Bu haber kez okundu.

Tepe - Sera Proje adasında, Mağdur Vatandaşlardan basın açıklaması..
 FİKİRTEPELİLERDEN SUÇ DUYURUSU... FİKİRTEPE'DEKİ PAYLAŞIMLAR VE SÖZLEŞMELER MAHKEMELİK!

Fikentder "Fikirtepe Kentsel Dönüşüm"  Derneği Başkanı Yasin Bektaş' ın basın açıklaması öncesi sunumu ve Fikentder Derneği olarak Bakanlığa yaptığı öneri;Bektaş ''Fikirtepede firma, sözleşme ve paylaşımlardan dolayı ciddi sıkıntılar mevcut.!''

Basın açıklaması öncesi kısa bir açıklama yapan Fikentder Dernek Başkanı Yasin Bektaş ''İmza atan, atmayan herkes mağdur. Tepe _ Sera ortaklığında emsal harici dahil,  ticari alanların paylaşımında sıkıntılar mevcut. Firmanın sözleşme içerisindeki paylaşımları düzelterek, bir an önce kanunları kılıf ve bir baskı aracı olarak kullanmadan uzlaşı içerisinde anlaşmaya yanaşmasını, bakanlığın da özel hukuka saygıyla yaklaşmasını ve hakemlik rolünü tekrar canlandırmasını istiyor ve bekliyoruz.'' dedi.
Bektaş yaptığı açıklamanın devamında, '' biz imza atan atmayan tüm vatandaşların mağduriyet yaşadığını, birbirimizle uğraşırken avantacı ve çantacı tabir edilenlerin aradan malı götürdüğünü özellikle vurgulamak istiyoruz. Bu ada özelinde olsa bile Fikirtepe genelinde birçok ada sözleşmelerinde ciddi ve kabul edilemez maddeler olduğunu, bunun haricinde özellikle emsal haricinde veya satılabilir alan tabir edilen kısımlara ilişkin yapılan paylaşımlarda, başta ticari alanlar olmak üzere ciddi hak kayıplarının yaşandığını ve insanların mahkemelere koştuğunu görmekteyiz. Mali gücü yetersiz, bunun haricinde ekonomik konjoktürden dolayı daralan firmaların da varlığı işleri ağırlaştırmakta ve toplum nezdinde mağduriyetlikleri artırmaktadır.'' dedi.

Fikentder Derneği, Bakanlığa Fikirtepe'nin çözümü adına iki maddelik, talep ve öneri paketi sundu. İşte Fikentder Derneği'nin çözüm adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunduğu iki maddelik talep ve öneri paketi ;

1_ İller Bankası ve tüm Fikirtepe firmaları arasında bir konsorsiyum kurularak,  bütün adaların hepsine birden devlet güvencesiyle başlanılmalı

2_ Bakanlığın adil bir paylaşım içeren,  Vatandaşın haklarını da koruma altına alan tek tip bir sözleşme ortaya koyması.


Av. Hürriyet Azak tarafından okunan Basın Açıklaması metni ise şöyle;KENTSEL Dönüşümün  PİYANGOSU FİKİRTEPELİ’ye VURMADI;
 

Aracı, çantacı firmalardan yüzmilyonlar ödeyerek sözleşme devralan TEPE İNŞAAT  firması kat maliklerine m2 ye 9500 TL ödeyerek haksız hukuksuz olarak FİKİRTEPELİ’nin evlerini, arsalarını, dükkanlarını ihale ile devralmıştır.  Yıllardan beri FİKİRTEPE’de  oturan, barınan ,oto – marangoz tamirhanelerinde çalışan ,ev sahipleri , dükkan sahipleri , mülkiyet sahipleri TEPE İNŞAAT Firması tarafından ağır mağduriyete uğratılmışlardır. 

Kat Mülkiyetli , deprem sonrası yapılmış binalar riskli bina analizi yapılmadan  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarınca TEPE İNŞAAT firmasına ihale edildi. RİZE’Lİ  İnşaat emekçilerinin, kendi emekleri ile kat mülkiyetli olarak inşa ettikleri ve oturdukları, barındıkları evleri  mahkeme kararları da beklenmeden, TEPE İNŞAAT firması dışında hiçbir alıcıya haber verilmeden, hiçbir alıcının katılımının gerçekleşmediği , 6306 sayılı KENTSEL DÖNÜŞÜM  Kanunu hükümlerine bile aykırı olarak TEPE İNŞAAT firmasına yok pahasına verilmiş oldu. Daha önce sözleşme imzalayan çantacı, aracı, tefeci kuruluşların yüzmilyonlarla ifade edilen rakamlar kazandığı FİKİRTEPE’de kat mülkiyetli , deprem  yönetmeliğine göre yapılmış daireler arsa payı üzerinden m2 si 9500 TLye müteahhit TEPE İNŞAAT firmasına ihale edildi.    Kat mülkiyeti sahipleri , mülkiyetsizleştirildi. İşte ÖRNEK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN FİKİRTEPE’ye getirdiği piyango.  

