Bu haber kez okundu.

Başkan Erdoğan'dan kentsel dönüşüme yönelik kararlı sözler: Artık sabrımız taştı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "Yıkım ekibi yine ellerini ovuşturmaya başladı. Bunların  Türkiye'nin geleceği için tek bir projeleri, tek bir planları, tek bir hayalleri  yoktur ama her seçimde 'armut piş, ağzıma düş' misali ülkenin yönetiminin kendi  ellerine verilmesini beklerler. Şimdi yine aynı hevesle kıvranıyorlar. Bunun için  CHP'ye, PKK'nın güdümündeki partiye, onlarla güya milliyetçilik iddiasındaki bir  başka partiye kadar hepsi bir araya gelebiliyor." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kent Meydanı'nda düzenlenen AK Parti  Aydın Mitingi'nde vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasına, "Burası Aydın'dır efeler yurdu, eğmedi başını dağ gibi  durdu, söz benimdir dedi mührünü vurdu, yürü Menderes'im devran senindir, okunan  ezanlar senin sesindir." ifadeleriyle tüm Aydınlıları selamlayarak başlayan  Erdoğan, "Aydın'ın kor yürekli efeleri, İstiklal Harbi'nde ülkelerine, milletine,  namusuna sahip çıkmıştı, Aydın'ın koca yürekli efeleri 1950 yılında demokrasiye,  milli iradeye, geleceklerine sahip çıkmıştı. Aydın'ın engin yürekli efeleri bugün  burada bir kez daha şehrine, onunla birlikte istiklaline ve istikbaline maşallah  sahip çıktığını gösteriyor." diye konuştu.

"Bu meydanda Türkiye'nin ruhu var"

"Bu ne ihtişam Aydın, bu ne coşku Aydın." diyen Recep Tayyip Erdoğan,  "Şimdiden 31 Mart'ı görüyorum. Bu meydanda Türkiye'nin ruhu var, bu meydanda  medeniyetimizin kökleri var, bu meydanda coğrafyamızın kokusu var. Bu meydanda,  yürüdüğünde dağların yürüdüğü, düşmanların yüreğini korkunun saldığı, mavzerinin  tetiğine dokunduğunda cihanın titrediği efeler var. Bu meydanda, 'Aydın'da cami  minaresinde düşmanın mavi bayrağı dalgalanırken sen efe olamazsın' diyerek  efeleri Milli Mücadele saflarına katan Baltaköylü Arşın Teyzelerin dirayeti var.  Tanır mısın Arşın Teyze'yi? Onun burada ruhu var." ifadelerini kullandı.

Aydın'ın sadece erlerinin değil hanımlarının da efe olduklarını  söyleyen ve "Kaldı 49 gün, çok çalışacağız. Artık bu işi 31 Mart'ta bitireceğiz.  Hazır mıyız?" diye soran Erdoğan, olumlu yanıt almasının ardından, "Maşallah,  inandım ben size. Siz bu işi başaracaksınız. Bu meydanda sadece çalıkakıcı  bulunmaz. Bulunur mu? Bulunmaz. Ey Aydın, Anadolu'daki varlığımızın sembol şehri  Aydın, kurtuluşun ve kuruluşun şehri Aydın, Menderes'in şehri Aydın. İşte bu  Aydın inşallah 31 Mart'ta da AK Parti'nin ve Cumhur İttifakı'nın yanında  duracaktır, ben buna inanıyorum. Türkiye'nin sanayileşmesinde, turizmdeki  atılımlarında, tarım üretiminin hayvancılığın gelişmesinde çok büyük katkıları  olan Aydın, inşallah 31 Mart'ta da büyük bir şehircilik hamlesiyle ufkunu daha da  genişletecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların "Aydın seninle gurur duyuyor" şeklideki ifadelerine,  "Ben de sizlerle gurur duyuyorum" diye karşılık veren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Aydın dün Menderes'in yanında durup demokrasi mücadelesindeki safını  belli etmişti. İnşallah Aydın bügün de ülkemizin beka mücadelesinde bizim  yanımızda yerini alacaktır. Geçmişi şanlı, insanı mert, toprağı bereketli Aydın'a  böylesi yakışır. Aydın'ın gözüken kısmının kökleri Adriyatik'ten Asya'ya kadar  geniş bir coğrafyaya yayılır. Buradan çıkan kökler, buradan yayılan dallar  sayesinde biz bin yıldır Anadolu'yu vatanımız yapabildik. Bizim bırakınız cihan  devletlerimizi, Aydın'daki beyliklerimizin tarihi dahi bugün güya bize medeniyet  dersi verenlerin tarihinden eskidir. Maziden atiye uzanan köprümüzün kilit taşı  Aydın, inşallah geleceğimizde de aynı görevi üstlenmeyi sürdürecektir. Ben size  inanıyorum."

