Bu haber kez okundu.

Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanımızın Önündeki en önemli dosya Fikirtepe
 Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanımızın Önündeki en önemli dosya Fikirtepe dosyasıdır.

Yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Fatma Güldemet Sarı' nın önünde ki en önemli dosya olarak Fikirtepe bulunmaktadır. Pilot uygulama olarak başlatılan ve çantacılar başta olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü beklenilen ilerlemenin sergilenemediği Fikirtepe Kentsel Dönüşüm uygulamasına yeni bakanımızın tavrı sorunların çözümünde büyük rol oynayacaktır.Yeni Bakanımızı tebrik ediyor ve kangren haline gelmek üzere olan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde vatandaşların hak ve hukukları gözetilerek yatırımcıların önlerini hızla açacak karar ve uygulamaları hızla hayata geçirmesini bekliyoruz.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesinde Plan notlarında yazılı olmasına rağmen uygulamada fırsat verilmeyen vatandaşların kendi özgür ve hür iradeleriyle kendi mülklerini onarma ve/veya sunulacak projeksiyonla yenilenmesininde önünün açılmasını talep ediyoruz.

Çantacı veya mali gücü yetersiz firmaların seri olarak tespit edilmesi bölgedeki bir çok adanın ve Fikirtepe imajının düzelmesinde en büyük etken olacaktır.

Dayatmalara son verilmesi kişilerin anayasal koruma altında olan, mülkiyet haklarının kendi iradeleri doğrultusunda hiçbir ticari firma veya avanesi olan bazı temsilcilerinin baskısı altında kalmadan kullandırılmasının sağlanmasını talep ediyoruz. Bu doğrultuda ada bazlı yapılaşma bir dayatma değil alternatif bir öneri ve çözüm yolu olarak sunulmalıdır.

Bireysel yapılaşmalarda vatandaşları cezalandırıcı bir şekilde emsallerin düşürülmesini vatandaşlar kabul edilemez bulurken, bazı firmaların baskıcı tavırlarının, kanunlar yoluyla vatandaşlara hissettirilmesinin de Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesinin tıkanmasında en önemli etkenlerin başında geldiğinin bilinmesini istiyoruz.

Yeni bakanımız Sayın Fatma Güldemet Sarı Hanımefendiye yeni görevinde yeniden başarılar dilerken, Fikirtepe'de büyük merak konusu olan; acele kamulaştırma, resen tevhid, resen tevhid sonrası ifraz, Fikirtepe'nin master planı ve vatandaşlar yada temsilcisi konumuda sivil STK'ların bu konudaki görüş ve düşünceleri ile beraber, bölgenin gelişiminin hızlandrılması için yapılacak işbirliğine katkıları hakkında yapılacak açılım ve çalışmaları merakla bekliyoruz.FİKENTDER ''Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm'' Derneği olarak yeni bakanımızdan beklentilerimiz ve çözüme yönelik önerilemiz var.'' Fikirtepede dönüşüm kaçınılmazdır. Bu noktada özellikle vatandaşların haklarının korunması ve mağdur edilmemesi öncelikli talebimizdir. Vatandaşların mağdur edilmediği ve haklarının korunmasına yönelik bizimde çözüme yönelik ortaya koyduğumuz bazı tespitlerinde gerçekleştirilmesi akabinde, kanun ve hukuk normları içirisinde yapılacak çalışmaların toplumun genelinin mağdur edilmemesi ve haklarının korunması adına destekliyoruz.''Yukarıda yazılı bazı temel eksiklikleri vurgalayarak; ''Ağlayanın malı hiç bir zaman gülene yar olmazmış '' ata sözünü de hatırlatıyoruz ve iyi niyetli yaklaşımların haricinde, ister firma isterse vatandaştan gelsin art niyetli olan girişimlerin mutlaka hukuk içinde karşılığını bulacağını belirtiyor, kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. 

Alınan yanlış ve tek taraflı karar ve uygulamaların zaman kaybından başka bir şeye yaramadığını, Fikirtepe hakkında verilen son mahkeme kararlarını da örnek göstererek belirtmek istiyoruz. Alınan kararların her iki tarafı da kapsayıcı, zor kullanmayan ve çözüme odaklı olması temennisinin yanında imza atan veya atmayan tüm vatandaşların mağdur etmemesini diliyoruz.

Sonuç olarak, Sayın bakanımızın yapacağı çalışmalara katkı sunmanın haricinde, haklı olan ve elinde belgesi ile derneğimize başvuran imza atmış veya atmamış tüm vatandaşlarımıza bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hizmet etmeye ve hukuk dairesi içerisinde elimizden geldiğince yardımcı olup yol göstermeye devam edeceğimizi bu vesile ile tekrarlamak isteriz. 

Yeni hükümetimiz ve ve bakanımızın görevinde başarılar diliyorum, saygılarımla .

FİKENTDER ''Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm'' Derneği
Başkan Yasin BEKTAŞ

______________________________
ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
başaran 1 madurlar 8 yıl önce

komşularımızın mağdur olmasında birinci neden imza atmayanlar 2 nedende derneğiniz

Avatar
karadayı 8 yıl önce

Hayırlı olsun..Sürecin önündeki sorunları kısa zamanda çözmesini arzu ederim.

Avatar
Büyükadali 8 yıl önce

Fikirtepe çok bakan eskitir yıllardır aynı hükümet değilmi sanki hükümet değişti Fikirtepe kanserli hale getiren kim bizleri böyle perişan eden kim

Avatar
burak 8 yıl önce

Fikirtepe haber size gore mi en onemli dosya fikirtepe yoksa yeni bakana gore mi!?

Avatar
fatih sevindik 8 yıl önce

inşAllah diyorum.benim de,sayın bakandan yana birçok umut ve ümüdim var.nasıl olmasın yeni bakan göreve yeni gelmiş ilk olarak fikirtepe mizi ele almasını cani gönülden istiyoruz.Allah utandırmaz ve yardımcısı olur inşAllah,yolun açık olsun sayın bakanım bizleri unutma ve herzaman ilk olarak enazından buraları düzelene kadar fikirtepemizi ilk olarak öneal.kolay gelsin.

Avatar
fatih yılmaz 8 yıl önce

bu işin sorumluları kimse ALLAHA havale ediyorum

Avatar
erdi 8 yıl önce

Ada bazlı yapılaşmanın onu acilmazsa teşvik edilmezse yeni fikirtepenin sıradan mahallelerden ne farkı kalacak.

Avatar
fatih yılmaz 8 yıl önce

idris güllüce ne yaptıki bu yapsın