Bu haber kez okundu.

Kentsel Dönüşüm ProjelerindeTeslimler Başlarken, Gözden Kaçanlar ve Statik Projenin Önemi !!!
Bir mimari projede statik projenin önemi ve Kentsel dönüşüm ..

 Bir projenin en öncelikli parçalarından biri statik projedir. Statik projenin kapsamında yapı malzemelerinin ağırlıklarını, kirişlerin ve kolonların yerlerini hesaplamak; malzemelerin ve parçaların bağlantı noktalarını, taşıyıcı veya bölücü elemanların konumlarını, havalandırma, elektrik ve su servislerini şekillendirmek gibi detayların kurgulanması vardır.

Belgeler yalan söyler mi.!?

Bu amaçla, bir projenin en öncelikli parçalarından biri olan statik projenin tanımı ve önemine vurgu yaparak, edindiğimiz teknik bilgi ve destekleyici belgeleri sizlerle paylaşıyoruz.. Statik projenin kapsamında yapı malzemelerinin ağırlıklarını, kirişlerin ve kolonların yerlerini hesaplamak ve yapı denetim firmalarıyla müteahitler arasında var olan şaibeli ilişkiler vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyor .!Statik proje bitmeden mekanik veya mimari inşaat projesine başlanamaz çünkü statik projede inşaatta kullanılacak malzemeler, taşıyıcı kolonların yerleri, ağırlık ve kitle hesapları bulunur. Yani bir mimari yapı projesinin ilk olmazsa olmazı statik projedir. Buradan da statik projeyi hazırlarken işinin ehli ve tecrübeli uzmanlardan destek almanın faydalı olacağı sonucuna varabiliriz.


Durağanlıktan Harekete Statik Proje

Statik sözcüğünün kökleri, eski Yunanca’da “dengeye ve sabit durmaya ilişkin” anlamına gelen “statiko” ve Fransızca’da “durağan, sabit” anlamlarına gelen “statique” sözlerine uzanır. Hatta daha da derine inmek istersek Latince “sta” yani “durmak” kökünden türemiş olduğunu görürüz. Yani kısacası statik dediğimizde akla durağanlık, sabitlik, hareketsizlik gibi kavramlar gelmelidir.

Durmak, durağanlık ve sabitlemek kavramlarının mühendislik ve yapı alanlarındaki karşılığı ise “Statik” kelimesi veya kavramıdır. Yani bir yapının sabitlenmesi ve sabit halde durmaya devam etmesi için yapılan hesaplar bütününe mühendislik, yapı ve inşaat alanlarında “Statik Proje” denir. Statik proje deyince akla gelen durağanlık, atalet ve sabitlik ilginçtir ki aynı zamanda hareketliliğin, yaşamın ve hatta yerinde hiç duramayan insanlığın da başlangıç noktasıdır denilebilir.

Statik projeleri hazırlamakla görevli mühendislere kısaca “statikçi” denir. Statikçiler matematik, fizik, geometri ve üç boyutlu düşünme alanlarında uzmanlaşmış inşaat mühendisleridir. Statik projeyi çizmeden önce belli başlı olasılıkları hesaplamak ve ona göre önlem almak statikçilerin en önemli fonksiyonudur. Tarihte kayda geçen ilk statik proje, Antik Mısır döneminde, M.Ö. 2700 yılı civarında inşa edilen piramidlerin mimarı, aynı zamanda ilk mühendis olarak da bilinen İmhotep’in “basamaklı piramid” için çizdiği statik projesidir. Öte yandan bu sebeple, tarihte bilinen ilk statikçi de İmhotep olmuştur.ÖNCE STATİK PROJE

Bir yapının iskeleti olmadan o yapının ayakta durabilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bir projenin en öncelikli parçalarından biri statik projedir. Yapı malzemelerinin ağırlıklarını, kirişlerin ve kolonların yerlerini hesaplamak; malzemelerin ve parçaların bağlantı noktalarını, taşıyıcı veya bölücü elemanların konumlarını, havalandırma, elektrik ve su servislerini şekillendirmek gibi detayların kurgulanması için statik projenin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Bir yapının statik projesi hazırlanırken pek çok fiziksel değişken de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu değişkenler arasında yapının üstüne inşa edildiği zeminin özellikleri; rüzgâr, yağmur, kar gibi hava koşulları; deprem, toprak kayması, kasırga gibi doğa olayları, ve hatta binaya uçak çarpması, yıldırım düşmesi, yangın çıkması gibi aşırı uçlarda gerçekleşmesi olası durumlar da sayılabilir.


MALZEMELERİ TANIMAK

Statik projesini çizen mühendislerin en önemli fonksiyonu, pek az sapma payı bırakmak şartıyla kusursuz hesap yapmalarıdır. Statikçiler bir yapıda kullanılacak malzemelerin hepsini çok iyi tanımak zorundadır. Malzemelerin farklı iklim koşularına ne gibi tepkiler verdiğini ve hangi şartlarda nasıl davranışlar gösterdiğini önceden tahmin ederek statik projesini bu detaylar ışığında hazırlamaları gerekir.Statik projeler aslında basit fizik ve geometri kaidelerine dayanır. Statikçiler de bu basit kurallardan faydalanarak ve farklı malzemeler kullanarak karmaşık yapılar kurgular. Statik projeyi hazırlayan inşaat mühendislerinin kullandığı yapı elemanları arasında kirişler, kolonlar ve döşemeler sayılabilir. Statik proje sadece binalarda değil su sistemleri, yol ve köprü inşaatları, hava alanı ve baraj gibi daha kapsamlı işlerin projelerinde yapılacak işlerin başında gelir.

