Bu haber kez okundu.

Danıştay 14. Dairesi'nden Gaziosmanpaşa'nın 4 Mahallesine riskli alan yürütmesini durdurma ...
Danıştay, İstanbul Gaziosmanpaşa’daki 4 büyük mahalle için Bakanlar Kurulunun aldığı ‘riskli alan’ kararının yürütmesini durdurdu. 100 binden fazla insanı ilgilendiren kararlara, davalı kurumların itiraz hakkı yok.

Gaziosmanpaşa ilçesi, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm alanlarından biri . Anılan ilçedeki bir çok mahalle için alınan ‘riskli alan’ kararları teker teker yargıya taşındı. Danıştay 14. Dairesinin verdiği bu son kararla beraber, Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi için verilen, ‘yürütmenin durdurması’ kararının aynısı Gaziosmanşa’da bulunan Yıldıztabya, Mevlana Mahallesi, Pazariçi ve Karayolları Mahallesi için de verilmiş oldu.

Dava dört farklı dosya olarak görüldü.

Karar, Danıştay 14. Dairesi tarafından alındı. Anılan davalarda, semt sakinleri davacı olarak yer alırken, Gaziosmanpaşa Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı davalı olarak yer aldı. Davalı kurumlar, yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verilmesi gerektiğini savunmasına rağmen, 4 ayrı dosyada görülen davalarda, Danıştay Tetkik Hakimi Lokman Kılıç, ‘yürütmenin durdurulması isteminin kabulü gerekmektedir’ dedi.

Bakanlar kurulunun verdiği ‘Riskli Alan kararı hukuksuz’

Danıştay Ondördüncü Daire’nin kararlarında, gayrimenkul değeri artan bölge için alınan ‘riskli alan’ kararının soyut dayanaklarının olduğuna işaret edildi. Kararda, söz konusu bölgedeki evlerin risk taşıdığına dair bilimsel bir raporun ortaya konulamadığı ve dosyaya sunulmadığı vurgusu yapıldı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin hazırladığı ‘riskli alan dosyası’na eleştiri getirilen kararda, “…Alanın riskli alan ilan edilebilmesi için, kanunun ve uygulama yönetmeliğinin öngördüğü koşulların detaylı bir teknik rapor ile oluşturulmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.Kararlarda, mülkiyet hakkının önemine de sıklıkla atıfta bulunularak hem Anayasa hem de uluslar arası sözleşmelerle bu hakkın koruma altına alındığına işaret edildi. Kararlarda ayrıca, riskli alan olarak gösterilen bölgelerde yaptırılan bilirkişi incelemelerinde bu yönde delillere ulaşılamadığı da kaydedildi.

Kararlar Danıştay 14. dairesi tarafından oy birliği ile alındı

Dosyaya, Danıştay Ondördüncü Daire baktı. Danıştay’ın 21 Ekim’de oybirliği ile aldığı karar, taraflara önceki gün ulaştı. Danıştay, Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Yürütmenin durdurulması kararından sonra iptal kararının çıkması sonrası, davanın tarafı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz hakkı bulunuyor.

Karar 100 Binden fazla vatandaşı ilgilendiriyor

Anılan kararlar, Yıldıztabya’da 20 bin, Pazariçi’nde 12 bin Mevlana’da 15 bin, Karayolları Mahallesi’nde ise 70 bini doğrudan ilgilendiriyor.Kararın kendilerini rahatlattığını belirten Yıldıztabya Mahallesi Barınma Hakkını Koruma Dayanışma ve Kültür Derneği Süleyman Çelik, çıkan kararlarla birlikte, müteahhit firma olarak adı geçen firmaların isimlerini duymamaya başladıklarını söyledi. Çelik, anılan kararların, belediyeye karşı da kendilerini güçlü bir konuma taşıdığına işaret etti.

Vatandaş dertli ...

