Bu haber kez okundu.

İdare Mahkemesinden, Üçte İkiye Pay Satışına Usule Aykırılık İptali..
Usule uyulmadığı iddiasıyla açılan davanın özeti

Fikirtepehaber.com olarak yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre, davacı Yavuz Saka adına vekaleten Avukatları Ahmet Çetinkaya ve İlknur Dumansız tarafından açılan davada, S.S. Bağ-Kur Sigortalıları Şenesenevler Yapı Kooperatifi'ne ait İstanbul İli, Kadıköy İlçesi, Kozyatağı Mahallesi, 643 Ada, 120 Parsel, 14. Kat , 57 numaralı bağımsız bölümdeki hissenin 6306 ssayılı yasa uyarınca, M.G.'ya satışının yapılmasına ilişkin 01.03.2016 tarihli ihale işleminin, haksız ve hukuka aykırı olduğu, ... Mahkemece Kooperatifin ihyası için süre verildiği ve bu amaçla 18. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin E:2015/70 sayılı dosyası ile S.S. Bağ - Kur Sigortalıları Şenesenevler Yapı Kooperatifi'nin ihyası için dava açıldığı ve Kooperatifin ihyasına karar verildiği ve taşınmazın kaydına ihtiyati tedbir şerhi konulduğu, devam eden süreçte dava konusu taşınmazın davalı kurum tarafından kendisinin bilgisi olmadan satıldığı, tüzel kişiliği olmayan Kooperatifin varmış gibi gösterilerek yapılan satış tebligatlarının usule aykırı olduğu, satışın yok hükmünde olduğu iddialarıyla iptali istenmekte

  

Türk Milleti Adına Verilen Karar Gerekçesi ve Neticesi

... Uyuşmazlıkta her ne kadar tebliğ işlemlerin 7201 sayılı Tebligat Kanunu uyarınca usulüne uygun ilanen yapılmışsa da tasfiye sonu nedeniyle Ticaret Sicilinden terkin edilen kooperatiflere ait hissesnin satışının 7201 sayılı kanuna göre yapılmasının uygun olmadığı, öncelikle ticaret sicilinden terkin edilen kooperatifin ihyası gereği, tasfiye olan Kooperatifin ne şekilde ihya edilmesi gerektiğinin 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun 547. maddesinde düzenlendiği, anılan maddede '' (1) tasfiyenin kapanmasından sonra ek tasfiye işlemlerinin yapılmasının zorunlu olduğu anlaşılırsa, son tasfiye memurları, yönetim kurulu üyeleri, pay sahipleri veya alacaklılar, şirket merkeinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesinden, bu ek işlemler sonuçlanıncaya kadar, şirketin yeniden tescilini isteyebilirler.'' hükmüne yer verildiği buna göre olayda alacaklı sıfatına sahip olan kat maliklerince tasfiye olan kooperatife ait hisse üzerinde 6306 sayılı yasa hükümleri uyarınca hukuken bir tasarrufta bulunulabilmesi için öncelikle kooperatifin bulunduğu yerdeki Asliye Ticaret Mahkemesinden Kooperatifin ihyası yönünde karar alındıktan sonra 6306 sayılı yasa uyarınca işlemlere başlanması gerekirken, başlanılmadığı görülmüş olup , tasfiye olan kooperatifin ihyası yapılmadan 7201 sayılı yasa hükümleri uyarınca ilanen yapılan satış tebligatı sonrasında kooperatif hissesinin 01.03.2016 tarihli ihale ile M.G. 'a ihale edilmesine dair işlemde hukuka ve mevzuata uyarlılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. 

  

Öte yandan 6306 sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinin 15/A maddesinin 5. bendinde, satışı yapılacak payın üzerinde ipotek, ihtiyati haciz, haciz ce intifa hakkı gibi hakların bulunmasının satış işlemine engel teşkil etmeyeceği belirtilmişse de, ihtiyati tedbir şerhinin satışa engel teşkil etmediğinin belirtilmediği , buna göre ''ihtiyati tedbir'' şerhinin satış işlemine engel olacağı, uyuşmazlıkta dava konusu taşınmazın mülkiyeyetinin ihtilaflı olduğu, davacı tarafından bu yönde İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesinde tapu iptal ve tescil davasının açıldığı, anılan mahkemece 25.03.2015 tarihli ara karar ile dava konusu taşınmazın satışının ihtiyati tedbir şerhi kaldırılıncaya kadar dek yapılamayacağı, bu yönüyle de dava konusu satış işleminde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır....Kararın tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne istinaf yolu açık olmak üzere 26.02.2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.