Günümüzde mühendisliği besleyen ve destekleyen teknolojilerin hızla ilerlemesinden mütevellit, statikçilere düşen görev giderek artmakta; yaratıcılığın konuştuğu, tasarımların birbiriyle yarıştığı yapı ve inşaat alanında statikçilere giderek daha fazla rol düşmektedir.

Fikirtepehaber.com olarak teknik bilgileri belgeler ve uzman  görüşler eşliğinde yayınlamaya devam edeceğiz...

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ajansFİKİRTEPE 4 yıl önce

Bugün yayınlanan ''Kentsel Dönüşüm Projelerinde Teslimler Başlarken, Gözden Kaçanlar ve Statik Projenin Önemi !!!'' başlıklı haberimiz elimize ulaşan bazı belgeler haricinde Bakan Özhaseki'nin konuya yönelik açıklamaları ve konu hakkında teknik bilgi içeren açıklamaların kesinlikle hiç bir firma ve/veya kişiye yönelik suçlayıcı yada ifşa edici ifadeler içermemesine rağmen, Ve hatta bölgemizde yada başkaca bölgelerden her hangi bir firmayı töhmet altında bırakmamasına rağmen, bölgemizden bazı firma yöneticisi bazı Hanımefendilerin keşke aşırı panikle hakkımızda sağa sola bizi karalayıcı ve suçlayıcı telefonlar açması haricinde, burada sitemize ve site yöneticilerimize karşı iftira ve yalan beyanlar içeren farklı rümuzlu yorumlarla yine aynı kanaldan geldiğine şüphemizin olmadığı karalayıcı yalan ve iftira dolu beyan içeren tüm yorumların bizleri kesinlikle geri adım attırmaktan ziyade, her zaman olduğu gibi bu haber ve yayınımızla ilgili olarak da doğru yolda olduğumuzu kesinleştirdiğini söylemek istiyoruz.. Bizleri bu mahalde yaptığımız yayınlar için bundan sonraki yayınlarımız hakkında da cesaretlendirdiğini özellikle vurgulamak ve bu vesile ile hakkımızda yapılan ve aslı astarı olmayan yalan yanlış iftiralara karşı da tüm kanuni haklarımızın saklı olduğunu tüm kamuoyuna deklare etmek istiyoruz ... Saygılarımızla

ajansFİKİRTEPE /www.fikirtepehaber.com

Avatar
48.nolu ada sakını yeni 35 nolu ada 4 yıl önce

Bırakın kardeşim statik mitatikleri,ilk önce işlerinizi adam gibi yapın...çaycıdan mütahit yaparsanız,daha çok statikten konuşursunuz....

Avatar
KIZIL CEPHE 58 4 yıl önce

Bu müteahhitlik yasasıyla köyündeki 4 tane sıgırı satıp müteahhitlik yapan hayvanlar var .

Avatar
fikirtelim 4 yıl önce

bakan bey sen bizim gözümüzden kaçıyosun ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin

Avatar
Rasim 4 yıl önce

Bir bina yapılırken kaç kat ve o katlara göre atılacak kolunlar hesaplanır temelin toprağın ne kadar bu yapıya uygunluguda hesaplanması gerekir malesef fikirtepede böyle. İr uygulama görmedik

Avatar
Dürüst haber !!! 4 yıl önce

Bu haberi yapan kişi ile ilgilidir;
Haberi yaptığınız projeden daire alıp,sonra firma sahiplerini tehdit ve şantaj ile yıldırmaya çalışı(para talep etmek yani),
Yayınladığı sahte belgeyi,(birilerinden düzenleyip ahlak dışı yöntemlerle elde edip)yayınlayarak güya şantajına devam etmektedir.
Kendinize çıkar elde etmek için sahip olduğunuz haber kanallarını lütfen kullanmayınız,
Dürüstlük adı altında çıkar elde etmeye çalışmayınız.

Misafir Avatar
Admin 4 yıl önce @Dürüst haber !!!

Dürüst haber rümuzlu arkadaş bu ne hiddet bu ne celal!? Bu kadar mı korktunuz da iftiraya sarılıyorsunuz? Demek ki Sitenin haberine konu olan duyum ve eline geçen belgeler doğru. Bu şekilde iftira ve yalan beyanlarla karalayıcı saldırınızın başka bir açıklaması olamaz :))

Beğenmedim! (0)
Avatar
öykü 4 yıl önce

ay Yasin Bey ben şimdi panik oldum acaba fikirtepede var mı böyle yerler biz dairemizi teslim aldık oturuyoruz nasıl anlayabiliriz sağlam mı değil mi kime soracağız nolur bilgi verin

Avatar
destan 4 yıl önce

ANLAMADIM ARKADAŞ BU ADAM NEDEN TEHTİD YAPSIN ZATEN HEP EVRAKLI YAYINLIYOR HERKESE GİDER YAPIYOR YARASI OLAN BİRİLERİ FENA GOCUNDU SANIRIM DÜRÜST HABER DİYE YAZAN ARKADAŞ HANGİ FİRMANIN GÜLÜSÜN SEN :)