Bu haber kez okundu.

Fikirtepe Master Planları Yeniden Masada...

İki gün önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan bazı firmaların oluşturduğu ve üye olduğu platforma özel müsteşarlık toplantısında Fikirtepe sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırılmıştı.

Fikirtepe Eski Master Planı üzerinde yapılacak yeni düzenlemeler sonrası yeniden uygulanması gündemde

Fikirtepe Finiküler sistemi, alt yapı sorunları ve tramvay sistemi masaya yatırıldı. Eski Master Plan çerçevesnde uygulanabilirliği araştırılıyor. 


Seçimlere 2 gün kala tüm bu kararların uygulanabilirliği ve yapılan toplantının etkisi noktasında vatandaşların kafasında şüpheler bulunsa bile yapılan toplantının içeriği hakkındaki yetkililerden aldığımız bilgiler doğrultusunda detayları kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Yetkililerden edindiğimiz ancak, uygulanma yönünde kesin veriler bulunmayan ve toplantı esnasında gündeme gelen konuları neler ?

Terk alanlarının son şekli verilecek Fikirtepe Master Plan doğrultusunda önceden belirlenmesi ve o doğrultuda uygulanması hedeflenmekte. Daha önceden ruhsat lmış olan firmaların projeleri ve terk alanları bu master Plan dışında tutulacak ...


Platfom Kartelleşmeye zemin mi hazırlıyor ?

Aldığımız bilgiye göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan toplantıya katılım yüksekti. Ancak bu yüksek katılıma rağmen Fikirtepe'de imza alan tüm firmaların davet edilmemiş olması büyük bir eksilik olarak görülmekte ve bu konuda vatandaşların kafasına bazı sorular takılmaktadır.

Toplantıda masaya yatırılan en önemli konuların başında Fikirtepe2nin geleceğini belirleyecek ve alt yapı çalışmalarında yol gösterecek olan Master Plan masaya yatırıldı.

Bu doğrultuda vatandaşlar tarafından Bazı firmaların özel grubu olarak kurulan platform hakkında yapılan yorum ve görüşlerde özellikle şu sorular sorulmakta ve bizlere iletilmektedir.

Platform olarak kurulan oluşum ne kadar, yapıcı ve demokratik? Devlet bürokratları aracılığı ile kurdurulan platforma isteyen tüm firmaların girememesi ve yapılan ayrımcılık ne kadar etik ? Vatandaşların geleceğine yönelik alınan kararların ticari firmalar lehine ve onların istekleri doğrultusunda uygulanması , STK 'ların süreç dışı tutulması ve ayrıca firmalar arasında sermaye ve imza ayrımcılığı yapılması kanunlara ne kadar uygundur.? Serbest piyasa koşullarında firmalar arasında yapılan ayrımcılık ve uygulanan kısıtlamalar bir suç teşkil etmiyor mu ? Yapılan ayrımcılık ve bir grup için özel uygulamalar eşitlik ilkesi doğrultusunda anayasa ve diğer yasalara ne kadar uymaktadır ?

Kamulaştırma belirsizliği ve kanuni haklar ...

Peki Çevre ve Şehricilik Bakanlığında bazı Fikirtepe firmalarının üye olduğu platform toplantısında gündeme gelen ve alınan kararlar neler ?

Öncelikle 2/3 çoğunluk uygulaması ve kamulaştırma sürecinin aynı şekilde devam edeceği yönünde görüş birliği bulunmakta
Bakanlık Fikirtepe firmalrının mevcut ruhsat alan firmaların statülerini korumak koşulu ile eski master plandan yola çıkarak hazırladıkları Fikirtepe master plan uygulaması karşısında bakanlığında beğenide bulunduğu ve uygulanması noktasında görüş birliği oluştuğu ancak üzerinde birz daha çalışılarak İBB ' ye sunumu kararı alınmış olması

Nasıl olacağı kesinlik arzetmese bile 18 uygulaması yolu ile resen tevhit uygulamasını hayata geçirilebilirliği noktasında ileri sürülen görüşler


Kademeli imar uygulamasına geçiliyor ...

Bakanlığın dayatması sonrası 4 emsal mutlak şartı ile işlevsiz hale getirilen Fikirtepe plan notlarının uyulanması için önünün açılması yönünde adımlar atılacağı sinyali daha önceden verilmişti.

Bu yönde ilk uygulama daha önce bakanlıkda karşı karşıya getirilen sorunlu adalardaki firmaların karşılıklı anlaşamamaları sebebiyle tanınan 15 günlük sürenin dolumuna müteakiben ifraz işlemlerinin başlatılması

İstimlak yapılabilme ihtimali nedir?

Son olarak Fikirtepe'de imza atmayan vatandaşların yerlerinin kamulaştırılamaması noktasında istimlak seçeneğinin kullanılması yönünde görüşler dile getirilmiştir.

FİKİRTEPEHABER.COM

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hürriyet azak 6 yıl önce

hangi firmalar katılmış isim isim yazılmalı ki yorum yapabilelim, bu işlerde eşitlik öyle olmaz, teknolojik tecrübe de önemli, bilenle bilmeyen hiç bir olur mu?