Bu haber kez okundu.

Fikirtepe Analizleri 1'in devamı ve Pana farkı!
 FİKİRTEPEHABER.com olarak Fikirtepe sorunlarını resimleyip genel analizini yapmaya ve çözüm önerileri sunmaya devam ediyoruz. Birinci analizde yaptığımız '' Beş adaya girdiler tek işi bitiremediler '' başlıklı haberimiz büyük ses getirdi ... Amacımız Fikirtepede problemlerin ve bazı adalarda uzayan sürecin neden niçinlerini araştırıp, işlerin daha sağlıklı, hızlı bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunabilmek ve yetkililerin dikkatini çekmek olduğunu özellikle vurgulamak istiyoruz. Sorunlar yumağı içerisinde bulunan adalardaki vatandaşların ve iş yapmak için gelip elini taşın altına koyan firmaların dertlerini gündeme getirip, bir nebze de olsa derman olabilmektir.

Yapılan haber analizimize gelen olumlu ve olumsuz tepkilere rağmen gerçekleri haykırmaya ve sizler için yazmaya devam edeceğiz. Özellikle ve ağırlıkla Selimoğlu firmasının Fikirtepe çalışmalarını irdelediğimiz birinci analiz haberimizin eksik kalan noktalarını sizlerle paylaşarak zamanla diğer adaları da gündeme getirerek sorunlara ve çözüm yollarına değinmek istiyoruz.

Aydoğan Selimoğlu yönetiminde Tüm Fikirtepe'ye talip olunmasına rağmen elde kalan 4 tam ve iki yarım ada içerisindeki sürecin gelişimine değinmiştik . Bu haberimizle Yeni yönetim koltuğuna geçen Pana Yapı'nın geçmişe nazaran daha hırslı bir şekilde imzaların bitmesi için yaptığı ve Fikentder Derneği'nin katkılarına da şahit olduğumuz çabalarından bahsetmek istiyoruz. 

Selimoğlu İnşaat'ın çoğunluk hisselerinin devrinden sonra Adalar içerisinde mutlak hakimiyeti eline alan Pana Yapı yoğun bir şekilde adaların imzalarının tamamlanarak tevhit ve ruhsat aşamasına gelmesi için yoğun bir şekilde çaba sarf ettiğini belirtmek gerek. Bu gayreti diğer ortaklı iki ada içerisinde göstermeye çalışsa bile kendisinden başka girmiş bulunan ikinci firmanın varlığı ve vatandaşların kendi aralarındaki dağınıklık, yapılan çalışmaları pasifize ederek çözümü geciktirmektedir.
Bu 
48. Nolu ada içerisinde (tahmini) yüzde 35 imza oranı Pana Yapı'da iken , yüzde 55 imza oranının Vartaş ve ortağı Rochel firmasında olduğunu bilmeyen yok! Bu ada içerisinde çoklu firma probleminden kaynaklı bir gecikme olsa bile daha öncesinde de değindiğimiz tek firmanın mevcut şartlara göre oranlarla ada bütünlüğünü sağlaması veya ayrı firmalar olarak düşük emsal oranıyla anlaşılan oranlarda icraat mümkün görünmekte. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ada bütünlüğündeki ısrarının sürecin uzamasına ve düşük emsalle bile olsa işin başlamasını geciktirdiğini belirtmek gerek.

Bu ada içerisinde proje üretmek isteyen her iki firmaca ayrı ve farklı olarak anlaşılan oranlarla 3 emsalle yapılaşarak hak ve değer kaybı yaşanmasından ziyade, Fikirtepe genelinde de makul olarak kabul görülen yüzde 55 ortalama oran ve 4 emsalle yapılaşmaya gitmek isteyen Pana Yapı , Vartaş - Rochel Ortaklığıyla da anlaşarak çözüm üretmek istemekte. Bu ada içerisinde alternatif çözüm önerileriyle süreci kısaltacak son kararında ada içerisindeki arsa sahiplerine ait olduğunu özellikle vurgulamak istiyoruz.

Yetkililerden aldığımız bilgilere göre, Selimoğlu inşaatın o günkü şartlarda YÜKSEKLİK SERBESTLİĞİ'NİN YANINDA, 4.14 EMSAL VE YOL PAYLARININ DA EKLENECEĞİ plan notlarına dayanarak sunduğu yüzde 60 , Vartaş' ın yüzde 53 oran anlaşması olmasına rağmen plan notlarındaki değişiklik sonrası maliyetlerin kurtarmadığı  gerekçeleri firmaların daha düşük oranlarla icraatte bulunma taleplerine sebep olmakta. Firmalar daha önceden kısmi olarak anlaşılan oranların revize edilmesi ve vatandaşların kendi aralarında toplu ve ortak mutabık kalmaları durumunda ancak iki firmanın anlaşabilmeleri ve tek firma üzerinden emsal kaybı yaşanmadan proje üretim safhasına geçiş mümkün görünmekte.

