Vatandaş Gözünden Dumankaya'nın Dumanlı Fikirtepe İşleri!
FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNDE YAŞANANLARI VATANDAŞ GÖZÜNDEN EN İYİ YANSITAN BU YAZIYI DAHA ÖNCE YAYINLAMIŞTIK.FİRMA PATRONLARININ KENTSEL DÖNÜŞÜM'E İNSAN ODAKLI BAKMASINA YARDIMCI OLACAK,EMPATİ YAPMA İMKANINI DOĞURACAK BU HABERİMİZİ TEKRAR YAYINLAMAYI UYGUN BULDUK. ajansFİKİRTEPE/FikirtepeHaber


 '' DUMANKAYA BAŞIMDA DUMAN OLDU'' İŞTE BİZİM HİKAYEMİZ... ''
İlk birileri geldi yakın bir kahvehanenin bol sigara dumanlı ortamında biz Fikirtepelilere imar piyangosu çıktığını bizlerin evlerini iyi müteahhitlere pazarlanmasında yardımcı olacaklarını söylediler.

Sonradan anladık ki bunların mesleği ''çantacılıkmış''. Yani bir tür kasap önünde bekleyen kedilerin yaptığı işle aynıymış meşrepleri... 

Sonra Mandıra caddesine süslü ve bol maketli sosyetik bir büro kurdu bir inşaat firması.Fikirtepelilerin gözü kamaştı bu ağzı laf yapan kravatlı beyfendilerden.Öyle anlatıyorlardı ki sanki hepimiz dünyevi bir cennete varmaya atacağımız tek imzayla çok yakındık.Sonra içimizden okumuş bilen takımı çıkmaya başladı.Teklifiniz yazılı olarak nedir ? Gösterin dedi. Özellikle bu ilk büroyu kuran firmanın sözleşmeleri ilk halleri çok komikdi.Sonra firma sahiplerini sözleşmeye kefil olarak koydular.

Sonra sonra insanlar soru sordukça piyasaya yeni rakip kasap kedisi firmalar girdikce rakiplerinden geri kalmamak için biraz daha eklediler sözleşmelerine kelimeler... Bakdılar diğer kedilerle rekabette buda olmuyor mahalle emlakçılarını arsa sahiplerinin peşine saldılar.Yetmedi 'bu sizin temsilcilerinizdir' diye uyanık bir iki fikirtepeliyi saldılar aramıza.Bu temsilci denen zatlar hamur gibi yoğurdu böldü parçaladı biz arsa sahiplerini .Hangi kasap kedisi firma lehine çalışıyorlarsa oranın kıvamına getirdiler bizleri. 'Gassalın elinde ki meyyit' gibiydik bu temsilci takımının elinde.Bilmeyenler için cenazeleri yıkayan gassal denilen görevliler koskocaman vucutları yıkarken öyle evirip çevirirler ki.İzleyenler 'Böyle kocaman insan vucutları nasılda kolaycana hareket ettiriyorlar diye şaşırırlar.İşte biz arsa sahipleri aynı o ölüler gibi ağır ve kütleli olmamıza rağmen küçüçük bir çıkar gurubunun elinde hantal tesirsiz oyuncaklara dönüştürüldük. 

Siyasi partilerin çaktırmadan Fikirtepeliler adına kurdurduğu uyduruk dernekden ve eski millet vekillerinin sanki büyük bir inşaat firmasını temsil ediyormuş gibi çantacılık yapmaya çalışmalarından bahsetmeye gerek yok.Artık bunları tüm gözü açık Fikirtepeliler biliyor.Bunlar Fikirtepe hikayesinin ilk başlangıcında olan şeylerdi. Benim gibi sıradan bir Fikirtepelinin izleme hikayesinin başlangıcı bu.Birde hikayenin ortası var.

