Bu haber kez okundu.

Fikentder'den Bakanlığa, Fikirtepe Sorunları ve Çözüm Önerileri Raporu
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de İstanbul İl Müdürlüğü Binasında bulunduğu esnada sunulan rapor verilirken İl Müdürlüğü odasında,  İstanbul İl Müdürü Veli Böke haricinde, İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm ve imar müdür ve Müdür yardımcılarıda bulunmaktaydı. Demirtaş kendisine takdim edilen rapor içeriği hakkında genel bir bilgi aldıktan sonra, bölgedeki çalışmalarından dolayı Fikentder Dernek Bşk Yasin Bektaş'a ve Fikentder Derneği'ne teşekkür etti.

Fikirtepehaber.com olarak, FİKENTDER ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Derneği tarfından hazırlanan ve DERNEK Bşk. Yasin Bektaş tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş'a elden teslim edilen,  '' SON RAPOR, ARTIK EYLEM ZAMANI !''  başlıklı,  ''FİKİRTEPE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ İÇERREN SON RAPORU''nun, tüm detaylarını yayınlıyoruz...

Sunulan 18 sayfalık bu rapor 08.12.2017 tarih ve 90994 kayıt numarası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kayıtlarına da girdi.

 


SON RAPOR ARTIK EYLEM ZAMANI !         08.12.2017

FİKENTDER DERNEĞİ, SON FİKİRTEPE RAPORU; SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde genel olarak projeler başlamış olsa bile, paylaşımlarda yaşanan adaletsizliklerden dolayı problemler katlanarak devam ediyor.

İmza sürecinde 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine yönelik yasaya dayanak yapılarak yapılan işlemlerde kamu vicdanı yaralanmaktadır. Bunun sebebi olarak, adaletsiz ve tek taraflı sözleşme dayatmasında bulunan firmaların ve temsilcilerinin kanunları kılıf ve bakanlığı da siper yaparak dayatmaya çalıştığı tek taraflı ve adaletsiz sözleşme içeriklerine rağmen, kaba davranışlarda bulunması ve asıl mülk sahiplerini tanımazlıktan gelerek keyfi muamelede bulunmasıdır diyebiliriz.

Bakanlığın bu durum karşısında kanun bunu emrediyor demekten ziyade kamu vicdanını rahatlatacak şekilde, firmaları da vatandaşlar gibi bir taraf kabul ederek uzlaştırma yoluna gidilmesi, Bakanlığın daha önceden de yaptığı gibi zor da olsa hakemlik rolünü yeniden ele almasıdır diyebiliriz.

Bu sefer yürütülecek hakemlik stratejisinde, bakanlık personeli hariç, bölge STK’ları,  yerel yönetimler ve basın organlarından birer temsilcinin de uzlaşma komisyonlarına katılımlarının sağlanmasını önermekteyiz.

Bu yolla sağlanacak adil ve adaletli paylaşıma rağmen, süreci tıkama gayreti içerisinde bulunan 1/3 azınlık hakkında 6306 sayılı yasa içeriği tüm kamuoyuna açık ve adil bir ihale uygulamasının yapılmasının serbest piyasa koşullarının da gereği olacağını düşünmekte ve önermekteyiz.

 Öbür türlü tek taraflı alıcı olarak vatandaşlardan habersiz sadece firma ile ihale yapılması piyasa koşullarının da altında bir satışla doğrudan adrese teslim bir görüntü vermektedir. Bunun önlenerek reel piyasa koşullarında vatandaşın malının hak ettiği değerin bulunması elzemdir. Aksi takdirde açılan ve açılacak olan davalar ciddi tazminat rakamlarının ödenmesine ve belki de işlerin aksamasına sebebiyet verecektir.

Mevcut koşulların iyileştirilmesi ve bölgenin top yekün yapılanması için Fikentder Derneği olarak vicdanların daha fazla sızlamaması, mağduriyetliklerin ortadan kalkması ve bunu fırsata çevirenlerin ekmeğine daha fazla yağ sürülmemesi için 7 maddelik bir öneri paketi sunmaktayız. Bunlar,

1-      Bakanlık, tekniker,avukat , bölge STK’ları ve yerel yönetimlerden oluşacak bir konsorsiyum ile bir temsil heyeti oluşturarak sürecin takibinin sağlanması

