Bu haber kez okundu.

Evinin yıkımını seyreden Fikirtepeli ve kimi kesimlere göre yeni ''Çarıklı Milyonerler ..!''
Yılların emeği evi yıkılırken seyre dalan Fikirtepeli ...

Fikirtepe kentsel dönüşümün ilk açıklandığı zaman vaat edilenler ile insanların yüzlerinde oluşan ilk şaşkınlık, sevinç ve heyecan ile beraber belirsizlik karışımı olgu daha dün gibi hafızalarda ve gözlerimizn önünde ...

Aradan geçen  yıllara ve umutsuz bekleyişler sonucu yaşanan belirsizliklere rağmen tükenmeyen bir ümit hep içimizde vardı ve o ümitle beraber yaşamaya alıştık Fikirtepe'de. 

İlk İstanbul'a gelinen yıllarda olduğu gibi, çalışıp kazanacaktık. Alın terimizle biriktirip kendimize ve çocuklarımıza bir yuva kuracak başımızı sokacak evler inşa edecektik. Bu sayede kimselere el açadan , namerde muhtaç olmadan mutlu ve huzurlu bir şekilde geçinip gidecektik ...

Ancak yaşanılan onca sıkıntı, çile ve alın teri ile biriktirilen ancak ekmeğimizden ve sosyal yaşantımızdan kısarak elde ettiğimiz evimiz nedense birden çookk değerli oluverdi. 
Televizyonlarda , gazetelerde ve tüm emlak sitelerinde yerlerimizin değerlendiği ve Fikirtepelilerin ne kadar çarıklı olsalar bile milyoner olduklarından bahsediliyor du. 

Buna Fikirtepe'de doğup büyüyen, istanbu'da ve hatta Kadıköy'de yaşayan ancak hem yerelde hem de genelde istenilen ve beklenilen fakat hak ettiğimiz hizmeti alamayan insanlar olarak ilk başlarda alışamamış hatta inanamamıştık.

Söylemler ve bu doğrultudaki girişimler yoğunlaştıkça bizler de Fikirtepeliler olarak ister istemez inanmaya ve bu şekilde milyonermiş gibi yaşamaya başladık.

Fikirtepe'de insanlar cebinde ve hesabında olmayan paraların hayali ile nasıl olsa zengin olduk diyerek gelirlerini aşan harcamalar yaptılar, ödeyemeyecekleri borçlerın altına girdiler...

Daha dün sabah işine gidip akşam elinde ekmeği ve yavan soğanı ile dönen ancak mutlu ve huzurlu bir yaşam süren Fikirtepeliler artık gerçekleşmeyen milyonerliğin ağırlığı altında ezilmeye ve var olan huzurları başta olmak üzere aile saadetleri ve komşuluklarını kaybetmeye başladılar.

Bu konuda Fikirtepeye girmiş bulunan bazı sözüm ona müteahhit firmalar ve yerel iş birlikçileri gerçekten insanların paraya olan zaaflarını ve mevcuttaki gelirlerinden doğan ihtiyaçlarını çok iyi kullanarak çoğu yerde dayatmacı ve tek taraflı sözleşmelere imza attırdılar...

Atılan imzalar verilen ucu açık vekaletnameler bile inşaatların başlamasına yeterli olmadı. Bakanlık ve bürokrasiden kaynaklanan eksikliklerin tamamlanması bir nebze işleri hareket ediyormuş gibi gösterse bile sonuçta fikirtepelilerin 4 yılına sebep oldu..

Peki boşa geçen yıllara, yaşanılan sıkıntılara ve tüketilen umutlara rağmen işler hızlandı mı !? Hayır ama, neden..!?

Sermaye gücü yeterli olmayan firmalar nasıl da insanları ikna etmiş ve kendilerinin çok büyük işler yapabileceklerine inandırmışlar ki her şey birden ortaya çıkıverdi;Nedir ortaya çıkan derseniz ..

Aslında imza atmayan vatandaşlar sebep olsalar bile imzaların bilinçli olarak ötelenmesi, bu sebeplerin bahane olarak kullanılması ama işin en ilginç olanı firmaların işi devredecekleri yada, yapacak parayı verecek ortakları bulabilme arayışı içerisine girmiş olduklarının gerçeği.

