Bu haber kez okundu.

FİKİRTEPE’DE SÜRECİ, ÇANTACI FİRMALARDAN SONRA ÇANTACI VATANDAŞLAR TIKIYOR !!!
FİKİRTEPE'DE ÇANTACI FİRMALARDAN SONRA ÇANTACI VATANDAŞLARIN AT PAZARLIĞI

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesinde iş yapmadan para kazanma derdi ve telaşı içerisinde insanları kandırarak imza toplayan bazı çantacı firmalardan sonra Hakkımı arıyorum kisvesi altıda firmalardan afaki rakam ve beklentiler içerisinde olan çantacı vatandaşlar türemeye ve süreci tıkamaya başladı.

Bu kadar zaman bekledik , diğer imzalayanlarla aynı şeyi almak için mi?

Evet bu soru belki de en can alıcı ama Fikirtepe’nin bazı adalarında yaşanan imza atmayıp firmalar ile pazarlık eden çantacı vatandaşların yaklaşımını en iyi özetler soru diyebiliriz.

Hak aramanın sınırı nerede biter !?

Demokrasilerde bir başkasının başlayan özgürlük sınırında seninki biter yaklaşımı gibi , serbest piyasa koşullarında reel piyasa şartları içerisinde her malın ortalama birim fiyatları mevcuttur. Bu fiyatlamaların altında satılan mal ucuz, çok aşağı satılan mal kelepir sayılmaktadır.Bunun tersi ortalama birim fiyatın üstünde satılan bir mal pahalı çok üstünde satılan mal da kazık sayılır.

Reel piyasada fiyatlandırmalar ile yapılan satışlar halk arasında bu şekilde isimlendirilirken Kentsel Dönüşümle başlayan kat karşılığı inşaat yapım sözleşmelerinde belirlenen oranlarda o bölgenin karekteristiğinin yanında , maliyetlerinde ana etkeninde belirlenmektedir.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesinde de firmalar ile yapılan anlaşmalarda bu değerlemelerin ışığında ortalama yüzde 55 oranları oturmuş adalar arasında birkaç puan yukarı , birkaç puan aşağı yönlü hafif değişkenlikler göstermektedir.

Mutabık kalınan oranlarla yapılan toplu anlaşmalarda hakkını korumak için yapılan araştırma ve düzeltmeler haricinde hakkını arama bahanesi ile daha fazla ne alabiliriz mantığının maalesef Fikirtepe’de bazı adalarda süreci tıkadığına şahit olmaktayız.

Özellikle FİKENTDER Derneği olarak yaptığımız uzlaştırma toplantılarında birebir şahit olduğumuz durumun çantacı firmaların haricinde çantacı vatandaşlarında türediğini gözler önüne serdiği gerçeğidir.

Firmalar ve bakanlık nezdinde yaptığımız girişimler ile vatandaşların hakkını korumak için çırpınırken imza atmış çoğunluk vatandaşların boşa geçen uzun zaman ve bundan doğan mağduriyetliklerinden faydalanarak türediğini söyleyebiliriz. Tabi ada halkından habersiz nemalanmak için imza atıp diğer vatandaşları belirli bir mecburiyete sokanları da bu konuda ayırmamak gerek. Fikirtepe’de durum böyleyken  aynı  durumun başka semtlerde de kentsel dönüşüm sürecinde değişmediğini söyleyebiliriz.

Hakkına razı olmak ya da hakkının misli ile hakkını ararken toplum nezdinde mağdur rolü oynamak!

Tabi öncelikle FİKENTDER Derneği olarak mağdur rolüyle imza atmış onlarca vatandaşı mağdur eden ve projelerin başlamasında  zaman kaybına sebep olan, hakkının misli ile gizli gizli firmayı sıkıştırıp daha fazla ne alabilirim açgözlülüğü ile kirli pazarlıklara giren insanları savunmamız mümkün değildir. Şimdilik isim vermiyoruz ancak artan mağduriyetlikler karşısında  imza atmaktan imtina eden sevgili komşularımızın zaten kendiliğinden toplum içerisinde deşifre olacağını ve bunun akabinde de tarafımızdan raporlaştırılarak tüm ilgili kurum ve kuruluşlara bildirileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bunu en azından gerçekten hakkını aramak için imza atmayan samimi komşularımızı temize çıkartmak ve imza atmış mağdur vatandaşların gelecekleri ile oynayan sevgili komşularının gerçek yüzlerini görmeleri için yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Vatandaşın hakkını arayan vatandaş derneğin desteğinden ziyade firma ile özel pazarlık yapmak isterse ne düşünebilir siniz ?