TEPE İNŞAAT,  FİKİRTEPELİ’lere çektiği ihtarnamede, 1 m2  arsaya karşılık olarak 2,30 brüt konut alanı ihtarinda bulunmuş, bu durumda kat mülkiyeti sahipleri arsa payları 10-15 m2 olduğu için  2.3 m2 brüt konut alanı verilerek  havuza atılacaklarını ihtar etmiştir. Bir başka deyişle 10 m2 arsa payına sahip 75 m2 lik kat mülkiyetli bir daire buharlaşıp, 23 m2  inşaat hakkı  teklif edilmekte 23 m2 brüt alanlı daire projede yer alamayacağından havuza atılacak, yani bir daireye 5-10 kişi ortak edilerek mülkiyetsizleştirme yolu açılmıştır.

Tepe İNŞAAT’ın inşaat yapacağı alan, ticaret + konut alanı olarak ilan edilmiş iken küçük sanayi sitesi görünümünde olan tamirhane işletmecilerine de ticari alandan hiçbir hak tanımayan TEPE İNŞAAT müvekkil FİKİRTEPELİ’leri dükkansız, işsiz, mülkiyetsiz bırakıp FİKİRTEPELİ esnafı da mağdur etti.  

Yapılan ihalede, müvekkillerimden bir kişinin haricinde diğerlerine ihale artırma tutanağı dahi verilmemiştir. Bu kanunsuz ve yolsuz ihaleyi gerçekleştirenlere, iştirak edenler aleyhinde İSTANBUL CUMHURİYET SAVCILIĞI’na suç duyurusunda bulunulacak ve aleyhlerinde soruşturma açılması istenecektir.

Müvekkillerimi mülkiyetsiz bırakan kamu işlemleri  aleyhinde ve uygulamayı KANUNA AYKIRI olarak yürümesine olanak sağlayan 6306 SAYILI KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU UYGULAMA YÖNETMELİĞİNİN iptali için de DANIŞTAY da iptal davasını da açmış bulunduğumuzu, müvekkillerimin birebir haklarını, mülkiyetlerini alana kadar hukuk mücadelemize devam edeceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz.  Basın açıklamasının okunmasıyla mağdur kalabalık hep beraber toplu olarak Yapılan ihalenin usulsüzlüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulunmak üzere çağlayan adliyesine geçti..ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com 
 
Fikentder'den Bakanlığa 'Fikirtepe Sorunları ve Çözümü' için Rapor Hazırlığı

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halit EKŞİ 3 yıl önce

Yasin kardeşim vermiş olduğunuz mücadeleden dolayı teşekkür ederim. Bu zor ve baskı altında göstermiş olduğunuz çabalardan dolayı Kardeşler Apartmanı olarak teşekkürlerimizi sunarız.

Avatar
Naci 3 yıl önce

Basın halkımızın çektiği sıkıntılara neden duyarsız acaba ?

Avatar
Ali 3 yıl önce

Herkez yaptiginin karsiligini alacak zerre kadar iyilik yapan da zerre kadar kotuluk yapanda. Mulkiyet hakkina tecavuz edilenler savasin haklisiniz, kazanacaksiniz.

Avatar
Münir Günel 3 yıl önce

Bir kez daha kanıtlanmıştır ki Fikirtepe de kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm yapılmaktadır ve bu rantı da müteahhitler çantacılar ve işbirlikçileri almaktadır.

Avatar
fikirtepe maduru 3 yıl önce

fikir zedeler daha çok mağdur oluruz başta bizi temsil ettiğin idda eden komşumuz olan yıllarca baraber bir ortam paylaştığımız veya ortak bir yaşam alanını paylaştığımız sözde mahale temsilcileri yerel belediye büyük şehir belediye istanbul miletvekileri başbakan ve cumhurbaşkanı olmak üzere burada yaşayan halk ancak ve anca seçim zamanı bir kaşık bal çalarlar bizlerde bu balı emer dururuz yazık yazık bu fikirtepe bu hale düşmemeli'idi tüm sorumluları bu olayı çözüme ulaştırılması için göreve davet ediyorum bu işin sonu kötü gibi görünüyor saygılarımla

Avatar
Halit ekşi 3 yıl önce

Yasin kardeşimize emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Avatar
Halit Ekşi 3 yıl önce

Bu konuda bilmeden konuşanlar imarlı ruhsatlı kat mülkiyetli 75 m2 daire tapusu olan kişilere firma 30m2 satılabilir alan teklif ediyor. Ve daire alamıyor. Bunu bilmeyenler boşuna yorum yapmasınlar.

Avatar
Kardeşler 3 yıl önce

Yasin Bey kalemine yüreğine sağlık. Bu mücadele bütün arsa sahiplerinin desteklemesi gereken bir mücadeledir. Arsa sahiplerinin lehine bir mücadeledir. Ama bunu bilmeyen kişiler veya bazı menfaati olan kişiler kamu oyunu yanlış yönlendirmeye çalışıyorlar.