Bu haber kez okundu.

İlbank'tan Fikirtepe'ye 21 Milyon TL ve Kiptaş Projelerinin Son Durumu..
Fikirtepe'ye İller Bankası'ndan 21 Milyon ve Fikirtepe'de ki faaliyetleri!

Fikentder Derneği'nin katkılarıyla İlbank - Kiptaş raporunu açıklıyoruz. ''İlbank'tan Fikirtepe'ye 21 Milyon'' ve Kiptaş Fikirtepe Projelerinde Son Durum..


Fkirtepehaber.com olarak Fikirtepe'de İller Bankası - Kiptaş'a devredilen ve devir yapılmak istenen adalarla ilgili süreci yakından takip ediyor ve araştırma habercilik örneği haberimizi sizlerle paylaşıyoruz. Konuyla ilgili olduğu İçin dün Cumhuriyet'te de çıkan Sayıştayla ilgili raporla beraber Fikentder Derneği'nin katkılarıyla hazırladığımız İlbank - Kiptaş Fikirtepe Proje adalarında son durum ve yeni görüşmelere ilişkin araştırma haberimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Kiptaş Fikirtepe ve Sayıştay'ın ''İlbank'tan Fikirtepe'ye 21Milyon'' Raporuİşte Sayıştay'a konu olan İller Bankası'ndan Kiptaş'a aktarılan parayla ilgili Raporun detayı

Fikirtepe'de bundan 7 sene önce bir kentsel dönüşüm süreci başladı. Fakat birçok firma iflas etti, binlerce konutzede ortaya çıktı.
İflas eden firmaların projeleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın devreye girdiği malum. 2016 sonunda imzalanan protokolle bazı projeleri İller Bankası ve Kiptaş devraldı.
Sayıştay'ın İller Bankası 2016 raporundan öğrendik ki, protokol kapsamında ''Bakanlığın talimatları doğrultusunda, Bakanlık adına avans olarak, Kiptaş'ın ilgili hesabına Temmuz 2017 tarihine kadar 20 Milyon 722 Bin TL '' aktarılmış.
Sayıştay raporunda, ''Bankanın gayrimenkul projelerine gittikçe ağırlık verdiği ve bu alanda giderek artan sayıda projeye dahil olduğu görülmektedir'' denilmiş.

 

Peki Fikirtepe'de İller Bankası - Kiptaş işbirliği'nin bölgede yaptığı tüm çalışmalar ve son durumu nedir?

İller Bankası ve Kiptaş ile protokol yaparak devir yapmak için çabalayan firmalar ve adalarla ilgili son durum..

İller Bankası üzerinden Kiptaş'a kar karşılığı devredilen proje ada sayısı 5 adet. Ancak, daha öncesinde Kiptaşa devir için çok uğraşan fakat sonuç alamayan Pana Yatırım Holding - Selimoğlu firması Fikirtepe'de aldığı ancak Brooklyn Park Projesi hariç diğerlerini yapmadan ruhsat almadan ya da kat irtifakı kurmadan satışlarını gerçekleştirerek, faaliyetsiz bir şekilde ortada bıraktığı 3 proje adasını daha külfetli bir şekilde İller Bankası üzerinden Kiptaş'a yıkma girişimleri devam etmekte.

Bununla ilgili çok net olmasa bile görüşmelerin devam ettiği yönünde bilgiler mevcut..

Pana - Selimoğlu'nun yaptığı satışlardan elde ettiği parayı yeni satın aldığı başka şirketler üzerinden borsaya aktararak 1960 aileyi daha mağdur ettiği iddia edilmekte.

 


İller Bankası ve Kiptaş ile protokol yaparak devir olan adalarda son durum..

Bunun haricinde Fikirtepe'de İller Bankası - Kiptaş üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredilen 5 Proje adaından Kiptaş - Vartaş 1. Etap adasında Hafriyat çalışmaları biraz ağır olsa da devam ederken, Kiptaş - Anka 1. Etap Proje adasında ise daha önce kabası biten projenin dış giydirmesi ve ince işçiliği hızla devam ettiği görülmekte. Her iki firmadan devir alınan diğer 2 adada ki 2. Etap çalışmaları sözleşmelerin bitmediği gerekçesiyle aradan geçen 2 yıla yakın zamanda başlamamış durumda.

 

İmzası bitmiş ve yapılacak satışlarla ciddi bir kaynak elde edilebilecek olan, Ceylan 3031-3032 Nolu Adasında Kiptaş neden hala iş başı yapmıyor?

