Bu haber kez okundu.

MAĞDUR FİKİRTEPELİLER ARTIK VAAT DEĞİL İCRAAT BEKLİYOR..!
EMSALİN DÜŞÜRÜLMESİNİ KABUL ETMEYEN FİKİRTEPELİLER, VAR OLAN MAĞDURİYETLİKLERİN GİDERİLMESİ İÇİN CUMHURBAŞKANININ KENDİLERİNE SAHİP ÇIKMASINI VE BAKANLIĞIN ACİL İCRAATE YÖNELİK ADIMLAR ATMASINI İSTİYOR

Kadıköy - Fikirtepe kentsel dönüşüm süreci başladığından bugüne kadar Fikirtepeliler tam 6 Bakan ve 6 İstanbul İl Müdürü değişimi gördü. Sürecin başlamasının üzerinden neredeyse 9 yıl geçti. Ancak, verilen onlarca söz ve vaatlere rağmen, Fikirtepe'de yaşanan mağduriyetlikler bir türlü bitmek bilmiyor..

Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayının son günlerini idrak ettiğimiz şu günlerde Fikirtepeli Vatandaşlar Cumhurbaşkanının duruma el atarak bu mağduriyete son vermesini istiyor..

Özellikle, 27 Mayıs 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Fikirtepe'yi ziyareti esnasında Fikirtepe'de yaşanan sorunların çözümü ve mağduriyetliklerin bitirilmesi adına verdiği yeni vaatler, zamanlama olarak 23 Haziran İstanbul seçimleri öncesine denk gelmesi ve geçmişte verilen vaatlerle benzerliği haricinde, somut yeni herhangi bir icraatin olmaması, kamuoyunda yeni bir seçim resitali olarak görüldü.

Verilen yeni vaatler kamuoyunda şiddetle tartışılmaya devam ederken, en son bir sene önce 21. Haziran 2018 tarihinde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının ziyareti esnasında, ulusal basının da karşısında verdikleri bazı sözler ve vaatlerle ilgili Fikirtepehaber.com olarak kamuoyunun nabzını tuttuk.

O dönem dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yrd. Mücahit Demirtaş tarafından dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de selamlarıyla verilen bazı vaatler üzerine ''Müsteşar Yrd. Demirtaş'tan Panazedelere Kira ve Destek Müjdesi.'' başlıklığıyla yayınladığımız haberimizin de üzerinden tam 11 ay geçti...Fikirtepehaber.com olarak, o dönem yapılan vaatler ve bu hafta içinde Fikirtepe'ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un verdiği yeni söz ve vaatler hakkındaki düşüncelerini Fikirtepe Mağdurlarına sorduk.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yaptığı Fikirtepe ziyareti ve verdiği sözler sonrası vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine bir Fikirtepe'nin nabzını tutmaya ve vatandaşların görüş ve düşüncelerini aktarmaya devam ediyoruz..

Konuyla ilgili açıklama yapan Fikentder ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Dernek Başkanı Yasin Bektaş,

''Artık söz değil icraat bekliyoruz... ''

Fikentder Dernek Başkanı Yasin Bektaş ''Bizler sorunların çözümünü beklerken, emsal düşürülerek yeni bir mağduriyete daha kapı açılmakta. Bunu vatandaşlar kabul etmez! Bakanlığın buraya destek sunması , ihale süreci başlatması süreci hızlandıracaktır. 6306 sayılı yasadan dolayı 36 ay süre ile Kentsel dönüşüm alanlarında sunulan kira desteklerinin Fikirtepe'de başlayan projelere de verilmelidir'' dedi

