Bu haber kez okundu.

Sözleşme ve vekalet yetkisi olmadan KİPTAŞ ruhsatı nasıl alacak !?
Fikirtepehaber.com olarak edindiğimiz bilgilere göre, dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığında bazı firmalarında katılımıyla İstanbul İl Müdürlüğünde bir toplantı yapıldı. Yapılan toplantı esnasında gündeme gelen bir bilgiye göre, Kiptaş yaklaşık 8 ay önce protokol İmzalayarak taahhüt altına girdiği adalarda vatandaşlarla yeni bir sözleşme imzalamadan iş başı yapmak için bir hafta önce ruhsat başvurusunda bulundu!!!

KİPTAŞ'IN BİR - İKİ HAFTA İÇERİSİNDE RUHSAT ALMASI ZOR GİBİ!

Fikirtepehaber.com olarak aldığımız duyumlara göre, Kamu gücü kullanılarak vatandaşa sözleşme dayatmasında bulunan Kiptaş, Fikirtepe'de boşa geçirdiği 8 ay sonrası, Bakanlığında sıkıştırmasıyla Fikirtepe'de tek bir çivi dahi çakmadan bir ilke imza atacak ve belki de tek kuruş bile harç parası ödemeden, çok kısa bir süre içerisinde ruhsat alan veya bu şartlar altında alamayan ilk kamu firması olacak !

Fikirtepe'de ruhsat harçlarını ödedikleri halde 4-5 aydır ruhsat bekleyen firmalar mevcut!!!


BAKANLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ'NDE DÜN YAPILAN TOPLANTI VE DİĞER FİRMALARIN KİPTAŞ İSYANI!

Fikirtepe'de aktif olarak iş yapan ve elini taşın altına koyan firmalar, KİPTAŞ'ın ortaklık yaparken neyi ve hangi kriterleri gözeterek protokol gerçekleştirdiğini anlamadıklarını ve kendilerinin ağır bir ruhsat harcı ödemek zorunda kalmış olmalarına rağmen, kamu gücüyle ortaklık adı altında devir alınan firmalardan her hangi bir ücret talep edilmemesi bir tarafa, üstüne yapılacak olan projeden kar payı vaat edilmesinin ne kadar adil olduğu yönünde isyanlarını dile getirmekteler ...

KİPTAŞ PROTOKOLLER İLE HANGİ FİRMA ADALARINI DEVİR ALDI?

Kiptaş Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde Vartaş yapı'dan 2 ada, Anka Yapı'dan 2 ada, Ceylan İnşaat'tan 1 ada ve son olarak henüz üçte iki çoğunluk bile sağlanamamış olan Sevgili - Platin firmalarından 1 ada ile toplamda 6 adayı devir almış bulunmakta. 

HANGİ PROJEYE GÖRE,  KİPTAŞ RUHSAT - VATANDAŞ DAİRE ALACAK!

Bu konu hakkında çok net bilgi olmamasına rağmen, KİPTAŞ yetkililerinin daha önce Fikirtepe'de yaptığı toplantılarda, vatandaşlara proje gösterip dağılım yaptıktan sonra imza alacakları yönündeki sözleri kayıt altına alınmış bulunmakta ve vatandaşların hafızalarında tazeliğini korumakta! Ancak, Kiptaş kendi yaptığı açıklamanın tersine, vatandaşlara her hangi bir proje ve dağılım yapmadan kendi hazırladığı tek taraflı sözleşmeyi vatandaşlara dayatmakta ve 
hergün telefonla arayarak imzalamaları için çağrıda bulunmakta! 

KİPTAŞ'IN RUHSAT BAŞVURUSU NE ANLAMA GELİYOR?

Fikirtepehaber.com'a özel açıklama yapan FİKENTDER ve FİDEM Derneklerinin açıklamalarında ortaya çıkan ortak noktaya göre ruhsat alımı sonrası KİPTAŞ'ın kaynak temini için projede daire satışının önünde yasal olarak hiçbir engel kalmayacak! Ancak kafalara takılan soru ise şu '' satış için engel Kiptaş'ın önünde hiçbir engel yok ama, paylaşım nasıl ve neye göre yapılacak?''

KİPTAŞ BİR BAŞARI MI HEZİMET Mİ?

Başlarda sevinçle karşılanan bu süreçte, Kiptaş'ın 8 aydır tek çivi çakmadan vatandaşı mağdur etmeye devam etmesi ve tek taraflı sözleşme dayatmasıyla hüsrana bürünmüş oldu. İmzalanan protokollerle süregelen belirsizlikler vatandaşların artık isyan etmesine sebep olmakta.! Bu durum zaten 7 yıldır çantacı ve avantacılar yüzünden tıkanan Fikirtepe'nin kamu eliyle de imzajının daha da bozulmasına sebep olduğu yönünde görüşlerin dile getirilmesine sebep oldu.
KİPTAŞ PROTOKOLLERE UYMAK ZORUNDA!