 


Bakanlığın devir aldığı 4 adada durum buyken Ceylan İnşaat'tan devir aldığı 5. proje adasında ise imzalar bitmiş olmasına ve 6-8 aylık aradan geçen zamana rağmen, burada da her hangi bir icraatin olmadığı görülmekte.

 


Kiptaş'a devrolunan ve artık Kiptaş - Vartaş 2. Proje Etabı olan adasında yapılmayan boşaltım yıkımlar biten projelerde yerleşimi zorlaştırırken, 
alt yapının bitirilerek Prestij caddesinin açılmasını engellemekte. Ve eski binalarlarda oturan vatandaşlar açısından hayat tehlike saçmaya devam etmekte.

 

Kiptaş adalarında yola denk gelen ve yıkılmayan binalar alt yapı ve projelerin randımanlı çalışmasını engelliyor

Fikentder ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Derneği olarak, 
Fikirtepe bölgesinde İBB' nin altyapı çalışmalarını yapan, Yapı & Yapı'dan Altyapı Müdürleri Bekir ve Gökhan Beylerle beraber altyapı çalışmalarının yapılmasına engel şartları diğer STK'larla beraber birebir yerinde tespit ettik. Kiptaş'ın boşalt vermeyerek yıkıma başlamadığı Kiptaş - Anka 2. Etap ve Kiptaş - Vartaş 2. Etap adalarında var olan sözleşmelere rağmen, bakanlık - Kiptaş ile imza atmayan vatandaşlar arasında yapılan sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Ancak, bu adalarda yollara denk gelen binalardan dolayı yollar genişletilemiyor ve alt yapı çalışmaları yarım kalıyor ve aksıyor.

 

Yasin Bektaş   -   05498413716
yasinbektas@fikirtepehaber.com
___________________________
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fikirtepe 6 yıl önce

olsun. dunyaya ornek gösterilmesi gereken bir surec yasiyoruz. el birliği ile gerek devlet olsun. fikirtepe halki olsun. muteahitler olsun. ada temsilcileri olsun. daha kimin bu çorbada tuzu biberi olursa olsun. bir iş ancak bu kadar rezil ve kepaze edilebilirdi. katkisi olan herkes mutlu ve huzurlu olsun. tarihe kayit düşüyoruz. vesselam. çözüm: 1.Devlet belirli ve güçlü firmalarin girmesi için kriter belirleyecekti. geçti. 2. Fikirtepe halkı kanaatkar olacaktı. geçti. 3. Müteahitler yapamayacakları işlerin altina imza atmayacaklardi. geçti. 4. ada temsilcileri biz bu iş için liyakatli değiliz. ehil olanlari secin diyeceklerdi. geçti. 5. çorbada tuzu biberi olan digerleride ya hayırlı konusacaklar. yada susacaklardi. geçti. bu geçenler insanlarin 7 yılına mal oldu. bu şekilde devam ederse daha nice 7 yılları ne yazik ki bu ve mağdur olan iyi insanlarin ömrü görmeye
yetmeyecek yazık....

Avatar
Sevtap 6 yıl önce

Fikirtepe Haber Bakanlığs çalışıyor bunu Fikirtepede herkes bilir. Amaç seçime kadar mağdur olanlara umut vermek. Aslında Algı olduğunu biliyoruz. Fikirtepe buittifaklar sayesinde bu hale geldi. Verdiler Gazı, VerdilerGazı. Millette gazı aldı bizi bu hale getirenlere oy verdi.OlayBu.

Misafir Avatar
Admin 6 yıl önce @Sevtap

Sevtap Hn. siz bu haberden bakanlığa çalışıyor manası nı mı çıkarttınız? Haberi okumadınız anlaşılan ezbere klişe bir yorum yapmışsınız. Haberi daha dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz.. Sizlere algı oluşturan yada yanlış yerlere imza atmanızı sağlayan bizler değiliz onları kendi içiniz de yetki verdiğiniz insanlarda arayınız lütfen. Saygılar... ajansFİKİRTEPE

Beğenmedim! (1)
Avatar
Bilge Öztürk 6 yıl önce

Yasin'cim sen de çok iyi biliyorsun ki henüz imzası bitmeyen adalarla görüşme yapılmıyor. Atılmış imzalara ait sözleşmeler devir alınmıyor. Hatta sözleşmelerimiz henüz geçerliliğini korurken Kiptaş yasal olmayan bir şekilde bizi başka sözleşmeler yapmaya zorluyor. Tüm bunlar netleşmeden yol kenarlarındaki evlerin boşaltılması talep ediliyor. Hiç bir şey netleşmeden bunlar yıkıldığında insanların kiralarını kim ödeyecek? Arsaya dönen ve kat ve kat artan vergi borçlarını kim ödeyecek? Değerleme raporları, evlerin şerefiye bilgileri ne olacak? Bu insanların içine düştüğü durum Prestij caddesinden daha mı az önemli? İnsanlar çok mu memnun o pisliğin içinde oturmaktan. Bu haklar verilsin insanlar çıksın. Yok bunlar verilmeyecekse o zaman 2. Adaların sorunları bir an önce çözülsün. Bizim Ada'nın dosyasını da açsana. Bakanlık 2/3 tamamlanmış kalanların pay satışını neden yapmıyor? Sözleşmelerimiz devir alınıp işe neden başlanmıyor? Araştırmacı gazeteci olarak yardımlarını bekliyoruz

