Bu haber kez okundu.

Engin ARDIÇ'a cevap :Fikirtepeli '' aç ve sefil '' değildir ..!
Fikirtepeliler, aç ve sefil insanlar değil, onurlu ve kanaatkar insanlardır ... 

Sayın Engin ARDIÇ , bildiğimiz ve tanıdığımız hatta bazen zevkle yazılarınızı okuduğumuz yılların eskitemediği duayen bir gazetecisiniz ...
Ancak , ne gazetecilik, ne siyaset ne de farklı her hangi bir düşünce sahibi olmak hiç bir şekilde hiç kimseye Fikirtepelileri hor ve hakir görerek aşağılama hakkını vermez.  

İstanbul'un merkezi Anadolu'nun mozaği Fikirtepe ...


Anadolu'nun en ücra köşelerinden ve 81 ilinden gelmiş Fikirtepe bölgesinde yaşayan Fikirtepeliler olarak ancak sizin dediğiniz gibi '' aç ve sefil '' olmayan gayet efendi, işinde gücünde ve Anadolu kültürü ile İstanbul yaşantısını bütünleştirip kimselere el açmadan alın teriyle karınca kararınca çalışıp yaşayan insanlarız .

Hiç bir şey Fikirtepelilere hakaret etme hakkını hiç bir şekilde hiç kimseye vermez, hangi makam ve mevkide olursa olsun hiç kimse de bu hakkı kendisinde göremez ...

Çoğunluk her zaman haklı mıdır, Ya kandırılmışsa .!?

Başka yerlede nasıl oluyor nasıl bitiyor , siyaseten belirtmek istediğiniz yada istek üzerine belliki birilerinin ticari beklentileri ve yönlendirme talepleri doğrultusunda bir yazı kaleme almış olabilirsiniz ! 
"Pazarlıkta uyuşamadıklarını" basın ahmağı görmüyordu.'' cümlesiyle tek taraflı bir durum sergileyerek müteahit yanlısı göründüğünüzün farkında değilsiz.


Bu bir lütuf değil imarla beraber gerçek hakkın verilmesidir ...

Ancak, sizinde belirttiğiniz gibi
''Fikirtepe, metrobüs, metro, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi ulaşım kanallarının üzerinde.'' İstanbul'un göbeğinde, merkezi lokasyonda olması gereken değeri imar yasaklarından dolayı elde edememiş olan Fikirtepe'de, yılladır yasak olan imarın açılmış olmasından dolayı oluşmuş bulunan değer kaybının yeniden yapılanma ile elde edilmesi ve kazanılmasından daha doğal ne olabilirdi ki !? Kaldı ki, yapılan yeni projelerin birçoğu her ne kadar gece kondu olmasa bile, gündüz yapılan beton yığını kondulardan farkının olmadığını maalesef üzülerek belirtmek istiyoruz.

Yapılan yeni projelerin hiç birisinde ne şehir estetiği, ne şehir mimarisi ne de görsellik adına ekstra hiç bir katkısı bulunmayan beton yığınları olarak, özellikle vurgulamak istediğimiz bölge halkının hiç bir gereksinimini ve yaşam standartlarını kapsamadığıdır ...

Her şey para mıdır .!?

Engin Bey, Madolyonun kapitalist ve cezbedici yönünü kırıcı, yukarıdan bakan bir üslupla vermişsiniz.
Birde madolyonun diğer yönü olan ve görmezden gelinen sosyal boyutu da var ...
En acıtıcı olan, insanların normal aile ve ekonomik yaşam düzenleri bozulmuş hatta daha kötüye gitmiş, dağılmış yuvalar, bozulmuş birliktelikler ve överek göklere çıkarttığınız kapitalist yönünün tersine nedense gizlenerek kaybolan zamanlar ve canlar görmezden gelinmekte ...

Barınma ve yaşam hakkının korunası ve serbest piyasa kuralları ...

Yapılan iyi niyetli girişimleri elbette alkışlıyoruz ancak, yapılan çalışmalardaki eksiklik ve yanlışları kabul etmeyip buna karşı sesini duyurmak karşılığında kökten muhalif yada karşıymış gibi bir algı oluşturulması kabul edilemez. İnsanların haklarını savunması ideolojik veya siyasi olarak değerlendirilemez...

