Bu haber kez okundu.

Yetkililer Uyuyor mu, Kamuya açık alanı kimler nasıl kapattı?

Belediye tepkili Bakanlığın Fikirtepe'de adı var kendi yok!

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı konuyla ilgili Fikirtepehaber.com'a yaptığı özel açıklamada bu yerlerin kendilerine tescil ve tesliminin halen yapılmadığını ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olduğunu söyledi. Odabaşı kendilerine tescil ve teslimi yapılmadığı için bu alanlara herhangi bir işlem yapamadıklarını ve Bakanlığın bir an önce buraların belediyeye tescil ve teslimini yapmalarını beklediklerini söyledi.

FİKENTDER DERNEĞİ "Umumi hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarda kullanılamaz"

İmar planlan, kent planlaması amaçlarıyla iyelik hakkına çeşitli sınırlamalar getirmektedir. Bunun güncel ve en çarpıcı örneklerinden biri, 3194 sayılı İmar yasası'mn 15 ve 18. madde uygulamalarıdır.

Fikirtepe Sahipsiz mi, Bakanlık Nerede?

Fikirtepe'de başına buyruk site yönetimlerinin kapatmaları haricinde bir çok firma vatandaşa aylardır hiçbir açıklama yapmadan evleri yıkılmış olmalarına rağmen kira vermiyor, inşaatların çoğu da durmuş durumda

Kadıköy Belediyesine yürüme 5 dk mesafede bulunan Fikirtepe'de, kamuya açık yeşil bir alanda yapılan bu tel çekme ve halka kapatma işlemini yetkililer nasıl görmüyor?

Fikirtepehaber.com'a konuşan vatandaşlar o zaman bizlerde yolları kapatalım ve diğer vatandaşların kullanımını kısıtlayalım diyerek duruma tepkilerini gösterdiler.

Bu uygulamalar, Anayasa mahkemesi'nin 21.06.1990 tarih ve E. 1990/10, K. 1990/14 sayılı kararında da belirtildiği üzere, "içeriği bakımından mülkiyet hakkının özüne dokunmadığının, Anayasa'nın özüne ve sözüne uygun türde, kamulaştırma dışında, kendine özgü bir sınırlama getirdiğinin kabulü gerekir" şeklinde değerlendirilmektedir (Resmi Gazete: 04.02.1991 - 20776). 3194 sayılı İmar Yasası'mn 15. maddesinin birinci fıkrası, "imar planlarına göre yol, meydan, yeşil saha, park ve otopark gibi umumi hizmetlere rastlayan gayrimenkullerin bu kısımlarının ifrazına ve tevhidine izin verilmez" derken, yasanın 18. maddesi; 1) yol, 2) meydan, 3) park, 4) otopark, 5) çocuk bahçesi, 6) yeşil alan, 7) cami ve 8) karakol gibi, imar planlarında kamusal hizmetlere özgülenen ve 8 farklı kullanım için ayrılan yerlerin, "düzenleme dolayısıyla meydana gelen değer artışları karşılığında düzenleme ortaklık payı olarak" %35'e kadar düşülebilecek bedelsiz kesinti ile karşılanmasını öngörmektedir.

Arsa ve arazi düzenlemeleri sonucu taşınmazların tapu kütüğünde yazılı yüzölçümlerînden düşülen "düzenleme ortaklık payı"nın, bir kamu hizmeti nedeniyle artan değer karşılığında, düzenlemeye konu edilen bölgenin gereksinmesi olan hizmet ve tesisler için kullanılmaları temel koşuldur.

Anayasa mahkemesi Kararına göre, kadastro parsellerinin yüzölçümlerinden düşülen, düzenleme ortaklık payları, belediye iyeliğine geçmemektedir (AMKD 1992). Bununla birlikte, kamuya bedelsiz terk edilen yerlerin, terk sonrası ortaya çıkan kullanım, iyelik ve kütüklenin ile ilgili geleceklerinin ne olduğu ya da olması gerektiği, uygulamada tartışmalara neden olmaktadır.

