Bu haber kez okundu.

Fikirtepe Platformu süreci hızlandıracak örnek kira talep dilekçesi yayınlandı

FİKİRTEPE PLATFORMU'ndan kiraya başvurmak isteyen ama çekinceleri olan vatandaşlara örnek kira talep başvuru dilekçesi.

FİKİRTEPE PLATFORM Başkanı Yasin Bektaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan istediğimiz, söylemlerin yazılı hale getirilerek, insanların içini rahatlatan resmi yazılı bir evrak verilmesiydi. Ancak, bu şekilde bir belge bugüne kadar elimize ulaşmamıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar karşısında eksik kalan, vatandaşların haklı ve kanuni talepleri mevzuat gerekçesiyle bugüne kadar hep geri çevrildi. Bu bağlamda FİKİRTEPE PLATFORMU olarak, ilerleyen safhalarda gerekmesi durumunda dava konusu da olabilecek, ekleriyle beraber 12 sayfalık bir dilekçe metnini geçen hafta yayınladık. Fikirtepe Platformu olarak vatandaşlara, bu dilekçe ve eklerini Altunizade İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne vermeleri için tavsiyelerde bulunduk.

Fikirtepe Halkı haklarını muhafaza altına almak için yazılı resmi belge talebiyle FİKİRTEPE PLATFORMU olarak hazırladığımız bu dileçe ve eklerini, Bakanlığın Altunizade İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne sıra kayıt numaralı barkod alarak verdi.

Kanuni prosedür gereği gönderilen, ilanen tahliye tebligatları ile tanına 150 günlük sürenin dolmasına iki aylık bir zaman diliminin kalması münasebetiyle yine vatandaşların çekince ve taleplerini içeren, avukatlarımızın da görüşleri doğrultusunda hazırladığımız kira talep başvuru dilekçesini de Fikirtepehaber.com aracılığıyla yayınlıyoruz. Bakanlığın da görüş ve onayını alarak hazırladığımız bu dilekçeyi vatandaşların istenen ek belgelerle beraber, Bakanlığın Fikirtepe ofislerine vermelerini ve sürecin hızlanmasına katkıda bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Hazırladığımız dilekçe örnekleriyle amacımız, Fikirtepe'de yapılan uygulamalarda ki sözleşme ve resmi evrak eksikliğini ortadan kaldırarak, Fikirtepe Halkı'na şifahen verilen bazı sözlerin resmi kayıt altına alınmasını hedefliyoruz.'' dedi.

Fikirtepe Platformu Malikler için Kira talep başvuru örnek dilekçesini indirmek için resmin üstüne tıklayın

Fikirtepe Platformu kira talep dilekçe örneği Örnek vekaletname

FİKİRTEPE PLATFORMU, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ sınırlarında bulunan ve MALİK olunan tüm bağımsız bölümler için 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği’nin 16’ncı maddesine göre kira yardımından faydalanmak isteyen vatandaşları bir konuda uyardı!

KİRA ÖDEMELERİ EVLER BOŞALTILDIKTAN SONRA BAŞLIYOR

Yukarıdaki Tabloda belirtilen ve MALİK olunan bağımsız bölümlerin belirtilen tarihte tahliye edildiği yada edileceği yönünde verilen beyanlar sonrası eğer ödeme alınır ve aksi durumun tespit edilmesi halinde vatandaşa ödenen tutar Genel hükümlere (6098 sayılı Borçlar Kanunu ve 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun) göre faiziyle geri ödeme tahhütü verilmektedir.

KANUN GEREĞİ YA KİRA YA DA FAİZ DESTEĞİNDEN FAYDALANILABİLİYOR

Kira yardımından faydalanılması halinde; 30/12/2018 tarihli ve 30641 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “6306 sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Karar” uyarınca bankalardan faiz destekli kredi başvurusunda bulunulmayacağına yönelik ikinci bir taahhüt alınmaktadır.

Yani kira başvurusunda bulunan vatandaş, yaptığı başvuru sonrası hem evini mevcut koşullar el verdikçe tahhüt ettiği tarihte boşaltacağını hem de Türkiye genelinde her bir vatandaş için bir kereye mahsus kullandırılan Kentsel Dönüşüm Kredi Faiz Desteğinden faydalanmayacağına yönelik ikinci bir tahhütü vermek zorundadır.

FİKİRTEPE PLATFORMU VE DERNEĞİ'NDEN BAKANLIĞA ÖRNEK HUKUKİ DİLEKÇE İÇİN BURAYA TIKLAYIN
 

Yasin BEKTAŞ - 0549 8413716

FİKİRTEPE PLATFORMU BAŞKANI

www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.