Bu haber kez okundu.

 Fikirtepehaber.com olarak uzun zamandır yaptığımız araştırmalar, yetkililerden ve vatandaşlardan elde ettiğimiz bazı duyum, bilgi ve verileri Fikentder Derneği'nin de katkısıyla derledik. Bakan Özhaseki'nin açıklaması sonrası gündeme ve olası çalışmalara ilişkin vatandaşlarda oluşan bazı şüpheleri ve soru işaretlerini elimizdeki verilerle beraber soru-haber şekline getirdik ve yetkililerin cevaplaması için buradan tüm kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz...
Bakanlık yeni bir çalışma ile Fikirtepe'de kökten ve radikal bir çözüm süreci üzerinde çalışmakta. Yıl sonuna kadar Fikirtepe'de yıkılmadık yer bırakmamayı hedeflemekte. İş yapma kabiliyeti olmayan firmaların arsalardaki şerhlerini kaldırma dahil her türlü radikal önlemi almaya niyetli olan bakanlığın heybesinde yeni neler var?
FİKİRTEPE, HAZİNE ARACILIĞIYLA KAMULAŞTIRILACAK MI, GARANTÖR MÜ OLUNACAK?
Bakanlık Fikirtepe'de vatandaşların tüm anayasal, barınma ve mülkiyet haklarını hiçe sayan, satış engeli ve sonrasında koyduğu ilk alım hakkı ile daha doğrusu, KAMULAŞTIRMA ŞERHİ ile ne yapmaya çalışıyor, amacı nedir?
'' 2942 SAYILI KAMULAŞTIRMA KANUNU

Kamulaştırmada önce yapılacak işlemler ve idari şerh
Madde 7 -
 Kamulaştırmayı yapacak idare, kamulaştırma veya kamulaştırma yolu ile üzerinde irtifak hakkı kurulacak taşınmaz malların veya kaynakların sınırını, yüzölçümünü ve cinsini gösterir ölçekli planını yapar veya yaptırır; kamulaştırılan taşınmaz malın sahiplerini, tapu kaydı yoksa zilyetlerini ve bunların adreslerini, tapu, vergi ve nüfus kayıtları üzerinden veya ayrıca haricen yaptıracağı araştırma ile belgelere bağlamak suretiyle tespit ettirir. İlgili vergi dairesi idarenin isteği üzerine taşınmaz mal ve kaynakların vergi beyan ve değerlerini, vergi beyanı bulunmadığı hallerde beyan yerine geçecek takdir edilecek değeri en geç bir ay içerisinde verir. İdare kamulaştırma kararı verdikten sonra kamulaştırmanın tapu siciline şerh verilmesini kamulaştırmaya konu taşınmaz malın kayıtlı bulunduğu tapu idaresine bildirir. Bildirim tarihinden itibaren malik değiştiği takdirde, mülkiyette veya mülkiyetten gayri ayni haklarda meydana gelecek değişiklikleri tapu idaresi kamulaştırmayı yapan idareye bildirmek zorundadır. Şerh tarihinden itibaren iki yıl içerisinde 13 üncü maddeye göre tebligata başlanılmamış ise bu şerh sicilden silinir.
''
Aşağıda firma ile anlaşması yapılmış ve proje yapımı faal olan bir vatandaşın tapu kayıt örneği görünmektedir.


FİKİRTEPE'YE ESENLER MODELİ Mİ GELİYOR?
Yeni çıkartılacak torba yasa ile veya KHK sonrası bakanlık tüm Fikirtepeyi Hazine'ye geçirip, hazine üzerinden mi işlem yapmayı düşünüyor?
Aldığımız duyumlar doğru ise Fikirtepe'deki sözleşmeler hükümsüz sayılıp, 10 - 15 puan daha düşük oranla yeni sözleşmeler tanzim edilerek yeni bir ihale sürecine mi geçilecek?
Bakanlık, Fikirtepe'de iş yapan müteahitlerin bile zarar etmesine sebep olan ve
başedemediği bir takım çantacı mütahitlerin ve avantacı vatandaşların acısını tüm vatandaşlardan mı çıkartacak?
Deprem Deprem diye tüm bilim adamları bile avazları çıktığı kadar bağırırlarken, vatandaşların evlerini güçlendirmeleri yada yıkıp kendi yerlerini yapmalarını engelleyen yetkililer bunun vebalini nasıl verecekler?
Bakanlık tektip bir sözleşme ve adil paylaşım gibi basit bir işlemi bile piyasaya müdahale olur diyerek, taşın altına elini sokmazken, böyle radikal ve ağır kararlara gerçekten imza atabilir mi?
Vatandaşlardan yapılan yüzde 40 lık bedelsiz kesinti, ödenmeyen kiralar, tahsil edilmeye çalışılan alt yapı ve yol bedellerine ilaveten olası yeni bir oran düşürülmesi haksızlık olmaz mı?
Bir posttan birden fazla takım olmazken, Fikirtepe'den daha kaç takım yapılması planlanıyor?
Yer yerinden oynarsa, bozulan düzeni eski yerine geriye kim oturtacak?
Fikirtepe'ye hazine garantisi mi geliyor?
Fikirtepehaber.com olarak tarafımıza ulaşan bazı bilgi ve şüphelerden derlediğimiz soruları tüm kamuoyu ile paylaşıyor ve bundan sonra bakanlığın uygulamasında, gerçekte olmaz, olamaz diye düşündüğümüz bu şüphe ve soruların cevaplarını bulmaya çalışıyor ve yetililerden bekliyoruz!
Bakanlık başlamayan ve sorunlu adalarda Hazine üzerinden İhaleye mi çıkacak?
Gerçekte gönüllülük esasına dayanan kentsel dönüşüm çalışmalarında bu ve benzeri uygulamalar gündeme gelirse toplumun tepkisi nasıl olur ?
Yeni uygulamalar ve kesintiler vatandaşa yansıtılırken, yapmadan satıp işleri yarım bırakanlar hakkında nasıl bir işlem yapılacak. Maliyet ve hatalar hep vatandaşa mı fatura edilecek?
Yetkililer vatandaşa rağmen, onun tapulu mülkü üzerinde bu ve benzeri tasarrufları nasıl yapar yada olası dava ve mahkemeler süreci nasıl etkiler hep beraber bekleyip göreceğiz.
Tüm bu sorular ve şüpheler doğru mu? Eğer doğruysa, yapılması düşünülen uygulama Fikirtepeliler açısından ne ifade eder, uygulanabilir mi bilinmez ama, olası sözleşme yenilenmesi iddiaları sonrası takribi yüzde 10 gibi daha düşük emsal alanı alma olasılığı yüksek gibi gözüküyor. Buna vatandaşın tepkisi nasıl oluacak, bekleyip göreceğiz...
Fikirtepehaber.com olarak olası yeni gelişmeler ve bu soru ve şüphe içeren iddialara karşı elde edeceğimiz cevaplar ve yeni bilgiler tarafımıza ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz...

