Bu haber kez okundu.

Fikirtepe Haber farkı, Bakan Kurum ve İBB Başkanı İmamoğlu'ndan kentsel dönüşüm açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan flaş kentsel dönüşüm açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, ağır hasarlı binalarla ilgili yıkım sürecinin başlatıldığını açıkladı.

İşte FikirtepeHABER.com farkı..

FikirtepeHABER.com olarak Bakanlık iştiraki TOKİ ile İBB'nin ortak çalışma yürüteceklerini dün ''Flaş Flaş Flaş .. Fikirtepe dahil kentsel dönüşümde TOKİ - İBB işbirliği'' başlığı ile haberleştirmiş ve tüm kamuoyuna duyurmuştuk.

Gönüllülük esasına göre yapılacak çalışmalarda Fikirtepe Gerçeği!

Bakan Kurum yaptığı açıklamada ismen Fikirtepe'ye değinmese de FikirtepeHABER.com olarak edindiğimiz bilgilere göre, Fikirtepe'de yapılan tek taraflı fesih girişimi ve gönüllülük esasına göre yapılacak karşılıklı anlaşmalar sonrası Toki - İBB işbirliği'nin gerçekleşmesi bekleniyor.

Model rol Fikirtepede ki İlbank - Kiptaş çalışması

Bakan Kurum canlı yayında yaptığı açıklama ve görsellerde Fikirtepede sahadan ve İlbank - Kiptaş işbirliği ile tamamlanan Anka Proje adasından örnek görüntüleri kullandı.

Bakan açıkladı! İşte İstanbul'da kentsel dönüşüm için atılacak adımlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünün sağlandığını belirterek, "Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile 1 milyon sosyal konut yapımını yaptık ve dönüştürülmesi gereken birçok alanda projeler başlattık. Bakanlığımız bünyesinde 2019 yılında 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi başlattık ve bunun 25 bini İstanbul'da." dedi.

Bakan Kurum, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul'daki belediye başkanlarıyla Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı'nda bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurum, gelinen süreçte birçok proje gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü sağladık. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile 1 milyon sosyal konut yaptık ve dönüştürülmesi gereken birçok alanda projeler başlattık. Bakanlığımız bünyesinde 2019 yılında 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi başlattık ve bunun 25 bini İstanbul'da. İstanbul'daki projelerimiz içerisinde Başakşehir'de, Üsküdar'da, Fatih'te, Ataşehir'de, Bahçelievler'de, Güngören'de, Bağcılar'da birçok ilçemizde projelerimizi başlattık. Gaziosmanpaşa'da projelerimiz devam ediyor, Kağıthane'de yine aynı şekilde projelerimiz devam ediyor, Bayrampaşa'da alanlarda çalışmalarımız var."
Bakan Kurum, Beyoğlu'nda hem Sütlüce hem Okmeydanı hem de Hacıhüsrev Mahallesi'nde dönüşüm projeleri başlattıklarını ve kararlı bir şekilde bu projelerin üzerine gideceklerini ifade etti.

Esenler'de 60 bin konutluk örnek bir proje başlattıklarını belirten Kurum, "Bu proje çerçevesinde 2021 yılına kadar 15 bin konutun yapımını tamamlıyoruz. 5 bin konutu Esenler ilçesinde Sayın Başkanımız 2021 yılına kadar yıkıp bu sağlam, güvenli konutlara taşıyacak. 10 bin rezerv konutu da yine çeperdeki ilçelerimize dağıtacağız ve ihtiyacı olan kentsel dönüşümde anlaşmış, projelerini başlatmış tüm ilçelerimize rezerv konut olarak sunacağız ve bu süreci hep birlikte gönül birliği içerisinde yürüteceğiz." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da Valilik, Büyükşehir ve 39 belediye başkanlığıyla birlikte tek bir duruş sergileyerek, riskli ve ağır hasarlı binaların yıkım sürecini hızlı bir şekilde başlattıklarını belirterek, "(Kurulacak komisyon) Komisyon kendi içinde kentsel dönüşüm sürecinde yerinde, hızlı, gönüllü dönüşüm prensipleriyle vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek, hızlı bir şekilde dönüşüm sürecini yürütecek, dönüşüm sürecinde kira yardımı, taşınma yardımı, arsa kamulaştırma gibi tüm düzenlemeleri yapacak." dedi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurum, yaşanan depremlerin kentsel dönüşüm sürecini bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi."12 İLÇEMİZDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ GELDİ"