Uzmanlara göre, Kiptaş'ın ruhsatlara başvurmuş olması aslında imzaladığı protokollerin gereği. Kiptaş imzaladığı protokoller gereği vatandaşların daha önce imzaladığı sözleşmeleri baz alarak baık firmalrla kar payı ortaklık ve devir protokolleri imzalamışbulunmakta. Bunun gereği olarak Kiptaş sözleşmeler üzerinden yaptığı ortaklı ve devir anlaşmalarına ve aradan geçen 8 aya rağmen, Fikirtepe'de tek bir çivi bile çakmayarak vatandaşların sevinçlerini kursaklarında bırakmıştı.

FİKİRTEPE'DE HABERİN MERKEZİ,

Fikirtepehaber.com olarak süreci ''Kiptaş sözleşme imzalatmadan işe başlamak zorunda!'' başlığıyla 23 Temmuz tarihinde yayınladığımız ve bir haberle gündeme getirmiştik.

Fikirtepehaber.com olarak yaptığımız yayınlar ve içeriğinde aktardığımız vatandaşların yoğun şikayetleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin konuyu tekrar gündemine almasına sebep oldu.

Vatandaşa tek taraflı sözleşme dayatmasında bulunan Kiptaş bakan karşısında daha fazla dayanamayarak mevcut sözleşmelerle hazırlanmış projeler için ruhsat başvurusunda bulundu!

RUHSAT BAŞVURUSUNDA VE AVANI ONAYLI RENOVİA ÖNCELİĞİ

Edindiğimiz bilgilere göre, Renovia projesi daha öncesinde avanı onaylanmış olmasından dolayı ilk ruhsatı beklenen proje. Anka'dan devir alınan birinci ada için daha öncesinden ruhsat alındığı için yeni bir ruhsata gerek yok! Ceylan'dan devir alınan adada da yüzde yüz imza bütünlüğü olması, ruhsat başvurusunu hızlandırmakta. Ancak Vartaş ve Anka Yapı birinci adaları haricinde ikinci yapı adalarında üçte iki çoğunluk sağlanmış olmasından dolayı pay satışı yapılması gündemde. Son olarak, Sevgili - Platin adasında henüz üçte iki imza çoğnluğu sağlanamadığı için bu ada da sürecin uzamasına sebebiyet vermekte. konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

''Fikirtepe S.O.S. Veriyor, İLBANK -KİPTAŞ Neyin Derdinde!?'' başlıklı haberimizi okumak için buraya tıklayınız!

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KIZIL CEPHE 58 7 yıl önce

Kiptaş kurtarıcı degil .Mütahiti kurtaracak .

Avatar
Birol bulut 7 yıl önce

Kızıltepe 58 yıllardır devletin alacağı karara itiraz ediyordun.yapamaz alamaz diyordun.kanunlari hiçe sayiyordun bu haber seni bile korkuttu galiba

Avatar
48.Ada 7 yıl önce

48.Ada nin durumu nedir...

Avatar
KIZIL CEPHE 58 7 yıl önce

Kiptaş milletin yerlerini zorla alacak galiba

Misafir Avatar
Ali 7 yıl önce @KIZIL CEPHE 58

ALAMAZ.

Beğenmedim! (0)
Avatar
YAŞA FİKİRTEPE YAŞA 7 yıl önce

Fikirtepe FİKİRTEPE olalı böyle zulüm görmedi. Bir an önce acil önlem planı yapılmalı. Vatandaş mutsuz esnaf mutsuz devlet psikolojik destek vermeli. Bir yanım modern Türkiye. Bir yanım Cerablus. Kim ya da kimler bizi ve bu bölgeyi bu hale getirdi. BU hangi planlı çalışmanın ürünü. RANTIN son doyum noktası bu olsa gerek. Hakketen amacı neydi bu oranı verirken bu bürokratların. Bizi çok düşünmedikleri aşikar. Allah yardımcımız olsun.

Avatar
Sinan Ekici 7 yıl önce

Hala anlamadınız mı? Fikirtepe kentsel dönüşümünün ana amacı Fikirtepe'liyi mutlu etmek değil. Karşısında bulunan Akasya projesinin manzarasını düzeltmekti.

Avatar
vartaş madurur 7 yıl önce

Fikirtepe haberi takip ediyorum ve Yasin beyin fikirtepelilerin hakkını savunduğun inanıyorum bu kiptaş olayına bir türlü anlamıyorum halka rağmen kendi yapmış olduğu sözleşmeği hala diretiyor hani kiptaş yapsa gam yemem ama oda bir taşeron firmaya devrediyor ve aradan sıyırılıyor kiptaş dene firma büyük şehir belediyesi yan kuruluşudur belediyeler niçin seçilir halka hizmet vermek için ama sanki büyük rant almak için uğraşıyor vartaş ve kiptaş çekil aradan bu halk yeni bir inşaat firmasıyla anlaşma sağlasın yeter artık 5 yıldır nedir bu fikirtepelilerin çektiği çile bırakın yakamızı başak yerden rant sağlayın vartaş 2.ada sakini

Avatar
İsmail cor 7 yıl önce

Kiptaş genel müdürü kabadayılık yapıyor. Halka yardımcı olmuyor. Yazıklar olsun birer de halk için gariban için birşeyler yapın. Kiptaş kamu gücünü kullanarak zorla imza attıramazsın. Yapamıyor san defol git. Kiptaş genel müdürü sen AKP yi zor durumda bırakmak isteyen....... Yapamıyor musun defol git. Git... Vatan.......