Bu haber kez okundu.

“Kurbağalıdere temiz aksın” için 7 bin imza ..
 “Kurbağalıdere temiz aksın” kampanyası için toplanan 7 bin imza, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) 20 Mart günü teslim edildi.

İmzaların teslim edilmesinin ardından bir basın açıklaması yayımlandı. Açıklamada ıslah çalışmasının belirtilen öneriler çerçevesinde yapılması talep edildi.

Basın  açıklamasının tam metni şöyle: 

Kurbağalıdere ıslah çalışması Kadıköylülerin sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Kurbağalıdere açık kanalizasyona dönüştü.

Kurbağalıdere ıslah çalışması yıllardır bölgede devam eden su taşkınları ve zaman zaman oluşan ağır pis kokuyu ortadan kaldırmayı amaçlayan bir proje olarak gündeme gelmişti. Bu amaçla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dere yatağının uygun yerlerinde genişletme çalışmaları yapılarak su taşkınlarının önlenmesi; ayrıca Fikirtepe ve çevresindeki kentsel dönüşüm sonrası oluşacak yaklaşık 150.000 yeni nüfusun atık sularının Moda kolektörüne bağlanması planları yapılmıştı. İki yıl önce ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı. Ancak, İSKİ tarafından projelendirilen ıslah çalışması gerekli fizibilite ve mühendislik ön çalışmaları yapılmadan başlatılmış; tüm bilimsel rapor, uyarı ve itirazlara rağmen, geçen süre içinde gerekli önlemler alınmamıştır. İnşaat çalışmaları sırasında geçici olarak değiştirilen dere akış yönü nedeniyle, Yoğurtçu Parkı dahil Kurbağalıdere güzergâhında bulunan ev ve iş yerlerini su basması endişemizi ve korkumuzu artırmaktadır.

Dere yatağı güzergâhındaki temel yanlışlıklar Kadıköy Kent Dayanışması, Yoğurtcu Forumu, Kuşdili Dayanışması ve meslek odalarının uyarıları sonucu geçen yıl düzeltilse de projede yeni değişiklikler yapılmaktadır. Son olarak, dere yatağını Kuşdili Çayırı güzergâhında doğal zemininden kaydırmak için çevre binalarda istimlâk çalışmalarına başlanmıştır.

Açık kanalizasyona dönüşen Kurbağalıdere’den kaynaklanan sağlık sorunları sadece dere çevresindeki halkın değil, Bostancı’dan Moda’ya kadar deniz kıyısındaki tüm Kadıköylülerin ve deniz hayvanlarının sağlığını tehdit etmektedir. Türk Tabipler Birliği halk sağlığı uzmanlarının bölgede yaptığı çalışmalarda enfeksiyona bağlı hastalıkların yüzde yüz arttığı tespit edilmiştir.

İki yıldır Kadıköylüleri zehirleyen ve kalıcı hastalıklara neden olacak “açık lağım” uygulaması İBB’ce ceza verme yöntemi olarak kullanılmaktadır; kamusal halk sağlığından sorumlu yerel yönetimin İstanbul’un ortasından lağım akmasına izin vermesinin başka açıklaması olamaz. Kurbağalıdere ıslah çalışmasındaki yanlış uygulamalardan, proje gecikmesinden, Kadıköy halkının yaşadığı ve yaşayacağı sorunlardan İBB sorumludur. Kadıköy Belediyesi de projenin başından bu yana Kadıköylülere ve sorunlarına sahip çıkmadığı için sorumludur.

İBB’nin mühendislik, iş güvenliği ve kamu sağlığının gerekleri doğrultusunda Kurbağalıdere ıslah çalışmasını aşağıda belirteceğimiz önerileri dikkate alarak sonuçlandırmasını ve en kısa sürede Kadıköy halkının hizmetine açmasını talep ediyoruz.

1- Öncelikle, müteahhit tarafından kırılmış olan eski atık su kuşaklama hattı, yeni proje gerçekleşene kadar çok acil olarak onarılmalı, kanalizasyon suyunun dereye akması engellenmelidir.
2- Kurbağalıdere genişletme çalışması için planlanan kazık çakma işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek, güzergâh üzerinde bulunan binaların zemin kayma ve yıkılma riski ortadan kaldırılmalıdır.
3- Kuşdili Çayırı-Moda kolektörü arasındaki pis su bağlantı hattının, itirazımız sonucu, Yoğurtçu Parkı Caddesi yer altından geçirilmesi İSKİ tarafından da kabul edilmişti. Bu hattaki çalışmalara başlanmış olmasına rağmen bitiş tarihi belirtilmemiştir. İşin daha da fazla gecikmeden bitirilmesi için 24 saat çalışma uygulaması acilen hayata geçirilmelidir.
4- Dere yatağının değiştirilmesi bölgedeki doğal yerleşime ve arkeolojik yapılara zarar vereceği gibi, yüzyıllardır aktığı yatağı değiştirilen dere, küresel iklim değişikliğini de dikkate aldığımızda, yağacak her yağmurda çevre ve Kadıköylü için felakete yol açacaktır. Lokal de olsa dere yatağı değiştirilme tasarısından hemen vazgeçilmelidir.
5- Fikirtepe ve çevresinde yapılacak kentsel dönüşüm sonucu oluşacak 150.000’e yakın nüfusun atık suyunun Moda kolektörüne bağlanması çalışmaları sürdürülmektedir, ancak mevcut Moda kolektörünün bu yükü karşılayıp karşılayamayacağı tahkik edilmemiştir, pik yük dikkate alınarak hesaplamalar yeniden yapılmalıdır.
6- Moda’da bulunan ön arıtma tesisi sadece kaba pislikleri tutmakta ve atık suyu deniz ortasına pompalayarak, Marmara Denizi’nin kirlenmesine neden olmaktadır. Biyolojik arıtma için ayrılan alan şu anda başka amaç için kullanılmakta, hatta bu alanın kullanımı ile ilgili değişik spekülasyonlar yapılmaktadır. Temiz bir doğa ve halk sağlığı için, Marmara Denizi’nin ölü deniz olmaması için Biyolojik arıtma tesisinin bir an önce hayata geçirilmesi zorunludur.
7- Doğal sit alanı olan Kuşdili çayırında; AVM, altı otopark, üstü Park gibi ranta dayalı, doğal yapıyı bozacak Projeler yapılmamalı, Kuşdili çayırı halkın nefes alabileceği, çocukların oynayabileceği, kuşların ve diğer canlıların faydalanacağı yeşil alan haline dönüştürülmelidir. Sendika

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.