banner137

Bir sene önce bu zamanlar, İzmir Depremi ve yaşanan acı vardı. Fikirtepe'de belirsizlik..

Beklenen büyük İstanbul depremine rağmen, Fikirtepe 1. Etaptan ibaret değildir.

Fikirtepe'de her şey iyi niyet ve çözüm iradesine kalmıştır. Fikirtepeliler olarak bizler Sayın cumhurbaşkanımızda bu iyi niyet ve iradenin olduğuna inanıyoruz.

Bundan sonrası şeffaf ve tarafsız olmayan alt kadroların gözden geçirilerek, aynı niyet ve iradeyle çalıştırılmasına kalmıştır.

Toki İzmir deprem konutlarından bir kısmını bitirerek teslime hazır hale getirdi.

Fikirtepe sahipsizdi o zamanlar.

Fikirtepe Platformu (Derneği) öncülüğünde ilk twitter etkinliklerimizi başlamıştık.

Fikirtepe Halkı olarak, Cumhurbaşkanımıza nihayet sesimizi duyurmuş ve 23 Kasımda açıklanan kararla büyük bir mutluluk yaşamıştık.

Her türlü belirsizlik, ve 3'e bölünüp yapılmayan kısımlarıyla Fikirtepeliler olarak hala mutluyuz!

*Tapular yok,

*Aradan geçen 1 yıla rağmen, önceden yıkılmış hiç bir adada kiralar ödenmeye başlanmadı.

*Yıkılmıs adaların 1 tanesi haric hic birinde yeni bir proje başlamadı.

*Boşaltım sonrası yıkımlarda tam bir kaos ve belirsizlik ihalelerde de kendini göstermekte.

* Hic bir şey şeffaf degil, kamuoyu yeterince doyurucu bir şekilde bilgilendirilip aydınlatılamıyor.

*Kira ödemeleri ağır aksak

*Ben yapacağım diyen babayiğit ! Firmaların işleri ağır ilerliyor, bakanlığın vatandaşı kaile almayan ve mahkemenin yolunu gösteren tavrını örnek alan firmalar ya projeleri durduruyor, yada kiraları ödemiyor.

*Bakanlık istanbul yönetimi yaşanan sorunlar karşısında yetersiz

*Deprem bekleyen diğer harabe etaplar Allah'a emanet!

*Söz verildiği gibi vatandaşın eline ne bir sözleşme nede herhangi resmi bir güvence belgesi verilmedi, her şeyin ucu açık

Fikirtepe'de birileri altta alttan götürme derdinde, iyi ve sağlam da götürüyorlar !!

*Fikirtepedeki tüm mağdurlar arasında ayrım yapılarak, devlete projesi , özel pilot proje alanı gibi tahhütlere güvenerek yatırım yapan konut mağdurları görmezden gelinmektedir

Bürokratlar ve yandaşları koltuk, siyasetçiler seçim derdinde...

Evlerimizden olduk, Fikirtepeliler olarak bir daha geri dönüp Fikirtepe'de oturma ihtimallerimiz bile çok zayıf. Ama herseye rağmen, mutluyuz çünkü umut fakirin ekmeğidir.

Zengin olacağız , 4 emsal yalanıyla avutulduk yıllarca. Huzur ve mutluluğumuzdan olduk.

Anadolu mozaiği Fikirtepe'de turnusol gibi para; kimliklerimizi, benliklerimizi, komşuluklarımızı ve dostluklarımızı yozlaştırdı.

Ama olsun bizler yine de mutluyuz, #yenifikirtepe çok güzel olacak!

Mutluyuz ama gözden kaçırdığımız yada görmek istemediğimiz ufak ince bir detay daha var, o da #yenifikirtepe de Fikirtepelilere asla yer yok!

Fikirtepe sadece 1. Etaptan ibaret değil!

Fikirtepe'de 2. ve 3. Etaplar içinde binlerce insanla, kendiliğinden yıkılabilme yüksek riskine sahip yapılarla dolu.

İzmir depreminde ve Fikirtepe'de cümle ölmüşlerimize rahmet, kalanlarımıza selamet diliyorum.

Paris de çok güzel, gidemeyip kalamadıktan sonra .. ;))

Devlet Fikirtepelilere sadece birer anahtar değil kendi muhitlerinde barınabilecekleri birer ev vermelidir.

Bakanlığın Fikirtepe'de yaptığı ve dağıttığı ilk örnek ve emsal VARTAŞ - KİPTAŞ projesi bu yönden çok da olumlu olmamıştır. Fikirtepelilere ekseriyetle dağıtılan 1+1 dairelerde hangi aile nasıl oturabilir?

Fikirtepelileri yeni evli bir çift yada sadece emeklilerden ibaret görmek Türk toplum yaşantısına ve geleneklerine, örf ve adetlerine uymayan bu tarz amerikan mutfak ve küçük evlere sığdırmak yoksa nasıl izah edilebilir.

Peki çözüm nedir?

Çok basit, devlet Fikirtepe'de yaptığı tüm mülkleri maliyet kabartması yapmadan, sadece inşaat ve o projeye dahil masraf ve maliyetleri yansıtarak vatandaşa adil bir alternatif seçenek olarak sunmalıdır. Kamu genele hitap eden altyapı, cami, okul, idari bina, park vb diğer maliyetleri topladığı vergi ve diğer alacaklardan yaptığı tahsilatlarla karşılayarak vatandaşa anayasal eşitlikten doğan zaruri doğal hizmeti sunarak maliyetlere yansıtmamalıdır.

Altyapı ve ulaşım bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, İstanbul İl özel idaresi ve en basta da T.B.M.M. 'den kendisine 5 trilyonluk bütçe ayrılan Cevre ve Şehircilik iklim Bakanlığı ve o dev bütçeleri ne işe yaramaktadır!?

Çözüm, Fikirtepelilerin Fikirtepe'de ailecek huzur içerisinde oturabilmesi için maliyetlerin Tozkoparan ve diğer bölgelerde olduğu gibi asgariye indirilerek çıkan tüm mülkün vatandaşa verilmesindedir.

Ama olsun birileri malı götürse de bizler hala mutluyuz ve umutluyuz. Allah devetimize zeval vermesin...

6306 Sayılı yasa 6/a Maddesi zaten bunun için yeterlidir. Gerisi iyi niyet ve çözüm iradesine kalmıştır. Fikirtepeliler olarak bizler Sayın cumhurbaşkanımızda bu iyi niyet ve iradenin olduğuna inanıyoruz.

Bundan sonrası şeffaf ve tarafsız olmayan alt kadroların gözden geçirilmesine, aynı niyet ve iradeyle çalıştırılmasına kalmıştır.

Saygılarımla..

Yasin Bektaş

Fikirtepe Platformu Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ssya 2 yıl önce

Bırakın yapsınlar. 1. etap bitsin zaten birinci etap başarılı olur ise gerisi kendiliğinden tetiklenir. önünde kimse duramaz. Öyle veya böyle devlet keskin kılıcı çekmese idi çok daha büyük maduriyetler olacaktı.