Bu haber kez okundu.

Fikirtepe'yi Koronadan önce çapsız müteahitler bitirdi! Bakanlık Nerede?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı mağdur olan ve bu mağduriyetten doğrudan yada dolaylı olarak etkilenen 50 bine yakın vatandaşa mahkemeleri adres göstermeyi bırakarak iş güzar bazı bir kaç firma elinden, basiretli tacir gibi davranmaması başta olmak üzere, yapılmayan yada devam etmeyen projelerinden dolayı kamu yararına iş akdini bozmalı ve proje adalarını geri alarak ilbank üzerinden taşero etmelidir. İş yapan ancak yaşanan konjoktür gereği ekonomik darboğaza giren firmalara da kamu yararı adına gerekli geçici maddi desteği sağlamalıdır.

Fikirtepe'de bırakın kiraların keyfe keder ödenmemesini, inşaatların bile açıklama yapılmadan durdurulması karşısında bile bakanlığın kontrol ve denetimlerinin eksik olduğunu firma beyanlarıyla mağduriyetliklerin geçiştirildiğini göstermekte. Tüm bu gelişmeler ışığında,  Bakanlık yerel bürokratlarının bölgede yaşanılan dramı sıradan prosedür gerekçeleriyle Ankara'ya tam olarak iletmemesi, bölgedeki sıkıntıları görmezden gelerek ve vatandaşları özel hukuk gerekçesiyle ağırda olsa işleyen hukuka yönlendirmesi, uzadıkça uzayan ama bir türlü bitmeyen davalar vatandaşın sabrını zorlarken, birçok vatandaşın da ahirete intikaliyle neticelenmiştir. Türkiye'nin ilk ve pilot kentsel dönüşüm uygulaması Fikirtepe'de gelinen aşamada, zar zor yapılan hukuki harcamalar, alınamayan kiralar , kapanan iş yerleri, her gün kötüleşen sosyal yaşam ve devam etmeyen projeler yüzünden Fikirtepelilerin yaşamlarını bir kabusa çevirmekten başka bir işe yaramamaıştır.

FİKİRTEPE, YERELDE DE GENELDE DE SAHİPSİZ !

Fikirtepe'de pilot bölge uygulaması süreciyle beraber 10 yıl önce yapılan firma saldırıları, içeriği belirsiz sözleşmelere attırılan imzalar karşısında vatandaş elindekinin en iyisini değerlendirmeye çalıştı. İş yapabilme kabiliyeti olan firmalar bölgeden uzak dururken, Bakanlığın her hangi mali güç kısıtlaması getirmemesi bazı fırsatçı firma ve vatandaşların ekmeğine yağ sürdü. Çoğunluk vatandaşların 'Nasıl olsa bakanlık bizi sahipspz bırakmaz ve bu işin bitmesini sağlar'' düşüncesi ve kanuni dayatmalarla atmak zorunda kaldıkları imzalar bugün evsiz kalmalarıyla sonuçlandı. Bakanlığın ise topu vatandaşların imzaladıkları sözleşmelere atarak o dönem teminatsız sözlemlere imza atmak istemeyen vatandaşlara uygulanan 2/3 satış uygulamasını ve kendi sorumluluğunu görmezden gelmesi kabul edilemez!

 Fikirtepe'de vatandaşın malı üzerinden başlanmayan,devam etmeyen,bitmeyen projeler üzerinden yapılan satışlar ile var olan mağduriyete yeni yatırımcı mağduriyetliklerinin eklenmesi kaçınılmaz, ancak ne hikmetse ne ticaret bakanlığı ne de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konu da yapılan tüm şikayetler ve yaşanan mağduriyetliklere rağmen bu tür satışlara göz yummakta yada görmezden gelmeye devam etmekteler. Bakanlıkların özellikle İstanbul içerisinde mağduriyet oluşan ve şikayet yoğunluğu bulunan bölgelerde çözüme katkı sunacak ve Ankara'yı doğru yönlendirecek liyakatli personele ihtiyacı olduğu, vatandaşların feryadına rağmen, Ankara'nın duymamasından ve gerekli tepkiyi göstermemesinden anlaşılmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm sürecinde tüm alanlarda verdiği kentsel dönüşüm kira desteğini vakit kaybetmeden Fikirtepe bölgesine de tanımalı hem iş yapan firmalar üzerinden ekonomik yükü hafifletmeli hem de vatandaşın mağduriyetine son vermelidir. 

Biten projelerdeki yeşil ve donatı terklerinin tescil ve teslim işlemleri vakit kaybedilmeksizin yapılarak bölgede yaşayan vatandaşların hizmetine sunulmalıdır. Bu alanların birilerinin şahsi iştahlarını kabartacak şekilde arındırılmış bölge statüsünden kurtarılarak, bölgede yaşayan vatandaşlar başta olmak üzere tüm vatandaşların hizmetine sunulması ve bu hizmetlerin Fikirtepe haricinde yapılan kamu hizmetleri gibi yine kamu gücü ve eliyle yapılması anayasadan ve ilgili kanunlardan doğan eşitlik ilkesi gereği sosyal ve temel bir haktır.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, olası bir depremin yıkıcı etkilerinden sonra değil, öncesinde kamu yararına, bölgede ki faaliyetlerini hızlandırmalıdır!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı acil olarak bölgeye müdahale etmeye ve 50 bin mağdur vatandaşın gözyaşları yerine 3-5 işgüzar müteahitin göz yaşlarına bakmadan başlanmayan ya da devam etmeyen projelere müdahaleye ve kamu yararı adına bitirmeye davet ediyoruz..

