Bu haber kez okundu.

Anka - Mist Adasında Neler oluyor?
Resen Tevhit Anayasa'ya uygun mu?

Fikirtepe Haber olarak görüşlerine başvurduğumuz hukukçuların istisnasız tamamı resen tevhidin ve ada bazlı üçte ikiye satışın anayasaya aykırı olduğu ve uygulanamayacağı noktasında hemfikir.

Mist, ada bazlı mı yoksa parsel bazlı bir satış mı yapıyor ?

Ada bazlı üçte ikiye satışla ilgili olarak böyle ciddi iddialar ve veriler ortada duruken, Mist İnşaat ada bazlı bir uygulamayla mı yoksa, parsel bazlı bir uygulamayla mı üçte ikiye satış işlemi yapmaya çalıştığı merak konusu. Bu konuda firmanın net bir açıklama yapması ve kamuoyunu aydınlatması gerekmektedir.Fikirtepe Plan Notlarındaki kademeli emsal artışına rağmen satış yapılabilir mi?

Resen tevhit sonrası yapılan üçte birin üçte ikiye satışı anayasa haricinde, Fikirtepe plan notlarında var olan kademeli imar ve emsal artırımından dolayı mahkemelerden döner. Peki buna rağmen neden böyle bir dayatmaya başvuruluyor ?

Proje bütünlüğü kamu yararı mı sermaye kıyağı mı?

Anayasa ve Avrupa insan hakları bildirgesi gereği herkesin barınma ve mülkiyet hakkı vardır. Özellikle Fikirtepe'de tapulu araziler üzerinde sermayenin talepleri doğrultusunda çoğunluğun azınlığı ezme girişimi neredeyse bir mahalle baskısına dönüşmüş durumdadır.

Sermaye ve sermayenin yönlendirdiği, işsiz gazetecilerin kurduğu haber siteleri aracılığıyla kamuoyunu ve idareyi yanlış ve taraflı yönlendirme girişimleri dikkatlerden kaçmamaktadır.Bir sözleşme imzalayan ikinci bir sözleşmeyi imzalarsa ne olur ?

Görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar konuyla ilgili bir firma ile belirli şartlar altında kat karşılığı sözleşme imzalamış olan vatandaşların iki taraflı fesih olmadıkça yeni bir sözleşme daha imzalaması durumunda nitelikli dolandırıcı konumuna düşeceğini belirtmekte.

Anka ile sözleşme imzalamış olan bir vatandaşın sözleşmeleri iki tarafça fesih edilmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı neye dayanarak Mist İnşaat'ın talepleri doğrultusunda üçte ikiye satış yöntemini gerçekleştirecektir?

Yüklü tazminat davaları gündemde ...

Uzmanların yaptığı açıklamanın devamında böyle bir durumun oluşması durumunda vatandaşın rızası dışında işlem yaptıran firma, yapan idare ve sözleşme imzaladığı diğer firma söz verdiği edimlerini yerine getirmeyerek vatandaşın mağduriyetine sebep olmalarından dolayı ciddi tazminat davalarıyla muhatap olmak durumunda kalacakalardır. Anayasaya da aykırı olan böyle bir durum karşısında vatandaşa ciddi tazminat ödemek zorunda kalmaları ihtimal dışı değil.

Açılacak davalar süreci uzatmaz mı ?

Fikirtepehaber.com olarak firmanın teklifi veya vatandaşların talepleri hakkında hiçbir resmi veri elimizde bulunmamaktadır. Bununla ilgili her hangi bir bilgimizin olmadığını belirterek, yapılan işlemlerin her nekadar yanlış ve anayasaya aykırı olsa bile tüm Fikirtepe'de emsal oluşturması için yapılan girişimler ve sonrasında açılacak davalardan dolayı Fikirtepe'de bir çok projenin başlayamaması ve gecikmesi gündemde. Yaşanan inatlaşmalar ve restleşmeler imza atan veya atmayan ayrımı yapmaksızın tüm Fikirtepelilerin mağdur olmalarına sebep olacaktır. Fikirtepehaber.com olarak edindiğimiz bilgilere göre Mist adasıyla ilgili Danıştay ve idare mahkemelerinde daha şimdiden açılmış davalar söz konusu. İnsanların veya firmaların çokta bürokratik akrabalık ilişkilerinin detayına girmeden yapılmaya çalışılan uygulamanın geçerliliğini ve doğruluğunu sorgulamak için böyle bir paylaşımda bulunduğumuzu özellikle belirtmek istiyoruz. Konuyla ilgili güncel ve yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Av. Hürriyet Azak Hanımefendiye yazımızdaki hukuki katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

FİKENTDER DERNEK BŞK. Yasin BEKTAŞ
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 5 yıl önce

Biktirma, korkutma, yildirma oyunu bunlar! Bu oyunda bozulur insaAllah.

Avatar
kızıl cephe 58 5 yıl önce

Babalarının malınımı tevhit yapıyorlar.

Avatar
Ali 5 yıl önce

Bakan Mehmet Ozhaseki Diyarbakir icin soyledigi 'Arsası kendisininse ve yapmak istiyorsa imar planına uygun olarak yapabilir. ' fikirtepede de uygulanabilinir.

Avatar
kızıl cephe 58 5 yıl önce

Fikirtepedeki firmalar yasaları arkalarına alarak milletin malına göz dikmişler

Avatar
Fikirtepe 5 yıl önce

Resen tevhit olmalı, olacak

Avatar
Anonim 5 yıl önce

Yeter artık be satışta satış tevhit tevhit artık başlansın be nedir devlet ne yapsa herşey hukuka aykırı diye ortalığı inlete inlete 5 sene boyunca bir arpa boyu yol alınamadı daha kaç sene geçecek böyle...

Avatar
kızıl cephe 58 5 yıl önce

Haklar alınana kadar mücadeleye devam yok öyle yagma hasan böregi

Avatar
adöin 5 yıl önce

yok öle dava kimin malıysa o satsın iyi dılardan ....... gelsin benim 50 60 yıllık yerime sahip olsun aferdersiniz ... gibi satsın zaten tc olmuş olsa ibb olmuş oşsa bunlar olmaz memlekette ransal dönüşüm var ..... tutun ilçe başkanlığına kadar rantçılık .....k var başka bişey yok fikirtepede