Bektaş, ''Verilen Vaatler her ne kadar güzel olsa da, geçmişte verilen ama bir türlü yerine getirilmeyenlerle benzerliğinden dolayı vatandaşlar nezdinde seçim arefesi olmasının da etkisiyle şüpheyle karşılanmakta. FİKENTDER DERNEĞİ olarak 27 Mayıs 2019 tarihinde Kozyatağı Hilton'da yapılan özel toplantıda, sayın Bakanımıza Fikirtepe'de ki tüm adaların sorunları ve Fikirtepe'de varolan sorunların çözümüne yönelik 20 sayfalık bir raporu elden verdiğimiz Fikirtepehaber.com aracılığıyla kamuoyuna duyurmuştuk.
Mevcutta bu sorunların çözümü pratikte çok kolay görünsede bu doğrultuda ciddi bir irade gösterilmediği için maalesef büyüyerek toplumsal travmalara sebebiyet vermekte. bundan dolayı yetkililerin ciddi bir irade ortaya koyarak, vatandaşların kendi istekleri olmadan ortaya çıkan ve yaşanılan bu sorunları yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi verdiğimiz rapor içeriğinde de belirttiğimiz öneriler doğrultusunda atacakları somut adımlarla destekleyrek kamuoyuna duyurmalarını istiyor ve bekliyoruz..

BEKTAŞ, Fikentder Derneği olarak Bakan Kurum'a sunduğumuz ve adım atılmasını istediğimiz basit ve pratik ama acil önerilerimiz; 

FİKİRTEPELİLERİN MEVCUT KOŞULLARDA OLMAZSA OLMAZ ACİL TALEP VE BEKLENTİLERİ

1-    6306 sayılı yasa çerçevesinde Fikirtepe’nin de kentsel dönüşüm kira yardımlarından faydalandırılması. Bu doğrultuda faal olan ve yıkılmış alanlarla ilgili firmanın ödemesi gereken kiraya ek olarak acil kira desteğinin Bakanlık tarafından da verilmeye başlanması

2-    Bakanlığın Fikirtepe’de protokol yaptığı 5 yapı adasında olduğu gibi, tüm Fikirtepe proje adalarında iş yapılmayan yada yarım kalmış proje alanlardaki firmaları uzaklaştırarak, o alanlarda imzalanan mevcut sözleşme koşulları çerçevesinde finanse ederek ilbank – Kiptaş – Toki gibi koordinasyonundaki kuruluşlar üzerinden yaparak vatandaşlara teslim etmesi

1-    3-    Fikirtepe ve Kentsel dönüşüm çalışmalarında yerel yönetimler ve STK’lar ile ayrım yapılmaksızın koordineli çalışma yürütülmesi sürecin sağlıklı ve hızlı ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

4-    Bakanlığın bu doğrultuda alacağı kararları Bakanlık ve Cumhurbaşkanımız aracılığıyla önümüzdeki ramazan bayramı 2019 öncesinde  kamuoyuna müjdelenerek açıklaması, bizlerin ve tüm Fikirtepelilerin en büyük beklenti ve isteğimizdir.

Fikentder Dernek Başkanı Bektaş yaptığı açıklamalara ek olarak bölgeye ilişkin verdiği detaylar;

SONUÇ OLARAK FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM BÖLGESİNDE;

1-    Evleri yıkılmış yarım kalan işlerden dolayı takribi 3000 aile kirasının uzun süreden beri ödenmemesi veya aksatılmasından dolayı ciddi ekonomik sıkıntı çekmektedir.

2-    Kentsel Dönüşüm hemen başlayacak diye boşaltılmış metruk hale gelerek yıkılmış 10 proje adasında dahil totalde takribi 10 Bin civarında vatandaş evleri yıkıldığı, projelerin başlamamasından dolayı kira yardımı alamadığı için ciddi mağduriyet yaşamakta.

3-     İmzaları bitmiş yada bitmemiş boşaltılıp yıkılmadığı için her an çökme riski taşıyan deprem ve can güvenliği tehlikesi altında bulunan 28 Proje Adasında yaşayan ve takribi 35 Bin Civarında Vatandaş bulunmakta.

