Bu haber kez okundu.

Pendik Batı Mahallesi riskli alan ve plan notları iptaline rağmen spor alanlarında imarlaşma
Pendik Batı Mahallesi'nde neler oluyor ?


Pendik Batı Mahallesinde  10.000 kişinin yaşadığı,  tamamı mühendislik hizmeti görmüş tapulu, projeli ,ruhsatlı 465 yapının ,19.296 m2 lik  Kemal Demir Kızılay Gençlik Kampıyla beraber; 7.188 m2 lik Pendik Top sahası, 8.976 m2 lik Pendik Lisesinin, 72.432 m2 lik Veterinerlik Enstitüsü ve Lojmanlarının ve 29.489 m2 lik Doğal Sit Alanı kapsamına alınmış  Burla Biraderler Korusunun bulunduğu çok değerli  54,32 hektar büyüklüğündeki alan;  13/08/2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile 6306 sayılı ‘’Afet Riski altındaki Alanların dönüştürülmesi hakkında kanun ‘’ kapsamında   ‘AFET RİSKLİ ALAN’’ ilan edilmiş ve karar 06.09.2013 tarihli resmi gazete ile yayınlanarak yürürlüğe girmişti.Yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay nezninde 
Pendik Batı Mahallesi Dayanışma Derneği ve vatandaşlar tarafından açılan iki dava bulunmakta.Danıştay 14. Dairesinden yürütmeyi durdurma kararı

Danıştay Ondördüncü (14.) Dairesi 13/08/2013 tarih ve 2013/5280 saylı  Bakanlar Kurulu Kararının Yürütmesinin Durdurulmasına, 14.10.2015 ve 12.11.2015  tarihlerinde karar vermişti  ve bu kararları daha öncesinde 
Ocak ayı başlarında siz değerli takipçilerimizle haber olarak paylaşmıştık.

Daha öncesinde haber olarak paylaştığımız bu davaların 06.04.2016 tarihinde duruşması yapıldı ve duruşması yapılan bu davalar şimdi karar aşamasında.

İstanbul Bölge İdare mahkemelerinde Birinci ve İkinci askı İmar Planlarının  iptali için açılan davalar birleştirilerek karar veridi.

İstanbul Bölge İdare mahkemeleri Birinci ve İkinci askı İmar Planlarının  iptali için açtığımız davaları birleştirerek ve Danıştay 14. Dairesinin yürütmeyi durdurma kararı gözönüne alarak hem şahışlar hem de dernek adına açtığımız davalar için  yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Üçüncü defa askıya çıkan İmar plan notları da davalık

Üçüncü askı için aynı şekilde dava açıldı ve davalar devam ediyor ...

Plan notlarına ilişkin olarak verilecek karar öncesi için son duruşma günü ve bilirkişi raporu bekleniyor...

“Riskli Alana” ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları;  3 defa askıya çıkarılmış her seferinde  yaptığımız  itirazlar ve taleplerimiz  dikkat alınmadığı ve olumlu cevap verilmediği  için  İmar Planlarının yürütmesini  durdurma ve iptali için İstanbul Bölge İdare mahkemelerinde açtığımız davalar devam etmektedir.

Pendik Batı Mahallesi Dayanışma Derneği ne diyor?

Danıştay ve bölge idare mahkemelerinin verdiği yürütmeyi durdurma karalarıyla beraber devam eden davalara rağmen spor alanlarında konut yapılaşmasına izin verilerek sosyal tesisler yok edilmekte.

Yürtmeyi durdurma kararı kesinleşen ve devam eden davalara rağmen, riskli alan içinde yer alan Pendik Top Sahası imara açılmış durumda. FİKİRTEPEHABER.com'a özel demeç veren Pendik Batı Mahallesi Dayanışma Dernek Başkanı Dr. Erol Ercan’ın söylemlerine göre, önceleri Spor Alanı sonrasında Turizm Tesis alanı iken Turizm+Ticaret+Konut alanına çevrildi ve  mahkeme kararlarına ve devam eden davalara rağmen ruhsat verilerek,15 katlı 3 blok halinde 180 dairelik konut inşaatına başlandığı belirtilmekte.

Fikirtepehaber.com olarak, açılan ve karara bağlanan davalara ilişkin belgeleri yayınlıyoruz. Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayınız.

   

İSTANBUL 2. VE 6. İDARE MAHKEMESİ KARARLARI

İlk askı 16.02.2015-17.03.2015 tarihleri arasında,

İkinci askı 10.07.2015 – 08.08.2015 tarihleri arasında

Üçüncü askı  17.11.2015 – 16.12.2015 tarihleri arasında

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih 5 yıl önce

Yasin abi vartaş 2.adayla ilgili bir haber yap lütfen

Avatar
fatih 5 yıl önce

Yasin abi 4yıldır seni takip ediyorum bir soruma cevap vermedin

Misafir Avatar
Yasin Bektaş 5 yıl önce @fatih

Fatih merhaba, dikkatimizden kaçmış olabilir ama sorunla ilgili elimizde cevap olacak bir veri yok. Bir kaç gün içerisinde ömer beyle bir görüşmemiz olacak. Görüşmeden sonra net bilgileri sana verebilirim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
fatih 5 yıl önce

Yasin abi ilgine teşekkürler