Bu haber kez okundu.

FİKİRTEPE'DE İŞ YAPMAYAN FİRMADAN, EVİNİ BOŞALTAN VATANDAŞA İKİNCİ ŞOK !!

Anlaşıp evini boşaltan vatandaşa firmadan gelen, ''Kiraları geri öde'' şoku !!

Fikirtepe'de 6-7 yıldır iş yapmayan firmalar bakanlığın sözleşme fesihini bahane yaparak, hak mahrumiyeti adı altında ödediği kiraları vatandaştan 15 gün içerisinde geri ödemesini istedi.

Yıllarca iş yapma vatandası beklet, sonra kamu bahanesiyle kiraları geri iste !

Firma ile yapılan anlaşma sonrası sevinen ve firma iş yapacak diye erkenden evini boşaltan vatandaş, yıllardır ödediği kiraya mı yoksa evinin boş kalarak harab olmasına mı yansın!. Vatandaş evini boşaltmasına ve Aradan geçen uzun yıllara rağmen, firma bazı gerekçeler ileri sürerek bir türlü işe başlamadı.

Kangrene dönüşen Fikirtepe sorununa Bakanlık el attı!

23 Kasım 2020 tarihinde cumhurbaşkanı'nın talimatıyla bölgeye el atan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı gün bölgede bulunan firma ve stk lar ile ayrı ayrı toplantılar yaparak, vatandaşın mağduriyetini bitirmek için bölgeye el koyduğunu duyurmuştu.

Bakan Murat Kurum o gün yapılan toplantıda tüm firmalara tek tek iş yapıp yapmayacağını sordu ve sadece 4 firmadan olumlu cevap aldı. Bakanlık İş yapacağını söyleyen firmalardan istenilen bazı taahhütlerin yerine getirmesi koşuluyla  kabul etti. O gün bakan Murat Kurum'un olur verdigi firmalarım ptoje adalari 1.. Etap Emlak Konut proje sahası dışında bırakıldı.

Kanun Kira haricinde yapılan ayni ve nakdi masraflar alınabilir diyor ama ..

Tapuların 6306 Sayılı Kanunun 6/A maddesi gereğince Hazineye devri sonrası, tüm sözleşme ve şerhler fesih edilfi. Sözlesme feshi is yapmaya ama para dagitan firmalar ile vatandaşları karşı karşıya getirdi.

Bakanlığın sözleşme feshiyle eski sözleşme haklarını kaybeden vatandaşlar, bakanlıktan da herhangi yazılı bir açıklama gelmemesinden dolayı kara kara düşünmeye başladı.

Firma iş yapamamsını sucunu, kamunun sözleşme feshine atarak vatandaşa verdigi kira bedelini geri istiyor!

Sözleşmede hak mahrumiyeti adı altında kaydı yapılan kira ödemelerinin normalde alınmaması gerekirken, firmanın sözleşmedeki kamu bahenesine sığınıp gerekçe olarak göstermesi şaşkınlıkla karşılandı. Firma gönderdiği tebligatla vatandaşın tüm ödemeleri 15 gün icerisinde yapmasınıı, aksi takdirde tüm yasal hakların kullanılacağını bildirdi..

Peki kanun bu konuyla ilgili ne diyor? '' Kira yardımı ödemeleri hariç olmak üzere...''

Konuyla ilgili açıklama yapan FİKENTDER DERNEĞİ, kanunun çok net ve açık olduğunu, bakanlığında yaptığı açıklamalar doğrultusunda firmaların kiralar haricinde yaptığı masraflarını isteyebileceğini ifade ediyor. Bakanlığın iş yapmalarına engel olduğu gerekçesiyle vatandaşa ödediği kira paralarını geri isteyen Firmlara karşı vatandaşın mağdur edilmemesi için FİKENTDER bakanlığı uyardı..

FİKENTDER uzun yıllar iş yapmayan firmaların bir de kira bedellerini geri isteyerek vatandaşları mağdur etmemeleri noktasında dikkatli olmaya çağırarak, Fikirtepe 1. Etapta iş yapmak için kendisine başvuran ve iş yapmak istemeyen firmaların yazılı olarak tüm kamuoyuna duyurulmasını talep etti.

Fikirtepehaber.com olarak konuyu ''Fikirtepe'de Hareketli Günler ''Tapular Resen Hazineye..'' 