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DİRİLİŞ 4 yıl önce

BAKANLIK FİKİRTEPEDE BATTIYSA VATANDAŞIDA BATIRMAYA HAKKI YOK

Avatar
4.adalı 4 yıl önce

Yaw mahalle olmuş savaş alanı bislik içinde fuhuş hırsız esra eroinman yuvası olmuş millet neyin hesabını yapıyor 6 yıldır kazan evet 6yıl olmuş kazandıgımız birşey yok aksine kaybediyoruz

Avatar
fazil ozan 4 yıl önce

iş o noktaya gelince inanın fikirtepede taş üstünde tâş bırakmazlar kimse fikirtepelinin ayarlarıyla oynamasinlar.kimse yerimizi gasp edemez adam gibi mütahit gelsin çantacı şerefsiz mütahitleri mercek altına alarak cezai müayede uygulayın .mütahit kurbanıyız.

Avatar
zıkkım olsun 4 yıl önce

Devlet elini kolunu yormadan %40 gasp edecek sonrada mütahitligiye başlayacak sonrada kendi hakkına düşeni alacak vay be devlet resmen fikirtepede mafya olacak elin suriyelisine 35 milyar dolar harcayacak iş fikirtepeye gelince hazineden para yok diyecek fikirtepeliler elin Suriyeli kadar kıymetli olamadı ama akp ye hep Fikirtepe den oy çıkmıştır yazıklar olsun

Avatar
Iso 4 yıl önce

2015 yılında meclise kentsel dönüşüm yasası geldi bu yasada mutahit e teminat zorunluluğu işi yapamazsa hapis maddeleri vardı cikartmadilar gazeteler yazdı yazdı maalesef cikarttirmadilar o yasa olsaydı farklı şeyler konusuyor olurduk sayin bakanda bu kadar zorlanmazdi işi yapamayacak olanlar bastan elenirdi a klas firmalara kalır şu anda Fikirtepe çoktan bitmiş olurdu yapan nasıl yaptı erkan inş teknik yapı Nuhoğlu şua sinanli mandris usta inş baysas bunlar nasıl yaptı bunlar başka bi yerdemiydi kimse Fikirtepe halkının hakkını yemeye kalkmasin Göztepe de Ziverbeyde yüzde 75 le mutahit iş alıyo bitirip teslim ediyor bu işi bitirmeyip vatandaşın evini yıkan mutahitlerin yanına kalmaması lazım sen adamın evini yık sonra ben battım de Ugandamı burası Türkiye hukuk devleti devlet mağdur olanları dahada zora sokmamali fakat bu bahsi geçen yasanın bır an önce çıkması Fikirtepe basiretsizlere kurban oldu

Avatar
Asuman 4 yıl önce

Bakanlık sonunda ağzındaki baklayı çıkartıyomu yanı

Avatar
Hakkını helal etmeyen 4 yıl önce

şimdiye kadar bütün oylarımızı sizlere verdik başta Cumhurbaşkanı olmak üzere kimin eli ve kabahati varsa hepinize HAKKIM HARAM ve ZEHİR ZIKKIM OLSUN

Avatar
hizir 4 yıl önce

bakanlık yokken işler daha hızlı ilerliyordu yarardan çok zararları var fikirtepeye doğru is yapan müteahitlere ve halka hiç bir yararları yok çantacı dolandiricilara destek olmaktan başka bir şey yapmadılar bugüne kadar.