banner130

Bu haber kez okundu.

Resmi Yazılı evrak isteyen Fikirtepeliler Bakanlığa, AYM istemli davaya açıyor

FİKİRTEPE'DE TAPULARIN HAZİNEYE GEÇMESİNE RAĞMEN, VATANDAŞLARLA HERHANGİ BİR SÖZLEŞME İMZALANMADI, HAKLARI YAZILI HERHANGİ RESMİ KAYITLI BİR EVRAK DA VERİLMEDİ..

Fikirtepe'de mevzuat değişikliği gerekçesiyle bir türlü verilmeyen resmi belge için Fikirtepeliler, tapuların 08.04.2021 hazineye devir tarihinden itibaren kanuni bir yıllık itiraz haklarının dolmasından önce AYM istemli ama YD istemsiz dava açmaya hazırlanıyor. Bakanlık tarafından projeler hakkında şeffaf ve detay bilgilerin tüm vatandaşlarla şeffaf ve detaylı bir şekilde paylaşılmamış olması başta olmak üzere, verileceği söylenen resmi yazılı evrağın verilen sözlerin üzerinden geçen 8 aylık süre geçmesine ve evlerin yıkılmış olmasına rağmen verilmemiş olmasından dolayı ''SÖZ UÇAR YAZI KALIR'' diyerek dava açmaya hazırlanıyor.

FİKİRTEPE PLAFORMU tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ''Vatandaşların yarın ne alacağı net olarak bilinmezken, ayrıca, tapuların Hazineye devri ile de vatandaşların Anayasal Mülkiyet ve tasarruf hakkı kısıtlanmıştır. Tüm vatandaşların dava açma konusu herkesin kendi şahsi karar ve kazanımıdır. STK olarak bizlere güvene kamuoyunu bilgilendirme ve uyarma görevimizi yerine getiriyoruz. Sahada proje çalışmalarını etkilemeyen ama haklarımızın resmi kayıt altına alınması istemli açılacak olan bu davaya, daha etkili ve hızlı olması için herkesi birlik ve beraberlik içerisinde katılmalarını tavsiye ediyoruz'' denildi. 

Fikirtepe Platformu dava sürecine ilişikin detaylı bilgi paylaşımı ve gerekli belgelerin takibi için Telegram sosyal medya platformunda ''FİKİRTEPE DAVAM GRUBU'' nu kurmuştur. İlk etapta Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı'na resmi yazılı evrak talebiyle ve akabinde de fahiş emlak vergileri ve hazineye geçen 2021 yılı döneminde GİB görüşüne rağmen, alınmaması gereken emlak vergilerinin iadesi için Kadıköy Belediyesi'ne dava açmak için çalışmalarımızı tamamladık. Davaya katılmak için detaylı bilgi almak isteyenler BURAYA TIKLAYARAK bu gruba katılabilirler.. 

Peki davanın gerekçesi ve hukuki dayanağı nedir? İşte Detaylar..

FİKİRTEPE’DE HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ İÇİN AYM İSTEMLİ DAVA AÇILIYOR.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİDB), önce 2020 yılı Kasım ayında Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı’ndaki tamamlanamamış kentsel dönüşümü bundan sonra kendisinin yürüteceğini kamuya açıklamış, sonra 2021 yılı başlarında yeni hazırladığı imar planlarıyla Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı’nı 3 etaba ayırarak, Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı 1.Etabı’ndaki kentsel dönüşümü kendisinin yürüteceğini, 1.Etap’ın kamuca yapılmasıyla diğer iki etabın kentsel dönüşümünün özel sektörce kendiliğinden yapılabilir duruma geleceğini duyurmuştur. Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı 1.Etabı'ndaki bütün bina ve arsaların tapuları, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 6/A Maddesi kapsamında kat karşılığı benzeri bir yerinde dönüşüme tabi tutulacağı duyurularak, 08.04.2021'de Hazine'ye devrolunmuştur. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı 1.Etabı’ndaki kendisince yürütülecek kentsel dönüşümün uygulama esaslarını, Fikirtepe İrtibat Ofisleri'nde 05.07.2021'de askılamaya ve 07.07.2021'de basılıca dağıtmaya başladığı bir broşür ile açıklamıştır ve 18.10.2021’de kurduğu “yenifikirtepe.com” adresli internet sitesinde yayınlamaktadır.

Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı 1.Etabı'ndaki hak sahipleri adına Avukat Sibel Kahraman’ca vekaleten, T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca (ÇŞİDB) 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 6/A Maddesi kapsamında uygulamaya alınan Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı 1.Etabı'nda yer alan, tapuları 08.04.2021'de Hazine'ye devrolunan, kat karşılığı benzeri bir yerinde dönüşüme tabi tutulacak taşınmazlarına ilişkin haklarına karşılık dönüşüm sonrası verilecek yeni yapılacak yapılardaki bağımsız bölümlerdeki yeni yapı alanı pay sahipliğini gösteren ve dönüşüm sonrası tapu senetleriyle değiştirilecek satılabilir gayrimenkul sertifikası verilmesi, bu sertifikalar verilinceye kadar da dönüşüm uygulama esaslarını ve hak sahibi bazında hak sahipliği verilerini ve bilgilerini içeren e-imzalı bir hak sahipliği belgesi verilmesi, ÇŞİDB’ce yayınlanan broşürde yer alan Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı 1.Etabı dönüşüm uygulama esaslarına, %50’lik paylaşım oranına emsale dahil yeni yapı alanları ile birlikte emsal harici yeni yapı alanlarının da dahil olduğu ve paylaşımın, dönüşüm öncesi ve sonrası yapıların SPK lisanslı bir taşınmaz değerleme firmasınca raporlanmış şerefiyelendirmesi baz alınarak yapılacağı hususlarının eklenmesi, bu dönüşüm uygulama esaslarının ve hak sahibi bazında hak sahipliği verilerinin ve bilgilerinin, verilmesi istenen e-imzalı belgenin içeriğini oluşturması istemleriyle, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne idari başvuru dilekçesi verileceği bildirilmiştir. ÇŞİDB’den bu istemlerin belirli ve makul bir sürede yerine getirileceğinin 30 günlük yanıtlama süresinde e-imzalı bir yazıyla bildirilmesinin isteneceği, aksi takdirde, Fikirtepe ve Çevresi Riskli Alanı 1.Etabı'ndaki hak sahiplerinin anayasal mülkiyet hakkının bir gereği olan söz konusu belgelerin belirtilen içerikte yargı kararıyla İdare’ye verdirilmesi ve anayasal mülkiyet hakkının varlığını ve karşılık değerini, korumayarak ve belgelenmesini sağlamayarak, haklı kamu yararı da olmaksızın, yıllarca belirsizce yasal güvence dışında ve askıda bırakacak şekilde düzenlenmiş görünen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'un 6/A Maddesi'nin 5. ve 7. fıkralarının T.C. Anayasası'na uygunluğunun denetlenmesi amacıyla mahkemece itiraz yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi istemleriyle İdare Mahkemesi'ne başvurulacağı belirtilmiştir.

Not: Kadıköy Belediyesi'ne, fahiş emlak vergileriyle alakalı açılacak olan dava ile ilgili ilerleyen zamanlarda yeni ve detaylı bir haber çalışmamız daha olacaktır. 

Fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.