banner130

Bu haber kez okundu.

Fikirtepelilere Müjde! Riskliydik Artık Rezerv Alanı Olduk, İki ve Üçe Trampa İmkanı Doğdu

Yeni Fikirtepe imar planları askıda, İkinci Etap Plan Notları Yolda.. 

Yeni Fikirtepe imar planları, İstanbul Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından dün ilanen askıya çıkarıldı. Fikirtepe, Riskli Alan olmaktan çıktı ve Rezerv Yapı Alanı oldu.

Planın adı Fikirtepe Rezerv Yapı Alanı ve Çevresine İlişkin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı olarak değişti. 

Yeni Fikirtepe imar planları askıda

İstanbul İli, Kadıköy İlçesi Fikirtepe Rezerv Yapı Alanı ve Çevresine İlişkin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, dün (26 Ocak 2023, Perşembe) Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 24.01.2023 tarih ve 5607808 sayılı yazısı ile İstanbul İli, Kadıköy İlçesi, Fikirtepe Rezerv Yapı Alanı ve Çevresine İlişkin NİP-341003230 pin numaralı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve UİP-341003231 pin numaralı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının Cumhurbaşkanlığı 1 Numaralı Kararnamesi’nin 97 ile 102. maddeleri, 6306 sayılı Kanunun 6. maddesi ve 3194 sayılı İmar Kanununun 9. maddesi uyarınca 24.01.2023 tarihinde Bakanlık tarafından onaylandı.

Yeni Fikirtepe imar planları, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 26.01.2023 tarihinden itibaren bir (1) ay (30 gün) süre ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünde askıya çıkarıldı.

Yeni Fikirtepe'ye  yeni hukuki temel dayanak "Rezerv Yapı Alanı" 

Fikirtepe’nin ‘riskli alan’ özelliği, Mahkeme’nin şu gerekçesiyle iptal edildi:

“Konu alanının riskli alan olarak ilan edilmesine ilişkin 09.05.2013 tarih ve 2013/4749 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın kesinleşmiş yargı kararıyla hukuka aykırı bulunarak iptal edilmesi, bunun dışında imar planlarının onaylandığı 25.02.2021 tarihi itibariyle alınmış bir riskli alan ya da rezerv yapı alanı kararının da bulunmaması…”

Kervan Yolda Diziliyor!

Yeni Fikirtepe yeni imar planıyla hukuki temele oturtulmaya çalışıldı. 

Fikirtepe Rezerv Yapı İmar Planı ilanı neden gerçekleşti? 

“12.07.2021 tarihinde söz konusu alan “Rezerv Yapı Alanı” ilan edilmiştir. Dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisinde bulunmaktadır. Bu kapsamda 6306 sayılını Kanun ve ilgili yönetmelikleri doğrultusunda imar planları hazırlanmıştır.”

Fikirtepe Platformu Ne Dedi?

"Birinci etap içinde yer değişimi haricinde, İkinci ve Üçüncü Etaplara da trampa imkanı doğmuş oldu. 

Bundan sonra çıkacak 2. Etap plan notlarında Rezerv alan vurgusuyla trampanın önü açılmış olacak. Önerdiğimiz ve beklediğimiz bir gelişme. Bundan sonra olası istanbul Depremi de göz önüne alınarak 2. ve 3. Etaplarda takasla hızla boşaltımın da önü açılmış oldu. Bakanlığın bu Etaplarda ki kördüğümü de çözmesi için el atması kaçınılmaz! "

" Sonuç olarak, uygulamadaki beklentilerimiz de göz önüne alındığında, doğru ve yerinde bir karar.."

Yasin Bektaş / Fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Enver Kaya 9 ay önce

Daha açıklayıcı ifade ile vatandaşa ne sağlıyor izahı gerekli

Avatar
Hakan 9 ay önce

Haber diye bir şey yayınlıyorsunuz ama gelişmenin ne anlama geldiğini, avantaj ve dezavantajlarını orada oturan, arazi ve ev sahibi olan vatandaşların anlayacağı dille anlatmıyorsunuz. Bu haliyle yaptığınız bu haber yağdanlık olma görüntüsünden öte gitmiyor. Ne işe yarayacak bu değişiklik ? Açtıkça anlatsanıza…

Avatar
Ergin Çavuş 8 ay önce

Bu duruma gore 2 ve 3 cü adalarda plan notları yayınlanacak ve söylenene gore isteyen vatandaşlar yerlerine karşılık birinci adada yapılmakta olan yerler ile trampa yapacak aslında iyi olur en azından ne zaman yapılacak devlet mi yapacak yapmayacak sorunları kalkarda acaba takas denilen şeyin şartları ne olur daha birinci adada bulunan hak sahipleri ne alacaklarını tam bilmiş değiller sözüm ona %50 %50sifaen söylendi ama aslı %38 %62 gibi durmakta yinede hadi hayırlısı

Avatar
SALIH TOPCU 8 ay önce

YillARDIR SECIM VAADI DILLERINDEN BIKTIK USANDIK ARTIK CEVRE BAKANI EGITIM MH DEKI TAM ON YILDIR BIR CIVI BILE CAKMAYAN CEYLAN INSAATI BILMIYOR MU.. ENKAZ ALTINA MI GIRMEMIZ GEREKIYOR.

Avatar
Sadi baştürk 9 ay önce

Rezerv alanı yok bilmem ne alanı neden her vatandaşın yeri gibi normal sade yaşanabilir bir mahalle yapılmıyor neden sürekli değişik işler çogumuzun büyükleri göremedi bizimde göreceğimiz meçhul bıraksalardı yakamızı 7.07 imarla kendi kendine zaten yenilenirdi yıllardır bizde kendi semtimizde oturur komsularımızdan kopmazdık Rand uğruna bizi parçaladılar

Avatar
Şahin 9 ay önce

Ne demek oluyor yani bi açıklama yapsaydınız

Avatar
zencii 9 ay önce

Trampa ile yerimizden yurdumuzda olmayalım 1 etap yapılıyor satılıyor Yasin bey hak sahiplerinin yerleri belli oldumu .

Avatar
Hakan 8 ay önce

Ne anlam geliyor ?