 Elbette herkesin kendi malı , mülküdür ama sosyal sorumluluk bilinci içerisinde kendi hakkını ve  hatta daha fazlasını almasına rağmen bunun mislini talep edenlerin varlığı artık Fikirtepe’de süreci tıkayan baş aktörün çantacı firmalar değil ibrenin çantacı vatandaşlar istikametine doğru yöneldiğini işaret etmektedir.

FİKENTDER Derneği olarak firma vatandaş uzlaştırmalarında ilk Dumankaya İnşaat  ile vatandaş arasında  yaptığımız uzlaştırma sürecinde de şahit olduğumuz afaki istekler in; ikinci Dumankaya adası başta olmak üzere SRP ve Selka NSK, Brooklyn Dream, Vartaş ve EKO adalarında da bazı vatandaşlar ve firmalar ile yaptığımız görüşmelerde de bir hastalık gibi türediğine şahit olmaktayız. Tabi burada bu görüşmelerin detaylarına ilişkin bir açıklama yapmayı erken bulmaktayız, ta ki imza süreci tamamlanıncaya kadar .

Firmaların ve bürokratların yanlışlığını nasıl duyurduysak menfaatperest vatandaşların firmalara karşı haksız dayatmalarını da deşifre etmek ve bu konuda sürecin tıkanıklığının açılması için çözüm üretmenin En azından imza atmış binlerin hakkını korumak adına bile olsa FİKENTDER Derneği olarak görevimiz olduğunu düşünüyoruz. 

Gerçekten ticari firma ile anlaşmaktan ziyade kendi yerini ve mülkiyet hakkını korumak isteyenlerinde haklı taleplerinin bakanlık tarafından görülerek, hızla ada bütünlüğünden ifraz edilmesini ve diğer imza atmış olan vatandaşlar  ile iş yapmak isteyen firmaların mağduriyetliklerinin önlenmesi gerektiğini düşünüyor, savunuyor ve bu yöndeki girişimleri sonuna kadar destekliyoruz.

Sonuç olarak henüz anlaşma sağlamamış ancak farklı talep ve aşırı beklentiler yüzünde süreci tıkayanlar haricinde imzasını atmmış olan vatandaşları , firma sözleşme ve ilgili kurumlar nezdinde desteklemeye devam edeceğiz. Yeterki hakkımı arıyorum diyerek aşırı talepler ile rotasını şaşırarak süreci tıkayanlar pozisyonuna düşmesinler... 

Yasin BEKTAŞ - FİKENTDER Dernek Başkanı
         fikirtepedernegi@hotmail.com
__________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fikirtepe 9 yıl önce

Bari bundan sonra destek olunda imza atmayanların niyetlerini sık sık dile getirin.bizleri daha fazla mağdur etmesinler

Avatar
Fikirtepe 9 yıl önce

Günaydınnnn!!yeni mi aklınıza geldi menfaatçileri haber yapmak.onların hepsi sizden destek aldı. İsimlerini raporlayıp verseniz ne olacak.sonuçta mal onların ve kamulaştırma olmadı diye sevinenlerin hepsi bu sitedeydi.yanlış mı hatırlamıyorum. Adaletden bahsedenler hep buraya yazdı.5 10 uyanığın yüzlerce kişiyi mağdur etmesi mi adalet?

Avatar
FİKİRTEPELİ AVNİ 9 yıl önce

OOOO YASİN ABİ NE OLDU SANA DOKSAN DERECE DEYİŞMİŞSİN...SEN DEYİLMİYDİN ABİ ??? HER OLUMSUZ HABERDE ŞOK ŞOK DİYE BAGIRAN .ABİ PLAN NOTLARINI SENİN BAHSETTİGİN 2255 ADA 28 PARSELDE OTURAN VE MAHKEMEDEN İPTAL ETTİREN KİŞİ SENİN ÇOK YAKININ DİYORLAR HEMDE O PARSELDE OTURMAMİŞ HİÇ... BUNLARI ACIKLARMISIN???????????? ABİ.BİR HABERDE SİZİN ADA İÇİN YAP.. SEN VE ETRAFINA NİYE İMZA ATTIRMIYORSUN???YETMEZMİ FİKİRTEPENİN KADERİYLE OYNAMANIZ ???????????????