Pana - Selimoğlu Brooklyn Dream Mağduru Engin Adıgüzel verilen vaatler ve yerine getirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Bizler bu firmaya güvenmediğimiz için imza atmamamıza rağmen, Bakanlık tarafından 6306 sayılı yasa içeriğinde bulunan 2/3 çoğunluk maddesi gerekçe gösterilerek, tüm gerekçeli itirazlarımıza rağmen, tarafımıza gönderilen kamulaştırma ilamı yazısı sonrası firmayla anlaşmaya mecbur bırakıldık. Aksi takdirde yerlerimiz istemesek de kamulaştırılarak elimizden alınacaktı. Bugün geldiğimiz noktada maalesef ve üzülerek haklı çıkmış olmanın sevincinden ziyade mağduriyetini yaşamaktayız. Bakanlığın baskısı sonucu bu firma ile anlaştık vemağdur olduk. Şimdi Bakanlığın o dönem bizlere söylediği, imzanızı atın bakanlık olarak mağdur olmanıza göz yummayız söylemlerinin gereği bizlere sahip çıkmalarını, ödenmeyen kiraların ödenerek, yarım kalan projemizin bakanlık desteğiyle yapılan iki proje adası gibi yapılmasını istiyor ve bekliyoruz. Geçen sene bizlere öncelikle kira verileceği açıklamasını yapan ve projenin bakanlık desteğiyle başlaması yönünde inceleme ve destek sözü veren Dönemin Bakanlık Müsteşar Yrd. Mücahit Demirtaş bugün Bakan Yardımcısı olarak terfi etti ancak verilen tüm sözler tutulmadı''
 dedi.

Başaran Mina Proje adasından konuşan Mustafa Uğur; ''Firma keyfi olarak bize ruhsat alımında sunulan ve bakanlık onaylı projeyi bize vermek istemedi, eksik paylaşım yaptığı şüphesiyle sözleşme maddelerini hatırlatmamız üzerine, arsaların devri ve kat irtifakı kurulması için kendi istediği şekilde imza vermemizi aksi halde kira desteğini keyfi olarak vermeyeceğini söyledi. bufün itibariyle tam 27 aydır kiralarımızı alamıyoruz ve firma sözleşmeye uymadığı için projeyi de yarım bırakmış durumda ve herhangi bir faaliyet bulunmamakta. Bakanlığın bize sahip çıkarak mevcut sözleşme şartlarının yerine getirilmesi, projenin kaldığı yerden devam ederek geçmişse dönük kiraların da ödenerek mağduriyetin bitirlmesini itiyoruz. Firmanın işi yapmamakta direnmesi durumunda bakanlığın duruma el atarak projeyi firmadan almasını ve kira desteğini de sunrrak tamamlamasını istiyoruz'' dedi.

Pana - Selimoğlu Brooklyn City Projesi Mağduru Hamdi Bıçakçı yaptığı açıklamada; ''Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, bugün Bakan Yardımcısı olam Mücahit Demirtaş'ın dönemin bakanı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın selamları eşliğinde, bir sene önce verdiği vaatler bile yerine getirilmemişken, bugün Bakan Murat Kurum'un söylediği vaatlere nasıl inanalım. Artık söz değil icraat bekliyoruz... 

Bir diğer Pana - Selimoğlu Mağduru Zeynep Düzgünoğlu yaptığı açıklamada, ''verilen vaatler hep yalan oldu, her yeni gelen bir bakıyor ve yeni içi boş vaatler vererek buradan gidiyor ve daha sonra bizleri unutuyor. Ben evsiz kaldım, evimin yıkılmasını ve çadırlarda yaşamayı ben tercih etmedim. Buna zemin hazırlayanlar ve sebep olanlar sözlerinin arkasında durmalı ve bizlerin bu mağduriyetini gidermeli, EVİMİ GERİ İSTİYORUM!'' dedi. 