Avatar
fikirtelim 6 yıl önce

kiptaş 21 milyon u kime verdin hani anka batık firmaydı

Avatar
Hasan 6 yıl önce

Anka 2 ada bilge hanım pay satışı neden yapılmıyor demiş yanlış ifade etmiş bence onun gibi bu işte ugraşan biri paysatışı nasıl yapacak hangi firmaya iflas etmiş ankayamı %1 olmayan kiptaşamı o imzalamayanlar olmasaydı anka yıkmış satmış kimse muhattapsız bekliyordu. kiptaş sözleşmeyi hazırlamışta imzalamayanlar vermemişmi muhattap kim kime satış yapılacak paysatışının tamamı iptal edildi veya kişiler kabul etti önce muhattap ve sözleşme belirlensin imza vermeyenler sonraki iş % 100 olan adalarda kiptaş başlamıyor da ankada satışmı konumuz iflasa giden firmalara paysatışı vermek sadece fikirtepeye degil istanbulun her yerine insanlık adına suç. Vermeyen fazla isteyen hariç ada menfaati için maddi yeterlilik eşit adil sözleşme inşşatın biteceginin güvencesini arayanlara destek olunmalı yoksa pana yapı gibi anka gibi vartaş gibi firmalara teslim olunur...

Avatar
Raci şaşmaz magduru 6 yıl önce

21 milyon 1 tane adanın harfiyatina ancak yeter bizim işler çözülmez boş yere gitti evimiz riskli alan ilan ettiler raci şaşmaz gibi sirtlanlarin eline attılar bizi .dream adasi temsilcilerindende çoğu hirsiz olunca felaket z inciri olusyu .... bakanlik suclu neden fikirtepe riskli alan secildi??? Bakanlık suclu parasi olmayan firmalar arastirilmadan neden yıkım ruhsati verildi?? Benim komşum 80 yaşındaki okuması olmayan hüseyin amcami arastircakti racinin parası varmı diye?? Firma suclu neden paran yok bu işlere girdin binlerce kişiyi evsiz bıraktın yıkıp kaçıp gittin kirasını vermedin milleti kiracı yaptın??? Sorular saymakla bitmez gelelim temsilciye neden kendi adınıza komisyon şozlesmesi yaptın da komsunu sattın neden nuhoğlu dream adasini okadar isterken vermedin teknik yapıdan neden birgecede evraklari topla din da gittin selimoglu panaya verdin... ben ilkokul mezunuyum bu kadar soru sordum kuş kadar beynimle yokmu bir devlet adami bu zincirleme oluşan felaketi sorgulayacak???

Avatar
Panali 6 yıl önce

Fikirtepe insanı 1960 lı dallardan tut 2018 e kadar çile çekti orda yollar çamurdu çukur 'lar vardı yolda yıllarca kadıköy belediyesi bize ordan oy çıkmıyor diye birtana çivi bile çakmadi. Şu sıkıntısı çekti yol sikintisi çekti çöp arabası sıkıntısı çekti yani kadıköy belediyesi 60 lı yıllardan beri çektirdi durdu. Yıl oldu 2011 riskli alan dendi pilot bölge kentsel dönüşüm dendi iktidarda çoğunun destek olduğu partiyi güvendi imzaladi bir çoğu şimdi evinden oldu bu insanlar yıllarca çekti yani sonunda kendi desteklediği hükümet tarafından şimdi öldürüldü... revami bu insanlara ne istediniz bu insanlardan ... ne sağı ne sölu kimseye güvenim kalmadı keşke birakaydiniz fikirtepeyi fikirtepeliye

Avatar
Bahtsız 6 yıl önce

Böyle gelmis böyle gider fikirtepeli arkadaslar yazıklar olsun bu düzene gidecegim kübaya yerlesecegim.böyle vahsi kapitalist düzende yașayacağım yerde giderim kübada yasarım arkadas üzüntüden ne yapacagımı bilmiyorum o kadar karamsar o kadar bıkmısımki