''AVANTACILARA HACİZ ŞOKU! ''başlığıyla kamuoyuna duyurmuştuk.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 6/A maddesinin 5. Fıkrasına göre; Sözleşmeleri Bakanlıkça Resen Fesih edilen firmalar kira haricinde ne nam adı altında olursa olsun vatandaşlara ödedikleri paraları geri istemeye hak kazanıyor.. Feshedilmiş sayılan sözleşmelere istinaden herhangi bir iş ve uygulama yapılmış ise, bu iş ve uygulamaları yapan müteahhit ile Bakanlık arasında mahsuplaşma yapılır. Kira yardımı ödemeleri hariç olmak üzere, sözleşmenin taraflarından biri tarafından, diğer tarafa herhangi bir ödeme yapılmış ise, taraflar yapılan ödemeleri genel hükümler çerçevesinde karşılıklı olarak birbirlerinden talep etme hakkına sahiptir.

Bundan sonra ne olacak?

BAKANLIK "GENEL HUKUK KURALLARI İŞLER.."

Kanunda da yazılı olan kiraların tahsil edilememesi net bir şekilde yazılı olmasına rağmen, firmaların kira yerine hak mahrumiyetini özellikle yazmaları bir rastlantı mı ve vatandaşı ne derece korur?

Sözleşmelerin fesih edilmiş olması göz önüne alınarak, ödenmiş kiranın sözleşmedeki bazı maddeler gerekçe gösterilerek geri istenmesi hukuken mümkün mü?

vatanadaşın uğradığı zarar sonrası karşı tazminat talebinde bulunması Fikirtepe'de kiralarını peşin alarak evini boşaltan firmaların başını ağrıtacak gibi..

Yasin BEKTAŞ / www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cihangir alagoz 1 yıl önce

Sözleşmeler yapılırken halk dikkat etmiyor imzayı atıyorlar müteahite güven olmaz mahkemeye düşsem yıllar sürer mutahiti tutar hakim bizdeki kanunlar kağıt üzerinden yazılı belgeyi hakim alır gözönüne avrupada yasalar sözlüdür sözü alır öneme

Avatar
NEYZEN 1 yıl önce

Ger,ye dönük talep 5 yıldır. Üçkağıtçı utanmaz firmalar

Avatar
yiğido 1 yıl önce

Evet sıkıntılarımız büyük. Başaran inş. bugün olmuş yetkili biri çıkıp kira konusunda bir açıklama yapmış değil. Bakanlık kiralar ödenecek diyor, ses yok. Güya temsilci ama (başaranın personeli GİBİ?) önceliğimiz inşaat diyerek insanların sıkıntısını göz ardı yapmaktadır. Fikirtepe haberden bunu da araştırmanınızı gündem yapmanızı önemle istiyoruz.

Avatar
Mehmet 1 yıl önce

YILLARCA EVLER DÜKKANLAR BOS DURDU INSAAT YAPILACAK DİYE..HA BUGÜN HA YARIN DİYE..PEKİ BU MADDİ KAYIPLARI KİM KARSILAYACAK. FIKIRTEPELININ..

Avatar
ÖZDEN GÖKKAYA 1 yıl önce

Allahım nasıl bir ülkede yaşıyoruz İnanılır gibi değil ben evimi firmaya isteyerek vermedim �evre İl Müdürlüğünün baskısıyla verdim o zaman firma bana evimi geri versin Ben de onlara ödedikleri kira bedelini geri vereyim

Avatar
Ali 1 yıl önce

Sirketler hicbirsey alamaz. Arsa sahipleri onlari mahkemeye vermediklerine Dua etsinlet.

Avatar
Salih 1 yıl önce

ÇEVRE BAKANLIĞI KASIM 2020 DE STK FIKIRTEPE ILE YAPTIĞI TOPLANTIDA FIKIRTEPEDE KIMSE MAĞDUR EDILMEYECEK ETIYLE KEMIGIYLE ELIMIZI TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ DEDİLER SONRASINDA POLIS ZORUYLA..ELEKTRİK SU KESEREK YAZILAN BOŞALT TEBLİGATI ASILDI KAPILARA..AYNI STK BAŞKANLARI GECENLERDE BAKANLIĞA GITTIKLERINDE EMSALİ 4 ORANI DA 45 ILE 50 ARASI YAPACAGIZ KİRALARI 1150 TL DEN FAZLA VERİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞ MUDURLER
ACABA BU SEFER Kİ SÜRPRİZ NE OLACAK BEKLİYORUZ HANI ETIYLE KEMIGIYLE DERKEN..FIKIRTEPELIYE BUT MU DUSER PIRZOLAMI DÜŞER ONU DA KISA ZAMANDA
GORUCEGIZ..

Avatar
Erhan Demir 1 yıl önce

sakın para vermeye kalmayın son çırğınışları firmaların .para verirseniz kabul etmiş sayılırsınız .