Bu haber kez okundu.

Bağcılar Demirkapı Mahallesinde Zorla Dönüşüm Kesintisi Tepkisi
BAĞCILAR BELEDİYESİ TARAFINDAN 2/3 ÇOĞUNLUK SAĞLANMAYAN ALBAYRAK SİTESİNDE VATANDAŞTAN HABERSİZ GAZ VE ELEKTRİK KESME GİRİŞİMİ

 716 Adet tapulu,imarli ,iskanli dairelerden olusan Bagcilar Ilcesi/Demirkapi Mahallesi/Albayraklar Sitesi 
Bakanlar Kurulunca site sakinlerinin bilgisi haricinde 17 Mayis  2013 Tarihinde 6306 Sayılı Kanun kapsaminda Afet Riskli Alan Ilan edilmiş ancak daha sonra sunulan sözleşme dayatması sonrasında tepkiyle karşılaşmıştı...

Bahse konu site içerisinde bulunan toplam 716 daireden Sadece 367 kisi ön protokol imzalamıs bulunmakta. Ancak yapılan ön protokole rağmen site içerisinde henüz 2/3 cogunluk sağlanamasa bile Bağcılar Belediyesi Demirkapı Mahallesi Albayraklar Sitesinde her hangi bir tebligat ve bildirimde bulunmadan tomalı, akrepli polisler eşliğinde vatandaşın doğalgazını kesince Mahallelinin tepkisi üzerine tekrar geri açmak zorunda kaldı.

Uzmanlar tarafından www.FİKİRTEPEHABER.com 'a yapılan açıklamada ne olursa olsun vatandaşın rızası ve bilgisi haricinde 6306 sayılı yasa gerekçe gösterilerek vatandasin elektrik-su ve dogal gazi kesilemez, '' dediler.


6 Agustos 2015 Tarihinde kentsel donusumu kabul etmeyen daire sahiplerinin dogal gaz ve elektrikleri sabah saatlerinde kanunsuz ve evraksiz  bir sekilde daire sakinlerinden habersiz  kesildiği ancak vatandaşların tepkisi üzerine tekrar açıldığı bildirildi.Olaya şahit Vatandaşlardan aldığımız bilgiye göre Bağcılar Demirkapı Mahallesini; polis ekipleri,tomalar ve cevik kuvvetler sardi. Mahallenin direnişi ve bütün olarak mucadelesi sonucu dogalgazı kesen İGDAŞ yetkilileri vatandaşların gösterdiği tepki sonucu dogal gazi tekrar baglamak zorunda kaldilar.


Belediye ve Kiptaş'ın da içinde oldugu bu mahalleye belediyenin kendi muteahhitlerinin getirilmek istendiği ve vatandaşların da kendi müteahhitleri ile anlaşmak istemelerine rağmen izin verilmediği iddia edilmekte.


Vatandaşların Belediyenin uygulamasına karşı çıkmalarının başlıca sebeplerinden birisi olarak, Vatandaşların daire basi 50 bin Tl borclandırılmak istenmesi ve mevcutta oturdukları 80 metre kare olan dairelerin 50 -60 metre kareye düşürülerek daha küçük evlerin verilmek iistenmesi gösteriliyor ...

DEMİRKAPI ALBAYRAKLAR SİTESİ KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ SÜRECİN BAŞLANGICI

www.FİKİRTEPEHABER.com olarak yaptığımız araştırmalarda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Planlama Şube Müdürlüğü, Bağcılar Demirkapı Mahallesi'ndeki Albayrak Sitesi'nin imar planlarını en son 18 Mart 2015 te askıya çıkarmış, Kentsel dönüşüm kapsamına alınan sitenin imar planları 18 Nisan 2015'e kadar askıya çıktığını tespit ettik.

Konuyla ilgili olarak o tarihlerde İmar Planlama Şube Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada ise, İstanbul İli, Bağcılar İlçesi, Demirkapı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan “Riskli Alan”a yönelik hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 2(ğ) maddesi ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hükümleri uyarınca UİP-10432 ve NİP-10430 plan işlem numarası alarak 02.03.2015 tarihinde Bakanlığımızca (Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü) onaylandığı belirtilmekte.

Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8/b maddesi gereğince 20.03.2015-18.04.2015 (30 gün) tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile web sitesinde bir ay süreyle askıda kalmış ve daha sonrasında yapılan itirazlara rağmen uygulamaya konuldu.

SÖZLEŞME İMZALAMAYANA TEHDİT

Sözleşmeyi imzalamak istemeyenlerin tehdit edildiğini belirten Bağcılar Demirkapı Mahallesi’ndeki Albayrak sitesi sakinlerinden Tamer Aydın'ın daha önceden yaptığı açıklamada,İnşaat başladıktan sonra daire ile ilgili herhangi bir hak talebinde bulunmalarının mümkün olmayacağı.  Sözleşmeyi imzalamayanların belediyenin zabıta ekipleri tarafından, ‘Doğalgazınızı, elektriğinizi, suyunuzu keseriz’ şeklinde tehditlere maruz kaldıkları belirtilmekte.

İstanbul Bağcılar’da kentsel dönüşüm tartışması yaşanıyor.

KİPTAŞ ve Bağcılar Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi doğrultusunda Mayıs 2013’te 6306 sayılı ‘Afet Yasası’ kapsamında ilk olarak ‘riskli alan’ ilan edilmiş ancak vatandaşların aşağıdaki sebeplerden dolayı tepkilerini çekmeye devam ediyor.

Site sakinlerine belediye tarafından imzalatılmak istenen sözleşmelerin içeriği site sakinlerini ayağa kaldırmış ve tepki gösterek karşı gelmelerine sebep olmakta.. Belediye tarafından sitede yer alan 716 haneye imzalamaları için gönderilen sözleşmelerde mülk sahipleri yapım bedeli olarak 50 bin TL borçlu çıkarılıyor. Yapılmak istenen yeni projede sözleşmeyi imzalayan hak sahiplerine verilecek 716 daire haricinde 272 daire ve 500 metre kare ticaret alanı ise KİPTAŞ’a kalacak. Avan projesi bile yapılmayan yeni konutlarda haklarının belirsiz olduğuna dikkat çeken site sakinleri yapım süresi ve cezai şart hükümlerinin belirsiz olduğu için sözleşmeyi imzalamayacaklarını belirtiyor.


ajansFİKİRTEPE / www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bilal YILDIZLI 6 yıl önce

16 yıl önce Bağcılar a geldiğimde ALBAYRAK lar sitesinede kiralık ev aramaya gitmiştim. Yüzde 80 oranında boştu. Daire içlerinde kepçeler çalışıyordu. Bazı çatlaklardan elim sığıyordu. Oradaki daire sahiplerinden biri evimi tut aidatını öde kira istemiyorum demişti. Bir yıl içinde tüm binalar makyajlanmdı deprem unutuldu evler doldu. Benim zihnimden o çatlak duvarlar hiç silinmedi. Yasal uygulama kanuni veya değil onu bilmem ama ALBAYRAK sitesi sakinleri bence şuan Bağcılar ın en riskli sitesindesiniz. Allah çolunuzu çocuğunuzu depremden korusun.