YAŞAR GÜVENÇ 'FİKİRTEPEDE İMZASI BİTMİŞ ADALARDA FAALİYETSİZLİK FESİH SEBEBİ '

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetimi dün sabah Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yaşar Güvenç Beye bir nezaket ziyaretinde bulundu.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Yaşar Güvenç' e  Fikirtepe süreci, gelinen nokta ve yaşanan sıkıntılar ile çözüm yollarına ilişkin önerilerini sözlü ve yazılı olarak sundu.

Dernek ve üyeler olarak Kentsel Dönüşüme karşı olmadıklarını , bilakis bu sürecin şartların iyileştirilerek hızlandırılıp bir an önce vatandaşların lehine başlanılmasını istediklerini , Sayın Yaşr Güvenç' e ilettiler.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak imza atmış atmamış tüm vatandaşların haklarını korumak için kurulduklarını , bu konuda doğru bilgiye ulaşmak çin ellerinden geleni yaptıklarını özellikle belirttiler.

Dernek Yönetimimden Fikirtepe Haber' e yapılan açıklamada dikkat çeken başlıklar ...

Yşar Güvenç % 100 imzası bitmiş adalarda her hangi bir faaliyette bulunmayan firmalar hakkında çekilecek protestonun Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği aracılığı ile iletilmesi durumunda Bakanlık olarak fesih yapabileceklerini söyledi.

Yaşar Güvenç , % 90 ve üstü azınlık konumunda kalmış ve imzası tamamlanmayan adalardaki imza atmayan vatandaşlardan yazılı olarak imza atmama nedenlerine ilişkin yazılı bildirim aldıktan sonra uzlaştırma komisyonunun devreye girerek iki taraflı talepleri değerlendirerek hakemlik görevi göreceğini , kanun ve nizamlar ölçüsünde vatandaşların haklarını koruyacaklarını söyledi.

Bazı firmaların imza atılmıyor bahanesi ile bakanlığa yaptığı baskı ve PR çalışmasının foyası ortaya çıktı ...

Fikirtepelielrin imza atmamalarını bahane göstererek , bakanlığı sıkıştıran , medya dahil her yolu deneyen firmalrın foyası bakanlıkta ortaya çıktı. Özellikle bazı vatandaşların da yazılı olarak başvurularının bulunmasına rağmen bu firmaların imza almayarak kamulaştırma yapılması bahanesinin arkasına saklanması Yaşar Güvenç' inde dikkatinden kaçmadı ve bu tarz başvurularında ellerinde bulunduğunu , kanunlardan 1 mm sapmadan herkesin hakklarının güvence altına alnacak şekilde neden imzaatılmadığına dair yazılı başvuru talebinde bulunacaklarını söyledi.

Kamulaştırma içn firmalardan imzaatmayanların isimlerinin istendiğini , 600 m2 net arsa ve üstü yapılaşmak isteyenlerin haricinde ve bu metrajın altıdaki yerler için bu uygulamayı başlatacaklarını da sözlerine ekleyerek , yalan yanlışlara kanmamalarını , devlete güvenmelerini istedi. 

Yaşar Güvenç Arsa toplayan firmaların ve alıp yapmadan devir eden firmalarında ismen tespit edilerek  Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği aracılığı ile bakanlığa bildirilmesini istedi. Bu tarz iş yapmadan para kazanan firmaların da Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneğince tespit edilip bilfdirilmesi sonrası ayıklayacaklarını söyledi

Kademeli İmar Devam

Yaşar Güvenç , Net 600 m2 ve üstü arsalarda yapılacak birleşme sonucu yapılaşmaya karışmayacaklarını söyledi.

Firmalar ile vatandaşların arasında yapılan sözleşmelere müdahil olmalarının mümkün olmadığını , vatandaşların firmaları kendilerinin bulup imza attıklarını bu konuda her hangi bir dahillerinin olmaması ile beraber , müdahalede de bulunamayacaklarını söyledi. Vatandaşların firmaların yapabilirliklerine ve yeterliliklerine karşı gerekli belgeleri firmalardan istemeleri ve kendilerini ona göre sağlama almaları gerektiğini söyledi.