Vatandaşlarla, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir  olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye  olacağız." ifadelerini tekrarlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye için dertlenmek, Türkiye için çalışmak, Türkiye'ye hizmet  etmek öyle her babayiğidin karı değil, harcı da değil. Bu ülke için tuğla üstüne  tuğla koymamış, tek bir hayırlı hizmete imza atmamış olan yıkım ekibi var ya  tanıyorsunuz onları değil mi? Kim o yıkım ekibi? İşte o yıkım ekibi yine ellerini  ovuşturmaya başladı. Bunların Türkiye'nin geleceği için tek bir projeleri, tek  bir planları, tek bir hayalleri yoktur ama her seçimde 'armut piş, ağzıma düş'  misali ülkenin yönetiminin kendi ellerine verilmesini beklerler. Şimdi yine aynı  hevesle kıvranıyorlar. Bunun için CHP'ye, PKK'nın güdümündeki partiye, onlarla  güya milliyetçilik iddiasındaki bir başka partiye kadar hepsi bir araya  gelebiliyor."

"Beden ölür çürür cana bakın siz, kim kiminle yürür ona bakın siz.  Bırakın dönsün dönme dolaplar, haktan hakikatten yana bakın siz" dizelerini  okuyan Recep Tayyip Erdoğan, "Söyle bana arkadaşını, söyleyim sana kim olduğunu.  Değil mi? Şimdi CHP kiminle yürüyor? Terör örgütüyle yürüyor, terör örgütünün  siyasi temsilcileriyle yürüyor. Öyle mi? Öyleyse 'Bizim onlarla ilgimiz yok', geç  o işi geç, kiminle yürüdüğün önemli. Onun yanında bakıyorsun İYİ Parti. Kiminle  yürüyor? Onlarla yürüyor. Söyle bana arkadaşını, söyleyim sana kim olduğunu. Öbür  tarafta bakıyorsun bir de Saadet Partisi, o da onlarla yürüyor, kol kola. HDP,  4'lü, bunlar 4'lü çete beraber yürüyorlar. Ama ne diyorlar; 'Bize hakaret  ediyorsunuz'. Yok biz gerçeği söylüyoruz, olanı söylüyoruz. Söyleyeceğiz ki  milletimiz 31 Mart'ta isabetli bir karar versin. Diyorlar ki, 'Bak siz de  ittifaksınız'. Dur orada dur, bizimki Cumhur İttifakı, Cumhur." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan,  modern bir Türkiye'yi inşa ettiklerini belirterek, "Türkiye  ekonomisinin sıkıntılarının çözümüne katkı vermek yerine adeta ülkenin batması  için kriz duasına çıkıyorlar." dedi. 

Erdoğan, MHP ile 15 Temmuz darbe girişiminin karşısında el  ele verdiklerini, Yenikapı ruhu ile birleştiklerini belirterek, "CHP'ye 'sen de  gel' dedik, Cuma akşamına kadar bize gelemeyeceklerini söylediler. Cuma akşamı  haber verildi, çünkü çok baskı geldi içlerinden. Geldi geldi ama 7 Ağustos'ta  hayatında görmediği bir katılım gördü orada. Ondan sonra bir müddet sesi çıkmadı,  bir müddet sonra 'Biz, 7 Ağustos ruhuyla beraber değiliz' dedi. Zaten öylesin,  çünkü bu cibilliyet meselesidir, onun için de yürüyemedi." ifadesini kullandı.