2-      Bakanlığın hem bölge hem de bakanlığın etkisi altındaki tüm bölgelerde de geçerli olabilecek yada örnek olarak alınabilecek ‘’ Tip bir Sözleşme , vekaletname ve teknik şartname ‘’ hazırlayarak kamuoyunun ve ticari erbapların dikkatine sunması. Bu sözleşme içeriği ile adil ve hakkaniyetli paylaşım ve iş sürecini  ve tüm tarafların haklarıyla beraber tüm kazanımlarını da garanti altına  alarak minimum standart oluşturması

3-      Emlak Konut, Toki veya İller Bankası gibi devlet kurumlarını çatı görevi göreceği ve bölgede bulunan ve bakanlığın belirleyeceği minimum iş yapabilme kabiliyetine sahip tüm firmalarında katılım göstereceği  bir konsorsiyum oluşturularak tüm adaların topyekün boşaltım ve yıkım sürecinin gerçekleştirilerek projeye başlanılması ya da serbest piyasa koşullarına uygun, rekabetçil bir anlayışla toplu olarak ya da pay pay gerçek iş yapıcılara ve sermaye sahiplerine ihale edilmesi

4-      Yapılacak sözleşme içeriğinde bölgede oluşan paylaşım oranları kıstas alınarak adil bir paylaşım ve proje şartlarının öngörülmesi ve bunun haricinde oluşturulacak konsorsiyuma devlet kurumlarının çatı oluşturması vatandaşlar nezdinde bir güvence ve teminat görevi görecek sürecin hızlanmasını sağlayacaktır. Tüm bunların haricinde Bakanlık, mimar, mühendis, avukat , STK’lar ve yerel yönetimlerin katılımıyla oluşturulacak temsil heyeti marifetiyle sürecin sağlıklı işleyişi vatandaşlar nezdinden de onların adına takip edilmiş olacaktır.

5-      Bakanlığın toplu yapılaşma ve konsorsiyum haricinde, tek ada ikili veya üçlü müteahhit olan adalardaki çözümsüzlük için Fikentder Derneği olarak önerimiz;

Öncelikle bir ortaklık veya yapılan anlaşmalar korunarak karşılıklı devirlerin gerçekleştirilmesi için resmi baskıların oluşturulmasıdır. Tüm tarafların anlaşamaması ve iş yapmak istemeleri durumunda bakanlığın emlak konut veya iller bankası üzerinden çatı oluşturarak gerekli minimum kriterleri sağlamaları durumunda tek proje üzerinden bina bazlı olarak bu firmalara ihale edilmesidir.

6 – Devletin sosyal ve hukuk devletisi ilkesi gereği tüm vatandaşlara eşit mesafede davranarak, nasıl diğer bölgelerde vatandaşa sunduğu ek kira ödemelerini Fikirtepe’de firmaların verdiği kiralara ek olarak vererek,  vatandaşların yaşadığı düşük kira mağduriyetini önlemesi.

7 – Fikentder Derneği olarak,  Fikirtepe Metrobüs Yolunun yer altına alınarak üst kısmının yeşillendirilmesi, yürüyüş ve raylı sistem güzergahı haline getirilmesi önerimiz ve Fikirtepe- Söğütlü çeşme tren İstasyonu arasında ring sefer yapacak ring raylı sistem önerimiz ektedir. 

Fikirtepe'nin ve çevre bölgenin trafik sorununu da ilerleyen dönemde rahatlatacak, bölgenin kalkınmasına ve umut edilen değere kavuşmasına katkı sağlayacak, Bakanlığın da sıcak baktığı Fikentder Derneği'nin bu önerisiyle ilgili Fikirtepehaber.com olarak ilerleyen zamanlarda daha detaylı bir haber çalışmamız olacaktır.

Yer altına Metrobüs geçiş güzergahı.     Raylı Sistem harekat ve yön güzergahı

 
Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın.

Tüm bu öneri ve kriterlerimizde en temel beklentimiz devletin örnek bir tip sözleşme ortaya koymasıdır. Her ne kadar serbest piyasa ve özel hukuk denilse bile devlet politikası haline gelen ve deprem riski olan bölgelerde yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliği adına devletin bu durumdan vazife çıkartarak, ortalama bir standart ortaya koyması ‘’Hukuk ve Sosyal Devlet ‘’ ilkeleriyle de bağdaşıp örtüşmekte ve hatta mecburiyet oluşturmaktadır.


İşte FİKENTDER DERNEĞİ tarafından, ADA ve FİRMA bazlı hazırlanan sorunlar raporu belgeleri.
Belge içeriklerini okumak için ilgili sayfa resimlerinin üstüne tıklayınız...