Bizim yapı adasında da birileri ortaya çıkdı. Kapı kapı birileriyle beraber güya firma arıyorlardı. Niyetlerini sorduğumuzda bu kişilere 'tanrı rızası' diyorlardı. Birşey demedik ve onları kenardan izlemeye devam ettik. Bir firma peydah oldu veya getirdiler.Çok büyük firmaymış ! Bir sürü kamyonları ve madenleri varmış! Bu kamyonlara koyacığı mazot parasıyla tüm inşaatı yapabilirmiş.Birde genç bir avukat bulmuşlar bizim avukatımız olacakmış.Peki bu avukat nereden ücretini alacakdı? Nerden alırsa ücretini oranın düdüğünü çalmazmıydı? İçimizden 'La Havle' çekip Bir şey demedik... Firma sahibi acaba kamyonlarının nefesi inşaatı bitirebilecekmiydi? 

Aklı başında bir iki komşumuz bu firmanın otelde düzenlediği ilk toplantıda sorular sordu.Hep bildik ezber cümleler,bildik standart güç gösterileri, 'Şöyle büyükler,böyle büyüklermiş!' 

Kantarın topuzunu öyle kaçırdı ki firma sahibi birde hükümeti ve başbakanı övücü siyasi fikirlerini o toplantıda çekinmeden beyan etti. Ve sonradan duydumuza göre sanırsam hükümette ki bakanlardan biriyle yakın akrabalıkları varmış.Orasını umursamadım ama bildiğim tek şey var bir süre sonra gazetelerden bu firmanın çok borcu olduğu ve iflas ettiği gerçeği !!! 

Önce kabul etmediler iflası.Sonra başka bahaneler.Sonra ortak bulacağız diye bir iki yemek düzenlediler.İlginç olanı bu işte başı çeken birkaç kişi adı temsilci olanlara aklı başında ki komşularımız sormuştu 'Bu firma sağlammı? Firmanın mali defterlerini avukatınıza incelettinizmi? Cevapları aynı, sektörde mali müşavir kardeşim var.  Defterlerini incelettik çoookkk sağlam firma demişlerdi...

Ve biz arsa sahiplerine yanıltıcı yönlendirme yapan bu kişilerin müteahhit ve onun elemanıyla olan samimiyetleri hep dikkatlerimizi çekti. Sözleşmelerde kendilerini değiştirilemez arsa sahipleri temsilcisi olarak koymaları,3 kişiyle karar alabilmeleri ve ayrıca kendilerine Fikirtepede yeni moda, bizim kira gelirlerinden maaş bağlatmaları kafamda ki soru işaretlerini zaten artırmıştı.Böyle başı çeken birileri dükkanını tahsis etmiş firmaya.Herşeye rağmen yeterli güveni vermemiş olacaklar ki bir sürü kişi imza atmadı çünkü güvenemedi... 

Hikayenin ortasından sonuna gelirsek işte devamında bir bakdım kapıya DUMANKAYA İNŞAAT firmasının davetini bırakmışlar.Bir otele davet ediyorlar bizi.

Ben gidemedim ama FikirtepeHaber.com sitesi sağ olsun o toplantıyı çekmiş ve bizlerle paylaşmış. Bende dikkatle seyrettim toplantı videosunu.Birkaç sözüne güvendiğim komşuma sordum o toplantıda neler olduğunu. Ben ilk iflas eden firmanın sözleşmelerini iptal ettiğini bizimle alakası kalmadığını bunu gören Dumankaya firmasının bizim adaya talip oldunu zannetmiştim.Ama durum öyle değilmiş! 

Videoda yok ama durumdan sıkılan bir komşumuz birazda merakla soru sormak istemiş ve firmanın bayan yetkilisi tarafından fırçalanmış veya memnuniyetsizlikle karşılanmış .Dumankaya gibi önemli bir firma Fikirtepeye dersini çalışmadan gelmiş bence...