Kurdukları Cumhur İttifakı ile yürüdüklerini anlatan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Bunlar sanıyorlar ki 31 Mart'tan sonra meydan kendilerine kalacak. Ne  yaptılar bunlar? Geçen seçimde soğana, patatese ümit bağlamışlardı, şimdi  domatese, bibere sarılmış durumdalar. Şimdi bunları konuşarak oy toplayacaklarını  zannediyorlar." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'ye şöyle seslendi:

"Cerablus'ta, El Bab'da, Afrin'de, İdlib'de, bütün buralarda benim  Mehmedim, Mehmetçik'im tanklarıyla, toplarıyla, silahlarıyla bu teröristleri yok  etti mi? DEAŞ'ı, PKK'yı yok etti mi? Ben buradan şimdi o patatesçilere,  domatesçilere, patlıcancılara, bibercilere sesleniyorum, o bir tane merminin  bedelinin ne olduğunu biliyor musun sen? Bunlar nereden geldi, bunu düşünüyor  musun sen? Gabar'a, Cudi'ye, Tendürek Dağları'na helikopterlerimiz, F-16'larımız  uçarken yapılan yatırımların ne olduğunu hesapladın mı sen? Bay Kemal, bunları  konuşmaktan vazgeç. Sen 18 Mart 1915 Çanakkale ruhunu bilir misin? O Çanakkale  ruhunda, oradaki bizim Mehmetlerimizin bir tas çorbayı nasıl bölüştüklerini bilir  misin? Ama bu anlamaz. İşte biz inşallah sizlerle beraber 31 Mart'ta bunlara bir  de bunun dersini vereceğiz. Biz gerekirse aç kalırız, açlığımızı bildirmeyiz."

"Eski Türkiye'yi yeniden hortlacaklar"

Doğal gazda, elektrikte fiyatları indirdiklerini ama bunların  konuşulmadığını, gündeme gelmediğini kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin 81 vilayetine,  ilçelerin yarısına doğal gaz götürdüklerini, tamamına da götüreceklerini  bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, modern bir Türkiye'yi inşa ettiklerine  değinerek, "Türkiye ekonomisinin sıkıntılarının çözümüne katkı vermek yerine  adeta ülkenin batması için kriz duasına çıkıyorlar." dedi.

Fırsatçılarla mücadele için gerekli önlemleri aldıklarına işaret eden  Erdoğan, şunları söyledi:

"Ama bunların 'işler düzelsin, memleket yeniden yükselişe geçsin' diye  bir dertleri kesinlikle yok. Eğer fırsat bulup da ipleri ellerine geçirirlerse,  züccaciye dükkanına girmiş fil misali her şeyi kırıp dökecekler, yıkacaklar, eski  Türkiye'yi yeniden hortlacaklar. Bunu biz söylemiyoruz, kendileri söylüyorlar.  Açıkça 'Eski Türkiye'yi geri getireceğiz' diyorlar. Ama milletimizin bunlara  bekledikleri fırsatı, geçmiş 14 seçimde olduğu gibi yine vermeyeceğine  inanıyorum."

"Bu parti artık Gazi Mustafa Kemal'in partisi değildir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ey CHP'ye gönül vermiş kardeşim. Biz Kandil'i  başına yıkmaya çalışırken Kandil'deki terör ağalarından icazetli seçim ittifakı  kuranlara 31 Mart'ta dersini vermeyecek misin?" diye konuştu.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Terör örgütleriyle kol kola giren bu parti, artık Gazi Mustafa  Kemal'in partisi değildir. Bu parti, Menderes'in il başkanı olduğu, milletvekili  olduğu parti hiç değildir. CHP'nin adındaki 'halk' ifadesi, milletin isminin  gasbedilmiş halinden başka bir şey değildir. Bu parti artık sadece  Kılıçdaroğlu'nun ve avanesinin partisidir. Ey bu ittifakta yer alan diğer  partilere gönül vermiş kardeşlerim, size de sesleniyorum. Sizi kendi dünyanıza  taban tabana zıt adaylara oy vermek zorunda bırakanlara 31 Mart'ta derslerini  vermeyecek misiniz? İzmir'de, İstanbul'un ilçelerinde, daha pek çok yerde oy  vermeniz için size dayatılan adayların içinize sinmediğini biliyorum. Öyleyse  gelin bu içi çıfıt çarşısı ittifakına dersini sandıkta hep birlikte verelim."

