Bu haber kez okundu.

Gaziosmanpaşa Küçükköy Mahallesinde Acele Kamulaştırmada Durdurma
TC. Danıştay Altıncı Dairede görülen 2016/4962 Esas Numaralı dava acele kamulaştırmanın iptali yönünde kesinleşti.

İstanbul İli Gaziosmanpaşa ilçesinde ilan edilen riskli alan içerisindeki taşınmazların acele kamulaştırılmasına ilişkin 14.03.2016 tarihli 2016/8598 sayılı Bakanar Kurulu kararının davacıya ait Gaziosmanpaşa İlçesi, Küçükköy Mahallesi 3-14-15 pafta, 3527 ada 1 parsel sayılı taşınmaz yönünden iptali ve yürütmenin durdurulması istenmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Karar veren Danıştay 6. Dairesince tetkik hakimin açıklamamaları dinlendikten ve 2577 sayılı yasanın 20/A ve 27. maddeleri uyarınca dosyadaki belgeler incelendikten sonra gereği düşünüldü. 

..... 6306 sayılı Afet riskli alanların dönüştürülmesi yasası gereği Bakanlar Kurulunca ilan edilen Riskli alan ilanının, Danıştay 14. Dairesi tarafından Mevlana Mahallesine ilişkin kısmına yönelik iptal edilmesi ve temyize gidilmesi sonrası Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 20.10.2016 Tarihli E2016/2102 sayılı kararıyla onandığı görülmektedir.

Bu durumda acele kamulaştırma işlemine ilişkin dayanağı olan riskli alan ilanının Danıştay 14. Dairesince iptal edilmesinden dolayı riskli alanda acele kamulaştırma yapılmasına yönelik 2942 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca tesis edilen dava konusu 14.03.2016 tarihli, 2016/8598 sayılı Bakanlar Kurulu kararının hukuka uyarlılık bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunun 27. maddesinde öngörülen koşullar oluştuğundan, dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı kanunun 20/A Maddesi uyarınca Danıştay İdari Dava Daireli Kuruluna itiraz yolunun kapalı olduğunun duyurulmasına 24.10.2016 tarihinde karar verildi. 

TC. Danıştay Altıncı Dairede görülen 2016/4962 Esas Numaralı dava sonuç belgesi

Av. Fadime YAPAL tarafından Fikirtepehaber.com'a yapılan özel açıklama, '' Şu ana kadar imar planlarının iptali için dört ayrı dava açtık. Riskli alan kararının iptalinden hemen sonra mahallemiz için acele kamulaştırma kararı verildi. Bu kararın iptali için yüzlerce kişi dava açtı.Bu arada Gaziosmanpaşa'da bazı mahaller hakkında ikinci kez riskli alan kararı yayınlandı. Tam bir hukuk mücadelesi veriyoruz. Mahalle sakinleri, davadan davaya koşmak zorunda. Daha ne kadar dava açmak zorunda kalacağız bilemiyoruz.'' dedi.Açıklamasının devamında Av.YAPAL 
'' Mevlana Mahallesi'nde çok ilginç olaylar yaşanıyor. Riskli alan kararının iptal edilmesine ve 1/1000'lik uygulama imar planının yürütmenin durdurulması kararına rağmen 4 yıl önce yıkılan yerlerde inşaatlara başlandı.'' dedi. Av. YAPAL'ın yaptığı açıklamanın devamında, ''aradan 2 aydan fazla süre geçmesine rağmen inşaat levhalarının asılmadığı. Defalarca yazılı ve sözlü olarak müracaat edilmesine rağmen bu konuda kendilerine herhangi bir bilgi verilmediği'' belirtilmekte.

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.