Tabi bu süreçte , şanslı olanlar güçlü ortaklık kurarak bizleri daha bir sevince boğdular ..! Bulamayanlara veya devredemeyenlere de dua eder olduk. Hatta bazı adalarda vatandaşlar bile kendi aralarında ekipler oluşturarak devretmeye çalışan firmaların istedikleri minnacık rakamları karşılayacak rakamları vererek işi alabilecek firmaları armaya koyuldular.

Bazı bürolarda firma patronu, çalışanları hatta bazı stk lar bile bunun halli için oturup çözüm yolları üretmeye ve Fikirtepelilere hayırlı olacak bir güzellik yapma yaırşına giriştiler, kafa patlattılar... Buna bazı bürokratlarında hayrına ve görev aşkı ile karıştıklarını söylemezsek ayıp olacağı kesin. Toplantılar, buluşmalar, iftarlar,yemekler , sunumlar vs.. derken beklemeye devam. 

Beklemeye devam ama tek bir farkla, artık kamulaştırma ücretinin yatırılmış olmasının sonucu tüm sıkıntılardan arındırılmış olmanın verdiği özgüven ve umutla bekliyoruz artık. 

Bu noktada serbest piyasa koşullarında karını, projesini ve yapacağı sözleşmesini her şeyi ile kendisi belirleyen firmalar bakanlığın aracılığı ile kendisine, yine kendisinin belirlediği şartlar ile anlaşmaya yanaşmayan vatadaşların arsalarının kamulaştırılıp hazine aracılığı ile kendisine satılmasının beklendiği süreç.

Televizyonlar, firmalar , stk lar, koca koca adamlar bile bangır bangır bağırdılar sağır sultanlar bile duydu ama hala neden firmalar iş yapmıyor ... Bakıyoruz iş yapan , çabalayan, uğraşan firmalar hep aynı , yine aynı ..!

Konuyu çok da dağıtmadan toparlayacak olursak, ilerleyen süreçte bekleyip başını kuma gmerek her şeyi bakanlıktan bekleyen firmaların haricinde kendi iradesi ve insiyatifi ile çözüme odaklanıp ilerleyen firmalar birer birer boşlat verip yıkım yaparak en azından varlıklarından vatandaşın haberdar olmasını sağladılar.

Bizlerde bu firmalara iş yaptıkları ve sözlerini yerine getirme yönünde eylemlerde bulundukları için teşekkür ediyoruz ..!

Art niyetli vatandaşlar ve haksız talepleri hakkında söyleyecek bir şeyimiz zaten yok , olamaz da ! Zaten bakanlık gerekeni yapıyor ve kamulaştırma yönünde bir irade oluşturulmuş. Fakat haklı talep ve beklentiler karşısında hukuk tıkır tıkır işlemektedir.Firmalar , yerel yardakçıları başta olmak üzere bakanlık ve bürokratlarda bu konuda oldukça bilinçli olmalarına rağmen neden hala nir ilerleme yok ve zaman tüketilmek sureti ile süreç ilerletilmeye çalışılmaktadır onu da sizlere bırakıyoruz ..Başlıkda geçen çarıklı milyoner söylemi her ne kadar itici ve küçük görücü bir ima içeriyormuş gibi görünse bile baştan böyle bir amacımızın olmadığını özür dileyerek söylemek isteriz. Ancak, Fikirtepe'nin dışından bakan farklı çevrelerdeki insanların algılarındaki ve söylemlerindeki yaklaşımın bu yönde olduğunu üzülerek tespit etmemizden dolayı kullandığımızı belirtmek isteriz.


Sonuç olarak, Ordu'lu hemşerimiz Fikirtepe'de daha yeni yapıp bitirdiği binasının yıkımı esnasında buruk bir sevinç , biraz hüzün ve birazda ümitle seyre dalmış bakarken yapılacak binaların bir an önce bitirilip kendilerine teslim edilmesini beklemekte. Bizde hayırlı olsun diyor işleyen firmalara başarılar diliyoruz. Diğer işlemeyen firmalar ile anlaşan vatandaşlara da sabır diliyor her şeyden önce birlik ve dirlik dileyerek yazımıza son veriyoruz ...

Yasin BEKTAŞ

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber


banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.