Kendilerine "Sizin de ittifakınız var" denildiğini aktaran Erdoğan,  "Evet, bizim ittifakımız var. Ama bu Cumhur'un İttifakı. Biz Cumhur İttifakı'nı,  15 Temmuz darbe girişimi sırasında ülkemizin ve milletimizin beka mücadelesi  verirken omuz omuza verdiğimiz kardeşlerimizle kurduk. Peki siz bu zillet  ittifakını, bu illet ittifakını kiminle, nasıl, ne şekilde kurdunuz?"  değerlendirmesini yaptı.

"Demek ki mesele belediye başkanlığı değil"

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin her bir ferdinden, kapısını  çalıp destek isteyenlere nasıl olup da CHP'nin, PKK'nın, FETÖ'nün, şu partinin bu  partinin bir araya gelip böyle bir ittifak kurabildiğini sormasını istedi.

Cumhur İttifakı'nın zemininde tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek  devlet olduğunu belirten Erdoğan, "Peki bunların ittifakının zemininde ne var?  Türkiye'nin içeride ve dışarıda her alanda tarihinin en kritik mücadelesini  verdiği bir dönemde nasıl olup da bunca benzemezler bir araya gelebildi acaba,  bunu soruyorum. Demek ki mesele belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il  genel meclis üyeliği değil. Buradaki asıl mesele, Türkiye'nin verdiği bu kutlu  mücadeleyi sekteye uğratma gayesidir. Çünkü belediyecilikte bunların AK Parti ile  yarışması zaten mümkün değildir." diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 1994'te başlattığı yerel kalkınma  hamlesini 2004'ten beri AK Parti çatısı altında çıtayı sürekli yükselterek  sürdürdüklerini belirten Erdoğan, gelecek dönemde de "Tevazu, samimiyet ve  gayretle memleket işi gönül işi." diyerek belediyecilikte yeni ufuk açacaklarını  söyledi.

Erdoğan, "Aydın, 31 Mart'ta milli iradeye ülkenin ve şehrinin  geleceğine sahip çıkmaya hazır mısın? Hizmet siyasetine destek vermeye hazır  mısın? Gönül belediyeciliğine kavuşmaya hazır mısın?" sorularına alandakilerin  hep bir ağızdan verdiği "Evet" yanıtının ardından "Maşallah, barekallah." dedi.

Bugün MHP'nin kuruluşunun 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Erdoğan,  kuruluş yıl dönümü dolayısıyla MHP'lileri tebrik etti. MHP'nin kurulduğu 1969'dan  itibaren hep ülkenin ve milletin birliğine, beraberliğine, devletin bekasına  sahip çıkmış bir parti olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin bütünlüğüne yönelik saldırıların yoğunlaştığı her dönemde  MHP'li kardeşlerimiz, başta Sayın Bahçeli olmak üzere canları pahasına milletine,  devletine sahip çıkmıştır. Her yerde olduğu gibi burada da yolunu kaybedenler,  kendilerine başka mecra arayanlar elbette olmuştur ama gençlik yıllarımızdan beri  bizim bildiğimiz, tanıdığımız, aralarında dostlarımızın, arkadaşlarımızın olduğu  o damar her zaman dimdik ayakta kalmıştır. Bugün de Sayın Bahçeli'nin  liderliğinde dimdik ayaktadır. 15 Temmuz'da Feto ihanet çetesinin teröristleri  devletten gasbettikleri uçaklarla, helikopterlerle, tanklarla, silahlarla  eşkıyalığa başladıklarında karşılarında milletimizin tüm fertleriyle birlikte AK  Parti ile MHP ile birlikte bu Cumhur İttifakı'nı bulmuşlardır. Şehitlerimizin,  gazilerimizin arasında bu iki partiye mensup, gönül vermiş kardeşlerimizin  olduğunu biliyoruz. Biz de darbe gecesi sokaklarda, meydanlarda başlayan bu yol  arkadaşlığını siyaset sahasına taşımayı görev bildik."