Misafir Avatar
Yasin BEKTAŞ 9 yıl önce @FİKİRTEPELİ AVNİ

Sayın Avni Bey ! yani öyle alakasız şeyler yazmışsınız ki , cevap vermeye değer mi değmez mi bilemedim ama, Türkçenizdeki imla hatanızdan dolayı sizi uyarma ihtiyacı hissettim . Cümle sonlarında bir adet soru işareti konmaktadır !!!
Sorularınıza gelince ;
1 - Bizim duruşumuzda her hangi bir değişiklik yok ! Firmalardaki bilgi akışı ve işbirliği sonucu elde ettiğimiz sağlam bilgiler ile beraber sadece duyum olarak değil, gerçekten şahit olduğumuz bazı girişimler bizim objektif ve doğru haber yapma ilkemizi etkilememiş bilakis doğrudan yansıtmamızı sağlamıştır. Bu haberde onlardan bir tanesidir.
2 - Bahse konu ada ve dava ile ilgili saçma sapan iddianızla ilgili herhangi bir fikrim yok :) Kimler neler diyorlar !? Daha teferruatlı yazarsanız sevinirim.
3 - Kendi mülkümüzün bulunduğu adalarla ilgili biz şahsen imzamızı atmış bulunuyoruz. Bu konuda taraftarlarınızdan eksik , yanlış bilgi almayın , kendinizi doğru ve sağlam kaynaklardan devamlı olarak arada bir güncelleyin ;)
4 - Bu güne kadar, Ne kimseye imza at dedik diye imza attığına ne de, atma dedik diye atmadığına şahit olmadık. Herkes malının gereğini kendisi yapmaktadır.
5 - Maksatlı olmadan, gerçekleri öğrenmek istediğiniz her zaman bize ulaşabilirsiniz, her türlü bilgi desteğini sunmaktan kaçınmayız!
6 - Son olarak bu kadar samimi sorularınıza karşı canı gönülden teşekkür ederim. Bu samimiyetinizi facebook hesabınızla buradan yapacağınız yorumlarla daha şeffaf olarak gösterir , takama isimlerin arkasına saklanmazsanız sevinirim

Yasin BEKTAŞ

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Mehmet 9 yıl önce @FİKİRTEPELİ AVNİ

Ne olacak; istedikleri firmaları getirmesi için, millet ayak direyip imza atmayacaktı ama firmaların çoğu işe başladı. Diğer adalar da "ne oluyor lan! herkes işe başladı biz kaldık" kıvamında panik havasında.

Şimdi ise geri vites vakti.

Ne oldu "vatnadaşın haklı talepleri" :) 1 milyar $lık firman gelmedi mi Yasin Bey?

Üç güne geliyordu da :D

Beğenmedim! (1)
Avatar
nesli gül 9 yıl önce

en büyük çantacı temsilciler, milleti kandırıp imzalattılar, yok pahasına mülklerinden ettiler, sonunda derebeyi oldular, ağalık geri geldi, milletin malının pazarlığını temsilciler yapıyor, müteahhiti devreye bile sokmuyorlar

Avatar
48. ADA 9 yıl önce

YASİN BEY BİR ÖNCEKİ İLETİM SANSÜREMİ TAKILDI NEDEN YAYIMLAMADINIZ

Misafir Avatar
ajansFİKİRTEPE 9 yıl önce @48. ADA

Fikirtepe Haber olarak her hangi bir sansür uygulamıyoruz ve herkesin yorumlarına sayfamız sonuna kadar açıktır.

Beğenmedim! (0)
Avatar
4.ada 9 yıl önce

Fikirtepe haber sizinde ne yaptıgınız belli degil devlet kanun çıkartıyor 3/2 yasası ahkam kesiyorsunuz şimdide yok böyle olsaydıda. Böyle olur diyorsun .bu arada keleşoğlu ses seda çıkmıyor yine attı kazıgı temsilci ve keleşoğlu

Avatar
4.adalı 9 yıl önce

Sayın 4.adalı kardeşler keleşoğlunub bir kazıgını yemiş bulunmaktayız tahliye işlerinin haziran temmuz gibi tabi. Olacagı toplantıda söylemişler yine yalan söylemediyse bu arada 4.afa temsicilerden kimse kalamadı mahallede neredeyse hepsi taşındı durmak yok uyutulmaya devam

Avatar
48. ADA 9 yıl önce

BUGÜNÜN ÇANTACILARI YARININ VALİZCİLERİ