Dernek Yönetiminin , İlerde Firmaların başladıkları inşaatların bitirilemeyip yarım kalması gibi bir durumda bakanlığın nasıl bir dahli veya müdahalesi olacak sorusuna bakanlığın detaylı bir cevap vereceğini söyleyen Güvenç , devlet olarak en köklü kurumlara sahip olduklarını söyledi.

Firmaların imzalarını bitirip proje onayı için avan projelerini belediyeye sunmaları gerekli. İstenen tüm evrak ve prosedürleri tamamlamaları durumunda yapılan işlerinde her hangi bir yanlışlık veya hata yoksa bakanlıktan ruhsatlarını alabileceklerini ve bu konuda her hangi bir engel bulunmadığını söyledi.

Terkler konusunda en son olarak üç firmanın terklerini de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaparak çözdüklerini sözlerine ekledi.

Yaşar Güvenç, Bakanlık olarak Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneğinden çantacı ve iş yapmayan firmaların tespit edilerek getirilmesini istedi. Bu konuda derneğe büyük iş düştüğünü ve hukuki bir yol gösternme adına bir birliktelik ile haklaın her türlü kazanılabileceğini söyledi.

Fikirtepede çözüm olabilmesi için Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneğinin yardımının kendileri için gerekli olduğunu ve Vatandaşların bu konuda bilinçlenip beraber hareket etmeleri için Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneğine büyük görev düştüğünü söyledi. Derneğin kendi bünyesinde bir avukatla anlaşarak çantacı firmalara karşı hukuki çalışma yürütebileceklerinide sözlerine ekledi.

Fikirtepede geri dönüşün zor olduğunu artık temellerin atılmaya başlandığını, bu konuda her kesin anlayışlı olarak sürece destek vermesi gerektiğini söyleyen Güvenç , Devletin Kamulaştırmasının vatandaşlar açısından da ek bir sigorta olacağını ve artık arsa sahibi olan devletin de firmalar ile sözleşme konusunda '' gel bir bakalım ne teminat veriyor , nasıl iş yapıyor , nasıl anlaşma yapıyorsun !? '' noktasında firmalar ile muhatap olacaklarını söyledi.

Yaşar Güvenç Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği' nin Fikirtepede Nuhoğlu adası içerisinde oluşan heyelan sonucu diğer yakın yapılar içerisinde oturan vatandaşların hayati tehlike taşımaları üzerinede gerekli girişimi yapacaklarını sözlerine ekledi.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetimi oluşturulacak uzlaştırılma komisyonu içerisinde vatandaşların haklarının korunması adına vatandaşlarda taraf olduklarını ve oluşturulacak bu komisyon içerisinde yer almak istediklerini Bakanlık yetkililerine de ilettiklerini söylediler. 

Fikirtepelilerin dönüşüme karşı olmadıklarını ama kandırılma ve baskı ile yanlış tek taraflı sözlemelere imza attırılmak istendiği için vatandaşların kendilerini geleceğe dair koruma altına almak için gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması ve teminatın verilmesi istekleri firmalarca kabul edilmediği için tıkanmaların yaşandığını belirten Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği yetkilileri, Bu konuda Dernek olarak Bakanlık Bünyesinde farklı ama eksik bilgi akışı olduğu tespitini yaptıklarını bunuda uygulamalarda farklı farklı sıkıntıların gün yüzüne çıkmasına ve işlerin uzamasına sebebiyet verdiğni özellikle vurguladıklarını söylediler.

Dernek Yönetiminin bu söylemleri üzerine , Yaşar Güvenç' in de bunun vatandaşların en temel hakklarının olduğunu ve olması gerekeninde bu olduğunu belirttiğini söylediler.


Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetimi konuya ilişkin açıklamasını  yaptıktan sonra geçen hafta içerisinde Kadıköy Belediyesi imar komisyon Başkanı ve meclis üyeleri , mimar , mühendis ve farklı akademik meslekten konu üzerine fikir beyan edip yol gösterebilecek meslekteki kişilerinde katılımı ile Saray Düğün salonunda Akademik ve teknik olarak Vatandaşı bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini ve bu toplantıların düzenli olarak, ama faydalı olabilecek şekilde kısıtlı sayıda katılımla devam ettirileceğini söylediler.


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haberbanner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
levent 5 yıl önce

ulan ne cenabet bir yermis yillardir bir cozume ulastiralamadi

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

fikirtepe bu hali iile dönüştürelemez.1-devlet sorun üzerine sorun çikariyor. 2-belediyeler sorun 3-vatandaş sorun 4-mütahitler ise allaha emanet sorunun ötesinde sorun

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

ilgili görüşmeniz için teşekkürler, gördüğüm kadarı ile bazı hususlarda esnek adımlar atılmaktadır. ancak fikirtepeyi bu hale getirenler zaten kendileridir ve değişen bir şey yoktur. firmaların dayattığı sözleşmelere müdahale etmelerinin mümkün olmadığını söyleyenler, kandırılan halkın da yanında olmadığını beyan etmiş demektir. dolayısı ile bölgeyi riskli alan ilan eden ve fare kapanı haline sokan resmi kurumlar, bizleri denek olarak müteahhitlere itmiştir. ben hiç bir sözün samimiyetine inanmıyorum. medyada, kamuoyunda bunun adını sözlü ve yazılı dürüstçe koymadıkları taktirde fikirtepe halkı yine kandırılacaktır. iş işten geçmeden diğer bölgelerde olduğu gibi toplu dava açılmalıdır. aksi durumda iş işten geçmiş olacaktır. devamı var

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

ilgili proje yani kentsel dönüşümde samimiyet var ise o zaman kimse bölgeden asimile edilmeyecek şekilde herkese tapu karşılığı hiçbir geri ödeme yapılmayacak şekilde neden konutların verileceği beyan edilmemektedir. herkesin tek temennisi verdiği dairesine karşılık daire almaktır. burada aç gözlü davrananlar olur ise bunlara müdahale edilmesi durumunda sorun hızlıca çözülecektir. çözümse işte çözüm samimiyseler altına imza atsınlar herkes bölgeyi boşaltacaktır. inşaat süresi ve projelerin oluşturulması sürecin ilerlemesinde ön koşul olmalıdır. kısacası sarraflıkta olduğu gibi insanların kafasını milyem hesabı yaparak karıştırıp, kandırmasınlar, yani bizde şimdi yapılan emsal değeri, m2 gibi , arsa hisseleri ile kafa karıştırıp kandırmasınlar, dürüstlük ise dürüst olunmalıdır. fakir fukarayı kandıran hiç kimse günahlarından kurtulamaz.

Misafir Avatar
birkul 5 yıl önce

allahın gerek gördüğü değişecek gerek görmediği değişmeyecek kullar plan yapar bilgili buna bakıp gülermiş

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

allah akil fikir vermiş kullan diye biz aklimizi kullanmasak nasil olaçak bu işler. gelelim dürüstlük konusuna adalet hak komşuluk ilişkilerine siz milleti toplayaçaksiniz niye imza atmadiniz diye birr bayanin üzerine yürüyeçeksiniz. sonra o mütahitte böyle yapilmasi gerekiyordu herkes imzalayaçak yoksa kamulaştirma gibi tehditler bizlere sökmez. ahlakin rafa kalkdiği bir ortamda bu işler yürümez. fikirtepede bu olay rafa kalkmiştir artik biz yokuz.

Misafir Avatar
suna yaman 5 yıl önce

ankadan haber veri̇n artik

Misafir Avatar
SUNA YAMAN 5 yıl önce

toki girsin istemiyorum.