Cumhurbaşkanlığı sisteminin hayata geçirilmesinde, Mecliste ve 16  Nisan halk oylamasında MHP ile beraber mücadele ettiklerini belirten Erdoğan,  ardından 24 Haziran seçimlerinde bu birlikteliği daha üst seviyeye çıkardıklarını  anlattı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı olarak şahsıyla, milletvekilliğinde de  Cumhur İttifakı'yla milletin karşısına çıktıklarını, milletin de bu iş birliğini  tasdik ettiğini sandıktaki oylarıyla gösterdiğini aktardı.

Erdoğan, 31 Mart seçimlerinde pek çok ilde yine Cumhur İttifakı olarak  milletin huzurunda olduklarını ifade eden Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkan  adayının AK Parti Milletvekili Mustafa Savaş olduğunu, ilçelerin 10'unda AK  Parti, 7'sinde MHP'li adayların yarışacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asıl olan Cumhur İttifakı'nın büyükşehirde ve  ilçelerde başarılı olmasıdır. Bunun için her iki partiye gönül veren  kardeşlerimizin gece gündüz samimiyetle çalışacaklarına inanıyorum." dedi.

Erdoğan, "Aydın, 31 Mart'ta Cumhur İttifakı'nı zirveye taşıyor muyuz,  şehrimizi geleceğin belediyecilik anlayışıyla buluşturuyor muyuz, ülkenin ve  şehrinin bekasına sahip çıkıyor muyuz?" sorularına hep bir ağızdan "Evet" diyen  kalabalığa "Rabb'im yar ve yardımcımız olsun." karşılığını verdi.

"81 ilin tamamında yürüttük"

Türkiye'yi büyütme, geliştirme, kalkındırma mücadelesini hiçbir ayrım  yapmaksızın 81 vilayetin tamamında yürüttüklerini anlatan Erdoğan, Aydın'a 16  yılda 23,5 milyar yatırım yaptıklarını vurguladı.

Eğitimde 3 bin 150 yeni derslik inşa ettiklerini anlatan Erdoğan,  yükseköğrenim öğrencileri için şehre 6 bin 118 kişi kapasiteli yurt binaları  kazandırdıklarını, bu yıl 2 bin kişi kapasiteli bir yurt, gelecek yıl bin 750  kişi kapasiteli bir yurt daha açacaklarını bildirdi.

Sağlıkta 44 tesisi halkın emrine sunduklarına işaret eden Erdoğan,  Sultanhisar, Yenipazar, Köşk ilçe hastaneleriyle birlikte 5 sağlık tesisinin  yapımının sürdüğünü, 800 yataklı şehir hastanesinin ihale sürecinin devam  ettiğini vurguladı. Erdoğan, Çine'ye 100 yataklı bir devlet hastanesi ve merkeze  150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi yapacaklarını söyledi.

Aydın'da bin 523 konutun inşasını tamamlayıp sahiplerine teslim  ettiklerini belirten Erdoğan, ihtiyaç sahibi Aydınlılara 2,2 milyar sosyal yardım  sağladıklarına dikkati çekti.

Erdoğan, Aydın'da 114 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 381  kilometreye çıkardıklarını da aktararak şunları kaydetti:

"İzmir-Aydın Otoyolu'nu, Aydın Çevre Yolu'nu tamamlayarak trafiğe açan  biz. Yapımı devam eden Nazilli-Horsunlu ayrımı, Karacasu-Tavas yolu,  Selçuk-Kuşadası-Davutlar ayrımı yolu ve Söke şehir geçişi bu yıl tamamlanıyor.  Ege ile Akdeniz'i birbirine otoyolla bağlayacak 154 kilometre uzunluğundaki  Aydın-Denizli Otoyolu ihalesini yapmıştık. Birtakım sıkıntılar sebebiyle ihale  iptal oldu. İhalesini 26 Mart'ta yeniden yapacağımız bu otoyolunu inşallah  Aydın'a kazandıracağız. Aydın sınırları içindeki demiryollarını yeniledik.  Yaparsa AK Parti yapar."

