Bu haber kez okundu.

Ataköyde iki bakanlık arasındaki protokolün yasadan üstün olamayacağı için inşaat durudurması ...
 Ataköy sahilde henüz inşaat yapılmayan son parsele koruma kurullarından izin çıkmadı. 70 metre yüksekliğinde 7 blok halinde yapılması planlanan Blumar isimli proje şimdilik askıya alındı. Radikal Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre hem kültür varlıkları hem de tabiat varlıkları kurulları bir gün arayla aynı kararı alarak, 'parselde fiziki ve inşai faaliyette bulunulmamasına' karar verdi. Bakırköy Belediyesi, bu parseli park yaparak halka kazandırmak istiyor.

7 blok yapılacaktı

Üzerinde tarihi Baruthane yapılarının bulunduğu Ataköy sahilindeki 160 parsel (Baruthane), Emlak Bankası tarafından TOKİ’ye devredilmişti. TOKİ de araziyi 12 Temmuz 2010’da ‘restore et, işlet’ modeliyle kiralamak için ihaleye çıktı. 59 bin 800 metrekare parsel, tarihi yapıların aslına uygun restorasyonu, anıt ağaçların korunması şartıyla yıllık 6 milyon liradan 49 yıllığına, ihaleye tek katılan Çelebican A.Ş.’ye kiralandı. Blumar isimli proje ile parselde 70 metre yüksekliğinde 7 blok inşa edilecekti.

Mahkeme mühür işlemini iptal etti

Parselin içindeki tarihi eserlerle birlikte tek bir anıt ağaç mevcut. Anıt ağaç nedeniyle de şirket inşaat onayını Tabiat Varlıkları Komisyonu’ndan aldı. Ancak İstanbul 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kendilerine sormadan başlatılan inşaatı Bakırköy Belediyesi’ne bir yazı ile bildirerek durdurdu. Çünkü Kültür Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği parselde hem kültür varlığı hem de tabiat varlığı olan alanlarda her iki kurulun da onayı gerekliydi. Bakırköy Belediyesi, inşaatı mühürledi. Şirket dava açtı. Mahkeme, iki bakanlık arasındaki protokolün yasadan üstün olamayacağını, karar verme yetkisinin yasa ile tabiat varlıkları komisyonunda olduğunu, inşaatı yapacak şirketin de bu komisyondan izin aldığını belirterek, mühür işlemini iptal etti.

Bir gün arayla aynı karar

Şirket tam inşaata başlayacakken bu kez iki kurul bir gün arayla aynı kararı aldı. 09.09.2015 tarihli Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, ‘’Avan projenin uygun olmadığına, proje kurulumuzca onaylanıncaya kadar tescilli parsel üzerinde herhangi bir fiziki ve inşai faaliyette bulunulmamasına’’  karar verdi. Bir gün sonra toplanan İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıkları Komisyonu ise şu kararı aldı;  ‘’1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu olumlu görüşü olmadan inşai faaliyetlerde bulunulması mümkün olmadığından söz konusu eksiklikler giderilinceye kadar komisyonumuzca karar verilmesi mümkün bulunmadığından, inşaatın devamı telafisi mümkün olmayan zararlara sebebiyet verebileceğinden, eksikler giderilinceye kadar komisyonumuz açısından da söz konusu parsel üzerinde herhangi bir fiziki ve inşai faaliyette bulunulmamasına karar verildi.’’

Son söz Kültür Varlıklarında

Böylelikle mahkeme tarafından son söz Tabiat Varlıları Komisyonu’na aittir kararı ile inşaat izni verilen Blumar projesi yeniden başa döndü. Komisyon kararı Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna bıraktı. Kurulun başından beri karşı olduğu projeyi kabul edip etmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.