Bu haber kez okundu.

Resen Batık Firmaya gücü yetmeyen KİPTAŞ'ın Vatandaşa sözleşme day..!
 Düşünün bakanlık vatandaşın mağdur olmaması için devreye giriyor ve ticari firmalarla protokol yapıyor. Bu protokol sonrası bir an önce vaat edilen işe başlaması gerekirken, Kiptaş kendisini protokol yaptığı firmadan korumak için farklı bir firma adı altında vatandaşın önüne yeni bir sözleşme daha koyuyor!!

Vatandaşın kafası karışık ! Acaba, devlet dediğimiz bu kurumlar veya bürokratlar nasıl bir düşünceyle böyle bir girişime başvurmaktalar!?

Vatandaşa karşı re'sen her türlü girişimi mübah gören uygulamalar, kanun kılıfı altında vatandaşa cevaz görülürken, ticari firma hakkında her hangi bir re'siyet uygulanmadan kanunen kendisini sağlama alma girişimi hakkında ne diyebiliriz.

Re'sen yersen !

Bu kurumların ve bürokratların gücü sadece vatandaşa mı yetiyor. Sihirli kelime ''6306 sayılı kentsel dönüşüm yasası'' Bu kanunlar sadece vatandaşa karşı mı uygulanıyor!?
Çantacı, vatandaşı mağdur eden yada hiç bir iş yapmayan firmalar hakkında neden re'sen her hangi bir girişimde bulunulmuyor?

Öyle ya! burası Türkiye'nin ilk ve tek pilot kentsel dönüşüm bölgesi!!!

Madem pilot ve kentsel dönüşüm; nereder deprem riski, nerede dönüşümün hızlanması için adil sözleşme?

Vatandaşın kafası karışık, yapılan yanlışlardan dolayı güven bunalımı var !!

Sözleşme Hukuki süreçtir. Yapılan protokoller imzalayan tarafları bağlar. Eğer KİPTAŞ vatandaşla yeni bir sözeşme imzalamak istiyorsa bunun bize göre iki net yolu var ki vatandaş da kendisini sağlamda görsün.

Bunarda birincisi Firmaların kendi aralarında yaptıkları protokollere satık kalıp alacaklarına razı gelerek sözleşmeleri fes ederek Kiptaş'ın önünü açacak, ikincisi Firma Kiptaşa verdiği feragatlerin hepsini aynı şekilde vtandaşlara da vererek mevcut sözleşmelerin devamını sağlayak.

Vatandaş çantacılarda, ayakçılardan ve iş bilmez müteahitlerden çektikleri yeter artık! Bakanlığın bir an önce söz verdiği inşaat yapım çalışmalarını ticari hesaplamaları ve karları bir kenara bırakarak başlatması gerekmektedir.

Kiptaş aracı mı, iş bitirici mi? 

Gelinen noktada ortakları bilnmeyen yeni bir firma üzerine Kiptaş üzerinden imza alınmak istenmesi de bir aracılık ve komisyonculuk misyonu gibi görünmekte vatandaşın gözünde.

Sözleşmelerin yeniden adil ve piyasa şartlarına göre düznlenmesi ama öncekilerinde fes edilerek bu yolun izlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde imza manyağına dönen vatandaş yarın nereden geleceğini kestiremeyeceğimiz farklı icra veya farklı dava dalgalarıyla muhatap olabilir...

Sonuç olarak vatandaşlara tavsiyemiz; birlik bereberlik içerisinde STK ların öncülüğünde ve Hukukçularla işbirliği içerisinde süreci sağlıklı bir şekilde götürmeleridir.

Birlikten kuvvet doğar. Atalarımız boşuna dememiş ''Sürüden ayrılanı kurt yer'' diye! 

Bakanlık, atılan protokoller gereği Projeyi yapmak zorunda, ama vatandaş imza atmak zorunda değil!

Bir düşününsenize, Bakanlık - Kiptaş'ın ben burayı yapacam diye söz verip de yapmadığını .!?

Ben düşünemiyorum, bürokratlarda düşünemeyecektir, ya siz !?

Onun için altında vatandaşın vergileriyle alınmış son model arabalarla gelip vatandaşa yüklenmeyi doğru bulmuyoruz, isterse değil üçte iki yüzde doksan dokuz çoğunluk yanlışlıkla imza atmış olsun !!!

Sözleşmeler tek taraflı değil, her iki tarafın kaybınıda engellecek şekilde karşılıklı revize edilerek güncellenmeli

Bakanlık bürokratlarının bile gözünden kaçmayan bariz sözleşme hata ve eksikliklerine rağmen, kentsel dönüşümün başlangıcından bugüne kadar ki 7 yıllık zaman dilimi içerisinde her hangi örnek bir sözleşmeyi ''bu firmalar ile sizin aranızda biz karışmıyoruz'' diyerek ortaya koymamaları sıkıntının temelini oluşturmaktadır. Bu mantıkla hareket edildiğinde, Kiptaş'ın da bakanlık adına altına imza attığı protokoller gereği vatandaşa yeni bir sözleşme sunmaması veya tüm şartları güncel ekonomik duuma göre revize ederek güncellemesi gerekmektedir.

Cimer çare olabilir!

Fikirtepe'de tüm bu gelişmeler yaşanırken, bu durumdan Sayın Cumhurbaşkanımızın haberinin olduğunu hiç sanmıyoruz. O zaman, sıkıntı yaşayan vatandaşların internet üzerinden Cimer aracılığıyla yazacakları bireysel - toplu dilekçeler ile 
haberdaretmesi mümkün olabilir diye düşünüyoruz.Sözleşme içeriği, Kiptaşın Fikirtepe'de anlaşma yaptığı diğer firmalar hakkında ki gelişmeler ve düşüncelerimizi bir sonraki yazımızda kaleme alıp sizlerle paylaşacağız. Kalın sağlıcakla..

Yasin BEKTAŞ
____________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.