Toplantıda, kentsel dönüşümde İstanbul'da 2012 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde başlatılan çalışmaları, gelinen noktayı ve önlerindeki süreçte İstanbul'da yapacakları kentsel dönüşüm çalışmalarını istişare edip değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade eden Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Valiliğimiz, Büyükşehir ve 39 belediye başkanlığımızla hep birlikte tek bir duruş sergileyerek, riskli ve ağır hasarlı binaların yıkım sürecini hızlı bir şekilde başlatmış oluyoruz. Başkanlarımızla Elazığ ve Malatya'da yapmış olduğumuz çalışmaları hepimize yol göstermesi açısından paylaştık. Oradaki enkaz kaldırma, hasar tespit ve yeni konutların yapım çalışmalarını ve tecrübelerimizle belediyelerimizle paylaşma fırsatı bulduk. İstanbul'da da daha iyisini, güzelini ve daha hızlısını yapacak irade ve kararlılığı ortaya koymuş olduk."

Kartal'daki Yeşilyurt Apartmanı'nın yıkılması sonrası 81 il valiliğine gönderdikleri genelgeyle şehirlerdeki acil dönüştürülmesi gereken alanların tespitinin yapılarak bakanlığa bildirilmesini istediklerini hatırlatan Kurum, "Belediyelerimizin strateji belgesi çalışmalarının bir kısmı tamamlandı, bir kısmı da devam ediyor. 12 ilçemizden strateji belgesi geldi. Diğer belediye başkanlarımız da süratli bir şekilde bu belgeleri tamamlayarak, İstanbul'un bütününde kentsel dönüşüm sürecini yürütecek adımları ve hamleleri atmış olacağız." diye konuştu.

BAKANLIK BÜNYESİNDE KOMİSYON KURULACAK

Toplantıda alınan kararla bakanlık bünyesinde bir komisyon kuracaklarını belirten Bakan Kurum, komisyonda sivil toplum örgütleri, odalar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilçe belediye başkanlıklarından temsilciler ile Valiliğin yer alacağını bildirdi.

Komisyonun görevlerine de değinen Kurum, şunları kaydetti:

"Hep birlikte bir koordinasyon içerisinde tek bir duruş sergileyerek, İstanbul'un dönüşümü, vatandaşlarımızın riskli binalardan çıkarılarak sağlam, güvenli konutlarda oturma sürecini yönetecek bir komisyon, bir irade oluşturarak ve o komisyonun alacağı kararlara da hep birlikte uymak suretiyle dönüşüm sürecini daha da hızlı hale getirecek adımı atmış oluyoruz. Bu komisyon kendi içinde kentsel dönüşüm sürecinde yerinde, hızlı, gönüllü dönüşüm prensipleriyle vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek, hızlı bir şekilde dönüşüm sürecini yürütecek, dönüşüm sürecinde kira yardımı, taşınma yardımı, arsa kamulaştırma gibi tüm düzenlemeleri yapacak. Birçok kanun ve düzenleme yaptık ancak bu düzenlemelerde bir eksiklik varsa, gördüğümüz eksiklikleri yapacağımız yeni kanuni düzenlemelerle kontrol altına alacak ve sürecin önünü açacağız."

FATİH'TEKİ SURLAR RESTORE EDİLİP MİLLET BAHÇESİNE ÇEVRİLECEK

Fatih'te tarihi surların üzerine yapılan otel konusuna da değinen Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yıkım ve tarihi değeri ortaya çıkaracak adımları attıklarını dile getirerek, surların Fatih Belediyesi tarafından restore edilip millet bahçesine çevrileceğini kaydetti.

Bir taraftan tarihsel dönüşümü de yapmak zorunda olduklarını belirten Kurum, "Yine bu komisyonumuz bünyesinde tarihsel dönüşümü, riskli binaların dönüşümü, afet riskine karşı dönüşümü yönlendirecek ve bu anlamda bir irade ortaya koyacak çalışmayı yapacaklar. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak maddi-manevi ve teknik desteği vereceğiz." dedi.

Komisyonla bir bütün halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da desteğiyle çalışmaları gerçekleştireceklerini ifade eden Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2012'de "Bedeli ne olursa olsun biz bu kentsel dönüşüm sürecini yapacağız, tamamlayacağız." dediğini de hatırlattı.

