Bu haber kez okundu.

İstanbul Yeni İmar Yönetmeliğinde Öne Çıkan ve Dikkat Çeken Yenilikler..
 İstanbul'un yeni imar yönetmeliği 20.05.2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaz'ın silüetini bozan imara aykırı yapıların yıkılması talimatının ardından yeni bir adım daha geldi. 

İşte yönetmelikte yapılan değişiklikle tarihi eserleri gölgeleyen imara aykırı yapılar Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla yıkılacak veya kısaltılacak. Birçok ilçeyi etkileyecek bazı düzenlemeler ise şöyle:

Yapı ruhsatı düzenlemesi

İstanbul İmar Yönetmeliği'ne göre uygulama imar planı olmayan veya mülkiyeti sorunlu olan alanlarda yapı ruhsatı düzenlenemeyecek. 

Parselin bulunduğu imar adasına ait parselasyon planı yapılıp belediye encümenince kabul edilip tapuya tescil edilmeden o adadaki herhangi bir parsele yapı ruhsatı verilemeyecek. 

Yol genişliklerine göre bina kat adetleri

1/10/2017 tarihinden önceki mevcut uygulama imar planlarında kat adetleri veya bina yükseklikleri belirtilmemiş parsellerde bina kat adetleri  gösterilen miktarları aşmamak üzere belirlenecek. 

İstanbul İmar Yönetmeliği Resmi Gazete tam metni için tıklayın!

Binalara kot verilmesi 

İmar planlarında aksi hüküm bulunmadıkça yoldan kotlandırma esastır. Binalara kot verilirken binanın yola olan mesafesi önemli olacak.  Yola olan mesafenin, bina köşe noktalarına göre farklılık gösterdiği hallerde binanın yola en yakın noktası esas alınacak.

Sokak silüetinin korunması esas olacak

Kat sayısını artırmak amacıyla kot alınan nokta tespit edilemez. Kot alınan noktanın tespitinde bölge kat rejiminin aşılmaması ve sokak silüetinin korunması esastır. 

Yoldan kotlandırılan ve bina arka köşelerinin zemin hizasındaki kotu yola göre 3.50 metreden daha düşük olan binalar 11 inci madde hükümlerine göre kademelendirme yapılabilecek. 

Sokak silüetinin korunması esas olacak

Kat sayısını artırmak amacıyla kot alınan nokta tespit edilemez. Kot alınan noktanın tespitinde bölge kat rejiminin aşılmaması ve sokak silüetinin korunması esastır. 

Yoldan kotlandırılan ve bina arka köşelerinin zemin hizasındaki kotu yola göre 3.50 metreden daha düşük olan binalar 11 inci madde hükümlerine göre kademelendirme yapılabilecek.

Bodrumlar

Eğimi az olan arazilerdeki konut binalarında su basmanın en az 1.00 m yapılması şartıyla 1. bodrum kat iskân edilebilir. Her türlü yapı nizamında, imar planlarında aksine bir açıklama bulunmadığı takdirde konut binalarında toprağa dayalı bodrum katlarda; zorunlu piyeslerden olan oturma odası ve bir yatak odasının açığa çıkan dış duvarları en fazla (1.00) metre gömülmesi ve pencere açılmak suretiyle, doğal aydınlatma ve havalandırılmalarının sağlanması, sel, taşkın ve su baskınlarına karşı tedbirlerin alınmış olması şartıyla arazi meyili nedeniyle açığa çıkan bodrum katlar iskân edilebilir.
 
Otopark giriş-çıkışı

İmar planlarında su taşkın alanları için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü veya su ve kanalizasyon idareleri tarafından su taşkın analizi yapılarak belirlenen kret kotuna 1.50 metre ilave edilerek tespit edilen kotun altı iskân edilemeyecek. 

Bu seviyenin altında otopark giriş-çıkışı, kapı ve pencere gibi herhangi bir boşluk bırakılamayacak. Tereddüde düşülen konularda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü veya ilgili su ve kanalizasyon idaresinin görüşüne göre uygulama yapılacak.