Sonuçta hepimiz demokratik kuralların işlediği, mülkiyet ve yaşam haklarımızın Türkiye Cumhuriyeti Anayassası  tarafından korunma altına alınmış olduğu serbest piyasa koşullarının işlediği bir ülkede yaşamaktayız. Komünist bir yapılaşma biçimi algısı oluşturan tek tip yapılaşma ve dayatmadan ziyade bireylerin düşünce, yaşam ve seçme hakkının da saygıyla karşılanması en az beklenilen saygı kadar hak edildiğini özellikle belirtmek istiyorum.

Alt yapısı eksik yeni süreçle Fikirtepeli zengin değil mağdur olmuştur 


Fikirtepeli, basında gösterildiği gibi yeni durumla zengin ve abad olmamış,maalesef eskiye nazaran daha da fakir bir hale gelmiştir. Eskiden olmayan ancak belirsizlik içeren bu yeni süreç ve yetkililer tarafından herhangi bir çözüm üretilmeyen çantacı müteahhitler tarafından sefil ve perişan bir hale getirilmiştir. Köşe yazınıda da bahsi geçen rakamlar belki firmaların veya hariçten yatırımcıların iştahlarını kabartabilse bile bölgede yaşayan halkın mevcut yaşam standartları büyüklüğünde konutlarını elde edemeyerek buralardan göçe zorlanmalarını ortadan kaldırmamaktadır ...

Yeni yapılaşmalar ile birlikte elde edilen değer artışları sadece Fikirtepeye özgü olmayıp Fikirtepe'nin çevresinde var olan Göztepe, Erenköy, Acıbadem vb diğer semtlerde bile ve belki de tahmin edemeyeceğiniz ölçüde artış göstermiş ancak ne o bölge halkı nede yatırımcısı ezilen ve hor görülen Fikirtepeli kadar tahkir edilmemiştir.

Fikirtepe'ye Davet ..

Fikirtepe'de doğup büyüyen, Fikirtepe'nin çilelerini çekmiş bir Fikirtepeli ve FİKENTDER Derneği'nin Başkanı olarak sizi bölgemizde yaşanan ancak ulusal medyada görmezden gelinerek gündeme getirilmeyen gerçek sıkıntı ve problemler ile ileri dönük az da olsa yeşeren ümitlerimizi besleyen yeni yapılaşmaları birebir yerinde görmeniz için sizi Fikirtepeye ve Derneğimize davet ediyoruz.  Bu davetmizle beraber yazınızda belirttiğiniz  "Aç ve sefil emekçi halkımın" yaşadığı bölge gibi yanlış tanımlama ve ifadeleri de düzeltmenizi talep ediyor asıl mevcut yanlış ve eksik yapılaşmalardan dolayı eskiye oranla daha kötüye düştüğümüzü özellikle bilmenizi isteriz...

FİKENTDER - Yasin BEKTAŞ 

''SABAH GAZETESİ YAZARI ENGİN ARDIÇ'IN KONUYLA İLGİLİ FİKİRTEPE KONULU YAZISI''

