Bu haber kez okundu.

Bakanlığın Son Fikirtepe Kararı 'Resen Tevhid ve İhale Usulü Satış Başlıyor!'
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy - Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde gerçekten hakkını korumak isteyen vatandaşlar haricinde, avanta ve daha fazla ne alırım çabalarıyla dönüşüme engel olma girişiminde bulunan vatandaşların arsaları için 6306 sayılı yasada da var olan radikal kararları uygulama kararı aldı ve uygulamaya Mist İnşaat'ın anlaştığı ada ile başladı. 

Fikirtepe'de ilk olarak Mist İnşaat adası olarak da bilinen 2207 - 2208 - 2209 - 2220 Numaralı adalarda % 93.86 oranında anlaşma sağlanarak tevhide engel olan diğer % 6.14 lük oranın resen tevhidiyle başlandı. FİKİRTEPEHABER.com olarak elde ettiğimiz bilgilere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı pilot bölge olan ve Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Fikirtepe bölgesinde yıllar önce imza atmış vatandaşların kalan bir kaç parselin anlaşmaya yanaşmamasıyla mağdur edilmelerine ve dönüşümü kilitleme girişimlerine karşılık kamu yararı adına radikal kararlar aldı ve bunu uygulamaya başladı.

6306 sayılı yasa içeriğinde mevcut olan ve parsel bazlı dönüşümlerde sıkıntısız bir şekilde uygulanan imza atmayan 1/3 lük kısmın anlaşma yapmış olan 2/3 lük kısma ihale usulü satışı gündemde.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad GÜRGEN imzasıyla, İstanbul Büyükşehir Bld. ve Kadıköy Tapu Müdürlüğüne gönderilen bilgi evrağında ;

'' ... proje adalarına ilişkin yapılması gerekn donatı terki, bedelsiz yola terk işlemleri, yol birleştirme, tevhid, ifrazen taksim işlemlerinin re'sen yapılmasıve tevhid sonrası oluşacak yeni parsellerde kamulaştırma işlemleri devam eden parsel maliklerinin hissesi üzerinde kamulaştırmaya ilişkin şerhin devam ettirilmesi hususunda ... '' denilen belgenin devamında şöyle denilmektedir.

6306 sayılı kanunun 6. maddesinin birinci fıkrasında; '' ... Bu şekilde belirlenen uygulama alanında cins değişikliği, tevhit ve ifraz işlemleri Bakanlık, TOKİ veya idare tarafından resen yapılır veya yaptırılır. ...'' hükmü yer almakta olup, zikredilen hüküm uyarınca, yukarıda belirtilen proje adalarında donatı terk, yola terk, ifraz, tevhid ve ifrazen taksim işlemlerinin res'en yapılması hususunda; 

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim. '' denilmekte.

İşte Mist İnşaata gönderilen res'en tevhid işleminin yapılmasına ilişkin belge...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni uygulamasına ilişkin hukukçuların yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz... Mist İnşaat Av. Mehmet Cihat SARI' nın FİKİRTEPEHABER.com'a özel konuya ilişkin analizinde ne dedi !? Hukuki analizi okumak için buraya tıklayınız ..!

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kızıl cephe 58 8 yıl önce

milletin yerini zorbalıkla kimse alamaz .korkutma yazıları bunlar ,kamulaştırmadada gördük bu yazıları .

Avatar
kızıl cephe 58 8 yıl önce

6306 yasayla ilgili çalışma var .yasa revizyona giriyor .bu gerçek bir bilgidir .bu yasa kanuna aykırı bir yasa her maddeleri mahkemelerden dönüyor iptal kararları çıkıyor .bilgilerinize .

Avatar
kızıl cephe 58 8 yıl önce

size burdan bir bilgi daha verim .bu bilgileri bulamassınız ,çünkü bilen bile haber yapmaz .araştırın bilgi yanlışsa burdan bana cevabı yazın .planlı alanlar tip yönetmeliginde yüzde yirmi beş emsal artışı var ,bu fikirtepe içinde geçerlidir .birbirimizi yemektense haklarımızı almaya bakalım .ticaret sahasında merhamet ve insaf ne gösterilir nede beklenir .hoşça kalın kendinize iyi bakın .

Avatar
Ali 8 yıl önce

Yenilen pehlivan gurese doymaz! Bu bakanin sonuda yakindirdir! Mahkemelerde ayni sonuc ortaya cikar.

Avatar
bahattin 8 yıl önce

devletimiz arabulucu vermezse bu işler olmaz.Müteahhite sözleşme götürüyosun imzalamıyo.Sonra ne oldu adamlar imzalamadı.Ulan adama insanlar boş sayfayamı sözleşme atsınlarda bu iş çözülsün

Avatar
bahattin 8 yıl önce

peki gerçekten hakkını arayıpda bulamayanlar ne olucak.Kimin avanta alıp almayacağını nerden bilecekler.

Avatar
Dede 8 yıl önce

Ders almayanlara ücretsiz ders verilir

Avatar
misafir 8 yıl önce

Yenilsin tabi yuzde 90 imza atmis hep yuzde 10 dakilerin istegi olsun. Ne kadar karsida gelseniz eninde sonunda o insaatlar yapilacak. Bosuna hayal kurmayin