Bu haber kez okundu.

Fikirtepe'de Sürecin Uzaması Vatandaşı Umutsuzluğa İtiyor ..!
Özel planla ilk Kentsel Dönüşüm çalışmasına başlanan Fikirtepe’de, 5 yılı aşkın sürede sadece 8 proje ruhsatı alarak yapımı süren binalar yükselmeye başladı. Çalışma yürütüldüğü düşünülen 61 yapı adasından geriye kalan 53 adada henüz ruhsat alınmış değil.

İtvhaber.com 'dan Kenan Recep Kenan' ın haberine göre, 53 adadan 8’inde ise ruhsat alınmamasına rağmen çalışmaların yürüdüğü gözleniyor. Geriye kalan 45 yapı adasındaki çalışmalarda kayda değer gelişme gözlenmiyor. Öte yandan, çalışma yürüten firmaların mali yetersizliği ve iflas istemi nedeni ile 7 – 8 adada ise tam anlamı ile çıkmaza girilmiş… Umut ve heyecanla dönüşüme başlanan plan alanındaki Fikirtepelilerin yarısndan fazlasında umutlar umutsuzluğa dönmüş, heyecanları sönmüş durumda.

Fikirtepe Dönüşüm bölgesinde hiçbir faaliyette bulunamayacak, mali yapısı yetersiz, elinde dosyayla kendilerine ortak arayan firmaların olduğu adalar mevcut.  İflas ertelemesi ve dolandırıcılık iddiası ile suç duyurusunun yapıldığı firmaların çalıştığı adalar var…

IMG_0002

Yapı Adası 57’den 61’e

Fikirtepe’de 57 olan yapı adası sayısı, bakanlık tarafından yapılan son değişiklikle 61’e çıktı. 57 yapı adası olan, Bakanlığın yaptığı son çalışmayla 61’e çıkan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm alanında birden fazla firmanın girdiği, anlaşılamayan adalar bölünerek firmaları ayırmak ve adalarda yaşanan tıkanmayı açmak için yapılmış olabileceği belirtiliyor.

Bakanlık şimdiye kadar 4 emsalin altında yapılaşmaya izin vermedi. Bütüncül yapılaşma üzerine ağırlık verdi. “Proje yürüten firmaların maliyetleri var. Bölge değerlensin. Hem firma kazansın, hem de bölge halkı kazansın” şeklinde düşünülüyor.

IMG_0016-

61 Yapı Adasında 8 Ruhsatlı Proje

61 yapı adasında çalışma yürüten firmalar tarafından ruhsatı alınmış 8 proje var. Teknik Yapı 2 adada, Erkan İnşaat, Nuhoğlu İnşaat, Anka İnşaat, Emay, Baysaş ve Pana Yapı ruhsatlarını alarak projelerini uygulamaya başlayan firmalar.

4 Firma Ruhsat Bekliyor

4 firmanın da başvurularını yaptığı, ruhsat işlemlerinin tamamlanmasını beklediği söyleniyor. Bunların dışında yıkım çalışması, hafriyat alan, fore kazık çalışması yapan 8’e yakın firma var. Bu firmalar arasında daha önce ruhsat almış firmaların ikinci adaları ağırlıklı olarak yer alıyor.

IMG_0005

Ruhsat Almamış Yıkıma Başlanan Adalar

Henüz ruhsat almamış yıkım yapan, hafriyat çalışması yapan Haldız İnşaat, Baysaş 2. Ada, Nuhoğlu 2. Ada, Başaran ve Pana birer Ada projelerini yürüten firmalar. Ruhsat almadığını bildiğimiz ancak 3 emsal adada çalışma yürüten Ceylan İnşaat avam projelerinin onaylandığını söylüyor. Usta İnşaat ve Dumankaya İnşaat adalarında boşaltım yapıldı, yıkım bekleniyor.

Hafriyatı alınmış ancak imza süreci bitmeyen Vartaş İnşaatı’ın bir adası var. Acele Kamulaştırma, üçte iki uygulaması ve riskli alan uygulaması hep bu ada üzerinde sona kalan bir imza üzerinde yürütülerek uygulandı. Bütün bunlara rağmen sonuca ulaşılamadı. Adadaki yargı süreci devam ediyor. 3 yıldır kira ödemesini yapan firma kiraları ödemeye devam eder mi bilinmez. Sözleşme gereği kira ödeme süresi üç yıl…

IMG_0011

Fİ-KENTDER BAŞKANI YASİN BEKTAŞ

Fİ-KENTDER Tarfları Uzlaştırmak İstiyor

Fikirtepe’de, Kentsel Dönüşüm sırasında yaşanacak mağduriyetleri ortadan kaldırmak, Fikirtepeliler arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak, hukuki ve sözleşmelerdeki hakları hakkında hukuki desteğe ulaşmalarına yardımcı olamak ve firmalarla görüşerek uzlaşma sağlamak amacı ile kurulan Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği (Fİ-KENTDER) Başkanı Yasin Bektaş, bu adadaki anlaşmazlığın giderilmesi konusunda arabuluculuk yapmak için hazır olduklarını söyledi.

Vartaş İnşaat, 5’e Yakın Adada Çalışma Yürütüyor

5’e yakın adada çalışma yürüttüğü bilgisinin olduğu Vartaş İnşaat, sanayideki SVR olarak bilinen adasında, fore kazık ve hafriyat çalışmasına devam ediyor. Bunun dışında bir adada daha boşaltma hazırlığının başlayacağı söyleniyor. Bir adada ise Selimoğlu’nun % 60 ve Vartaş’ın %53 oranda imza aldığı iddia ediliyor. Bu adada firmalar aralarında anlaşamıyorlar.

Mali Yetersizlikten 7 – 8 Ada Çıkmazda

Fikirtepe dönüşüm alanında 7 – 8 adanın sorunlu olduğu biliniyor. Faliyette bulunamayacak, mali yapısı yetersiz, elinde dosyayla kendilerine ortak arayan firmaların olduğu adalar mevcut.  İflas ertelemesi ve dolandırıcılık iddiası ile suç duyurusunun yapıldığı firmaların çalıştığı adalar da sorun yaşanabilecek projeler arasında yer alıyor.

IMG_0004

Kaynak: Recep KENAN / İTV Haber 
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.COM

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
48. ADA 6 yıl önce

SİTE YETKİLİLERİ BAHSETTİĞİNİZ FİRMANIN ADI VRS DEĞİL SİZİNDE BİLDİĞİNİZ GİBİ SVR ADLI ŞİRKET.

Avatar
Ne onemi var 6 yıl önce

Milletin iyice icini kararttiniz. Siz Boyle haberler yaptikca kimse Fikirtepeye yatirim yapmaz.

Avatar
Hakkı 6 yıl önce

Sayın ne önemi var isimli arkadaş, bende bu siteyi uzun zamandır ilgiyle takip edenlerdenim. bence siz doğru ve gerçek haberlerin yapılmasından ziyade çantacı, ve dolandırıcı firmalara ve temsilcilere odaklanın ... Fikirtepe Haberi uzun zamandan beri takip ediyorum ve doğru gerçek , tarafsız haberciliğinden dolayı başarılarının devamını diliyorum

Avatar
Ahmet 6 yıl önce

Anka yapiya buyuk ada malikleri ihtarname gonderdi.bunun haberi yok sitenizde.

Avatar
ahmet 6 yıl önce

usta ınsaat temel acmaya basladı nere kaldınız..