banner130

Bu haber kez okundu.

Mahkemeden Fikirtepe'de DOP'a aykırı 'Terke ve Resen Tevhide' İptal
Fikirtepe'de bir ilk ve emsal karar

İstanbul 4. İdare Mahkemesi Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesi Merdivenköy Mahallesi, 286 Pafta 2361 Ada 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11, 2363 Ada  1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15, 2364 Ada 2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20 ada parsel sayılı taşınmazların bulunduğu alanda 6306 sayılı yasanın 6. Maddesi ile 3194 sayılı yasanın 15, 16, 17. Maddeleri uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı tevhit, ifraz ve terk işlemlerinin yürütmesinin durdurulması kararı verdi.

Mahkeme Hangi Gerekçelerle Vatandaşı Haklı İdareyi Haksız buldu ?

İstanbul 4. İdare Mahkemesinin vatandaşların itiraz ve açtıkları dava üzerine verdiği kararla; Telafisi güç zarar koşulu oluşacağı yönünde görüş beyan ederek, 2577 sayılı idari yargılama usülü kanunun 27/2. maddesi uyarınca, yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne ve açıkça hukuka aykırı bulunan dava konusu işlemlerin teminat aranmaksızın karar tebliğini izleyen tarihten itibaren 7 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere 08.03.2018 tarihinde oybirliğiyle karar verdiği ortaya çıktı.

Fikirtepehaber.com olarak yetkililerden edindiğimiz bilgiye göre idare dava kararına yönelik itirazını yaptı. Konuyu Fikirtepehaber.com'a değerlendiren Hukukçular, yapılan itiraz neticesinin de bir işe yaramayacağı ve ititraza rağmen, kararın tekrar mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını onama yönünde çıkmasını beklediklerini söylediler...İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 21.09.2016 tarihli ve 3661-3433 sayılı Encümen Kararına istinaden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 08.03.2018 tarihinde uygulamaya koyduğu Resen Tevhit, ifraz ve bedelsiz terk işlemi gerçekleştirmişti.

Firma ile uzlaşamayan ve imza atmadıkları halde tapulu mülkleri üzerinde Bakanlığın Resen yaptığı bu işleme karşı itiraz edilerek dava açılmıştı.Vatandaşın talebi ve itirazları ?

Vatandaşlar açtıkları dava yaptıkları itirazda; 6306 sayılı yasa kapsamında ifraz, tevhit, ve satış işlemlerine başlanılmasına ve uygulama yaplan proje adalarında 2/3'lik karara katılmayıp 1/3'lik kısmında kalan malik hisselerinin, 6306 sayılı yasa'nın 6. maddesinin 1. fıkrası uyarınca re'sen satışının yapılabileceğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlüğü'nün 23.05.2016 tarih ve E:6248 sayılı İşleminin iptali ve yürütmesinin durdurulmasını talep etmekteler. 


Yapılan Resen Tevhit, İfraz ve Terk İşlemlerinin kanunlara aykırı olduğu yönde açılan davaya yönelik, Davalı konumunda olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın savunmalarında; yapılan suçlamaların yersiz olduğu ve uygulamaların kanunlara uygun olarak yapıldığı ifade edilmekte..

Fikirtepehaber.com olarak daha önceden ''Fikirtepe'de yapılan 2. bedelsiz kesinti ödemelerinde, Dop bilmecesi..!'' başlığıyla haber yaptığımız bilirkişinin bir kere yapılan Dop kesintilerine rağmen, ikinci defa bedelsiz bir kesintinin yapılamayacağı ve buna bağlı olarak mülkiyet hakkı ile ilgili kanunlara ters olan uygulamanın iptali görüşüne yönelik İstanbul 4. İdare Mahkemesi'de aynı yönde karar vererek Fikirtepe Kentsel Dönüşüm alanında emsal bir karar oluşmasına sebep oldu.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm ve Altyapı Hizmetleri Mdürlüğü'nün olur görüşü vererek uygulamaya dayanak yaptığı ''6306 sayılı yasanın 6. Maddesi ve 3194 sayılı İmar Kanunu'' ne diyor ve hangi koşullarda geçerli olabilir?

Davaya ilişkin mahkeme dava gerekçesi, itirazlar ve savunmaları da içeren kararını içeren belgeleri aşağıda görebilirsiniz. Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın. 
Resen tevhitle alakalı 13 Kasım 2016 tarihinde Bakanlığı uyarmak için  '' Batan Firmaya Resen Tevhit Simidi Yanında Kamu Desteği Ne Kadar Etik ..!?'' başlığıyla kaleme aldığımız bir yazıyı okumak için buraya tıklayın

Yasin Bektaş           -          05498413716
_________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com


banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fikirtepe magduru 5 yıl önce

Adam firmadan korkusuna kira alacagı için bile dava açmıyor .

Avatar
hürriyet azak 5 yıl önce

anılan karar henüz kesinleşmemiştir, Kesinleşmeyen kararların yayınlanması doğru olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir, öncelikle kararın kesinleşmesinin beklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Avatar
Halit 5 yıl önce

Sayın magdur sizin sitem yapyığınızı anladım sizi anlamayanlara ve farklı yorumlayanlara yazdım haklısın firmalardan korkularından mı yoksa bazılarının aldıkları bonuslardanmı bilinmez

Avatar
fikirtepe magduru 5 yıl önce

Halit rumuzlu benim yorumumdan nasıl öyle bir sonuç çıkarttınız hayret

Avatar
MAGDUR 5 yıl önce

kel bayram madem adayı sattılar diyorsunuz adayı satanlara karşı niye mücadele vermediniz bunu tüm fikirtepeliler için diyorum .

Avatar
Hakkı 5 yıl önce

Bu bilgiyi yayınlamış olmanız çok önemli dop kesintilerinin geri alınması büyük kazanc Allah razı olsun bu kararı çıkarttıranlaedan doğru herzama bir tane tebrik ederim

Avatar
Fikirtepeli 5 yıl önce

Karar kesinleşmemiş ama bilirkişinin ve mahkemnin kanunlara aykırılık ksrarı var. Bundan sonra itirazsonucu nasıl değiştirebilir? Ys hukuka uyar yada hukuksuzluğa. Fikirtepehabere teşekkürler

Avatar
Halit 5 yıl önce

Sayın fikirtepe mağduru size göre hiç birşey yapılmasın firmalar kira ödemesin inşaat yapmasın fakat başımızdan eksik olmasınlar diyorsunuz sayın mağdur kardeş