Zaten ortada iflas etmiş ve sözleri yerine getirememiş bir firma varken sanki müşteriye daire satacakmış gibi Dumankaya firma çalışanının saatlerce tanıtım yapmaya çalışması ve bunda ısrarcı olması acemilik değilde nedir ? O çalışanlar dua etsinlerki Dumankaya firmasının kurucusu tecrübeli bir insan ortalığı toparlayıp gelebilecek tepkileri iyi niyetli konuşmasıyla toparlamış. 

Soru şu; Davet eden tarafsınız ve insanların arsasına talipsiniz.Durum böyleyken davet ettiğiniz misafirlerinize sadece söylediklerinizi dinlemek istemiyor soru sormak istiyor diye fırça çekmenin memnuniyetsizlilkle karşılamanın anlamı nedir ? Talip olduğunuz arsaların sahibi iflas eden firmaymış gibi yöneticisini baş köşeye oturtturmanın anlamı nedir? 

Büyük bir firmanın böyle acemiliklerin içine düşmesi düşündürücü!!! Ortada finansını iyi yönetememiş verdiği sözleri yerine getirememiş bir iş adamı ve onun firması var. Yine o videoda iflas eden şirketin yetkilisine siz bu işin neresindesiniz ? anlamında soru sorulmuş muhteşem masalarında ki tüm yetkililer birbirlerinin kulaklarına fısıldayarak yuvarlak cevaplarla soruları geçiştirmişler. Biraz ısrar olunca iflas eden firma biz artık yokuz. Sizin işiniz Dumankayayla demiş. 

Ama bakıyorsunuz bugün hala, iflas etmiş firmanın elemanları bu işin başında ve yapılan işleri kontrol ediyorlar.Sürecin her noktasında varlar...

Yine soru sormuşlar iflas etmiş firmanın sahibine aranızda ki para ilişkisi nedir diye ' bu bizim meselemiz kimseyi ilgilendirmez' babında kaçamak bir cevap verilmiş.Bunuda o videoda izleyince kafamda ki soru işaretleri arttı doğal olarak. Bir firma iflas ettiyse geri çekilir arsa sahipleri gelecek diğer tekliflere bakar yoluna devam eder.

Etik olmayan bir biçimde istersen dünyanın en güvenilir ve mükemmel firması olsun biz arsa sahiplerine oldu bittiye getirilip dayatılması ne kadar doğrudur? BİR ANLAMDA İNSANLARIN ALTERNATİFSİLİĞİNDEN,ÇARESİZLİĞİNDEN YARARLANIP BİR FİRMAYI DAYATMAK İFLAS EDEN FİRMAYI ÇANTACI KONUMUNA GETİRMEZ Mİ? Bu büyüklükde marka bir firmanın böyle işlerin içinde olması açıkca benim içime sinmedi.Hala eski firmanın elemanlarının işin başında olması. İflas etmiş bir firmaya evet diyerek destekleyen kendine temsilci diyen insanların ısrarla yeni sözleşmelerde temsilci tutulması kafamda ki soru işaretlerini artırıyor. Bu kişilerin zaten gelecek öngörüsü çok isabetli olsaydı finansını yönetememiş bir firmaya önce kendileri evet demez kendilerinden daha eğitimsiz ve onlara güvenen komşularını da yanıltmamış olurlardı.Bunlar özlerinde çok iyi insanlardır belki.Ama bu yanılgıları ortadayken hala işi diğer komşularına bırakmamaları düşündürücü. 

Neyse bir Fikirtepeli olarak benim hikayemin sonu şu; Dumankaya büyük firmadır diyorlar.Aynı yakın geçmişde iflas eden firmayı futpol takımı gibi nasıl savunuyorlarsa aynı psigolejiyle aynı ısrarda devam ediyor bazı komşularımız. Bazı komşularımız da bıkmış lanet olsun diyor, imza atmayı düşünüyor. 

