Bu haber kez okundu.

Fikirtepe Kulusi ''Emsal 4, Bakanlık Nisan'da Boşalt Tebligatlarını göndermeye hazırlanıyor..''

Bakan Kurum'un Nisan'da işe başlıyoruz açıklaması sonrası, FİKENTDER Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ve Emlak KONUT Gn. Md Yetkililerinden edindiği güncel bilgileri Fikirtepehaber.com olarak sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Fikirtepe'de 1 ay askıda kalacak Yeni Fikirtepe projesinin plan notları ile merak edilenleri sorduk. Resmi makamlardan edindiğimiz güncel bazı bilgileri biz de sizlerle paylaşmak istedik.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde emsal değişmedi 4.. Paylaşıma konu emsal alan hesaplanırken  4 ile arsa çarpılarak paylaşım yapılacak. Paylaşım yapılırken,1. Etap komple tek proje alanı gibi bütün düşünülerek ele alınıp dağılım yapılacak. 

  

FİKENTDER Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ve Emlak Konut Gn. Müdürlüğünü ziyaret ettik.Yetkililerinden edindiğimiz güncel veri ve bilgileri Fikirtepehaber.com olarak sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz

Tapu'da yapılan satış yasağı esnasında tüm hak sahipleri tek tek kayıt altına alındı. Yasaktan önce eksik metrajı olanlar hesaplanacak maliyet üzerinden eksik metrajlarını tamamlayabilecekler. Ancak, bundan sonra yapılacak arsa alımlarında ya hissenin tamamı alınıp satılırsa daire devri geçekleşebilecek, aksi takdirde parçalı yapılacak arsa hisse satışlarında, arsa alan kişiye yeni bir daire verilmeyerek, satan kişinin dairesinden pay verilecek ve yeni arsa payı alanlar ayrıca daire sahibi olamayacak.  

İLK ETAPTA BAŞLANACAK VE NİSANDAN İTİBAREN BOŞALTIM GÖNDERİLECEK ADALAR

1 ) Fikirtepe'de adaların boşaltılma süreci ve adalarda öncelik sıralaması; Fikirtepe plan notları askıdan inince Nisan ayında Emlak Konut ihalelerini başlatacak. İhalelerden sonra yapım sürecinin başlamasıyla, vatandaşların kolay ev bulabilmeleri ve taşınabilmeleri için 1. Etap da bulunan tüm adalara aynı anda 3-4 ay süre tanınarak boşalt tebligatı gönderilecek

 

2 ) Kira başlama süreci ve miktarı ; Fikirtepe'de evler boş teslim edilip proje başlanmasıyla kiralar da ödenmeye başlanacak. Kira oranı şu an için devletin ödediği en yüksek rakam olan 1500 TL olması beklenmekte..

3 ) Payalaşım oranı henüz net belli değil ama herkesin mutabık kalacağı ve kimsenin mağdur olmayacağı bir oran olacağı söylenmekte. Bununla ilgili veriler netleşince paylaşmaya devam edeceğiz.

4 ) 1. Etapda bulunan evler yıkılmadan önce şerefiyelendirme yapılacak ve tüm konut - ticari paylaşımlar da bu şerefiyelendirme üzerinden yapılacak. Konut olan kesinlikle konut alacak..

5 ) 1. Etap içerisinde 4 firma başvuruda bulunarak, bakanlığın kriterlerini sağladı ve kendi imkanlarıyla iş yapmaya devam edecek. Bu firmalar ve projeleri sırasıyla; Teknik Yapı Up life Kadıköy - Başaran Mina Towers - Haldız Transformers Fikirtepe - Barsan İki Yaka Fikirtepe projeleri 

Bakanlık yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre bu proje adalarında firmalar yine kendi imkan ve kabiliyetleri ile devam ederken, kira ödemelerini de kendileri ödeyecek ve askı sürecinden sonra işe başlayarak aynı anda kiraları da ödeme tahhütünde bulunmuşlar..

6 ) 2. Etap - 3. Etap Plan notları hazırlanmakta. Bu Etaplarda emsal ve yapılaşmada herhangi bir değişiklik ve kayıp yok aynı şekilde devam ediyor. Yapmak isteyen firmalar projelerine devam edebilir. 2. ve 3. Etap içerisinde özellikle yıkılan ama faal olmayıp, kira ödemeleri de yapılmayan adalarla ilgili yetkililere uyarılarımızı yaptık. Konuyla ilgili FİKENTDER Derneği olarak takipteyiz ve görüşmelerimiz devam ediyor. 

Fikirtepe plan notlarında emsale yeni inşaat emsallarine konu olan 19 yapı adasının yeni alan metrajları nedir?

Haritayı büyütmek için üzerine tıklayın

Bakanlık 1. Etabı başladıktan ve net bir yol haritası ortaya çıktıktan sonra diğer etaplara da sıra gelecek..

7 ) Tapu satışıyla ilgili sınırlama ve yasak kaldırıldı. Ancak bu konuda önemli bir uyarı ve ikazımız mevcut! Konuyla ilgili bundan sonra arsa alan veya satan iki kere düşünmek zorunda! Yukarda da belirttiğimiz gibi, Tapu'da yapılan satış yasağı esnasında tüm hak sahipleri tek tek kayıt altına alındı. Satış yasağı öncesi ve esnasında Fikirtepe'de hak sahibi olup eksik metrajı olanlar, daire teslimlerinde hesaplanacak düşük maliyet üzerinden eksik metrajlarını tamamlayabilecekler. 

