Bu haber kez okundu.

Aziz Kocaoğlu ''Kentsel Dönüşümde zorla güzellik olmaz ... ''
Bekçi kulubesi yapmayan kişiler kentsel dönüşümü tökezletiyor ...

Fikirtepe'de çantacı, emlakçı ve iş bilmeyen firmaların vatandaşları dolandırmaları ve kandırmaları sürecin tıkanmasına sebep oldu. Bunun yanında aldıkları imzaları ticaret adı altında devretme veya yeni ortaklık adı altında yüksek kar marjlarıyla satma girişimleri Fikirtepe'nin dönüşümünde en büyük engel olurken, bakanlığın bunu normal görmesi ve kanuni kılıfını uydurarak vatandaşları mağdur edip süreci tıkayan çantacı firmalar hakkında her hangi bir müdahalede bulunmaması imza atan ve atmayan vatandaşların yanında dürüst firmaların da mağduriyetine sebep olmaya devam ediyor.  ajansFİKİRTEPE / FİKİRTEPEHABER.COM

Peki İzmir'de Kentsel dönüşüm ne aşamada ve ne zaman başlayacak ?

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bugüne kadar bekçi kulübesi bile yapmayan kişilerin kentsel dönüşüm konusunda ortalığı karıştırdığını söyledi. Örnekköy'deki kentsel dönüşüm projesini bölge sakinlerine anlatan Kocaoğlu, "Biz kuyumcu terazisinde tartarak herkesin hakkını veriyoruz. Başarırsak herkes daha iyi evlerde, caddelerde, spor alanlarında yaşacak. Başaramazsak eski tas eski hamam, düzen devam edecek. Uzlaşırsak yaparız. Yoksa proje arşivlerde kalır" dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy'deki 18 hektarlık alana ilişkin kentsel dönüşüm projesini hak sahiplerine henüz resmi açılışı gerçekleşmeyen Deniz Baykal Kültür Merkezi'nde tanıttı. CHP İzmir milletvekili Özcan Purçu, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın da izlediği toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent dönüşümünün aynı anda sosyal bir dönüşüm olduğundan yola çıktıklarını ve bu konuda titizlikle çalıştıklarını söyledi.
 
Kocaoğlu, "Çarpık yapılaşma nedeniyle, 2004 yılından itibaren kentsel dönüşüm Türkiye'nin gündemine geldi ve pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da çok büyük bir kaos yaşandı, yaşanıyor ve yaşanacak. Sadece boş arsaya bina yapmış kooperatif başkanı veya müteahhit 'ben kentsel dönüşümcüyüm' diye meydana çıkıyor. Boş arsaya bina yapmanın neresi kentsel dönüşüm? Bizim kafamızdaki kentsel dönüşüm, çarpık yapılanmanın gerçekleştiği ve fiilen yaşayan bir bölgeyi ayağa kaldırmak üzere yapılan iştir. Biz bu konuda Kadifekale'den başlayarak Uzundere'de, Aktepe-Emrez'de ve Bayraklıda bir çok deneyimler kazandık. Kentsel Dönüşüm konusunda herkes; şimdiye kadar bekçi kulübesi bile yapmamış ama 'ben de bu işi yaparım' diyen müteahhitler var. Ve ortalığı karıştırıyor" dedi.
 
Belediyenin kentsel dönüşüm projesinde çarpık yapılar yıkılacağını, vatandaşın hakkının korunacağını, vatandaşın yerinden yurdundan, akrabasından, komşusundan ayrılmayarak daha iyi konutta oturacağını belirten Kocaoğlu "İşin özü bu. Ve orada ne kazanılıyorsa, ne rant varsa, binanın yapılması-maliyeti hariç, o da buradaki vatandaşa kalacak. Biz bütün imkanları zorlayarak, arkadaşlarımız bilimsel çalışma yaparak projeleri ortaya koyuyoruz. Herkesin hakkına hukukuna göre hesap yapılıyor, ortaya bir değer çıkıyor. Bunun üzerinden uzlaşmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerden itibaren de Örnekköy'deki mal sahipleriyle görüşeceğiz. Biri gelecek 'az' diyecek, biri gelecek 'çok' diyecek, biri gelecek 'üç tane çocuğum var. Bana dört daire ver' diyecek, 50-100 metrekare arsaya bunun imkansız olduğunu ya anlayacak ya da anlamayacak. Belediye başkanlarına gidilecek 'iki kat daha fazla verin' denilecek.
 
