Bu haber kez okundu.

Kentsel dönüşüme AYM ' den kısmi fren

Vatandan Kerem GÖKTAŞ' ın haberine göre , Yüksek Mahkeme’nin iptal ettiği düzenlemeler arasında kanun uyarınca yapılacak planların İmar Kanunu ve diğer kanunlardaki (Zeytinciliğin Islahı, Orman Kanunu, Turizmi Teşvik Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kanunu, Kıyı Kanunu ....) kısıtlamalara tabi olmayacağı ve kamuya ait taşınmazların bedelsiz olarak ilgili idarelere devredileceğine ilişkin hüküm ile bu kanun kapsamında açılacak davalarda yürütmenin durdurulması kararı verilmeyeceğine ilişkin düzenleme de yer alıyor. AYM’nin iptal ve durdurma kararları kanun kapsamında yürütülen kentsel dönüşüm uygulamalarını büyük ölçüde etkileyeceği belirtildi. Bu kanun kapsamında yapılan işlemlere karşı açılan binlerce davada artık mahkemeler yürütmenin durdurulması kararı verebilecek.AYM’nin iptal kararı verdiği kanun, son olarak Etiler Polis Okulu’nun devri ile ilgili yolsuzluk iddialarında gündeme gelmişti. 17 Aralık soruşturması dosyasına giren eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a ait olduğu iddia edilen konuşma kayıtlarında Etiler’deki polis okulu arazisinin ‘afet riski taşıyan alan ilan ederek ranta açılmasının sağladığını” söylediği iddia edilmişti. 400 metrekarelik arazinin akıbetine ilişkin 24 Temmuz 2013’te Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile konuşan Bayraktar, “Çatalca’daki arazinin rezerv alanı ilan edilmesini” istemesi üzerine Yıldırım’a zaten araziye hukuksuz olarak 3 katı emsal verdiğini belirterek “Ben neye istinaden yapayım bunu? Bizi asarlar ya!” dediği öne sürüldü.İptal edilen yasadan faydalanılarak İstanbul’da bir çok noktada kentsel dönüşüm için düğmeye basılmıştı. Fikirtepe, Havalimanı ve Zeytinburnu’ndaki dönüşümler ilk akla gelen. AYM’nin gerçekleştirdiği iptallerin en çok 3. havalimanı projesini etkileyeceği tahmin ediliyor. Çünkü havalimanın yapılacağı alan içinde orman arazisi de bulunuyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 bin 500 hektar alana kurulacak havalimanın büyük bir kısmını 6306 sayılı kanun çerçevesine almıştı. Bazı köyler afet riski altındaki alan olarak ilan edilmişti. Ancak AYM’nin yaptığı bu değişiklik ile başta o bölgede oturan köylüler ve arsa sahipleri olmak üzere birçok kişi projeyi mahkemeye taşıyabilecek.

banner23

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
metin çolpan 6 yıl önce

22 yaşnda,iskanl,8m cepheli apartmanmz müteahit kentsel dönüşümle yktrıyor,yeniden yapım içinde ya büyük miktarda para verin yada gidin diyoreşimde 8 yıldr yatalak,3 ayda bir hastaneye yatyor

Avatar
F.eyibil 6 yıl önce

Bu Chp zihniyeti kıyamete kadar bu halkın peşini bırakmaz. Halkımız bu ve bundan sonra çok uyanık davranması gerekiyor ve bu gafillere fırsat vermemesi gerekiyor çünkü bu gafiller Cumhuriyetden bu yana ülkenin kalkınmasına hep ayak diremişlerdir.

Avatar
salih 6 yıl önce

Bravo kardesim bu partiye nasil oy atiyorlar anlamiyorum her konuya karsilar insallah halk 30 martta yerle bir eder