   

   

   

   

Fikentder Derneği tarafından Fikirtepehber.com'a yapılan özel açıklamanın devamında Katkılarından dolayı Elif Kentsel'e ve tüm vatandaşlara ayrı ayrı teşekkür edilirken, ayriyeten, vatandaşlardan Fikentder'e gelen dilekçe ve bilgi paylaşımlarının da sunulan rapora ilave edildiği belirtildi.

Fikentder ‘’Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm’’ Derneği

Dernek Başkanı  Yasin BEKTAŞ

0549 8413716

fikirtepedernegi@hotmail.com
________________________

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 3 yıl önce

Bu calismaya, katki saglayip, emek verenlere, Tesekkur ediyoruz.Mulkiyet hakki kutsaldir.

Avatar
Mehmet 3 yıl önce

Pana yapı kiraları veremiyor inşaatlar durdu neyine güveneceksin sayın misafir

Avatar
Nuren sari 3 yıl önce

Sayin başbakan binali yıldırım macaristanli sizler oluyorsunuz bir fikirtepeliyiz soradan gelen sizlersiniz bizler burda doğduk burda büyüktük bir karış topramizi elimizden alana da yer yüzünde huzur olmiyacak bana azab olursa onlarada huzur olmiyacak bir karış toprağı vermiyorum kendim yazmadım sözleşmeyi devletin sözleşmesi maddeyle yazılan türkiye cumhuriyetin yasasinla çıkan sözleşme devletindir hukuk mahkemelerin verile kararinida yargita bozar mahkeme katırında ağdı bir dilekçe bozamaz bir üst mahkeme artı bir danıştay bozar bende daha iyi biliyorsunuz hukuk biraz ağırdır evrak çekip çekilmese vurakak mahkeme yazıların saklayıp kadıköy belediyesini nasılsa devlet yaptırıyor diyerek iki tane fetocu öne sürüp insanların malın peşkeş çekecek kadar hukuk sistemini zayıf ikidanesinle sınırlı sanmayın sistem çökmüş bir hukuk ulkesinde yaşamaktansa ölmek daha iyi bence gaz ve baskılı bir sistemde vatan özgür oylamalarda afiyet olsun ben almıyorum

Avatar
Alihan 3 yıl önce

Sizin önerileriniz olmasa bakanlık ne yapacaktı peki...komik insanların zekası ile dalga geçiyorlar resmen.. yalnız keser döner sap döner hikayesi birgün gerçekleșecektir.

Avatar
ASPİRİN 3 yıl önce

Bir Çin atasözü der ki. Böyle başa böyle tarak.

Avatar
anka magduru 3 yıl önce

mucahit demirtaş 2ay içinde kiralar ödencekdedi aylar geçti 1 senedir kira alamıyoruz

Avatar
Nuren sari 3 yıl önce

14 ada normal diyenlere bir cevap haki var birde yolsuzluklarına madalya verin tapuyu çaldıkları için sözleşme yapıyor avukatları nasılsa benden vekalet alıp kendilerini avukatı biranda iki taraflı oluyor tapuyu çalıyor nasılsa sözleşmede bırakıyor durdurma varken çalışma izni alıyor kentsel dönüşümde tatil tutanağı var mahkeme kararı varken zabıta yazısı varken mülki amirlikten rapor varken adı bir dilekçe tutana evi yıkıyor sistem çökmüş adalet sistemine uğun olmayan hareketler evrak üzerinde sürüp gidiyor kadıköy belediyesi zabıta yazısıyla o alanda çalışma yokdur yazı veriyor başkan yoktur yıkımı kim yaptı diyor ve tekrar zabıtaya yazı yıkım durduruldu deniyor yok mahkeme durduruyor belediye yok diyor kaymakamlık izin vermiyor bunca yapılandan sonra birde hiç problem yok gerçekler de acı atı alan üsküdarı geçmiş yazık çok yazık karar elimde toprak işgal edilmiş hala birşey yapılmadı tapu daresi mal sahibini nasil imza atmadan devir yapıyor kaç para yiyerek kendi avukatına imza haki kimden alıyor iki taraflı soygun yapan avukat iki tarif nasil temsil ediyor

Avatar
FİKİRTEPELİ 3 yıl önce

VATANDAŞIN HAKKINI SAVUNAN FİDEME TEŞEKKÜR EDIYORUZ KATKILARINDAN DOLAYI.