"SİYASET ÜSTÜ BİR BAKIŞ AÇISIYLA BUNU BAŞARACAĞIZ"

Çalışmaları yürütürken el ele vereceklerini ve siyasi düşüncelerle hareket etmeyeceklerini vurgulayan Kurum, şöyle devam etti:

"Burada siyasi bir kaygı gözetmeyeceğiz. Ben, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak, ne kadar bakanlık yaptığım, ne kadar uzun süre bu koltukta oturduğum önemli değil. Benim bu koltukta otururken İstanbul için, ülkemiz için, kentsel dönüşüm için, vatandaşımızın sağlığı için doğru bir adım atıp atmadığım önemlidir. Bunu da net bir şekilde söylemek istiyorum. Eğer ben bu işleri yapabiliyorsam Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devam edeyim. Belediye başkanlarımız bu işleri yapabiliyorsa eğer başkanlıklarına devam etsinler. Ama biz bu işleri yapamıyorsak, bu görevlerde olmayalım istiyoruz. Ortak bir dille, ortak bir eylemle, siyaset üstü bir bakış açısıyla bunu inşallah başaracağız. Valimizle, belediye başkanlarımızla el ele vererek, vatandaşlarımızla bu kentsel dönüşüm sürecini tamamlayacağız."

Vatandaşlardan binaları için risk tespiti talebinde bulunmasını isteyen Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir kez daha analarımız ağlamasın, ocaklarımıza ateş düşsün istemiyoruz. Bir kez daha Yeşilyurt Apartmanı gibi binaların altında çocuklar, anneler, babalar kalsın istemiyoruz. Vatandaşlarımızdan da özellikle şunu rica ediyorum: Gelin riskli binalarımız için risk tespiti talebinde bulunalım. Biz bu birlikteliğe destek vereceğiz. Belediyelerimizle birlikte el ele verelim. Enkaz altında hayat aramak yerine hayatı yapacağımız kentsel dönüşümle birlikte sağlıklı, güvenli, sosyal altyapısı olan konutlarımızda arayalım diyorum."

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAZIM 4 yıl önce

YENİ OYALAMA TAKTİGİ KANMAYIN BU ....LERE

Avatar
fikirtelim 4 yıl önce

nedir cektiği fikirtepenin yıllar yıllar şimdide ne olacagı belli değil ama verilen haklarımızı kimse silemez

Avatar
Sahin 4 yıl önce

Hep bos laf icraat yok

Avatar
Fikrinin fikri 4 yıl önce

Bakanı toplantı sonrası dinledim hiç soru almadı fikirtepe için tek kelime konuşmadı 12 tane ilçede ne yapıldıysa ne yapılacaksa ona değindi soru almayacak dedi ve konuşmasını bitirdi

Misafir Avatar
Süleyman Şah 4 yıl önce @Fikrinin fikri

Toki'nin Gizli Çalışmaları olduğunu biliyorum,rantçılar'dan kurtulmak için böyle yapıyorlar,imar planlarında değişiklik olacak,bundan eminim...

Beğenmedim! (3)
Avatar
Süleyman Şah 4 yıl önce

fikirtepe'deki tüm binaların beton dayanaklılık testleri yapılmalı,yıkılması gereken binalar tespit edilmeli ve toptan dönüşüme katılınmalıdır...

Misafir Avatar
mehmet 4 yıl önce @Süleyman Şah

eninde sonunda bizim yarım kalanlarımızada el atmak zorundalar
bakan veya bir başka yetkili el atmak zorunda yarım kalanlar buyuk dert oldu başlanmayanlara çözüm tokidir

Beğenmedim! (5)
Avatar
fikirtelim 4 yıl önce

ne acıklaması yok işte hiç bişey
yazık ettiniz bizlere her kes sömümeye kalktı halkı kendi kendini bile sömürdüüüüüü

Avatar
Iso 4 yıl önce

Bakan burada fikirtepe den hiç bahsetmedi bahsetmekte istemiyor mahkemelerşn yolunu göstermedimi İstanbul un kurtuluşu fikirtepe ye bağlıdır ne zaman devlet buraya el atar İstanbul o zaman depremden kurtulur yoksa her semtte 15.20 bina diyorlarsa ne bu kentsel dönüşüm biter nede başlar bunlar samimi olsa o toplantıyı kentsel dönüşümün kalbi fikirtepe de yapardım malesef çekeceğimiz cile çok

Avatar
Dayi 4 yıl önce

Ceylan insaat adasi 3031..3032 tek tarafli sözleşme feshine gitti..ocak 2020 tarihinde...3031..3032 ada da binalarin yarisi orta hasarlı..oturdugum binada hasarlı..kendi bina mi ihbar edecegim ÇEVRE bakanlığına..6 senedir sözleşme LER %100 bittigi halde bir çivi bile cakmayan CEYLAN INSAAT ne yapacak BAKALIM..