FİKİRTEPE MANHATTAN OLMA YOLUNDA ...

Fikirtepe Haber'in elde ettiği bilgilere göre, Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği öncülüğünde gelen ve daha önce duyurduğumuz toplantı çok verimli geçti ve yabancı yatırımcı firmanın 250 mimar ve mühendisinin yaklaşık iki aylık alışma sonucu ortaya çıkarttıkları 3 versiyonlu proje tanıtıımı Türk firma yetkilileri tarafından başarılı bulundu ve beğenildi.Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş tarafından toplantı hakkında yapılan değerlendirmede, özellikle haklarının korunması ve mağdur edilmemeleri noktasında imzadan önce proje, teminat, güvence ve nakit yatırım bekleyen vatandaşların bu beklentilerinin karşılanacağını umduklarını ve tüm vatandaşların hür iradeleri ile kendi değerlendirmelerini yaparak özellikle Fikirtepe'nin önünün açılması ve işlerin hızlanması için seri bir karar vereceklerini umduklarını söyledi.

Bektaş yatırım konusunda dernek olarak vatandaşların taleplerinin karşılanmasını baz aldıklarınısöyledi. Bu taleplerinin karşılanmasının kamudan veya özel sektörden gelmiş olmasının kendileri açısından her hangi bir olumsuzluk oluşturmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; '' Yabancı ve yüksek maliyetli bir yatırımın Fikirtepe'de uygulanması adına olumlu bir yaklaşımda idik ancak, oluşturulacak yerel firma ile ortaklık sonrası devlet güvencesinin eklenmesinin kendilerini daha da memnun etttiğini söyledi.

Bektaş, bu tarz bir yaklaşımın özellikle Türkiye içinde örnek olmasından ötürü ayrı bir sevinç yaşadıklarını ve Türkiye geneli uygulanan ama sancılı geçen kentsel dönüşüm çalışmalarına da örnek olabileceğini özellikle vurguladı.

Bektaş sadece yeni gelen yabancı yatırımcıyı değil, Fikirtepe'de mevcutta elini taşın altına sokarak vatandaşları mağdur etmeden iş yapan değerli firmalarımızı da takip ederek alkışladıklarını vurgulayarak, iş yapan diğer tüm firmaların gayretli çalışmaları noktasında da bu firmaların değerli yöneticilerine teşekkür ederek aynı sevinci yaşadıklarını özellikle belirtti.

Bektaş son olarak Fikirtepeye gelecek olan yabancı yatırımcının, bölgede iş yapan diğer ciddi firmaları da bölgeye değer katacağı ve bölgenin yapılaşmasını hızlandıracağı için sevindirdiğini belirterek dernek olarak bu yönde olumlu tepkiler de aldıklarını söyledi.

SUNUMU YAPILAN PROJENİN DETAYLARI ...

Büyük bir özveri ve en ince detaylarına kadar düşünülüp , Osmanlı - Türk motiflerinden esinlenilerek yapılan mimari projeler büyük beğeni aldı.3 farklı versiyon olarak hazırlanan projeler bir ön çalışma ve düşünce konsepti içerisinde hazırlanarak uygulanacak olan adalara göre gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra anlaşmaların akabinde seri bir şekilde yapımına başlanılması düşünülüyor.Her hangi bir aksaklık olmaması durumunda bir iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde iki taraf ortaklık ve understandig anlaşması sonrası proje üretimi noktasında yabancı yatırımcı firmanın önünde başka bir engel kalmıyor.Yabancı firma yöneticileri yapacakları projeyi uygulayacakları ada hakkında net bir şey olmasa bile vatandaşlardan gelecek talaepler doğrultusunda kendi yönlerini belirleyeceklerini söylediler.YABANCI YATIRIMCI FİRMANIN YAKLAŞIMI

Firma yöneticileri, vatandaşlara seslenirken bizim bu işte ne kadar ciddi olduğumuzu anlamaları için 250 kişilik mimar ve mühendis ekibimiz ile gece gündüz çalışarak bu projeleri anlaşma yapmadan çizdirmiş olmamızdan anlamaları lazım ve ayriyeten bu projeleri vatandaşların ve Türk yetkililerin beğenilerine sunuyoruz. Burada hızlı olmamız ve 2015 yılına ait yatırımlarımızı belirlemeden önce proje üreteceğimiz ada sayısını ve yatırım amacı ile ayıracağımız miktarı belirlememiz gerekiyor. Bu konuda bizim açımızdan her hangi bir sıkıntı yok, yeter ki bir an önce sıkıntısız bir şekilde sözleşmeleri yapalım ve olabildiğince proje üreteceğimiz ada sayısı ile maliyetini bir an önce belirleyerek yatırım bütçemizi ayıralım dediler.

Firma yöneticileri yapılacak konsept projenin maliyeti karşılığı paranın yurt dışından Türkiye'ye Türk ortak firma üzerinden getirileceğini ve her şeyin harfi harfine kanunlara uygun olacağını da belirttiler.

YATIRIMCI FİRMADAN EĞİTİME DESTEK

Türkiye'de eğitim - okul yapımı için de 300.000 Avroluk bir destekte bulunduklarını beyan eden firma yetkilileri ayrıca, Türkiye'de başka proje anlaşmaları yaptıklarını da söylediler.

Türk firması ile ortaklık anlaşmasını atmadan isim açıklamak istemediklerini özellikle vurgulayan firma yetkilileri buna mukabil Fikirtepe haricinde Türkiye başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde devam eden ve başlayacak bir çok projelerinin bulunduğunu, geçmişte de birçok büyük projeye imza attıklarını zamanı gelince hepsini detaylı bir şekilde kamuoyu ile Fikirtepe Haber başta olmak üzere tüm Ulusal basın aracılığı ile de paylaşacaklarını söylediler.

Firma yöneticileri mevcut çalışmanın her hangi bir adaya ait olmadığını sadece kendilerini ve çalışmalarını göstermek adına konsept bir proje ortaya çıkartarak Fikirtepeli vatandaşların beğenisine sunduklarını ve anlaşmalar sonrası anlaşılan adalarda hızlı bir şekilde uygulamaya geçileceğini özellikle belirttiler.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
4.ada 4 yıl önce

Sayın bektaş bizim 4.ada olarak umutlarımız kalmadı insan bukadar kandırılmaz.yok gecen sene yok busene keleşoğlu bırak insanları kandırmayı

Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

yasin bey ucuza satıldık başaran firmasıyla imza attığıma binbir pişmanım

Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

bu haberi önceden haber vercektiniz. şimdi nasıl olacak

Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

bir önceki çşb ist. müd. yüzünden imza attık bakanlık dahil kimsaye hakkımı helal etmiyorum hayrını görmesinler diye beddua ediyorum

Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

benim ekmeğimden hak etmeden ekmek yiyenlerin ekmeklerinden kan aksın

Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

bakanlık bizim işimiz yok diyor benim canım yanıyor bakan umursamıyor ya böyle bakan mı olur.

Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

bu eşkiyalık benim malım kandırma tehditle imza attık devlet sözleşmeleri iptal etsin yetkililere sesleniyorum vatandaş olarak sos veri̇yoruz.

Misafir Avatar
OĞUZ ÇAKMAK 4 yıl önce

muhalefet de sesi̇mi̇zi̇ duymuyor herkesi̇n keyfi̇ tikirinda maşaallah.