Bu haber kez okundu.

Yeni Fikirtepe plan notlarında dikkat çeken detaylar..!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kadıköy Fikirtepe riskli alanı ve çevresinin 1. Etabı için yeni imar planı teklifi hazırlayarak askıya çıkardı. Bölgenin planlama sürecinin anlatıldığı açıklama raporunda yer alan bilgilere göre Kadıköy'ün gecekondu bölgesi olan Fikirtepe, 2005 yılında “Özel Proje alanı” olarak belirlendi. 2007'de “Kentsel Dönüşüm Alanı”,  Bakanlar Kurulunun 2013 tarihli kararıyla da “Riskli alan” ilan edildi. 2014 yılında mahalle için acele kamulaştırma kararı çıktı. Bu sırada yapılan birçok plan değişikliği mahkemeden döndü. En son 2017 tarihli plan değişikliği de 2019’da İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi ve Fikirtepe riskli alanı ile çevresi plansız kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 134 hektarlık Fikirtepe riskli alanı ve çevresinin 1. Etap olarak belirlediği kısmı için yeni plan teklifi hazırladı.

“Denetim eksikliği ve fimaların yetersizligi Fikirtepe'yi çıkmaza sürükledi”

Raporda mahallenin riskli alan ilan edilmesinden günümüze kadar geçen süreçte müteahhit ve arsa sahibi üzerinden yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının birtakım aksama ve çözümsüzlükleri de beraberinde getirdiği belirtildi.

Bu süreçte fiziksel ve sosyal çevrede niteliksiz konut ve donatı alanlarının gelişim göstermeye devam ettiği, bazı alt bölgelerde tıkanma yaşandığı ifade edildi. Kentsel dönüşüm sürecinde alanda oluşmuş mağduriyetlerin giderilerek daha sağlıklı bir kent dokusu oluşturmak amacıyla bu plan çalışmasının yapıldığı kaydedildi.

“İptale konu eksikler  giderildi”

Mahkemenin planları iptal gerekçeleri göz önüne alınarak yapılaşma koşulları, imar transferleri ve donatı alanlarının üzerindeki belirsizliklerin plan notları ile netleştirilerek uyuşmazlıkların giderildiği belirtildi. Raporda “Bölgedeki uygulamaya ve mülkiyete yönelik sorunlar tespit edilmiş ve bu doğrultuda gerçekçi bir yaklaşımla kentsel tasarım projeleri ile detaylı çalışmalar yapılmış ve alanın içerisindeki çarpık kentleşmenin önüne geçilmeye çalışılmıştır” denildi.

Aile yasantısına uygun bir konsept ve nüfusa göre planlanıyor

Yeni plan teklifinde alanın yüzde 49'u “ticaret”, “ticaret+konut”, yüzde 51'i ise donatı alanı olarak ayrıldı. Yani alanın 404 bin  820 metrekaresi yerleşim alanı,  423 bin 956 metrekaresi “eğitim-sağlık-cami-spor alanı ve park” gibi donatı alınları için ayrıldı. Nüfus 32 bin 387 kişi olarak hesaplandı. Toplam 828 bin 777 metrekarelik alanda, her ada için ayrı ayrı belirlenen emsale göre toplam yaklaşık 2 milyon 313 bin metrekare inşaat yapılacak.

Peki Fikirtepehaber.com olarak yaptığımız incelem sonrası yaptığımız tespitler ve Yeni Fikirtepe Projesi 1. Etap Plan Notlarında göze çarpan başlıca hususlar;

Askıya Çıkan Plan notlarında Ticaret + Konut alanlarının 400.113 m2 planlanmakta ve bu toplam alanın % 482ni kapsamakta. Yine Konut + Ticaret alanlarında % 70'i Konut ve % 30 'u Ticaret olacak şekilde yapılaşacak. Ticaret + Konut un haricinde Ticaret alanı 4.708 m2 olarak yapılacaktır. Yapılaşma koşulu olarak plan notlarında yapı adaları için emsal inşaat alanları aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Halbuki daha önce mahkeme tarafından iptal edilmeden önce eski Plan notlarına göre 4.12 brüt emsal inşaat alanı belirtilmişken mevcut plan notunda ada bazında doğrudan inşaat emsal alanı hesaplanarak aşağıdaki tabloda belritilmiştir

1- Fikirtepe 1. Etap ilan edilen bölgede haritada da işaretlediğimiz sıra numarasına göre adalardaki yapılması planlanan toplam emsal inşaat alanları aşağıdaki şekilde ifade edilmiştir.

2- Plan notlarında daha önce ruhsat alınmış projeler ve yeni özel hükümler 

3- Donatı, eğitim ve sosyal yaşam alanlarına ilişkin plan notlarında göze çarpanlar 

4 - Teknik altyapı ve sosyal kültürel alanlara ilişkin kurallar

5 - Plan Notlarında dikkat çeken ve en önemli konuların başında gelen adaların statüsü ve bu statülerin yapımına ilişkin hususlar

6 - FİKENTDER Derneği'nin de katkılarıyla proje adalarına verilen yeni sıra numaralarına ve bu harita üzerinde yazılı işaret ve kısaltmaların açılım ve manaları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından Fikirtepehaber.com olarak edindiğimiz bilgilere ve askıya çıkan plan notlarından da anlaşılacağı üzere bu plan notları ve master çalışma yeni Fikirtepe Projeside 1. Etabı kapsamakta. Bakanlıktan yapılan açıklamada 2. ve 3. etaplara ilişkin yeni plan notları için çalışmaların devam ettiği yönünde.. Plan Notları detaylarına, taşınma ve kira sürecine ilişkin güncel veriler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz..

Yasin Bektaş - 0549 8413716

ajansFİKİRTEPE / www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fikrinin fikri 1 yıl önce

A.O.: nikli yorum yazan arkadaş neye göre bunların yaptığı bu kadar olur zaten dedin mutayitler için mi yoksa ç.ve ş. bakanlığının plan notları için mi c.ve ş.bakanliginin plan notları için diyorsan yanlış görüş ve düşüncedesin unuta fikirtepe kentsel dönüşüm 11 yıl oldu ortada bir enkaz var o temizleniyor müteahitler için diyorsan mutahitlerin yüzüne geç şöyle klavye delikanlılığı yada laf kalabalığı yapma yorumun sende kalsın nokta!!!!?.

Avatar
Yns 1 yıl önce

Nereden anladın berbat olduğunu ? Ortada proje yok plan var zaten..ama mesleğinizi merak ettim dogrusu

Avatar
Fikrinin fikri 1 yıl önce

En iyisini sen yap o zaman

Avatar
A.O. 1 yıl önce

Berbat projeler. Bunlarin yaptigi bu kadar olur zaten.

Avatar
Os 1 yıl önce

Daire m2 leri düşürdüler biz kabul etmedik neden kimse ses çıkarmiyor