Pana Yapı'nın ilk yüzde yüz imzası biten Brooklyn Park Projesini bu yıl sonuna yetiştirmek için yoğun bir çalışma mevcut. Brooklyn Park şu an itibariyle 17. kata kadar ulaşmış bulunmakta. Bir diğer projesi olan Brooklyn Life ta Kadıköy Belediyesine ait parselle ilgili ihale sürecinin tamamlanması sonrası prosedürün bitmesi beklenmekte. Tevhit işlemleri son aşamada olan projede hafriyat ve fore kazıklama kaya kırma işlemlerine rağmen yoğun bir şekilde devam etmekte. Aldığımız bilgiler doğrultusunda, bu iki projede şu an itibariyle hiç bir engel bulunmadığı belirtilmekte.

Pana Yapıya ait olan SRP1 ve diğer 4. adalarında imzalar tamamlanması için imzalar atılmaya devam edilmekte. Aldığımız bilgilere göre tevhit için her iki adada 3-4 parselin imzası kalmış bulunmakta. SRP1' in haricinde SRP 2 adası olarak da geçen ada içerisinde imza toplayan bir diğer firma olan Emiroğlu ile imza sürecinin askıda kaldığı görünmekte. Bu noktada bu ada içerisinde atılmayan imzalar haricinde her iki firmanında kendi aralarında anlaşabilmelerinin makul bir zemininin henüz oluşmadığını ve SRP2 adasıyla ilgili sürecin maalesef belirsizliğini hala koruduğunu belirtmek istiyoruz. 

Çözüm süreci uzayan ortak adalarla ilgili Fikentder Derneği'nin çözüm önerisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bakan yönü ile ilgili detaylı bir haber analiz çalışmamızı bir başka haberle ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağımızı belirtmek istiyor ve bu haberle ilgili son noktayı şimdilik koyuyoruz.

Beş adaya girdiler bir işi bitiremediler ..! başlıklı haberimizi okumak için buraya tıklayınız !

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
48.ada mağduru 6 yıl önce

Bundan 4 sene önce VARTAŞ ve SELIMOĞLU bizlerden imza toplarken her firmanın ada sakinlerine verdiği oranlar belliydi ve herkes bunu bile bile imza topladı.Firmalar kendilerine bazı ortaklar Aldı adada,ortaklarda 48.adada kaç oranla ne kadar hisse aldıklarını bilmeden mi ortak oldular. Şimdi ne olduda 60 ORANI birilerine Battı.Bizim ORANI düşürmek ve aradaki farkı ortak cebe indirme planları Yüzünden 4 Yıldır mağdur edildik.Bu Dünya'nın obür tarafida var.İki elimiz ahirette yakanızda olacak, Hakkımızı halal etmiyoruz.

Avatar
48 6 yıl önce

Sayın Editör;
Selimoğlu o dönemlerde bizlere % 60 oranı verirken bizdende yapının zirve 5 katından daire seçmeme/seçememe imzasi aldı.Hazırlanan haber çok faydalı olmakla beraber eksiktir.% 60 oranı birde bu not ile değerlndirmeniz gerekmektedir.

Avatar
Mustafa 6 yıl önce

Madem Pana işinin arkasında neden biz adamızda göremiyoruz. Neden oranlarımızı düşürmek için uğraşıyorlar?

Avatar
4.ada 6 yıl önce

Sayın fikirtepe ajans lütfen bizim keleşoğlu 4.ada içinhaber yapmanız çünki imzalarımız 3hafta oldubitti 4senedir imza atmayan kardeşlerimizi bekledik ilgi ve alakanızı bekliyoruz saygılar

Avatar
48 nolu ada 6 yıl önce

48 nolu adanin ortalama orani % 55 zaten.% 60+÷53 oran ÷2=%55 zaten. Kaldiki vartasa % 60 ile hatta % 65 ile imza atan uyanık ada temsilcileride var.SVR firması nin % 15hissesi selimoglu firma ortak larinda..yani danisikli dovus.hisseleri devir alirken sozlesme sartlarni bilmiyorlarmiydiki ada halkini oldu bittiye getirmeye çalışıyorlar.

Avatar
hakan 6 yıl önce

pana ciddi firma işinin karkasında , vartaş ise imza toplamak arsa pazarlamak harici bir iş yapamadı , 5 yıl önce fikirtepeye harfiyat yapılmamış arsaya kule vinç diktiler ne kadar ciddi firma olduklarını anlayın artık .

Avatar
NEYZEN 6 yıl önce

SON DÜZLÜK ARAP ATLARI GIBI GELDIK DÜZLÜĞE. COK INCE BIR CIZGI VESSELAM NE GEREK VAR DEMEYIN GOZLUGE.

Avatar
NEYZEN 6 yıl önce

HAYDI KOSUN TUTANMI VAR ATAN ATSIN. SATAN SATSIN. HATTI ZATINDA 53 e DEĞIL 50 ye AT. HANGI PAZARIN HANGI TEZGAHI. TUTAR ELBET BIRILERINE BIRILERININ AHI.