Kararlı adımlar olacak

Erdoğan, İstanbul'un Kartal ilçesinde çöken binaya ilişkin, "Kentsel  dönüşüm değişim olsaydı, bunlar planlı olsaydı, kaçak yapılaşma olmasaydı  başımıza bunlar gelir miydi? Artık sabrımız taştı. AK Parti'li belediyeler başta  olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte yoğun bir çalışmaya  gireceğiz. Enkaz tamamen kaldırıldıktan sonra İçişleri, Adalet, Sağlık  Bakanlıklarımız, hep beraber bir araya gelecek ve nasıl bir eylem yapacağız,  başsavcının verdiği raporu alacak, buna göre de adımlarımızı atacağız. Ama bunlar  kararlı adımlar olacak." dedi. 

 İzmir- Selçuk ile Aydın- Ortaklar arasındaki tren güzergahı üzerinde  eğimin fazla olması sebebiyle Ortaklar'da 8,5 kilometre uzunluğunda bir hızlı  tren tüneli inşa edileceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylece bu bölümdeki  mesafenin kısalacağını, seyahat süresinin 7 dakikaya düşeceğini bildirdi.

Aydın'da bugüne kadar 11 barajın, 7 göletin yapıldığına işaret eden  Erdoğan, 4 barajın ve 10 göletin inşasının ise sürdüğünü, sulama projeleriyle 468  bin zirai arazinin sulamaya açıldığını, yapımı devam eden sulama tesisleriyle 256  bin dekar mümbit arazinin daha sulamaya açılacağını vurguladı.

İkizdere Barajı ile Aydın şehir merkezi ve 30 yerleşim yerinin 2050'ye  kadarki içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının karşılandığını kaydeden  Erdoğan, Aydın'daki vatandaşların atık su bedelinden şikayet ettiklerini  duyduğunu, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin AK Parti yönetimine geçmesinin  ardından, bu sorunun ve içme suyu bedellerinin çözüleceğini bildirdi.

Erdoğan, Aydınlı çiftçilere 16 yılda yaklaşık 4 milyar lira tutarında  tarımsal destek verdiklerini, bir teknopark, 8 Ar-Ge, 3 tasarım merkezinin  kurulmasıyla 31 bin kişilik istihdam oluşturulduğunu, 81 bin Aydınlı işverene 901  milyon lira teşvik desteği sağladıklarını anlattı.

"Tüketiciye taşıyacağız"

Türkiye'nin en önemli yaş sebze, meyve üretim ve ihracat  merkezlerinden biri olan Aydın'ın bu yönünün güçlendirilmesi gerektiğine işaret  eden Erdoğan, bunun için de kara, hava, deniz ulaşımı altyapısından tanıtıma  kadar çok sayıda proje hazırladıklarını bildirdi.

Tarıma dayalı bir ihtisas organize sanayinin kurulmasıyla da Aydın'ın  bu doğrultuda hızlı adımlarla ilerlemeye başlayacağını anlatan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Dün de açıkladım, bugün tekrar açıklıyorum, başta İstanbul, Ankara,  İzmir olmak üzere buralarda biz eskiden 'tanzim satış' derlerdi, işte şimdi biz  bunlardan kuracağız. Bu fiyatları da üreticiden alıp aynen bunları tüketiciye  taşıyacağız, maliyetine." diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde fırıncıların  sürekli zam yaptığını anımsatan Erdoğan, fabrikaları denetlediğini, Anadolu ve  Avrupa yakalarında modern 3 halk ekmek kurduklarını, böylece fiyatların düştüğünü  kaydetti.

"Şimdi aynısını biz burada da yapacağız." diyen Erdoğan, çok  çalışılması gerektiğini, her alanda bunları yapacaklarını bildirdi.

"Arsa senin değil, velev ki senin olsun"

Erdoğan, Türkiye'nin tabiat harikası şehirlerinden Aydın'ın çarpık  yapılaşma izlerini ortadan kaldırmak bakımından kentsel dönüşümün önemli olduğunu  vurguladı.