* Öncelikle bölgede var olan Bakanlığın kendi adına yakışır liyakat sahibi personel güncellemesi ve sınıflandırmalarının yapılması, bölgede kanunların işlemesi ve aksaklıkların giderilerek mağduriyetliklere son verilmesi ve sürecin kamu lehine adilane takibi adına kaçınılmaz bir zorunluluk olduğu bilinmeli ve ugulanmalarıdır.

* Çıkarılan kanunların boşlukları giderilmeli, ,iş yapma ehliyeti olmayan firmalar vakit kaybedilmeksizin bölgeden uzaklaştırılmalı

* Vatandaşların geçim derdine son verecek olan teslime kadar kira destek paylarının ödenmesine başlanılmalı

* Projelerin kamu eli yada gücüyle iş bitiriş ve hak edişlere göre yapabilme kabiliyetinde olan sağlam firmalara taşero edilmesi ve bitirtilmesi sağlanarak var olan mağduriyetliğe son verilmelidir

*Yeşile ve Kamu görevi adına kurumlar için yapılan terk alanlarının tescil ve teslimlerinin bir an önce sağlanarak her hangi bir ayrım yapılmaksızın tüm bölge insanının anayasal hakkı olan sosyal ve kamu hizmetlerinden faydalanabilmesi sağlanmalıdır.

* Beklenen deprem ve olası yıkıcı etkilerinden korunmak adına mevcut projelerin devam ettirilmesinin yanında başlanmamış proje adalarında boşaltımların hızlandrılarak can güvenliklerin koruma altına alınması gerekmektedir.

Koronavirüsü ve pandemi süreciyle sağlık, geçim ve barınma derdi arasında daralan vatandaşların bu kıskaçtan kurtarılması Hükümetin ve ilgili bakanlıkların anayasal bir görevidir. Vatandaşların feryatlarının ilgili kanun yapıcılara alt kademe personel tarafından gereğince ve yeterince aktarılmadığını düşünüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ticaret bakanlığının ve yaşanan sosyal bunalım asayiş problemlerinden dolayı İç işleri bakanlığı'nın ortak bir koordinasyon ile istanbulun göbeğinde yaşanan bu drama bir dur deme ve kamu yararı adına vatandaşları bu kıskaçtan kurtarmaya davet ediyorz.

Yasin Bektaş / 0549 8413716

FİKENTDER ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' DERNEK Başkanı

ajansFİKİRTEPE / www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nursel 2 yıl önce

Fıkırtepe kentsel dönüşüm projelerine kım izin verdi tabıki bılıyoruzki Cumhurbaşkanı Tayyıb Erdoğan verdi oyleyse buraya ılk sahıp cıkan o olmalı madem fikırtepeli halkı bu kadar mağdur ettıler mutaıtler onlara hem hapıs cezası verılmeli hemde onlara verılen yerler alınıp yapabılen mutaıtlere verılmeli ama benım gücüm yetmez dıyorlarsa daha bır sey demıyoruz

Avatar
Ergin çavuş 2 yıl önce

Haklisin yasin yalnız bence sizin ve fidem in de içinde olduğu 8 10 kişi ile bunları hem çevre bakanlığına hem cumhurbaşkanı yardımcısına vede sayın cumhurbaşkanına randevu alıp iletilmesi lazım diye düşünüyorum

Avatar
MEHMET 2 yıl önce

RAHAT OLUN BEKLENEN DEPREM YAKLAŞMAKTA KIMSENIN BI DERDI KALMIYACAK SORUNLAR TOPTAN ÇÖZULECEK NERDENMI BILIYORUM DEVLETIN DEPRWM OLAN BOLGELERDEKI ÇALISMALARINDAN AZDAHA SABREDIN TUM SORUNLAR ÇÖZÜLECEK 7.2 ŞIDDETINDE BIR DEPREMDEN SONRA

Avatar
Oğuz 2 yıl önce

Mağdur olan halk mafya mıdır. Müteahhit Mafya karşısında devlet vatandaş ini korumalıdır.

Avatar
KAZIM 2 yıl önce

ŞAHSEN SABRIMIN SON DAMLASINDAYIM BEN ORALARI YAKMAYA BASLAYINCA GELIRLER

Avatar
asuman 2 yıl önce

yasin bey çok doğru tespitler

Avatar
FİKİRTEPELİ 2 yıl önce

bizim mağduriyetimizi kim görecek, sizde olmasanız sesimizi duyuramayacağız

Avatar
Sebahattin sevindik 2 yıl önce

Çevre ve şehircilik bakanlıgı önceligi park yapmaya verdi olacak depremden sonra ölü veya diri magdurları toplamak için kimin bakanı kime hizmet ediyor anlamak çok zor