ak partili olarak Fikirtepe’den ak partiye oy verenlerin elleri kırılsın

Avatar
FİKİRTEPEZEDE 5 yıl önce

DEVLET SESİMİZE KULAKLARINI TIKAMIŞ TÜM DÜNYADAN BASIN MENSUPLARI GELİYOR.