Fikirtepe'de konutların metrekare fiyatı iki yılda ikiye katlanmış.
Hani şu ünlü "gecekondu semti" Fikirtepe'de.
İki sene önce metrekaresi 4 bin 440 liraymış, şimdi 8 bin lira.
"Kentsel dönüşüm projeleri" tamamlanınca da metrekare fiyatının 12 bin dolara, liraya değil dolara, çıkması bekleniyormuş!
"Aç ve sefil emekçi halkımın" yaşadığı bölge...
Pis kapitalistler tarafından insafsızca sömürülenlerin yaşadığı Kuştepe'ye falan da gidip kendiniz bakınız.
Hani çevreyi hep gökdelenler kaplamıştı da, bir tek eski evde yaşlı bir emekçi kardeşim kahramanlar gibi direniyordu, muhalif basın da ona övgüler düzüyordu... "Gezi ruhu", hain müteahhide direnen şanlı emekçide yaşıyordu...
"Pazarlıkta uyuşamadıklarını" basın ahmağı görmüyordu.
Fikirtepe, metrobüs, metro, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi ulaşım kanallarının üzerinde.
Fakir Baykurt'a sorsan Fikirtepe kağnılarını anlatır. (Ayın altında da gitsinler mi Afyon'a doğru?)
Nuri İyem de belki Fikirtepe kadınlarının ablak suratlı resimlerini yapar.
Gecekonduyu yıkmaya gelen zabıta ekiplerine direnmek için çatıya çıkıp biricik evladının üzerine çakmak tutan kahraman köylü zaten sol basının temel gözdesidir.
O gecekondunun sıfır liraya gelmiş metrekaresi birkaç yıl sonra 12 bin dolara fırlayacaktır, çakmak da çakarlar cinayet de işlerler.
Sosyalistlere sorarsanız o kahraman emekçiyi "plazadan" kurtarıp Sovyet tarzı birbirinden çirkin beton bloklara dolduracaklardır, banyo ve mutfak ortak, memişhane bile ortak, yaşama alanı kişi başına 9 metrekare (Stalin standartları)...
Türkiye'de sınıf değiştirme yolları henüz kapanmamıştır.
Ne kapanması, durup durup yeni yollar açılıyor.
Haydarpaşa'da "kara trenimi isterim" edebiyatı yapıp gitar çalanlara inat, milyonlarca köylü sürekli uçağa biniyor. Köylü uçağı çok sevdi.
Uçaktan korktukları için arabalarına binip en fazla Ankara'dan Ayvalık'a rakı içmeye gidebilenler (ufukları o kadarcıktır), herkesin de uçaktan korktuğunu sanıyorlar.
Türkiye hızla kalkınıyor, kapitalizm hızla gelişiyor. Halk kapitalizmi sevdi.
Tayyip Erdoğan, on iki yıl içinde, toplumda aşağı yukarı yüzde 10 dolaylarında olan "burjuva" oranını yüzde 40'a çıkardı. Bu inanılmaz bir başarıdır.
Bu burjuva elbette operaya giden ya da tablo kolleksiyonu yapan Fransız burjuvası değildir.
Müslüman Türk burjuvasıdır.
O kadar ki, şimdi yüzde 3 büyüme hızına bile burun kıvırıyor.
Gerisini de, "rakip çıktı" diye ağlayan İstanbul burjuvasıyla, "sıfıra getirdiği gecekondusunu milyona satan lumpeni kurtaracağım" diye kendi eliyle kendini sıvazlayan aydınımız düşünsün.
Üçüncü havaalanı açılıp da birkaç yıl içinde yolcu izdihamından o da "yetersiz" duruma düştüğü zaman hayatta olursam, hatırlarını gene sorarım.
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
4. Ada keleşoğlu 8 yıl önce

Keleşoğlunda son durum nedır Bu yaz yıkım olacak mı Bılen varsa yazsın lutfen

Avatar
Yusuf 8 yıl önce

Suskunluğum Asaletimdendir Her Lafa Verecek Cevabım Var Lakin Bir Lafa Bakarım Lafmı Diye, Birde Engin ARDIÇ'a Bakarım Adammı Diye !
Anan mı aldı Baban mı aldı o arsaları tırnaklarıyla kazıyıp köşeye üç beş kuruş koyarak dişinden tırnağından artırarak demek var amaaa..Biz yata yata almadık arsamızı hele Kutularla dolu paralarla hiiç.. Bilmem anladın mı? içimden sana bin tane laf geçiyor ama aması var..

Avatar
4.ada 8 yıl önce

4.Adanı cadde tarafının geri kalan yerlerin sene yıkılacagı gecen toplantıda belirtildi bu yıkımda münibuscü dayıya verilen sözleşmeden dolayı belirtiliyor yani bu yazda buradayız

Avatar
4. Ada keleşoğlu 8 yıl önce

Neden hıc kımse bır sey yapamıyor pekı yanı ne fırma net bsey soyluyor nede netlesen bıseyler goruyoruz . hıc mı kımse bu kelesoğlunun kapısını calıp ne durumdasınız demıyor merak edıyorum gercekten