Rezidanslara yeni kriter

Ticaret hizmet alanları ile merkezi iş alanlarında rezidans yapılamayacak.

Estetik Komisyonları geliyor

İlgili idareler, gerekmesi halinde ilgili kamu kuruluşlarının da katılımıyla, uzmanlardan oluşan mimari estetik komisyonları kurulacak. Komisyon idare bünyesindeki en az biri mimar olmak üzere inşaat mühendisi, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, şehir plancısı ve harita mühendisinden oluşacak.

Ana arter binalara renk, estetik uyum şartı

Belediye ana arter yollar ve meydanlarda cephe alan binalarla ilgili estetik kurallar getirebilecek. Belediyeler meclis kararıyla çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini belirleyebilecek. Bu düzenleme yönetmelikten önceki yapılar için de geçerli olabilecek. Belediye uygun gördüğü ana arter yollar ve meydanlardan cephe alan binalar ile ilgili şehircilik ve estetik yönünden kurallar getirebilecek.

Yöresel mimari zorunluluğu

Belediye meclis kararıyla estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplaması, yöresel malzeme kullanılması ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirebilecek.

4 katlı yapılara asansör şartı

Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunlu hale geldi. 

Asansör boşluğu emsale dahil

Binaların içindeki asansör boşluğu, yangın merdiveni ve teknik hacimler de emsale dahil edilecek. Söz konusu bu boşluklar yüzde 15'i geçemeyecek. Böylelikle inşaatlar emsali aşamayacak.

Alan kullanımlarının işlevi sabitleniyor

İdareler imar yönetmeliklerinde, uygulama imar planı ile belirlenen alan kullanımlarının işlevini değiştirecek düzenleme yapamayacak.

Kat ve Yükseklik sınırlaması

İmar planında olmaması durumunda kat adedi veya bina yüksekliği aşılamayacak. Kat adedi, kat yükseklikleri arttırılamayacak.

Parsel büyüklükleri

İmar planında gösterilen çeşitli bölgelerde imar planı ile getirilmiş farklı hükümler yoksa yapılacak ifrazlarda, elde edilecek yeni parsellerin asgari ölçüleri; arazi meyili, yol durumu, mevcut yapılar ve benzeri gibi mevkiin özellikleri ile bu parsellerde yapılması mümkün olan yapıların ölçüleri ve yöresel ihtiyaçları da göz önünde tutularak tespit edilecek. Bu tespit sırasında 7. maddede belirtilen şartlar ihlâl edilemeyecek.

İstanbul İmar Yönetmeliği Resmi Gazete tam metni için tıklayın!

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 4 yıl önce

Gunluk, buyuk toplanti ve yurusus yapilmasi gerekir. Her ada bir gun sokaga ciksin. secime kadar basinda gorunsun bu isler o zaman cozulur. insaAllah.

Misafir Avatar
fikirtelim 4 yıl önce @Ali

aynen ali başka çaresi yok en son buna kaldk

Beğenmedim! (0)
Avatar
Emrah 4 yıl önce

Önce evimizi yaptırın evinizi verin evinizi işinize geleni duyuruyorsunuz insanlara bide insanlara müjde verin yeter artık evlerimizi yapın insanlar rahat bi nefes alsınlar 6 7 senedir güzel bir söz duymaya ihtiyacımız var sayın büyükleriniz duyun sesimizi görün bu mağduriyetleri neden görmezlikten geliyorsunuz mağduriyetleri görmezlikten gelen devletinize vericek oyumuz yok bunu bilin çok üzüyorsunuz bizi

Avatar
fikirtelim 4 yıl önce

valla yapacakssan anka kiptaş bu kadar oyalama yeter nasıl bi anlaşma yaptınızda işin içinden çıkamıyomş gibi insanları kandırıyosunz yemezler yürüyelim ankaya başka çare yok