Gözlemci ve dikkatli karakterde olanlar da aynı benim gibi düşünüyor da düşünüyor... Bir büro açmışlar.Dumankaya firması buraya acemi bir bayan koymuş ama etkisiz,yetkisiz ve yetersiz.Soru sorulduğunda ezberden bildik kalıp şeyleri söylüyor.Büyük firma ya üst makamlar çok meşgül görüşmek meramını isteğini anlatmak imkansız...Arsa sahiplerinin önüne koymuşlar kalın kalın duvarlar ötesine geçemiyorsun. 

Ağzı kalabalık eski müteahitin elamanı devamlı orada ve işin başında.Aynı tas aynı tarak... KISACASI KOMŞULAR DUMANKAYA BAŞIMDA DUMAN OLDU !!! Bizi bu hallere düşüren, büyük sermayenin acımasız kollarında ezilmemize neden olan,yıllardır bir çözüm getiremeyen devletimizin siyasi karar vericileri utansın artık ..! 

Tüm Fikirtepeli Komşularımıza buradan selamlar olsun...
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fikirtepeli 4 yıl önce

bu vatandaşı tebrik ediyorum. fikirtepenin durumu bundan daha iyi özetlenemezdi. bu yazı havadan tüm fikirtepeye yazılı dağıtılmalı ki müteahhitlerin önüne bomba gibi düşsün. fikirtepe riskli alandan çıkmadıkça müteahhitlerin önüne geçilemez. kimse yılmasın ve imza atmasın aksi halde kimse fikirtepeye geri dönemeyecektir. imza atmayın hakkınızı arayın, riskli alana karşın dava açın. yaklaşık 140000 bin kişiden belki max.%10 u fikirtepe de yaşayabilecektir. hadi fikirtepeli uyan hayal aleminden çık, kendine gel toprağından yerinden olma, gidenlerin hali ortada çok geç olmadan

Misafir Avatar
harun 4 yıl önce

Yenilesenize su haberleri ya bu nediir ya

Misafir Avatar
şapşik 4 yıl önce

markalı müteahhitler mahalle müteahitiyle yöntem olarak aynı kafaysa fikirtepehaber ne yapsın :)

Misafir Avatar
şapşik 4 yıl önce

bu yazıyı yazan kardeşimizin eli dili dert görmesin.ne güzelde anlatmış ,yazmış ortak kader hikayemizi.şimdi hikaye konusu olanlar deşifre oldular diye durmadan telefonlarını çaldırıyordur fikirtepe haberin :) :) ey fikirtepe haber yöneticileri tehtitlerden korkupda bu haberide silerseniz yazıklar olsun size derim.siz tarafsız haber yaptınız için sizi takip ediyoruz.üç kuruş reklam parasına tav olmuş işsiz kalmış muhabirlerin panolu emlak wep sitelerine,firmaların açdırdığı gündemli fikirtepe sitelerine,sivil toplum kılıklı derneklerin gazladığı aslında basbayağı emlak komisyonculuğu yapanların face sayfalarına karnımız tok.yemezlerrrr şapşiklerrrrr :) :) sizi gidi menfaatciler siziiii :) gün gelir bir dürüst savcı gelir sizin 7 sülalenizin mal varlığını inceler aldıklarınızı yediklerinizi tespit eder o zaman silivride kendinize oda beğenirsiniz :) yaptıklarınız örgütlü suça giriyor yani çete davasına giriyor haberiniz olsunnnnnn :)

Misafir Avatar
Adnan altun 3 yıl önce

Bunlar kirada yatimadilr biz dumankaya yla anlasirken dedimki 2 yıl önce ki sözleşme kiralar bin TL dir ev kuraları uçtu dediler o zaman tefek tufeye göre artış yapacak onuda yapmadılar bazı arkadaşlar kira vermede olur dediler yeterki başlasın yani anlicaginiz kimin eli kimin cebinde beli oluyor artik