İstanbul Kartal'da çöken binaya ilişkin de Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu  görüşlerini paylaştı:

"İstanbul Kartal'da maalesef bina çöktü, fakat bu bina ruhsatsız,  iskanı yok ve 3 kat diye başladılar 8 kat. Yan taraf 10 kat, hepsinin şu anda  yıkılma tehlikesi var ve 17 vatandaşım burada şehit oldu. 14 tanesi yaralı olarak  çıktı. Şu anda birkaç kişi daha enkazın altında var. Eğer, kentsel dönüşüm  değişim olsaydı, bunlar planlı olsaydı, kaçak yapılaşma olmasaydı başımıza bunlar  gelir miydi? Milletime sesleniyorum, artık sabrımız taştı. Artık bunlara  sabredecek halimiz yok. AK Parti'li belediyeler başta olmak üzere Çevre ve  Şehircilik Bakanlığımızla birlikte yoğun bir çalışmaya gireceğiz. Enkaz tamamen  kaldırıldıktan sonra İçişleri, Adalet, Sağlık Bakanlıklarımız, hep beraber bir  araya gelecek ve nasıl bir eylem yapacağız, başsavcının verdiği raporu alacak,  buna göre de adımlarımızı atacağız. Ama bunlar kararlı adım olacak. 'Acaba şu ne  der, bu ne der' yok.

Kentsel Dönüşümde talebe göre değil edere göre verilecek..

Bize geliyor, ne diyor? 'Burada benim 8 evladım var, bana 8 daire  lazım' diyor. 'Benim evimim ederi nedir, bu bina ne eder', bunu sormuyor. Arsa  senin değil, velev ki senin olsun, acaba buranın bedeli ne, bunu söylemiyor.  'Benim burada şu kadar dairem var, dolayısıyla bana bu kadar daire verilirse'  diyor. Böyle bir şey olmaz. Sen kaliteyi ara, kaliteyi. Senin dairenin bedeli,  üç, beş, ama sana verilecek dairenin bedeli 50 olacak. Orada kalite var. Buna  geleceksin. Adımları buna göre atacağız ve insanca yaşamanın erdemine ulaşacağız.  Her gün korkuyla yaşamaktansa şöyle kalkalım bir gün beyler gibi yaşayalım. Bunun  adımını atacağız."

Turizmde, Aydın'ın hakkı olan yerde bulunmadığına inandığını belirten  Erdoğan, alternatif kaynakları da harekete geçirerek kenti şaha kaldıracaklarına  dikkati çekti.

Annesine söyleyemediler... Şevval Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı
İstanbul'un Kartal ilçesinde 8 katlı apartmanın çökmesi sonucu enkaz altında kalan ve 2 gün sonra cansız bedenine ulaşılan Şevval Yılmaz (19), Sakarya'nın Hendek ilçesinde gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Cenazede, Şevval'in tabutunun üzerinde gelin duvağı örtüldü.


Kaynak: Milliyet
___________________________________-_
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Misafir 5 yıl önce

Bir Allah'ın kulu da çıkıp karşısına fikirtepeyi hallettiniz sıra başka ilceleleremi geldi diye hiç mi soran yok

Avatar
Asya 5 yıl önce

1994 ten bu yana sayın erdoğan istanbulu yönetiyor.yıllarca Yüzlerce kez bu konuşmayı Türkiyenin heyerinde yaptı buda yüzbirinci

Avatar
asaf 5 yıl önce

mütahitlerin insafına kalmak istemiyoruz

Avatar
KAZIM 5 yıl önce

OY YERINE NE ALICAKLARINIDA BILIYORLARDIR HERALDE

Avatar
Mahmut 5 yıl önce

Aha simdi yuttuk hapi:)))

Avatar
NEYZEN 5 yıl önce

Allah ölenlere rahmet eylesin. Fikirtepe canlı canlı gömüldü. Gömdüler. Gıyabi cenaze namazına bekleriz yetkilileri. Bu arada sitıkırlar neredesiniz ses yok görüntü yok.