Ancak, bundan sonra yapılacak arsa alım ve satımlarında, ya hissenin tamamı alınıp satılırsa daire devri geçekleşebilecek, aksi takdirde parçalı yapılacak arsa hisse satışlarında, arsa alan kişiye yeni bir daire verilmeyerek, satan kişinin dairesinden pay verilecek ve yeni arsa payı alanlar ayrıca daire sahibi olamayacak.  Kısaca arsasından devir yada pay satışı yapanlar alacakları dairelere ortak almış olacaklar.. Bundan sonra Fikirtepe'de hisseli arsa alacaklarda tam daireye denk gelmeyen metraj karşılığı devletin maliyet üzerinden metraj tamamlama imkanından faydalanamayacağı ancak güncel daire satış fiyatından faydalanabileceği ifade edilmekte.

8 ) Fikirtepe'de bundan sonraki uygulama 6306 sayılı yasanın 6/a maddesi üzerinden yapılacak. İşin sahibi Bakanlık, bu kanun gereği firmalarla olan tüm sözleşmeler otomatikman fesih edilmiş olmakta. Edindiğimiz bilgilere göre bakanlık yeni bir sözleşme yapmayı düşünmemekte ancak, sürecin nasıl gelişeceği henüz netlik kazanmış değil. Yeni bir sözleşme yapılmadan var olan şartlar ve anlaşmalar incelendikten sonra vatandaşların hakları koruma altına alınarak sürecin ilerlemesi gündemde. Konuyla ilgili süreç netleşince paylaşmaya devam edeceğiz.

Devlet burayı hızlı bir şekilde yapıp hak sahiplerine teslim ederek bölgeden çekilmeyi pilanlamakta. Toki iştiraki Emlak Konut burada firma olarak bulunmakta.. işin sahibi devlet olduğu için her türlü muhatap bakanlık. Paylaşım oranlarıyla ilgili askı sürecinden sonra Emlak konutun yapacağı değerleme ve tespitler beklenmekte.

9 ) Boşalt tebligatı ve tanınan 3-4 aylık süre sonrası devlet kalan evleri de hızla boşaltıp yıkarak süreci hızlandıracak..

10 ) Vatandaşlara verilen 3-4 aylık boşaltım süreci esnasında Emlak Konut, yıkılan ve yarım kalan projeler üzerinden yapım işine başlamış olacak. Tüm adaların aynı anda boşaltımı ve yıkımıyla tüm 1. Etap şantiyeye dönecek ve olası en kısa sürede bitirilecek.

11 ) Fikirtepe'de eski emsal olan 4 üzerinden üzerinden yeni Fikirtepe projesi yapılıp teslim edilecek. Yeni bazı proje adalarında emsalin fazla kullanılması yola ve/veya yeşil donatıya ayrılan alanlardaki hak sahiplerinden dolayı planlanmış bir artış olmakla beraber kimseye bir birinden farklı düşük yada yüksek bir paylaşıma konu kesinlikle olmayacağı ifade edilmekte.. 

Eski plan notlarında yapılan çalışmada ada bazlı farklı firmalarla anlaşmalar yapıldığı için parça parça terklerden dolayı yeşil alan ve sosyal donatı alanları ve yapılacak projeler çok kullanışlı olmuyordu. Fikirtepe'de artık tek firma ''Emlak Konut'' çatısı altında yapılaşma olacağı için terkler ve projeler  de yapılan düzenlemelerle daha derli toplu ayarlama imkanı olduğu ifade edilmekte.

Bu bağlamda yapılan tüm çalışmalar ve yapılacak Paylaşımlarda 1. Etap komple tek proje gibi düşünlerek her hangi bir hak kaybı olmadan bütüncül olarak ele alınıp herkese 4 emsal üzerinden hakları teslim edilecek...

NOT: Paylaşım tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kayanak Bakanlık olsa da, sürec içerisinde olası değişkenliklerden dolayı herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Konuyla ilgili net bilgi ve veriler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi açıklamalarından takip ve temin edebilirsiniz..

Yasin Bektaş - 0549 8413716

FİKENTDER - Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Dernek Başkanı

_____________________________________________

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yiğido 1 yıl önce

Allah Razı Olsun. Güzel Haberlerinizi Bekliyoruz.

Avatar
yiğido 1 yıl önce

Kiraları 4 yıldan fazla ödemeyen Başaran Mina Towers ödemeleri ne zaman başlatacak. sıkıntılar maddi.

Avatar
yusuf 1 yıl önce

Fikirtepe hakkını ödeyemez Yasin kardeşim.Bukadar emek milleti bilgilendirme..Allah senden razı olsun

Avatar
Umut 1 yıl önce

Hisse satış yasağı ne zaman başladı bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim

Avatar
FİKİRTEPELİ 1 yıl önce

ALLAH RAZI OLSUN DEVLETİMİZDEN

Avatar
Ahmet 1 yıl önce

Peki daire satin alanlarin durumunu sormadinizmi. Bi bilginiz varmi o konuda

Avatar
Mehmet 1 yıl önce

5 ay oldu Kasım da açıklandı şimdi nisanda 3 ay taşınma denir.8 ay gecer..ihale denir 3 ay gecer..proje derler 4 ay gecer...geçer..YASIN..AĞAM BİZİMLE EĞLENİR..

Avatar
MEHMET 1 yıl önce

Iyi guzel de 4 emsali anladik paylasimlar nasil olacak hak sahipleri % de kac alacak onu neden aciklamiyor yetkililer biraz garip degilmi nisanda bosalt tebligatlari gelecekse ???