Halbuki gök de, güneş de bedava olsa; toprağın, orada yaşayan insanların, canlıların kaldırabileceği bir yoğunluk var. Biz bunların hepsini bilimsel olarak değerlendirdik. Bu çarpık yapılaşmalardan, kentin bu görüntüsünden kimsenin memnun olduğunu düşünmüyorum. Kimse memnun değil. Sizler de memnun değilsiniz. Burada yapılması gereken bir iş var. Bu işi el birliğiyle, gönül birliğiyle, rızayla yapmak zorundayız. El ele tutuşup yapmak zorundayız. Biz vereceğimizin hepsini zaten veriyoruz. 'Veremediğini de ver. Olmayanı da ver.' Böyle bir şey yok. Ama birileri gelip 'Burayı kaça veriyorsun? Ben 5 fazla veriyorum' diyecek. Ama ona sormak lazım; kendisi hayatında bir tavuk kümesi yaptı mı acaba?" dedi.
 
Bakanlığın kentsel dönüşüm konusunda çıkardığı yasayı kullanmayacaklarını açıklayarak, "Gerekiyorsa, uzlaşma ile yapılamıyorsa kentsel dönüşüm yapmayacağız. Anlaşabilirsek anlaşacağız, anlaşamazsak bu yaptığımız çalışmaların hepsi arşivlerde kalacak. Ne zaman herkes 'Bu işi yapalım' derse, o zaman raftan inip yapılacak" dedi.
 
Başkan Kocaoğlu, Örnekköy sakinlerine kentsel dönüşüm bölgelerinde dedikodulara inanmamaları çağrısı yaparak, "Desteklerseniz yaparız. Desteklemezseniz yapmayız. Verilebileceğin hepsi verildi. Uzlaşırsak, el sıkışırsak, aynı yolu omuz omuza birbirimize inanarak, güvenerek yürürsek, biz bunu gerçekleştirebiliriz. Uzlaşamazsak yürüyemeyiz. Belediye'nin cebine bir kuruş para girmeyecek, aksine Belediye'nin cebinden para çıkacak" dedi.

Sizlerle uzlaşırsak, burası için ihaleye çıkacağız diyen Kocaoğlu konuşmasını söyle sürdürdü: "Size bir imkan sunuyoruz. Ve biz bu işi kuyumcu terazisine koyuyoruz, kuyumcu terazisinde tartıyoruz, herkesin hakkını herkese veriyoruz. Başarabilirsek daha iyi evlerde, daha iyi caddelerde, spor alanlarında yaşayacaksınız. Başaramazsak eski tas eski hamam, eski düzen devam edecek" dedi.
 
UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİ 1 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı A. Suphi Şahin ise Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi'ni çeşitli görseller eşliğinde bölge halkına anlattı. Proje için vatandaşlar ile görüşmelere 1 Temmuz 2015 tarihinde başlanacağını duyuran Şahin, görüşmelerin Deniz Baykal Kültür Merkezi ile Örnekköy İletişim ve Tanıtım Ofisi'nde gerçekleştirileceğini duyurdu. Şahin, proje kapsamında yapılan mülkiyet analizi ve zeminüstü envanter çalışmaları sonucunda alanda 857 hak sahibi tespit edildiğini de vurguladı.