Taşyapı Mağduru Bircan Doğan, Bizler yaptığımız anlaşmaya ve firmanın gönderdiği tebligat sonrası ev ve arsalarımızı boşaltıp firmaya devrettik. Firma, İmzaların yüzde yüz bitmediği gerekçesiyle 7 yıldır önünde herhangi bir engel olmamasına rağmen, projeyi başlatmayarak bizleri mağdur etti.
Bakanlık talimatı ve İBB tarafından metruklaşan evlerimiz yıkılmış halde, geri dönemediğimiz ve yedi yıldır kendi cebimizden kira ödediğimiz için mağdur edilmiş bulunmaktayız. Yedi yıl önce gönderilen ve boşaltmazsak cezai madde içeren resmi tebligat sonrası evlerimizi boşaltıp borçsuz ve takyidatsız bir şekilde firmaya teslim etmemize rağmen, tek kuruş kira yardımı alamadık. Aradan geçen yedi yıl sonunda firma ben yaşanan krizden dolayı projeyi yapmayacağım diyerek tek taraflı fesih gönderdi, mahkemelik olduk. Yedi yıldır üçte iki çoğunluğu sağlamasına ve eksik bir kaç imzayı bahane etmesine rağmen, daha bakanlığa bile kamulaştırma yazısı için başvurmadığı ortaya çıktı. Bu firmanın maddi gücü olmasına rağmen, krizi bahane ederek bizleri yüz üstü ortada bırakması ve bakanlığın hiçbir müdahalede bulunmaması oldukça manidar!. Zamanında gerekli denetimleri yapmayan ve bu tür firmalardan hesap sorması gereken resmi kurumlar nerede? Bakanlığın bize sahip çıkmasını, İlbank üzerinden Projeye sahip çıkarak başlatmasını ve aksayan ve ciddi mağdriyete sebep olan kiralarımızı ödemesini bekliyoruz'' dedi.

Keleşoğlu Proje adasında mağduriyet Kenan Alagöz '' Firma geç de olsa işe başladı ama kriz bahanesiyle projeyi değiştirmeyi, oranları bir kere 3 puan düşürmemize rağmen daha aşağı çekmeyi teklif etmekte. yaptığımız sözleşme ortada olmasına rağmen ne anlaşmaya nede projeyi devam ettirmeye yanaşmayan firma bir seneye yakın zamandır da kiralarımızı ödemeyerek bizleri mağdur etmiş bulunmaktadır. Bakanlığın duruma el atarak mağduriyeti ortadan kaldırmasını, kentsel dönüşüm kira desteğinin tüm kentsel dönüşüm alanlarında ödendiği gibi bizlerede ödemesi istiyor ve bekliyoruz'' dedi.

Fikirtepehaber.com olarak, geçmişte ve bugün yaptığımız tüm haberler eşliğinde vatandaşların görüş ve düşüncelerini şeffaf ve tarafsız bir şekilde sizlerle paylaştık ve paylaşmaya da devam edeceğiz.

Özet olarak vatandaşlar; geçmişte verilen ancak, tutulmayan bir çok söz ve vaatlerden dolayı bugün verilen vaatlere şüpheyle yaklaşmata ve bir seçim yatırımı gibi algılamaktadır. Vatandaşlar verilen vaatlerin somutlaşarak bayramdan önce açıklanmasını ve seçimlerden önce resmi prosedüre dönüştürülmesini istiyor ve bekliyor..

Yasin Bektaş
________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com


banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAZIM 3 yıl önce

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR GÖRDÜK ARTIK SAGLAM BI EYLEM YAPMAMIZ LAZIM ABİLER

Avatar
fikirtepe magduru 3 yıl önce

Ada temsilcileri degil arsa sahipleri konuşsun .Söz ve yetki arsa sahiplerinindir .

Avatar
MAGDUR 3 yıl önce

Ada temsilcileri fikirtepenin kara lekesidir bu duruma gelmesindeki yagene suçlu onlardır .

Avatar
MAGDUR 3 yıl önce

Magduriyeti yaratan ada temsilcileridir .

Avatar
Magdur 3 yıl önce

Bence is yapmayan mutahitlerin oyu magdur fikirtepelilerin oyundan daha agir basiyor o yuzden kimse ugrasmiyor onlarla

Avatar
DENİZ 3 yıl önce

TEK ÇARE EYLEM GERİSİ HİKAYE .TİRÜBÜNLERE KİMSE OYNAMASIN .

Avatar
fikirtelim 3 yıl önce

güzel özetlemşssiniz de emsali düşüremezler cunhurbaşkanımızın hediyesi kimse elimizden alamaz

Avatar
MEHMET 3 yıl önce

Sevgili cumhurbaşkanım fikirtepede isyapmayan mutahitler AK parti ye oykaybettiriyorlar korkarım seçimden önce bir hareket olmazsa yine seçimi kaybettirecekler binali bey dediği gibi onbinlerce oy bu mübarek kadir gecesi tüm islâm alemine hayırlı olsun..