Riskli alan ilan edilen bölgenin bilimsel raporlara göre Cebeci Taşı olarak bilinen 200 milyon yıllık kaya zeminde olduğunu belirten Gaziosmanpaşa Sultangazi Sanayici ve İşadamları (GOPSİAD) kurucu üyesi Aydın Ağaoğlu, buna rağmen bölgelerinin “Riskli Alan” olarak belirlenmesinin kendilerinde şaşkınlık ve tedirginlik yarattığını söyledi. Ağaoğlu açıklamasının devamında “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sürekli plan değişikliği yaparak askıya çıkartmakta ve her seferinde itirazlarımıza görmezden gelerek bizleri İdari yargıda dava açmaya mecbur bırakmaktadır. Belediye yetkileriyle yaptığımız görüşmede ise bina ve arsalarımızın karşılığında bizlere ne verileceği hususunda net bilgi verilmiyor. Yeni yapılanmada arsalarımızın yüzde 35’i kadar yer verilecekken, davalarımızın geri çekilmesi halinde bu oranın yüzde 40 olarak uygulanacağını ifade ediliyor” şeklinde konuştu.

Danıştay kararı sonrası tapulardaki Bakanlığın riskli alan şerhlerinin kalkması gerekiyor

Ağaoğlu, “Tapularımıza “Riskli Alan” şerhi düşüldüğü için bankalar gayrimenkullerimizi teminat görmemekte ve kredi alırken zorlanmaktayız. Danıştay’ın Yürütmeyi Durdurma Kararına göre Bakanlığın kararın tebliğinden sonra azami 30 gün zarfında tapularımızdaki şerhi kaldırması gerekir. Bölge insanını mahkeme kapılarında koşuşturan, bu uğurda zaman ve para harcamasına neden olarak iş yapamaz hale getiren tutumdan vaz geçilmeli” dedi.

6306 dayanağıyla yapılan riskli alan uygulamasına yönelik mülkiyet hakkı vurgusu

Kararlara ilişkin değerlendirmede bulunan Av. Atilla Bahçıvan, mülkiyet hakkına yapılan özel vurgunun önemine işaret etti. Bahçıvan, “Bir bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için, yönetmeliğin çok açık hükümleri var. ‘Bunlar yerine getirilmeden bir bölgeyi riskli alan ilan edemezsin’ diyor Danıştay. “Danıştay ayrıca, olası bir depremde riskli alan kapsamına alınan binaların nasıl bir tepki vereceğinin raporla ortaya konulması gerektiğine vurgu yapıyor. Üstelik bu raporun tartışmaya yer vermeyecek kadar net olması gerektiğine işaret ediliyor” dedi.

GAZI OSMAN PASA ILCESI / KARAYOLLARI MAHALLESI 

Mahalle derneklerinden FİKİRTEPEHABER.com'a yapılan ortak açıklama ise şöyle ; '' Bizler karayolları mahallesinin riskli alan ilanını 13.04.2015-12.05.2015 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarılan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planını ile öğrendik, 
Mahallemizin riskli alan ilan edilişinin şokunu üstümüzden attıktan sonra önce riskli alana yürütmeyi durdurma ve riski alanını iptali işin dava açtık, peşindende hemen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planınına da itiraz ettik fakat itirazlarımız dikkate alınmayınca da dava açtık 
Şu anda  Gaziosmanpaşa için son 7 ay içerisinde 3 tane 1/5000 ölçekli nazım imar planı askıya çıktı.

Karayolları Mahallesi Riskli Alanı, birden fazla mahalle sınırlarından geçmektedir. Barbaros Hayrettin Paşa ve Karadeniz mahallelerinin de küçük bir kısmı proje alanında olmakla birlikte, Karayolları mahallesinin tamamını içerdiğinden adını bu mahalleden almaktadır.

Bu alan 24.12.2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 2012 / 4099 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile “Riskli Alan” ilan edilmiştir.''

Danıştay 14. Dairesinin Gaziosmanpaşa İlçesinde; Mevlana, Karayolları, Yıldıztabya ve Pazarici Mahallelerinde '' Yürütmeyi Durdurma'' kararına ilişkin belgeleri FİKİRTEPEHABER.com farkıyla yayınlıyoruz. Belgelerin büyütmek için aşağıdaki resimlere tıklayınız ...

  

  

 


ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NEYZEN 5 yıl önce

Neyzen derki derdin bitmez fikirtepe sana bakınca turkiye mi görür gibiyim.O kadar haini cikarciyi barindirdinki içinde, öz yurdunda yetim kalacan bilesin