Bu haber kez okundu.

Bakanlıktan Fikirtepe'de Palmadoro firması için WANTED ilanı

Kentsel dönüşüm kapsamında arsa payı karşılığı müteahhitle yapılacak olan anlaşmalarda fesih konusunda önemli değişiklikler yapılmıştı. 6306 sayılı yasada yapılan bu değişiklik sonrası Kentsel dönüşümde müteahhit inşaata başlamaz veya yapım işini geciktirirse, bina ve arsa sahipleri sözleşmeyi tek taraflı feshedebilme hakkını kazanmış oldu.

Çevre ve Şehircilik bakanlığının çıkarttığı tek tarflı fesih ile ilgili yönetmelik değişikliği sonrası gerekli şartları sağlayarak bakanlığa başvuran Fikirtepeli vatandaşlar, Kiralarını alamadaıkları ve inşaatın uzun zamandır devam etmediği gerekçesiyle çoğunluk olarak tek taraflı fesih için başvuruda bulundular.. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından firma adresi dahil tüm resmi kurumlara gönderdiği tebligatlar sonrası adresinde bulunamayan firma hakkında ulusal gazetelerde 26 Şubat 2021 tarihinde yazılı 1317900 basın ilam no ile ilan ederek arama kararı çıkarttı. 

Fikirtepehaber.com olarak yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre ilanın üzerinden ıki hafta geçmesinden sonra bakanlık tebligatın resen yapılmış olacağını sayarak fesih işlemlerine devam edecek..

Palmodoro May Firması Fikirtepe Eğitim Mahallesinde anlaşma yaptığı 3436 ada 1 parselde yaptığı kat karşılığı satış vaadi sözleşmesi gereği evleri boşaltıp yıkmış ve iksa ruhsatı alarak süreci başlatmıştı. Katarlı bir ortağı d bulunan firma nedense aradan gecen iki yılı aşkın süredir sahada herhangi bir iş yapmazken vatandaşların kiralarını da ödemeyerek mağdur olmalarına sebep oldu.

6306 sayılı yasada tek taraflı fesih şartları nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitle yapılan sözleşmelerin, 1 yıl başlamaması veya 6 ay durması gibi hallerde bina veya arsa sahiplerince tek taraflı olarak feshedilmesinin önü açıldı.

6306 sayılı Kanun'un uygulama yönetmeliğinde yapılan değişiklikle kentsel dönüşüm kapsamında arsa payı karşılığı müteahhitle yapılacak olan anlaşmalarda fesih konusunda önemli değişiklikler yapıldı. Buna göre artık sadece müteahhit değil, arsa veya daire sahipleri de sözleşmeden belirli şartlar altında cayabilecek. Yönetmelik değişikliği 19.102019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

En az bir yıl sınırı

Yönetmeliğin ilgili maddesinde fesih hakkının kullanılabilmesi için “Bütün maliklerle anlaşma sağlanmasından veya hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar alınıp bu karara katılmayanların hisselerinin satışından sonra müteahhitten kaynaklanan sebeplerle bir yıl içinde yeni yapının yapım işine başlanılmamış olması gerekir” deniyor.

Sözleşmelerin bu gerekçe ile fesih edilebilmesi için, sözleşme hükümlerine göre yapım işinin başlanılmasından önce hak sahiplerince yerine getirilmesi gereken edimler var ise bunların yerine getirilmiş olması, yapım işine  başlanılmasına engel teşkil edecek bir yargı kararı, idare kararı, idare uygulaması veya benzeri geçerli bir gerekçe olmaması ve yapım işine müteahhitten kaynaklanan sebeplerle başlanılmamış olması gerekiyor.

Yapım işinin durdurulduğu belgelerle ispat edilmeli

Fesih hakkının kullanılabilmesi için, yapım işinin belirli bir seviyede durdurulmuş ve en az 6 aydır projenin bitirilmesini gerektirecek seviyede ekip ve ekipmanla inşai faaliyete devam edilmiyor olması gerekiyor. Sözleşmelerin bu gerekçe ile feshedilebilmesi için, yapım işinin durdurulduğunun, ilgili idarenin tespit, tutanak ve kayıtları, yapı denetimi sistemindeki kayıtlar, fotoğraflar, uydu görüntüleri gibi bilgi ve belgeler ile ortaya konulması isteniyor.

ajansFİKİRTEPE / www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fikrinin fikri 1 yıl önce

Palermo may inşaat şirketini bulabilmişti devlet ne ayakmiş bu şirket devletin yerine olsam bulan veya yerini bilene 2 bin tl ödül var derse hemen çıkar ortaya ????????????????????