3194 sayılı İmar Yasası'mn 18. maddesinin üçüncü fıkrasında, düzenleme ortaklık payı adıyla kesilen ya da bedelsiz terk edilen yerlerin, yukarıda da belirtilen 8 farklı "umumi hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarda kullanılamaz" denilmesine karşın, uygulamada yaşanan örnekler, bu tür yerlerin, daha sonra yapılan plan değişiklikleriyle amacı dışında kullanıldıklarını kanıtlamaktadır, böylesi 38 uygulamalar, kamuya bedelsiz terk edilen yerlerin, toplum ve kamu yararı doğrultusunda kimlerce ve ne şekilde kullanılacakları ya da bu yerlerin ayrıldıkları amaçlar içerisinde ne ölçüde değerlendirildikleri konusundaki kuşkuların artmasına da neden olmaktadır.

Halka açık kamu alanlarının parsellenmesne yetkililer göz mü yumacak?

Fikirtepe'de daha önce yapılan parselizasyonlar ve ifrazlarda yapılan terkler sonrası yola ayrılan alanlar, Fikirtepe Plan Notları gereği ada bütünlüğü sağlanarak yapılan tevhit sonrası bu alanlar içinde emsal hakkı kullandırılarak yeniden kamu yararına yeni tesis yapımı için donatı terki yada tüm kamuya açık yeşil alanlar olarak belirlenmiştir ve terk edilmiştir.

Kanun ve plan notları uygulamaları sonrası yeni yapılaşma öncesi var olan yolların yeniden kamuya açık yeşil alan olarak yapılan terk edilmiş olması ve bu alanların kamu kurumlarının bakımı sayesinde tüm kamunun her türlü kullanımına açık olması ve kapatılmaması gerekmektedir.

Yasin Bektaş

ajansFİKİRTEPE /www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAZIM 4 yıl önce

KAÇINCI BAKAN

Avatar
dr.hakan 4 yıl önce

2010 senesinden beri 5 şehircilik ve çevre bakanı değişti sadece gelen baktı giden baktı fazla sürmez bir bakan daha sadece bakmak için gelir,seyrine doyum olmuyor Fikirtepenin......

Avatar
MEHMET 4 yıl önce

BIZ HERHALDE BU ULKENIN VATANDASI DEGILIZ KARDESIM KENTSEL DÖNUSUM KENTSEL ZULUM OLDU HUKUMETIMIZ HER ALANDA BASARILARA IMZA ATIYOR NE HIKMETSE KENDILERININ ICAT ETTIGI KENTSEL DONUSUMLE ILGILI VATANDAŞA ZULUM DEVAM EDIYOR

Avatar
fikirtepe 4 yıl önce

Admin hadi yazsana şimdide Çevre bakanlığı İŞİNİ YAP diye.
Yazamazsın ama...

Avatar
Nursel 4 yıl önce

Cumhurbaşkanı neden mutaıtlre pandemiyu bahane ederek onlara ıstedıkleri zaman yapabılır izni verdi ben bu yazıyı okuyunca ınanamadım yani halk perısan olsun yeterki mutaıtlerın gönlü hoş olsun sımdi anladınızmı mutaıtlerın bu kadar rahat olduklarını zengınin parası fakırın cenesıni yorarmış adalet yok bu ulkede

Avatar
OĞUZ 4 yıl önce

ÇŞB, Fikirtepe ile ilgilenseydi 7 YIL süren inşaatlar olmazdı. Başaran Firması 4 yıla yakın inşaatı yapmadığı gibi kiraları ödememek için elamanlarına para yok dedirtiyor. Cumhurbaşkanına gideceğimizi söylediğimizde Hükümet de bulunanların işi bildiklerini bir şey olmayacağını söylüyorlar. Cumhurbaşkanımızın fikirteyle ilgilenmesi lazım. Yoksa nice 7 yıllara.