Bu haber kez okundu.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımında tek ev sınırlaması kaldırıldı
 Birden fazla mülk sahibi olan vatandaşlar ve evi kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitle anlaşan malikler için sevdindirici haber... Kira yardımı kapsamında birden fazla evi olanlar bu yardımlardan nasıl faydalanacak?

Daha önce yayınlanan kira klavuzu ile kısıtlama getirilen kentsel dönüşüm kira yardımı yapılan yeni düzenleme ile değiştirildi. Yeni düzenleme ile Maliklere, kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine, sahip oldukları veya kullandıkları Kanun kapsamındaki bütün yapılardan dolayı kira yardımı yapılabilecek.
 
6306 sayılı Kanun'nun uygulama yönetmeliğinde önemli değişikliklere gidildi. Karar resmi gazetede yayınlandı. Yapılan yönetmlik değişikliği ile daha önce kısıtlama getirilen kira yardımı yeniden düzenlendi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2015 yılında kentsel dönüşüm kira klavuzu yayınladı. Bu kira klavuzu ile kentsel dönüşüm kira yardımı sadece bir adet riskli yapı ile sınırlandırılırken ayrıca ikamet şartıda getirilmişti. Birden fazla riskli yapıya sahip kat malikleri sadece ikamet ettikleri riskli yapı için kira yardımı alabildiği için çok sayıda şikayetler oluşmuştu. Örneğin birden fazla riskli yapıda kiracısı olanlar, bina yıkımı ve kiracının tahliyesi ile yeni bina yapılana kadar kira almaktan mahrum kalıyordu.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6306 sayılı Kanunun uygulama yönetmeliğinde yaptığı düzenleme ile kentsel dönüşümde kira yardımı için uygulanan sınırlama kaldırılmı oldu. Yeni düzenleme ile Maliklere, kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine, sahip oldukları veya kullandıkları Kanun kapsamındaki bütün yapılardan dolayı kira yardımı yapılabilecek. Kira yardımı müracatları tahliye tarihinden  sonra en geç bir yıl içinde, Bakanlığın belirlediği belgelerle beraber ilgili kuruma, riskli alan dışındaki riskli yapılarda ise Müdürlüğe veya Bakanlığa yetki devri yapılması durumunda belediyelere yapılacak.
 
 Anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki yapıların maliklerine tahliye tarihinden itibaren Bakanlıkça kararlaştırılacak aylık kira yardımı yapılabilir. Yardım süresi riskli alan dışındaki riskli yapılarda 18 aydır. Riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresi 36 ayı geçmemek şartı ile ilgili kurumca belirlenir. Aylık kira bedeli, Bakanlıkça belirlenir ve her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık değişim oranında güncellenir. Maliklere, kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine, sahip oldukları veya kullandıkları Kanun kapsamındaki bütün yapılardan dolayı kira yardımı yapılabilir. İnşaat halinde olup içinde ikamet edilen yapılarda kira yardımı veya faiz desteğinden, sadece inşaat halindeki yapıda ikamet eden malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahibi faydalanır. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine mümkün olması hâlinde, kira yardımı yerine tahliye tarihinden itibaren konut ve işyerlerinin teslim tarihine kadar geçici konut veya işyeri tahsisi yapılabilir.

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selahattin Yücel 7 yıl önce

Güzel bir gelişme ama aradaki tarihlerde inşaata başlayanlar faydalanabilecekmi?
Uygulama nasıl olacak?
Bakacağız, hayırlısı olsun.

Avatar
NEYZEN 7 yıl önce

YANİ; ELLERE VARDA BİZE YOKMİ?

Avatar
Ahmet 7 yıl önce

Eyyy Fikirtepeli sen bağdat caddesindekilerden zenginmisin? Sana neden kira yardımı yokmuş?