ÖRNEKKÖY PROJESİ
 
Komşuluk ilişkileri gözetilerek tasarlanan konut alanlarında blok yükseklikleri proje bütününde 8 kat ile 14 kat arasında değişecek. 18 hektar büyüklüğündeki proje alanında, talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda, farklı seçenekler sunabilmek amacıyla 4 farklı blok tipinde, büyüklükleri 60 metrekare ile 151 metrekare arasında değişen 7 farklı konut tipi tasarlandı. Alanda üretilecek bağımsız birim sayısı yaklaşık 3 bin adet olarak belirlendi. Mevcut esnafın işine devam etmesi için Başpehlivan Karaali Caddesi ve ana yaya/taşıt aksları üzerinde, zemin katlarda farklı büyüklüklerde işyerleri tasarlandı. Taşıtlar için yaklaşık 30 bin metrekare açık ve kapalı otopark alanları tasarlandı. Yaklaşık 4 bin 200 metrekare kapalı alanlı, 2 katlı Yeni Pazar Alanı tasarlandı. Pazaryeri ile başlayıp dere boyunca devam eden rekreasyon alanı birbirine bakan seyir terasları şeklinde tasarlandı. Konut alanları arasında geniş yeşil alanlar ve tema parklar öngörüldü. Futbol sahası, seyirciler için tribün ve spor tesis binası ile bütün olarak ele alındı. 3 bin 500 metrekare kapalı alanlı spor tesis binası düğün salonu olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Mevcut ilkokulun bulunduğu alan "Eğitim Kampüsü" olarak yeniden projelendirildi. Alana yaklaşık 20 bin metrekare sosyal donatı alanı kazandırıldı. Yeniasır

FİKİRTEPEHABER.COM
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ajansFİKİRTEPE 6 yıl önce

Sayın Niko rümuzlu beyefendi , birkaç kez Güral inşaatla diyalog girişimlerimiz kendilerinin döneceklerini belirtmelerine rağmen her hangi bir dönüş yapmamalarından dolayı sonuçsuz kaldı. Güral İnşaat'ın etik olmayan bazı girişimleriyle alakalı duyumlar almış bulunuyoruz., önümüzdeki günlerde kendilerini tekrar arayacağız. Oradan gelecek cevaba göre yeni bir haber çalışmamız olacaktır...

ajansFİKİRTEPE

Avatar
Niko 6 yıl önce

Sayın admin;
Ne güzel söylemisiniz bi firmanın dört yıldır icraatı yok evet zaten insanlarda bu yüzden mağdur sizin haberçi olarak benle değil önce firmayla bir söyleyisi yapmanız ve neden dört yıldır beklediğini yol haritaların na olduğunu sormanız daha mantıklı yoksa mağdur olan yüzlerce insanla söyleyisi yapmanız getirisi ne olabilir
İyi çalışmalar dilerim ,saygılarımla

Avatar
Niko 6 yıl önce

Ey admin habercilik halkın sizden görmek istedikleri haberleri vermekle ve beklentilerini karşılamakla olur
Sizin yaptığınız gibi bazı firmaları kollayarak yada insanların istaklerini görmezden gelmekle değil
Şimdi klasik cvp geliyor sizden kanıtınız var mı bende bu kıvırma
cvp sadece gülüyorum bak güldüm :))
Evet var yayına başladığınızdün bu güne o kadar ricacı olmama rahmen tam dört yıldır belkide fikirtapenin en mağdur yeri ve insanları mağdur eder Güral inşaat hakkında ber tek haber yapmadınız Firmayla nüsıl bir ilişkiniz var bilmemek le haberçiliğin ve mağdurun yanında durmanın bu olmadığını çok iyi biliyorum bi tafsiye bu işi bırakın hakkıyla yapanlar gelsin

Avatar
niko 6 yıl önce

Sayın admin gösterdiğiniz ilgi için tşk ederim.iyi çalışmalar dilerim

Avatar
ajansFİKİRTEPE 6 yıl önce

Sayın Niko rumuzlu beyefendi bahsettiğiniz firma her hangi bir icraatte bulundu da biz mi haber yapmadık ? Başka türlü elinizde bulunan belge ve bilgileri lütfen bize iletiniz ya da buyurunuz geliniz sizinle birebir röportaj yapalım anlatmak istediklerinizi herkes doğrudan sizden dinlesin , sayfamız sonuna kadar açıktır. ;) Habercilik konusunda belge ve bilgiye dayalı haberciliğimiz kimsenin istek ve yönlendirmesi olmaksızın devam etmektedir ... Sizden bilgi bekliyoruz ... e-mal: haber@fikirtepehaber.com